دوشنبه , خرداد ۲۸ ۱۳۹۷
خانه / آمار و آنالیز / پنج نکته در مورد بازی منچستر یونایتد – اورتون؛ قوای تخریبی پایان بازی

پنج نکته در مورد بازی منچستر یونایتد – اورتون؛ قوای تخریبی پایان بازی

در یک بعدازظهر کسل کننده منچستر یونایتد با نتیجه ۴-۰ اورتون را در هم کوبید و هیجانی شگرف به بار آورد.

یونایتد فنز – این اولین بازی یونایتد بدون حضور پوگبا بود و در اکثر اوقات بازی کمبود او حس  می شد، هر چند بازیکنان سعی داشتند جای خالی این هافبک بازی ساز را پر کنند، ولی نهایتا در دقایق پایانی بازی بود که تاکتیک های مورینیو نتیجه داد.

نکات بارز این بازی به شرح زیر می باشد:

 

۱ – آنتونیو والنسیا

مدت ها بود که والنسیا برای بستن بازوبند کاپیتانی نادیده گرفته می شد، اولین دلیل آن احتمالا این بوده است که او شخصیت مرد اول تیم را نداشته است و اگر بخواهیم واقع بین باشیم زبان انگلیسی او نیز کیفیت مطلوبی نداشت. با این وجود در حال حاضر او کاپیتانی مثال زدنیست، رخشی تنومند، او تحت مربیگری مورینیو تبدیل به یک دفاع پوششی در کلاس جهانی شده است، عملکرد و اعتبار او در حدیست که همیشه در ترکیب اصلی مرد پرتغالی جای دارد و تجربه او در فوتبال و خصوصا در باشگاه باعث شده است که وظیفه کاپیتانی، در غیاب کریک که اکثرا این چنین است، به او محول گردد.

آنتونیو به عنوان یک ورزشکار مقید و جدی شناخته می شود و نشان داده است که توانایی هایی فرازمینی در وجود خود دارد، قدرتی شگفت آور در پای راست خود، ارسال ها و ضرباتی خیره کننده. او از ۲۳ متری ضربه ای برق آسا به سمت دروازه اورتون شلیک کرد و توپ غرش کنان وارد چهارچوب شد، لحظه ای حیرت آور که لقب خدای رعد را برای خود برگزید.

 

۲- اشلی یانگ دفاع چپ مناسبی نیست

یانگ در مقابل بازل عالی ظاهر شد، این سرباز کهنه کار در جناح راست در حالی که بازوبند کاپیتانی را نیز بر بازو داشت با ارسالی بی نظیر برای فلینی گل اول را به ارمغان آورد، و اجازه داد تا والنسیا قدری استراحت کند. سپس در مقابل اورتون خوزه او را در جناح چپ قرار داد، تلاشی برای یافتن راه حلی موقت در غیاب لوک شاو، ولی نتیجه نداشت.

یانگ در دفاع و حمله بسیار سخت کوش است، در مقابل تافی ها بطور وسیع در زمین حضور داشت، این خیلی عالیست، ولی می توان گفت تقریبا در حمل توپ هیچ تاثیری ایجاد نکرد، به طور معمول سعی می کرد با کات بک توپ را روی پای راست خود جفت و جور کند بدین ترتیب در ارسال ها با شکست مواجه می شد تنها یک مرتبه آن هم با پای چپ موفق به این کار شد. بدتر این بود که در ادامه فضای پشت سر او خالی می ماند و اکثر موقعیت های اورتون نیز در این جناح صورت می گرفت ولی خوشبختانه تافی ها تیمی نبودند که بتوانند از این شکاف استفاده کنند.

 

۳- شکاف های کوچک

اورتون در چیدمان خود وینگری پیش بینی نکرده بود، هم چنین یونایتد نیر به همین نحو، هر چند سعی داشت با وجود مارکوس راشفورد حرکاتی جناحی ترتیب دهد و در ادامه نیز جسی لینگارد را وارد زمین کرد. عملا شما زمانی که قصد دارید عقب بنشینید و ضد حمله ترتیب دهید، برنامه ای که اورتون در پیش گرفته بود، می بایست با به کارگیری وینگرها در پست دفاع پوششی سعی در کنار زدن بازیکنان حریف کنید،  تافی ها بدون وینگر بازی کردند ولی سه بار موفق به انجام این کار شدند.

در مقابل، زمانی که قصد شکست تیمی را دارید که در لاک دفاعی فرو رفته است، بهترین راه این است که توده دفاعی را دور بزنید، کاری که یونایتد در عمل نتوانست انجام دهد، ولی با این حال گل اول به وسیله مدافع پوششی، گل دوم نیز توسط بازیکنی میانی که از عرض نفوذ کرده بود، گل سوم روی ارسال و گل چهرام نیز با ضربه پنالتی که نتیجه نفوذ از جناح بود، به ثمر رسید.

 

۴ – وین رونی منطقه خود را لرزاند

در دقیقه ۲۶، درحالی که یونایتد ۱-۰ پیش افتاده بود، کوکو مارتینا ارسالی کوتاه و بی نظیر در محوطه یونایتد ایجاد کرد، درست در مقابل مدافع منچستر رونی به سمت توپ یورش برد و نزذیک بود در بازگشت خود به اولدترافورد گل خود را ثبت کند، ولی به هدر رفت. این شیوه گلزنی او بارها در یونایتد اتفاق افتاده بود. در اواخر نیمه اول بار دیگر توپ برای وین ارسال شد، به نظر می رسید که توپ را از دست داده است ولی راه بایلی را سد کرده و توپ را به سمت دخیا شلیک کرد، ولی باز هم به هدر رفت.

وین رونی دو فرصت استثنایی را از دست داد و نتیجه ۱-۰ باقی ماند، اتفاقی که برای خیلی از تیم ها در این فصل صورت گرفته است. بازگشت کاپیتان به اولدترافورد مانند کابوسی بیش نبود، او پس از تعویض در حالی که اورتون هنوز به دنبال کسب تساوی بود، از روی نیمکت به تماشای از هم پاشیدن تیمش پرداخت، آنها هشتمین گل متوالی خود را بدون پاسخ دریافت کردند.

 

۵ – قوای تخریبی پایان بازی

یونایتد ۸۰ دقیقه را با نتیجه ضعیف ۱-۰ سپری کرد، درست مانند بازی در مقابل سوانسی و لستر، و همچنین ۲-۰ در مقابل وستهام. شیاطین سرخ در انتها لستر را با نتیجه ۲-۰ شکست دادند و سوانسی، وستهام  حالا نیز اورتون را ۴-۰ در هم کوبیدند. آنها ۹ گل از مجموع ۱۶ گل خود در لیگ برتر را در ۱۰ دقیقه پایانی به ثبت رسانده اند، تنها بازی که در این دقایق گلی به ثمر نرسید، بازی در خانه استوک بود.

شیاطین سرخ به خوبی قوایی تخریبی در پایان بازی ترتیب می دهد و این را بدون شک مدیون تعویض های بی چون و چرای مورینیو هستند. او هافبکی به ترکیب اضافه می کند (معمولا فلینی و در بازی اخیر هررا) و چیدمان را به ۳-۳-۴ تغییر می دهد، این عمل سدی محکم در برابر ضد حمله های حریف ایجاد می کند، سپس ویبگرها را تعویض کرده با این هدف که کیفیت و سرعت را به خط حمله بیافزاید.

در تمامی پیروزی های ۴-۰ این آنتونی مارسیال بوده که از روی نیمکت به میدان آمده است، او محرکیست مطلق، استعدادیست جهانی، که انصافا برای نیمکت نشینی مناسب نیست ولی زمانی که وارد میدان می شود تحرکی شدید در حمله ایجاد می کند. ۳ گل و ۱ پاس گل ۴۴% از ۹ گل یونایتد در ۱۰ دقیقه پایانی را شامل می شود، یعنی ۳۸% از گل های به ثمر رسیده در لیگ برتر در ۱۰ دقیقه پایانی.

زمانی که از یونایتد ۱-۰ عقب هستید اگر فرصت داشتید هرچه زودتر نتیجه را تغییر دهید و یا این که سعی کنید آن را به عنوان یک شکست خفیف بپذیرید، تلاش برای حمله و کسب تساوی در دقایق پایانی بیهوده است، مورینیو راه شما را در ضد حملات سد خواهد کرد و درست قبل از این که متوجه شوید چه اتفاقی در حال رخ دادن است، ۴-۰ عقب افتاده اید و می بایست در انتظار هجوم منتقدین بنشینید.

مقاله: Squawka

درباره ی علیرضا حسینیان

علیرضا حسینیان
از سال 1998 بعد از جام جهانی علاقمند به یونایتد شدم و به شدت ضد چلسی، لیورپل و بایرن هستم، منتظر روزی ام که پادشاه رونی در مقام سرمربی به صحنه ی تئاتر رویاها بازگردد.

جعبه "همچنین ببینید"

ویژه: آنتونی به سه دلیل می بایست یونایتد را ترک کند

همه شاهد آن بوده اند که وی پس از ورود خوزه مورینیو شرایط مطلوبی در …

۴ نظرها

 1. واقعا اشلی یانگ بد بود؟! من که سوتی ای ازش به خاطر ندارم، نمره خیلی خوبی هم از هواسکورد گرفت و تو تیم هفته بود

  • علیرضا حسینیان

   سلام
   نه بد نبود، اتفاقا تمجید هم شد، فقط مساله اینجاست که هیچ ارسالی نداشت متاسفانه چون پا راست هستش و از جناح چپ ارسال براش مشکل میشه.
   و نکته بعدی این که اورتون وینگر نداشت که از فضاهای پشت اشلی یانگ استفاده کنه و البته ماتیچ اون منطقه رو تقویت میکرد ولی اگر تیم قوی تری بود می تونست مشکل ساز بشه.

   • بازی امروز یک سانتر کرد و بوم:) گل
    البته کان بازی امروز زیاد خوب ندیم ولی یانگ به نظرم بیشتر باید بازی کنه

    • علیرضا حسینیان
     علیرضا حسینیان

     بله کاملا درسته باید بیشتر بازی کنه
     البته در اون پست فعلا کسی بهتر از یانگ هم نداریم
     دقیقا توپ رو آورد روی پای راستش تا تونست ارسال کنه
     فقط مشکلش همینه که زمان رو از دست میده در ضد حمله خیلی مفید ظاهر نمیشه
     بقیه فاکتورهاش عالیه من خودم خیلی دوستش دارم آمادگی جسمانیش خیلی خوبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *