خانه / آمار و آنالیز / پنج نکته در مورد دیدار بنفیکا ۰-۱ منچستر یونایتد

پنج نکته در مورد دیدار بنفیکا ۰-۱ منچستر یونایتد

در یک شب نسبتا آرام، شیاطین سرخ در خانه حریف پرتغالی موفق به کسب پیروزی شدند.

یونایتد فنز – تک گل این بازی با فرصت طلبی مارکوس راشفورد صورت گرفت که با استفاده از ضربه آزاد دروازه سنگربان تازه کار بنفیکا، مایل اسویلار را فرو ریخت. در ادامه پنج نکته اساسی از این جدال را با هم مرور خواهیم کرد.

 

۱- مخیتاریان!!!

هنریک مخیتاریان فصل را با درخششی چشم گیر آغاز نمود، ۵ پاس گل در ۳ بازی نخست فصل، ولی پس از آن پاس گلی فراهم نکرده و تنها ۲ گل به ثمر رسانده است، آن هم در مقابل حریفانی نسبتا ضعیف تر. این ملی پوش ارمنی در خط حمله تاثیر فراوانی دارد اما در حال حاضر خسته به نظر می رسد، شاید عامل اصلی غیاب پوگبا باشد ولی حقیقت این است که او عملکرد خوبی به نمایش نگذاشته است. در مقابل بنفیکا به کرات فرصت ها را از دست می داد و حتی تاثیر چندانی در موقعیت سازی ایجاد نمی کرد. با این که ۷۸% پاس موفق در کارنامه دارد اما تنها یک مورد از آن ها وارد محوطه حریف شد. از ۴ مورد ۲ بار در تک به تک ها حریف را از پیش روی برداشت ولی هیچ کدام در منطقه یک سوم هجومی نبود. ۳ بار توپ ربایی کرد و از ۵ تکل ۲ مورد نتیجه بخش بود، اما او قرار نیست به عنوان مدافع انجام وظیفه کند.

مخیتاریان به عنوان عامل اصلی در موقعیت سازی یونایتد در نظر گرفته می شود و چنین معضلی برای تیم بسیار گران تمام خواهد شد چرا که اکثر نفوذهای خط حمله خصوصا مواردی که توسط راشفورد صورت می گیرد از گذرگاه مخیتاریان عبور می کند. تصور این مساله بسیار مشکل است که مورینیو چه تمهیدی برای حل این معما خواهد یافت، آیا باید به او استراحت داد؟ پر واضح است که او با چنین افتی در عملکرد، نمی تواند به بازی کردن ادامه دهد و باید از نظر اعتماد بنفس تقویت گردد.

 

۲- الکس گریمالدو اشتباه بارسا را گوشزد کرد

او محصول لا ماسیا به حساب می آید، بازیکنی تاثیرگذار که این آکادمی پس از مدت ها به فوتبال عرضه کرد. این مدافع چپ ۱۷ ساله ثابت کرد که سرعت، تکنیک و جسارت جزو عواملیست که سن او را بیشتر از آن چه که هست نمایش می دهد. او عاملی است بر تغییر روند بازی اما مصدومیت باعث شد تا برای مدتی از میادین دور بماند و پس از آن نیز لوییز انریکه به دلایلی تصمیم نداشت او را در جزو اولویت ها محسوب کند. بدین ترتیب وی در ژانویه ۲۰۱۶ نیوکمپ را به مقصد بنفیکا ترک نمود.

پس از آن که به خوبی خود را در ترکیب جا انداخت، این بار نیز در مقابل یونایتد برای باشگاه پرتغالی خوش درخشید و جناج چپ را با صلابت محافظت می کرد. ۹۷% پاس موفق، ۴ ارسال، ۲ ایجاد موقعیت، ۳ موفقیت در تک به تک ها از ۴ مورد، ۲ توپ ربایی و ۲ مورد نیز دفع توپ. او با جنب و جوش زیاد و روان سازی بازی خاطر نشان کرد ” مدت زیادی در بنفیکا نخواهم ماند “ و به خوبی اشتباه کاتالونی ها را به آن ها گوشزد ساخت.

 

۳- فقدان پاول پوگبا

شاید خیلی نیازی به این نباشد که یادآور شویم عدم حضور پوگبا، بهترین هافبک جهان فوتبال در یونایتد چه تاثیری بر جای گذاشته است اما رفته رفته این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می کند. هر چند عملکرد بی روح یونایتد، خود گواهی بر این ادعاست، آنها توانسته اند پیروزی های متعددی کسب کنند و گاها با اختلافی زیاد، اما کمبود خلاقیت و عدم کنترل به شدت در نحوه عملکرد تیم مشهود است. ترکیب این ملی پوش فرانسوی با فیزیک خارق العاده مروان فلینی و نبوغ سرشار آندر هررا و حتی جدای از آن توانایی های باورنکردنی فردی وی، نوعی بازی سازی فرا زمینی برای تیم محیا می سازد.

با این که باشگاه در انتظار بهبود ۱۰۰% اوست اما تمام تلاش خود را می کند تا هر چه سریعتر به میادین بازگردد، چرا که در حال حاضر بیش از هر زمانی نیاز است که در وضعیت تاریک و نا امن مورینیو جرقه ای ایجاد نماید.

 

۴- تمجید از مایل اسویلار

این سنگربان ۱۸ ساله حضور خود در لیگ قهرمانان را با بازی مقابل منچستر یونایتد آغاز نمود، نمی توان گفت فوق العاده اما عملکرد خوبی داشت و به هیچ وجه هیجان زده و مضصرب نبود. البته به غیر از یک مورد که توپ را به درون دروازه حمل کرد، راشفورد مشخصا سعی داشت اسویلار را تحت فشار قرار دهد اما در آن لحظه خودش هم چنین انتظاری نداشت، او به جای آن که توپ را با مشت یا کف دست به سمتی دیگر هدایت کند در تخمین نقطه فرود توپ دچار اشتباه شد و پس از ان که توپ را در هوا گرفت در ادامه فرود خود خط دروازه رد کرد و حریف را پیش انداخت.

اسویلار اجازه نداد این مساله او را تحلیل دهد و در پایان بازی نیز از هواداران عذرخواهی کرد. از طرفی استیون جرارد معتقد است که قرار دادن او درون دروازه در چنین بازی بزرگی اشتباهی نابخشودنی بود و باید فرصتی دیگر برای کسب تجربه در اختیار او قرار می گرفت. اما با این حال جای نگرانی برای او وجود ندارد. این نوجوان با استعداد سرنوشتی همانند ویکتور والدز بارسلونا پیش روی خواهد داشت.

 

۵- یونایتد نباید ترکیب دوبل خود را از دست بدهد

مادامی که پوگبا مصدوم است و مخیتاریان از فرم ایده آل خود خارج می باشد، تنها نقطه اتکا شیاطین سرخ ترکیب دوبل در بال چپ است، آنتونی مارسیال و مارکوس راشفورد، دو وینگر هجومی که همیشه عواملی تاثیرگذار در تقابلات بوده اند و می بایست که هر دو در ترکیب اصلی قرار گیرند، اما رئیس چنین تصمیم گرفته است که به شیوه ای چرخشی در یک پست از آنها استفاده کند، یکی از ابتدای بازی و دیگری در اواخر نیمه دوم وارد میدان می شود، و این دو نقش در هر بازی مدام تغییر می یابد.

این ترکیب برای یونایتد سلاحی مرگبار به شمار می رود، ورود بازیکنی تازه نفس چون راشفورد یا مارسیال به جای مهره ای نفس گیر چون راشفورد یا مارسیال. اغلب اوقات یکی از آن دو نتیجه بازی را تغییر می دهد، مانند بازی دیشب که مارکوس با ضربه ای آزاد دروازه بان را وادار به اشتباه کرد و تک گل بازی را به ثبت رساند.

ولی متاسفانه او به دلیل مجروحیت زمین بازی را ترک نمود و در ظاهر نسبت به این موضوع خاطر پریشانی داشت، همچنین مورینیو تایید کرد که وی از ناحیه زانو دچار درد شده است. یونایتدی ها امیدوار هستند که این جراحت جدی نباشد. هر چند وجود مارسیال در ترکیب اصلی نقطه قوت است اما تاکنون همان ترکیب جادویی دوبل بوده که در غیاب استاد بلامنازع میانه میدان، نتایج شگرفی برای تیم به ارمغان آورده است. پس این که یکی از آنها در این شرایط بحرانی در دسترس نباشند موضوع نگران کننده ای خواهد بود.

 

منبع: SQUAWKA

درباره ی علیرضا حسینیان

علیرضا حسینیان
از سال 1998 بعد از جام جهانی علاقمند به یونایتد شدم و به شدت ضد چلسی، لیورپل و بایرن هستم، منتظر روزی ام که پادشاه رونی در مقام سرمربی به صحنه ی تئاتر رویاها بازگردد.

جعبه "همچنین ببینید"

بی بی سی: باشگاه برنامه ای برای جذب آلدروایرلد ندارد!

درحالی که همه ی خبرگزاری ها از تلاش جدی منچستریونایتد برای جذب توبی آلدروایرلد سخن …

۲ نظرها

 1. نکته خاصی نیست فقط داریم بدبخت می شیم? با این همه مصدومی که دادیم و بازیای فوق العاده سخت روبه رو تو کورس موندن کار بسیار سختیه
  پوگبا کجایی؟ دقیقا کجایی؟

  • علیرضا حسینیان
   علیرضا حسینیان

   بله متاسفانه همینطور هستش تعداد مصدومین خیلی زیاد شده، در حال حاضر ۷ بازیکن مصدوم داریم (بجز راشفورد) که ۳ تای آنها هافبک هستند و تیم رو با بحران مواجه کرده اند.
   هر تیم دیگری در این شرایط کاملا فلج می شد، مورینیو با این وضعیت بهترین نتیجه ها رو داره میگیره ولی منتقدین بی انصاف و کسانی که قصد بر شایعه پراکنی دارند از این شرایط سو استفاده میکنند و داستان هایی از قبیل نا رضایتی باشگاه از عملکرد مورینیو و یا بازی های کسل کننده می سازند، در جواب فقط میشه گفت *** اضافه نزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *