چالش بعدی تیم فنی و مدیریتی منچستریونایتد: آینده نامعلوم و پر از ریسک فولبک‌های تیم
چالش بعدی تیم فنی و مدیریتی منچستریونایتد: آینده نامعلوم و پر از ریسک فولبک‌های تیم

چالش بعدی تیم فنی و مدیریتی منچستریونایتد: آینده نامعلوم و پر از ریسک فولبک‌های تیم

اختصاصی یونایتدفنر– این روزها بحث خرید وینگر، هافبک و مهاجم توسط منچستریونایتد بیشتر از هر موضوعی در رسانه‌ها مطرح می‌شود. یونایتد که مدت‌هاست در این پست‌ها ضعف دارد باید دست به کار شده و خلا چند ساله خود را پر کند. اما در این بین نباید وضعیت فولبک‌ها را نیز فراموش کرد. بدون شک تقویت دفاع چپ و راست در اولویت پایین‌تری نسبت به قوای هجومی قرار دارد؛ با این حال باید با خود صادق باشیم و بگوییم که باشگاه برای رقابت بر سر قهرمانی باید در دفاع‌های کناری به سطح بالاتری برسد. در سال‌های قبل بازیکنانی مانند دارمیان، روخو، بلیند، یانگ و حتی والنسیا (به دلیل مصدومیت) نتوانستند انتظارات را برآورده کنند و حالا مجموعه‌ای از بازیکنان جوان در تیم حضور دارند. 

 

جایگاه فولبک‌ها در تیم‌های مقتدر

در فوتبال مدرن، فولبک‌ها علاوه بر انجام وظایف دفاعی باید در حملات نیز شرکت کنند و گاهاً نقش پلی‌میکر را هم داشته باشند. داشتن فولبک‌های توانا این امکان را برای سرمربی فراهم می‌کند تا بتوانند ترکیب خود را به صورت پویا تغییر دهند و با تاکتیک‌های مختلف با حریف خود رقابت کنند. برای مثال، ژوزه مورینیو در تاکتیک‌های خود اغلب به یکی از مدافعین کناری اجازه می‌دهد تا به خط حمله اضافه شود و دیگری در کنار دو مدافع مرکزی باقی می‌ماند و در واقع خط دفاعی سه نفره می‌شود. یورگن کلوپ در لیورپول معمولاً هر دو فولبک را به خط حمله سه نفره اضافه می‌کند و قوای هجومی پنج نفره‌ای تشکیل می‌شود. فولبک‌های پپ گواردیولا در منچسترسیتی نیز گاهی با وینگرها اورلپ می‌کنند و گاهی پشت سر هافبک‌ها قرار می‌گیرند؛ هافبک‌هایی که برای کمک به خط حمله به دروازه حریف نزدیک‌تر شده‌اند.

 

همانطور که گفتیم فولبک‌ها در حملات به کمک مهره‌های هجومی آمده و حتی گاهی به عنوان وینگ‌بک، یک خط جلوتر از دفاع کناری بازی می‌کنند. این بازیکنان باید به صورت مداوم رفت و برگشت داشته باشند. سرعت، استقامت بالا، استارت‌های انفجاری، سانتر دقیق، دریبل قابل قبول و درگیری تن به تن از جمله ویژگی یک فولبک مدرن است. مشخص است که چنین بازیکنان کاملی به ندرت یافت می‌شوند و به همین دلیل کمتر تیمی فولبک‌های سطح بالا در اختیار دارد. پپ گواردیولا در فصل اول خود به خوبی متوجه ضعف در کناره‌های خط دفاعی شد و پس از آن حدود ۱۵۰ میلیون پوند برای به خدمت گرفتن بازیکنان جدید هزینه کرد. البته که عملکرد فولبک‌های سیتی در این فصل افت کرده و این یکی از دلایل اختلاف امتیاز لیورپول و منچسترسیتی است.

تصویر۱. لیست با ارزش‌ترین مدافعین راست دنیا از نگاه ترنسفرمارکت

 

وضعیت فولبک‌های منچستریونایتد

در دفاع راست، منچستریونایتد برای خرید آرون ون‌بیساکا ۵۰ میلیون پوند هزینه کرد. این بازیکن در فاز دفاعی فوق‌العاده است اما در فاز هجومی در حال یادگیری است و هنوز یک فولبک کامل محسوب نمی‌شود. دیوگو دالوت پتانسیلی متفاوت از ون‌بیساکا دارد و در نفوذ و سانترهای قوس‌دار توانایی بالایی دارد؛ از دالوت به عنوان یکی از آینده‌دارترین فولبک‌های دنیا یاد می‌شد و حتی یونایتد هزینه‌ای بالاتر از بند فسخ او را به پورتو پرداخت کرد تا از سایر رقبا عقب نماند. با این حال او پس از گذشت دو فصل هنوز در یونایتد جا نیفتاده است و مدت زیادی را نیز با مصدومیت دست و پنجه نرم کرده است. تیموتی فوسومنسا دیگر بازیکنی است که یک فصل خوب را زیر نظر لوییس فن‌خال گذراند اما در انتقال‌های قرضی چندان عملکرد موفقی نداشت و حالا به یونایتد بازگشته است تا پس از رفع مصدومیت طولانی‌مدت خود فرصتی برای عرض اندام پیدا کند.

 

گزینه اول اوله گونار سولسشر در سمت چپ خط دفاعی، لوک شاو است که در سال ۲۰۱۴ با مبلغ سنگین ۳۰ میلیون پوند از ساوتهمپتون خریداری شد. شاو پس از اوج‌گیری در فصل دوم حضورش مصدوم شد و از آن زمان تا به حال مدت زیادی را به دلیل همین مصدومیت‌ها از دسترس خارج بوده است. بهترین فصل شاو، فصل ۲۰۱۸/۱۹ بود که از دید هواداران و بازیکنان به عنوان بهترین بازیکن فصل شناخته شد. شاو در انجام وظایف دفاعی موفق‌تر از وظایف هجومی نشان داده است. گزینه بعدی برندون ویلیامز است که با درخشش خود راه را برای خروج اشلی یانگ باز کرد. ویلیامز بازیکنی مستحکم و فردی با ذهنیت قوی نشان داده است اما بهرحال جوان است و انتظار افت او در سال‌های آتی چندان دور از ذهن نیست.

 

تصویر۲. لیست با ارزش‌ترین مدافعین چپ دنیا از نگاه ترنسفرمارکت

 

در تصویر ۱ که گران‌ترین مدافعین راست نشان داده شده است، ون‌بیساکا رتبه ۷ و دالوت رتبه ۲۲ را در اختیار دارد. تصویر ۲ لیست مدافعین چپ است که شاو و دالوت به عنوان نمایندگان یونایتد در رتبه ۲۵ و ۴۴ با ارزش‌ترین‌ها قرار دارند. به یک مقایسه بین فولبک‌های پنج تیم بالای جدول لیگ برتر تا پایان هفته ۳۱ توجه کنید. در این مقایسه یک زوج از مدافعین کناری انتخاب شده است که بیشترین دقایق بازی را به ثبت رسانده‌اند. میزان تأثیر مستقیم این بازیکنان روی گل‌ها (یعنی تعداد گل یا پاس گل) بدین صورت است:

 

مدافع چپ و راست میزان دقایق بازی مجموع گل و پاس گل
الکساندر آرنولد و اندرو رابرتسون ۵۲۵۰ ۲۴
ریکاردو پریرا و بن چیلول ۴۷۵۰ ۱۱
ریس جیمز و سزار آزپلیکوئتا ۳۷۰۰ ۹
کایل واکر و بنجامین مندی ۳۲۵۰ ۵
آرون ون‌بیساکا و لوک شاو ۴۰۰۰ ۳

 

همانطور که مشاهده می‌کنید وضعیت فولبک‌‌های یونایتد با ۴۰۰۰ دقیقه بازی چندان جالب نیست. شاو هیچ تأثیری بر روی گل‌ها نداشته و تنها بیساکا سه پاس گل به ثبت رسانده است.

 

آینده فولبک‌های منچستریونایتد

بنظر می‌رسد که جایگاه ون‌بیساکا مستحکم است و او گزینه شماره یک خط راست دفاعی خواهد بود. با تمام این صحبت‌ها نباید فراموش کرد که هنوز هم عملکرد دفاعی یک فولبک بر حملات او در اولویت است و بیساکا این کار را به خوبی هر چه تمام‌تر انجام می‌دهد. او در فاز هجومی در حال پیشرفت است و همچنین انتظار می‌رود با خرید یک وینگر راست اوضاع در سمت راست تیم بهبود پیدا کند و بیساکا بتواند خود را بیشتر نشان دهد. برندون ویلیامز نیز یک گزینه جانشین قابل اعتماد خواهد بود که با توجه به اینکه بازیکن آکادمی است، حتماً به او بها داده خواهد شد.

 

حال اوضاع سه فولبک دیگر را بررسی می‌کنیم. مورینیو به دلیل عدم اعتماد به لوک شاو باعث شد تا او تا سال آخر، حاضر به تمدید قرارداد خود نشود و در نهایت باشگاه مجبور به پرداخت حقوق بالا شد؛ رقمی که گفته می‌شود بین ۱۵۰ تا ۱۹۰ هزار پوند در هفته است. این پرداختی شاو را تبدیل به یکی از گران‌ترین فولبک‌‌های دنیا می‌کند که مسلماٌ بیشتر از کارایی واقعی او است. شاو علی‌رغم ویژگی‌های مثبت، مستعد مصدومیت است و همین باعث می‌شود تا خیلی سریع از فرم خوب خود خارج شود. از طرف دیگر او به عنوان مسن‌ترین فولبک یونایتد، تنها ۲۴ سال سن دارد که یک فاکتور مهم در تیم مد نظر سولسشر است.

 

 

مصدومیت‌های دیوگو دالوت نه در فصل گذشته و نه در فصل جاری او را رها نکرد و او بازیکن بازیکن قابل اعتمادی نشان نداده است. سوال این است که آیا دالوت واقعاً در بهترین شرایط تست شده است؟ اگر او کنار گذاشته شود چقدر احتمال دارد که در تیم دیگری به ستاره تبدیل شود؟ دالوت به عنوان جانشین نیز گزینه مطلوبی نبوده است اما بنظر می‌رسد که هنوز شرایط مناسبی برای او فراهم نشده است و تصمیم عجولانه ممکن است پشیمانی سران یونایتد را در پی داشته باشد. اوضاع برای فوسومنسا نیز به همین شکل است و او فرصتی برای عرض اندام نداشته است.

 

با توجه به هزینه سنگین برای مدافعین در تابستان گذشته و با توجه به مشکلات خط هجومی تیم، بنظر نمی‌رسد که سران باشگاه برنامه‌ای برای خرید فولبک جدید داشته باشند. همچنین باید فرصت بهتری برای آزمودن جدی این بازیکنان فراهم شود تا سناریوی از دست رفتن استعدادهایی مانند پل پوگبا دوباره تکرار نشود. از طرف دیگر فولبک‌ها به هماهنگی با اعضای تیم (خصوصاً وینگرها) نیاز دارند و تغییرات سریع کاهش کیفیت گروهی را به همراه دارد؛ پس ترجیح این است که بازیکنان فعلی پیشرفت کنند و از تغییرات خودداری شود. اینکه یونایتد هنوز با لیورپول و سیتی فاصله زیادی دارد حقیقت محض است و یونایتد در چند پست از جمله دفاع‌های کناری باید پیشرفت کند. فصل آتی فصلی خواهد بود که عملکرد فولبک‌های تیم تحت نظارت بیشتری قرار خواهد گرفت و در تابستان بعد راجع به آنها تصمیم‌گیری خواهد شد.

 

 

۰

درباره ی فرشاد رضایی

مطلب پیشنهادی

مقاله: آیا نمانیا ماتیچ باید مقابل لیورپول فیکس باشد؟

ماتیچ در جریان پیروزی منچستریونایتد برابر برنلی نشان داد که یکی از ارکان اصلی خط …

۷ دیدگاه

 1. مقاله بسیار عالی بود. به نظرم الان زمان خوبی برای درو کردن بازیکنای تاتنهام هستش.

  ۰
 2. بچه ها میدونم زیاد مخلف دارم ولی ما باید مهاجم نوک بگیریم که یکی از بهترین گزینه هاش گریزمان هستش حتی میتونیم دالوت ۷۰تارو به بارسا بدیم گریزمانو بگیریم چون واقعا بارسا دالوتو می خواد ما هم به بازیکن کلاس جهانی مثل گریزمان نیاز داریم

  ۰
 3. منظورم دالوت علاوه ی ۷۰میلیون هستش

  ۰
 4. مقاله کامل و خوبی بود تابستون بعد باید اگر وضع همینطور بود ب فکر خرید دفاع چپ باشیم چون ب نظرم ون بیساکا پیشرفت میکنه هرچند سال بعد چیلول و بقیه گزینه های خوب و از دست میدیم اگر همین تابستون شاو با چیلول عوض کنن عالی میشه

  ۰
 5. فراز جان مهاجم لازم داریم ولی مهاجم نوک از نوع با کیفیت و سن مناسب گریزمان تموم شده ست پستش مهاجم وسط و هدف نیست وینگر چپ پستش.مهاجم نوک یعنی لواندوفسکی یا هالند تو این سبک

  ۰
 6. خرید دفاع راست و چپ واقعا هیچ لزومی نداره و فصل آینده عملکرد بیساکا و شاو خیلی خیلی بهتر میشه، بهتر هست روی خرید سانچو در تابستون تمرکز بشه

  ۰
 7. خب راستش من یه پیش نهاد میدم برای دفاع چپ داوید البا رو با فرد یا خود لوک شاو عوض معاوضه کنیم با مقداری پول نقد و فن ده بیک رو تابستون امسال بگیریم سانچو برای زمستان یا تابستون بعدی . خدا کنه وضعیت اقتصادی منچستر خوب شه نقل انتقالات تابستون یا زمستان سانچو و گریلیش رو باهم بگیریم

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 18 =