پنج شنبه , خرداد ۳ ۱۳۹۷
خانه / آمار و آنالیز / ۲۰ بازی از دراماتیک ترین دیدارهای قرن بیست و یکم فوتبال انگلستان؛ منچستر یونایتد – لیورپول

۲۰ بازی از دراماتیک ترین دیدارهای قرن بیست و یکم فوتبال انگلستان؛ منچستر یونایتد – لیورپول

با توجه به اینکه آخر هفته جدالی عظیم بین رقبای شمال غرب انگلستان در راه است، به باز بینی چند دیدار خاطره انگیز از تقابلات آنها در قرن ۲۱ می پردازیم.

یونایتد فنز – از آنجا که این مرحله از رقابت های ملی به کندی می گذرد همه چشم ها در جزیره منتظر شروع مجدد رقابت های لیگ برتر هستند، روز شنبه منچستر یونایتد و لیورپول بار دیگر در رده سنگین وزن فوتبال جهان رو در رو قرار خواهند گرفت و طبق معمول تمام توجهات فوتبال دوستان و هواداران را به خود جلب کرده است. به همین دلیل برای این که حال و هوای شما جهت تماشای این رویداد آماده تر شود، چند صفحه از دفتر خاطرات را ورق خواهیم زد.

 

۱- ۳۱ مارچ ۲۰۰۱؛ لیورپول ۲-۰ منچستر یونایتد

استیون جرارد به تازگی به تیم ملحق شده بود و در واقع اولین باری بود که توانایی های خود را به نحوی خیره کننده به مرحله نمایش گذاشت، او مانند رعدی بر فراز قلمرو یونایتد غرش می کرد. تنها ۱۶ دقیقه از بازی سپری شده بود که با دفع توپی ناقص از فابین بارتز، جرارد توپ را تصاحب کرد و از فاصله ۲۷ متری توپ را در کنج دروازه جای داد و لیورپول در مسیر پیروزی قرار گرفت.

 

۲- ۴ نوامبر ۲۰۰۱؛ لیورپول ۳-۱ منچستر یونایتد

این دیدار مجازاتی بود برای یونایتد که در آنفیلد صورت گرفت، درست پس از هفت ماه و درخشش مجدد جرارد در مقابل آنها این بار یان آرنه ریسه در اولین فصل حضور خود در لیورپول با ضربه آزادی خارق العاده دروازه حریف را گشود. پس از آن مایکل اوون با ثبت گل سوم، گلزنی دیوید بکام را به تنها دلگرمی شیاطین سرخ مبدل ساخت.

 

۳- ۲۲ ژانویه ۲۰۰۲؛ منچستر یونایتد ۰-۱ لیورپول

لیورپول در آغاز دهه ۲۰۰۰ شروع خوبی در مقابل یونایتد داشت و دنی مورفی کلید این موفقیت بود. او در چهار فصل سه گل پیروزی بخش در مقابل یونایتد به ثمر رساند، از جمله ضربه آرام ماهرانه ای که تنها پس از ۶ دقیقه روی پاس جرارد وارد دروازه بارتز کرد.

 

۴- ۱ دسامبر ۲۰۰۲؛ لیورپول ۱-۲ منچستر یونایتد

پیش از این رویداد دیگو فورلان خیلی جدی گرفته نمی شد، اما این بار او یرژی دودک را هدف خود قرار داد. پس از ضربه سر اشتباه جیمی کرگر در میانه میدان یونایتد صاحب توپ شد و در انتها فورلان توپ را درون دروازه قرار داد، سه دقیقه بعد این ستاره اروگوئه ای از فاصله ای دور با ضربه ای مهلک بار دیگر دروازه دودک را فرو ریخت.

 

۵- ۲ مارچ ۲۰۰۳؛ لیورپول ۲-۰ منچستر یونایتد (فینال جام اتحادیه)

چند ماه پس از سرافکندگی دودک این بار در فینال جام اتحادیه او موفق به کسب عنوان بهترین بازیکن میدان گردید، آنها این بازی را با نتیجه ۲-۰ با پیروزی به پایان رساندند. جرارد در دقایق آغازین دیدار و مایکل اوون در انتهای کار موفق به گشودن دروازه حریف شدند.

 

۶- ۱۵ ژانویه ۲۰۰۵؛ لیورپول ۰-۱ منچستر یونایتد

روز خوبی برای آنفیلیدی ها نبود اما گل وین رونی در اولین حضور خود در مقابل لیورپول در لباس یونایتد به اندازه کافی این بازی را با شکوه جلوه می داد، در ادامه ابراز احساسات او در مقابل جایگاه خاصی از هواداران حریف منجر به پرتاب یک تلفن همراه به سمت او شد.

 

۷- ۲۲ ژانویه ۲۰۰۶؛ منچستر یونایتد ۱-۰ لیورپول

باز هم بردی ۱-۰ برای یونایتد، اما این بار زننده گل نبود که در خاطرات ثبت گردید. در این دیدار ضربه سر ریو فردیناند منجر به فرو ریختن دروازه لیورپول شد، اما پس از آن گری نویل بود که با شور و التهاب فراوانی در مقابل هواداران حریف به شادی پرداخت و در نتیجه جریمه ای به مبلغ ۵۰۰۰ یورو به او تعلق گرفت. او هنوز هم در این مورد بیان دارد که اگر لازم باشد با کمال میل ۱۰۰ بار دیگر هم این جریمه را پرداخت خواهم کرد.

 

۸- ۱۸ فوریه ۲۰۰۶؛ لیورپول ۱-۰ منچستر یونایتد (جام حذفی)

این بار صحنه آنفیلد به نوعی دیگر حال و هوای دراماتیک به خود گرفت، آنها این بازی را با نتیجه ۱-۰ با پیروزی پشت سر گذاشتند و راه خود را تا رسیدن به قهرمانی ادامه دادند. اما حادثه دلخراش شکستن پای آلن اسمیت خاطرات را نحوی دیگر رقم زد، این بازیکن انگلیسی با ضربه پای ریسه مصدوم شد و زمین بازی را با برانکار ترک کرد.

 

۹- ۳ مارج ۲۰۰۷؛ لیورپول ۰-۱ منچستر یونایتد

یکی از شیرین ترین بردهای یونایتد در آنفیلد رقم خورد. تیم مهمان پس از آن که در دقیقه ۸۵ با اخراج پاول اسکولز ده نفره بازی را ادامه می داد، در نهایت در زمان های تلف شده جان اوشی ایرلندی در مقابل دیدگان هواداران حریف دروازه میزبان را گشود و آنان را در بهت و حیرت فرو برد.

 

۱۰- ۱۴ مارچ ۲۰۰۹؛ منچستر یونایتد ۱-۴ لیورپول

در این فصل لیورپول در کورس قهرمانی قرار گرفته بود اما پس از چندی در این رقابت عقب افتاد، سپس در این روز با شکست یونایتد در اولدترافورد مجددا به این کورس بازگشتند. کریستیانو رونالدو از روی نقطه پنالتی دروازه مهمان را گشود، اما پس از آن با گلزنی های فرناندو تورس، استیون جرارد، فابیو آئورلیو و آندرئا دوسنا هواداران خود را در رویا فرو بردند.

 

۱۱- ۲۵ اکتبر ۲۰۰۹؛ لیورپول ۲-۰ منچستر یونایتد

در زمان مربیگری رافائل بنیتز لیورپول به شدت تحت فشار قرار داشت، آنها قبل از آنکه در سپتامبر ۲۰۰۸ در اولدترافورد به پیروزی برسند در ۴ بازی گذشته خود شکست خورده بودند، شرایطی وخیم که تا به حال تجربه آن را نداشتند. آنها دوباره به پاخاستند و در این تاریخ با درخشش تورس و فردیناند گل اول را به ثمر رساندند و در دقایق پایانی دیوید انگوگ کار را برای لیورپول یکسره ساخت. در این بازی مایکل اوون پیراهن یونایتد را بر تن داشت.

 

۱۲- ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۰؛ منچستر یونایتد ۳-۲ لیورپول

دوره مربیگری روی هاجسون در لیورپول بود، حتی بدتر از دوره حال حاضر او در کریستال پالاس، او در مقابل نابغه ای چون دیمیتار برباتوف هیچ کاری از دستش بر نمی آمد، این بازیکن بلغارستانی در این بازی موفق به ثبت هتریک شد و ضربه برگردان او نیز در خاطرات باقی خواهند ماند. ۲ گلی که جرارد به ثمر رساند چیزی جز دلگرمی برای آنها به همراه نداشت.

 

۱۳- ۹ ژانویه ۲۰۱۱؛ منچستر یونایتد ۱-۰ لیورپول (جام حذفی)

تمام امیدها در لیورپول به کنی دالگلیش افسانه ای بود، که به عنوان ناجی آنها در جام حذفی پس از دوران تلخ روی هاجسون وارد باشگاه شده بود. اما این امیدها دیری نپایید تا آنجا که جرارد در نیمه اول بدلیل خطا بر روی مایکل کریک از بازی اخراج شد و رایان گیگز از روی نقطه پنالتی تک گل بازی را به ثمر رساند.

 

۱۴- ۶ مارچ ۲۰۱۱؛ لیورپول ۳-۱ منچستر یونایتد

دیرک کویت در این بازی هتریک کرد اما این پیروزی در خاطرات به نام لوییز سوارز ثبت شد، از ورود او به لیورپول کمتر از یک ماه می گذشت و با درخشش و تاثیر گذاری بر روی دو گل ارزش خود را به اثبات رساند. در طرف دیگر صحنه دلخراش تکل جیمی کرگر بر روی نانی نیز اندوه شیاطین سرخ را دو چندان ساخت.

 

۱۵- ۱۵ اکتبر ۲۰۱۱؛ لیورپول ۱-۱ منچستر یونایتد

نمایش های چشم نواز گاهی اوقات به وقایعی ناهنجار تبدیل می شوند، و این بار نیز در اکتبر ۲۰۱۱ در لحظه تقابل پاتریک اورا و لوییز سوارز به ثبت رسید. توهین به پوشش و اتهامات نژاد پرستی از جمله مواردی بود که در رابطه بین این دو بازیکن به وقوع پیوست.

 

۱۶- ۱۱ فوریه ۲۰۱۲؛ منچستر یونایتد ۲-۱ لیورپول

چهار ماه بعد در اولدترافورد، سوارز پس از آن که به تازگی محرومیت ۸ جلسه ای خود را سپری کرده بود توانست در اولدترافورد برای تیم خود گلزنی کند، اما درخشش رونی بازی را به نفع یونایتد به پایان رساند که در این میان به نظر می رسید شادمان ترین فرد میدان اورا بوده است.

 

۱۷- ۱۶ مارچ ۲۰۱۴؛ منچستر یونایتد ۰-۳ لیورپول

دوران پیک حضور دیوید مویس در یونایتد. لیورپول که از مدعیان عنوان قهرمانی محسوب می شد در اولدترافورد حضور پیدا کرد و شکست سنگینی را نصیب شیاطین سرخ ساخت. جرارد دو پنالتی را تبدیل به گل کرد و یکی را هم از دست داد، در ادامه نیز سوارز گل سوم را به ثبت رساند. این در حالی بود که تماشاچیان با شعارهای خود فضا را برای مربی سابق اورتون سنگین کرده بودند.

 

۱۸- ۲۲ مارچ ۲۰۱۵؛ لیورپول ۱-۲ منچستر یونایتد

فرار در ۳۸ ثانیه.

لیورپول در ادامه داستان های بحرانی راجرز در آنفیلد یک گل از یونایتد عقب افتاده بود، و جرارد در آخرین فصل حضور خود در باشگاه با ورود به زمین سعی بر آن داشت که نقش منجی را برای تیم خود بازی کند، اما به سرعت از بازی اخراج شد. خوان ماتا دو گل شیاطین سرخ را به نام خود ثبت نمود و دانیل استوریج نیز تک گل میزبان را به ثمر رساند.

 

۱۹- ۱۰ مارچ ۲۰۱۶؛ لیورپول ۲-۰ منچستر یونایتد (لیگ اروپا)

برای اولین بار دوتیم در چهارچوب رقابت های اروپایی در مقابل هم قرار گرفتند، در این دیدار مردان یورگن کلوپ در آنفیلد با دو گل از مهمانان خود پذیرایی نمودند. استوریج از روی نقطه پنالتی و روبرتو فیرمینو با ضربه زیبای خود حاشیه امنی برای میزبان فراهم ساختند.

 

 ۲۰- ۱۷ مارچ ۲۰۱۶؛ منچستر یونایتد ۱-۱ لیورپول (لیگ اروپا)

یک هفته بعد در اولدترافورد نتیجه بازی لیورپول را به مرحله بعد رساند، هر چند پس از گل آنتونی مارسیال از روی نقطه پنالتی فضایی پراضطراب بر آنها حاکم بود اما در اواخر نیمه اول فیلیپه کوتینیو با ضربه چیپ به زیبایی موفق به گشودن دروازه میزبان گردید و کار حریف را یکسره ساخت.

 

منبع: MIRROR

درباره ی علیرضا حسینیان

علیرضا حسینیان
از سال 1998 بعد از جام جهانی علاقمند به یونایتد شدم و به شدت ضد چلسی، لیورپل و بایرن هستم، منتظر روزی ام که پادشاه رونی در مقام سرمربی به صحنه ی تئاتر رویاها بازگردد.

جعبه "همچنین ببینید"

رتبه بندی بازیکنان در پیروزی دراماتیک شیاطین سرخ بر سیتیزن ها

آخر هفته گذشته ورزشگاه اتحاد ساعاتی پرتلاطم را تجربه کرد، هواداران درست هنگامی که پایکوبان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *