یونایتد فنز

بروزترین مرجع خبری منچستریونایتد در ایران

چاره کار، حرکت در مسیر فرگوسن کبیر

در هفته های اخیر هم زمان با این که وضعیت تیم روز به روز وخیم تر می شد، شاهد آن بودیم که نفوذ غیر مستقیم سر الکس نیز در راهکارهای مدیریتی باشگاه افزایش یافت.

یونایتد فنز – شنبه شب، شبی به یادماندنی که خاطرات روز های خوش گذشته را بر همگان زنده کرد. نمایش حیرت انگیز شیاطین سرخ در ورزشگاه کاردیف سیتی بار دیگر نگاه ها را به آینده روشن ساخت و حال و هوای سال 1999 را در دل هواداران به جریان انداخت.

 

نغمه هایی از جمله " تو سولشر منی" ، " چه شب زیبایی " ، " 5 کانتونا " حتی پیش از آغار بازی در خانه حریف به گوش می رسید. ارتش سرخ در جنوب ولز پاداش وفاداری خود را دریافت کرد و برای اولین بار پس از بازنشستگی فرگوسن، 5 گل در یک بازی لیگ برتر به ثمر رسید و این در حالی اتفاق افتاد که یکی از سربازان پیشین این مربی اسطوره ای و نیز دستیار سابق وی بر روی نیمکت یونایتد حضور داشتند.

 

به راستی در آنفیلد چه بر سر تیم آمده بود؟ روز تاریک دیگری در دوران مربیگری مورینیو. بازیکنان ناتوان در زمین به این سو و آن سو می دویدند بدون آن که صدایی از آن ها درآید. شکست اندوه بار 3-1 مقابل لک لک ها، 19 امتیاز فاصله با صدر جدول پس از تنها 17 بازی، در حالی که سر الکس فرگوسن نظاره گر آن بود و سر انجام سر تکان داد.

 

 

و چه شد که کار به این جا کشید؟

 

زمانی که دیوید مویس را به جانشینی خود برگزید هیچ گاه تصورش را هم نمی کرد که منچستر یونایتد با چنین بحرانی مواجه شود. او در آخرین سخنرانی خود در اولدترافورد خطاب به هواداران بیان نمود که " باید در کنار مربی جدیدمان بایستیم " و رو به بازیکنان اظهار داشت که " هیچ گاه خود را دست کم نگیرید ".

 

پس از آن تمامی گماشته های فرگوسن یک به یک از باشگاه خارج شدند، از جمله سولشر و فلان که بعد از پایان همان فصل، سرنوشت خود را در پی گرفتند. از بین همه شاگردان او که به مربیگری روی آوردند می توان گفت سولشر بیش از دیگران تحت نفوذ فرگوسن قرار داشت.

 

 

این اسطوره 45 ساله با این که در دوران سرمربیگری 2 عنوان قهرمانی کسب نمود و 275 بازی را در کارنامه خود به ثبت رسانده است، باز هم کماکان در خانه فرگوسن کبیر به ملاقات وی می رود و با او چای می نوشد.

 

از همان دقایق نخست ردپای سر الکس در رفتار و منش او دیده می شد. دستوراتی ساده اما عمیق پیش از آغاز بازی، به جلو نگاه کنید، در هنگام حمله بی رحم باشید، از حریف بیشتر بدوید، برای تمامی توپ ها بجنگید. شاید این موضوعات چیز جدیدی نباشد و حتی مورینیو نیز سعی در انتقال این پیام ها داشته است، اما واقعیت این است که نیاز به یک نوای تازه و یک دل همرنگ در کنار زمین وجود داشت تا گوش شنوای سربازان خود باشد. در جدال کاردیف آن ها با مربی خود هم آهنگ بودند و حتی کسانی که در زمین حضور نداشتند خود را در آن نتیجه دلچسب سهیم می دانند.

 

 

از رازهای موفقیت سولشر در مولده می توان به این اشاره نمود که همواره روحیات بازیکنان را خوش و آرام نگاه می داشت، این دقیقا رفتاری بود که از فرگوسن کبیر در تمرینات دیده می شد. همچنین همانند وی در گفتگو با بازیکنان مشغول یادداشت برداری بود و این کار از همان ابتدای اخذ مدرک مربیگری در پیش گرفت.

 

او در گفتگوی خبری چندین بار از واژه " استاد " استفاده کرد و دلیل اصلی حضور مایک فلان در کنار او این بود که " او بیشتر از من در کنار استاد حضور داشته  است ". از طرفی نیز میراث دیگری از جمله مایکل کریک و کیران مکنا به عنوان دستیار، نقطه قوتیست که اطمینان او را از وجود تمام و کمال تفکرات سر الکس دو چندان می سازد.

 

 

نکته جالب دیگری که به چشم می خورد، در مورد پیوستن احتمالی پوچتینو به عنوان اولویت اول یونایتد در انتخاب مربی می باشد. چرا که فرگوسن به دفعات عملکرد و رویه این اسطوره آرژانتینی را مورد تمجید قرار داده است. شیوه بازی پوچتینو و نیز نحوه به کارگیری مهره های جوان، همواره مورد توجه وی قرار می گرفت.

 

حدود پنج سال و نیم از خداحافظی این بزرگ مرد دنیای فوتبال می گذرد اما درخشش او بر فراز آسمان اولدترافورد مایه گرمی دل ها بوده و خواهد بود.

 

 

 

منبع: MEN

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x