یونایتد فنز

بروزترین مرجع خبری منچستریونایتد در ایران

کریستین رومرو کیست؟ آنالیز گزینه نقل و انتقالاتی منچستریونایتد در تابستان ۲۰۲۱

بهترین مدافع سری آ در رادار منچستریونایتد قرار گرفته است. کریستین رومرو سه سال است که در ایتالیا حضور دارد و در فصل جاری بود که خود را به دنیا نشان داد. در این مقاله به معرفی، بررسی سبک بازی و مقایسه او با سایر مدافعان می‌پردازیم.

اختصاصی یونایتدفنز- در تابستان ۲۰۲۱ جذب جیدون سانچو در اولویت قرار گرفته است. این امر طبیعی است زیرا هزینه جذب سانچو شامل بخش اعظم بودجه نقل و انتقالات می‌شود و تعیین سرنوشت سایر خریدها تا حدی در گرو جذب یا عدم جذب این بازیکن است؛ تقویت پست دفاع میانی کم اهمیت نیست و بنظر می‌رسد که در هر صورت یک مدافع جذب خواهد شد. منچستریونایتد مدت‌ها است که فیل جونز را در اختیار ندارد و بنظر نمی‌رسد که اوله گونار سولشر حسابی روی او باز کند. بنابراین تیم در اصل دارای چهار مدافع میانی است (مگوایر، لیندلوف، بایی، توانزبه) و نیاز به یک مدافع دیگر حس می‌شود.

کریستین رومرو کیست؟

کریستین گابریل رومرو مدافع آرژانتینی است که در حال حاضر ۲۳ سال سن دارد. او محصول آکادمی اتلتیک بلگرانو آرژانتین است که در جولای ۲۰۱۸ با مبلغ ۴ میلیون یورو به جنوا پیوست و فصل ۲۰۱۸/۱۹ را در ایتالیا آغاز کرد. رمرو در همان فصل اول در تیم اصلی بکار گرفته شد و توجه یوونتوس را به خود جلب کرد. یووه در پایان فصل او را با مبلغ ۲۶ میلیون یورو به خدمت گرفت و اجازه داد تا یک فصل دیگر به صورت قرضی در جنوا بازی کند. در موردی عجیب، طی این دو سال، جنوا شش بار سرمربی خود را تغییر داد و رومروی جوان نیاز به سازگاری با سبک همه آنها داشت. او مجموعاً در ۵۷ بازی برای جنوا به میدان رفت.

تصویر ۱. کریستین رومرو در لباس اتلتیک بلگرانو

 

در ابتدای فصل ۲۰۲۰/۲۱ با توجه به حضور کیلینی، بونوچی، دلیخت و سایر مدافعین، بیانکونری تصمیم گرفت بار دیگر رومرو را قرض دهد. این بار آتالانتا اعلام آمادگی کرد و توانست او را دو ساله و با بند خرید اختیاری به خدمت بگیرد. رومرو فصل موفقی را سپری کرد و توانست عنوان بهترین مدافع سری آ را کسب کند. قیمت او در وب‌سایت ترنسفرمارکت به ۳۰ میلیون یورو افزایش یافته است.

هنوز یک سال از قراداد قرضی کریستین رومرو با آتالانتا باقی مانده اما طبق شایعات، آتالانتا برای جذب دائمی او اقدام خواهد کرد و رقم مورد نظر که گفته می‌شود بین ۲۰ تا ۲۵ میلیون یورو بوده است را پرداخت می‌کند. بنابراین یوونتوس حتی با قیمت پایین‌تر از خرید خود و بعد از دو سال، به راحتی یکی از بهترین مدافعان خود را از دست خواهد داد. ضمناً چند روز پیش، رومرو که برای اولین بار به تیم ملی بزرگسالان دعوت شده بود، ۹۰ دقیقه برابر شیلی به میدان رفت.

توانایی‌های کریستین رومرو

کریستین رومرو رهبر خط دفاعی آتالانتا است و تقریباً در تمامی مسابقات به عنوان مدافع وسط در خط دفاعی سه نفره حضور دارد. او در جنوا نیز اغلب در دفاع سه نفره بکار گرفته می‌شد اما در سمت راست؛ جان‌پیرو گاسپرینی او را به مرکز منتقل کرد و وظیفه سازماندهی خط دفاعی را به او سپرد. رومرو قد ۱۸۵ سانتی‌متری دارد و در هوا بسیار خوب عمل می‌کند. در تکل‌زنی نیز بازیکنی قدرتمند محسوب می‌شود. او معمولاً وظیفه دارد به مهاجمان حریف فشار وارد کند و دفاع را بالا نگه دارد. به محض رسیدن توپ به مهاجم، رومرو با او درگیر می‌شود و البته این امر باعث می‌شود که گاهی مهاجمان بتوانند او را دور بزنند یا با پاس دادن، فشار او را خنثی کنند.

تصویر ۲. کریستین رومرو در مقابل کریستیانو رونالدو

 

رومرو بازیکنی سریع و چابک است و همچنین همانند مارکوس روخو، بازی‌هایی درگیرانه و نسبتاً خشن از خود ارائه می‌دهد. این یکی از ویژگی‌هایی است که زوج هری مگوایر باید داشته باشد که از یه جهت مثبت است و از طرف دیگر احتمال دارد که با محرومیت‌های سه جلسه‌ای در لیگ جزیره همراه شود. خونسردی یکی دیگر ویژگی‌های دیگر این بازیکن است. برای منچستریونایتد فاکتور مصدومیت مهم‌تر از سایر تیم‌ها است و رومرو در سه فصل اخیر تنها ۷ بازی را به این جهت از دست داده است.

کریستین رومرو گاهی نقش یک هافبک را ایفا می‌کند و در تیم خاص گاسپرینی، اجازه دارد حتی تا پشت مهاجمان خودی نیز پیشروی کند. او بازی با پای خوبی دارد اما نه به اندازه لیندلوف! مدافعان در تیم سولشر باید حفظ توپ کنند و پاس‌های زیادی را رد و بدل کنند که رومرو در این زمینه نیاز به پیشرفت دارد. او معمولاً تحت فشار رو به پاس‌های بلند می‌آورد و انتظار این است که بتواند با بازیکنان نزدیک خود، از زیر فشار خارج شود. به لطف پیشرفت تیم آتالانتا، رومرو در لیگ قهرمانان اروپا و در مقابل تیم‌هایی چون آژاکس، لیورپول و رئال مادرید هم به میدان رفته است.

مقایسه با سایر مدافعان

آمارهای زیر مربوط به لیگ داخلی کشورها در فصل ۲۰۲۰/۲۱ است. دقت پاس‌های رومرو ۸۶ درصد و قابل قبول است اما او در هر بازی به طور متوسط تنها ۴۶ پاس ارسال می‌کند که به نسبت مدافعان تیم یونایتد ۱۹ پاس کمتر است و با آمار پائو تورس و رافائل واران هم اختلاف زیادی دارد. از نظر تعداد پاس‌های بلند نیز او در رتبه آخر این لیست قرار دارد. تصویر زیر به ترتیب این موارد را نشان می‌دهد: تعداد پاس، دقت پاس، تعداد پاس بلند، دقت پاس بلند، پاس‌های رو به جلو و پاس‌های رو به عقب.

تصویر ۳. مقایسه کریستین رومرو با سایر مدافعین در معیارهای پاس‌دهی

 

کریستین رومرو در بازپس‌گیری توپ، تعداد تکل‌ها و قطع توپ با اختلاف برتر از سایر گزینه‌ها است. تصویر ۴ به ترتیب موارد زیر را نشان می‌دهد: بازپس‌گیری توپ، از دست دادن مالکیت، تعداد تکل‌ها، دفع توپ، قطع توپ و بلاک.

تصویر۴. مقایسه کریستین رومرو با سایر مدافعین در معیارهای دفاعی

 

کریستین رومرو در دوئل‌های زیادی شرکت می‌کند (۱۳ مورد در هر بازی) که به نسبت به چهار مدافع دیگر بالاترین مقدار است. به تفکیک نبردهای هوایی و زمینی، باز هم رومرو پرکارترین است. درصد موفقیت رومرو هم در دوئل‌های زمینی و هم هوایی، از لیندلوف بیشتر و از مگوایر کمتر است. در نبردهای هوایی واران موفقیت بالایی دارد و در نبردهای زمینی تورس برتر است اما به طور کلی، این دو کمتر از سایرین با حریفان درگیر می‌شوند. معیارهای تصویر زیر عبارتند از: تعداد کل نبردها، نبردهای هوایی، درصد موفقیت نبردهای هوایی، نبردهای زمینی و درصد موفقیت نبردهای زمینی.

تصویر۵. مقایسه کریستین رومرو با سایر مدافعین در دوئل‌ها

 

سخن پایانی

منچستریونایتد در تابستان ۲۰۲۱ به دنبال تقویت خط دفاعی خود بوده و بنظر می‌رسد مدافعان اسپانیایی یعنی رافائل واران و پائو تورس در اولویت قرار دارند. با این حال یونایتد وضعیت کریستین رومرو را نیز به طور جدی دنبال می‌کند. آتالانتا احتمالاً به زودی بند خرید رومرو از یوونتوس را فعال خواهد کرد و احتمال فروش او به تیمی دیگر را بررسی خواهد کرد. کسب عنوان بهترین مدافع سری آ، قیمت فروش این بازیکن را افزایش داده است.

طبق بررسی‌های صورت گرفته در این مقاله مشخص شد که رومرو مدافع سطح بالایی است. آمارها نیز اگرچه به وضعیت تیمی و فشار حملات حریف بستگی دارد اما تا حدی توانایی‌های بازیکنان را مشخص می‌کند. البته رومرو بازیکن بی‌نقصی نیست و نباید انتظار داشت همانند هری مگوایر خط دفاعی منچستریونایتد را متحول کند اما بهرحال او می‌تواند (در صورت سازگاری در کشور جدید و هماهنگی با تیم) باعث استحکام بیشتر خط دفاعی شود. در ادامه گلچینی از حرکات برتر کریستین رومرو در قالب یک ویدئو قرار گرفته است.

 

برچسب مطلب و اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

درباره نویسنده مطلب

نظردهی: شرکت در نظردهی طرفداران

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 Comments
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دارینوس
دارینوس
3 ماه قبل

خیلی مدافع خوبیه. امیدوارم هرجور که شده بگیرنش چون بدجور بهش نیاز داریم

مرتضی7
مرتضی7
3 ماه قبل

بعد ویدیچ هیچ مدافعی رو انقدر قبول نداشتم!واقعا دوست دارم بیاد یونایتد تا ببینید چه دفاعیه!

Mohammad
Mohammad
3 ماه قبل

البته همه اینا به لیگ هایی که داخلش بازی میکنن هم بستگی داره و نباید این عامل مهم رو در نظر نگرفت،در کل خیلی مقاله خوبی بود ممنون از زحماتتون ولی کاش در کنار این پنج مدافع آمار بوتمان رو هم لحاظ میکردین تا بشه اونو هم با بقیه مقایسه کرد اونجوری خیلی بهتر میشد

وحید
وحید
3 ماه قبل

یادمون نره که کریس اسمالینگ هم وقتی رفت رم، اون سال بهترین مدافع لیگ ایتالیا شد.تازه یک فصل هست که درخشیده ، اون هم توی سیستم دفاع ۳ نفره.همون طور هم که اشاره شده، قدرت بازیسازیش کم هست و این میتونه مشکل ساز بشه.

مطالب مرتبط

4
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x