خانه / آمار و آنالیز / پنج نکته در مورد بازی لیورپول ۰-۰ منچستر یونایتد؛ عدم موفقیت کلوپ و مورینیو در برآورده کردن انتظارات

پنج نکته در مورد بازی لیورپول ۰-۰ منچستر یونایتد؛ عدم موفقیت کلوپ و مورینیو در برآورده کردن انتظارات

در یک بعدازظهر کسل کننده دیدار بین ریورسایدی ها و شیاطین سرخ با تساوی بدون گل به پایان رسید.

در یک بازی نسبتا حساس مردان مورینیو از دروازه خود در برابر حملات سهمگین لیورپول محافظت کردند و تیم میزبان از شکست دیوار دفاعی حریف عاجز ماند. پنج نکته اساسی در مورد این تقابل به شرح زیر است:

 

۱- دیوید دخیا بهترین بازیکن لیگ برتر

دروازه بان ها هیچ گاه در فهرست قیاس بهترین ها قرار نمی گیرند، گاهی فقط مشول اشاره ای کوتاه و گاهی نیز کاملا نادیده گرفته می شوند. بعضی اوقات فوتبال دوستان در جمع های کوچک خود عملکرد آنها را مورد بحث قرار می دهند، اما اصولا نقش آنها در بازی از دید ناظر خارجی بسیار متفاوت می باشد. این مساله باعث شده است دخیا تاکنون آن عنوانی که برازنده و شایسته اوست کسب نکند، بهترین بازیکن لیگ برتر انگلستان. با وجود استعدادهای شگرفی که در فوتبال حرفه ای انگلیس حضور دارند تنها یک بازیکن است که جایگاهی جهانی دارد و او دیوید دخیا می باشد. وی این حقیقت را بار دیگر در مقابل لیورپول به اثبات رساند.

مهارت فرا زمینی او در برابر ضربه جوئل ماتیپ خارق العاده و باور نکردنی بود اما بهتر است باور کنید چرا که او تقریبا در تمام دیدارها این عملکرد را به نمایش می گذارد. در این بازی نیز وی با نبوغ خود دروازه تیم را حفظ نمود و بر میدان حکمرانی می کرد، تا جایی که لیورپولی ها از هر نقطه و هر زاویه ای تلاش کردند تا منفذی برای عبور توپ بیایند ولی در پایان این مرد اسپانیایی بود که موفق شد کلین شیتی دیگر را در کارنامه خود ثبت نماید.

 

۲- محمد صلاح قهرمانی با دست های تهی

وی در غیاب سادیو مانه به دلیل مصدومیت به خوبی توانایی های خود را به نمایش گذاشته است و برای قرمزها تبدیل به مهره ای جادویی شده است. او پس از نبرد درخشان خود برای مصر، به آنفیلد بازگشت و نشان داد که تنها یک چیز نیاز دارد، گلزنی.

او برای تیم تقریبا هر کاری انجام می دهد، توان دریبل زدن دارد، چه هنگامی که شروع به حرکت می کند و چه هنگامی که در حال دویدن است، هماهنگی خوبی با دیگر بازیکنان دارد، تحت فشار عملکرد مناسبی از خود نشان می دهد و در امور دفاعی نیز به خوبی تیم خود را یاری می دهد. اما تمام کنندگی او در مقابل این استعدادها متناقض بوده است و وی در مقابل یونایتد بسیار عالی عمل کرد ولی زمانی که توپ برگشتی دخیا نصیب او شد نتوانست از این موقعیت حیاتی بهره ببرد و آنرا به هدر داد. تقریبا بهترین موقعیتی بود که برای تیم میزبان فراهم شده بود.

 

۳- آندر هررا استعدادی چندگانه

هررا یکی از استعدادهای درخشان لیگ برتر می باشد و به نظر می رسد او در میانه میدان هر کاری که لازم باشد می تواند انجام دهد، همانطور که تا به حال نیز وظایف گوناگونی بردوش او قرار گرفته است. گاهی به عنوان پاسور، گاهی در نقش هافبک کامل، گاهی در حال یاریگری شدید، وگاهی نیز مانند بازی دیروز در مقابل لیورپول در حکم ماشین تکل ایفای نقش می کند. با وجود عدم دسترسی یونایتد به هافبک تنومند خود مروان فلینی، هررا به جای او انجام وظیفه می نماید.

در حالی که او از جثه ای نصف مروان برخوردار است، وظایف دفاعی را آنطوری که برایش مقدور بود انجام می داد، هر کسی را در لباس قرمز می دید تکل می کرد. هر چند از مجموع ۱۲ تکلی که صورت داد تنها ۲ مورد آن موفق بود اما نیروی تخریبی عظیمی در برابر حریف محسوب می شد و این امکان را از لیورپول صلب می کرد که از مقابل خط دفاعی خود بازی سازی را از سر گیرند.

 

۴- جو گومز پرونده خود را بست

این مدافع میانی قبل از آن که به دلیل مصدومیت از انظار عمومی دور بماند در پست دفاع چپ توپ می زد اما پس از بازگشت به میادین این بار در مقابل یونایتد به عنوان دفاع راست انجام وظیفه کرد و در دفاع و حمله در حکم مهره ای مطمئن ظاهر شد.

در خط دفاعی هیچ گاه از جانب مارسیال و راشفورد آنطور که انتظار می رفت تحت فشار قرار نگرفت، ترکیبی که از جانب مورینیو تا بدین جای فصل بسیار تاثیر گذار بوده است. و در حمله نیز فرارهای خوبی داشت، پاس های با کیفیتی فراهم می ساخت و ارسال فوق العاده ای که امره جان به جای آنکه حداقل آن را در چهارچوب فرود آورد از بالای دروازه به بیرون فرستاد. زمانی که ناتانیل کلاین نیز وارد میدان شد نتوانست جای او را در دفاع راست بگیرد و گه گاهی که فشار از سمت حریف بیشتر می شد در میانه خط دفاعی به عنوان عاملی برای حمل توپ ایفای نقش می نمود و در نیروی تدافعی استحکام لازم را ایجاد می کرد. هر چند در دیدار دیروز از جانب یونایتد خیلی مورد تهاجم قرار نگرفتند.

 

۵- تقابل شرم بار کلوپ و مورینیو

دیداری حساس از جنگ دو تن از بزرگترین مربیان لیگ برتر با نتیجه ای تاسف بار پایان پذیرفت، هر چند با توجه به عملکرد دفاعی مورینیو در بازی های بزرگ و عدم توانایی کلوپ در کسب نتیجه مقابل تیم های دفاعی به هیچ وجه جای تعجب ندارد. ولی با این حال عملکرد به شدت دفاعی مورینیو تعجب همگان را برانگیحت، مردان خود را عقب نگاه داشته بود و وینگرها را در حالت تدافعی قرارداد تا جایی که دیگر رمقی برای حمله باقی نمی ماند.

قرمزها تا بدین جای فصل ۱۲ گل دریافت نموده اند، تنها وستهام و کریستال پالاس از این حیث پایینتر از آنها قرار می گیرند. با این وجود مورینیو و یارانش هیچ اقدامی در این راستا از خود بروز ندادند، آنها فقط ۶ بار در محوطه حریف توپ را در اختیار داشتند و روملو لوکاکو به شدت تحت مراقبت قرار داشت و تنها در ۲۰ دقیقه ابتدای موفق به دادن پاس شد.

به طور قطع مورینیو بابت این عملکرد مورد انتقاد قرار خواهد گرفت و کلوپ نیز از این وادی جان سالم به در نخواهد برد. او برای کسب نتیجه به حریف فشار وارد می کرد و سعی داشت در جریان بازی سرعت ایجاد کند اما قبل از آن که یونایتد در لاک دفاعی فرو رود کاری از دستش ساخته نبود. حتی در ۱۰ دقیقه پایانی دو تن ار بهترین بازیکنان خود را از زمین بیرون کشید، کوتینیو و صلاح، این دو بازیکن فشار فراوانی را به خط دفاعی شیاطین سرخ تحمیل نمودند ولی هنگامی که مدافعین به علت خستگی دچار افت کیفی شده بودند از بازی بیرو رفتند و نتیجه ۰-۰ را متقبل شد.

جای تاسف دارد.

 

منبع: SQUAWKA

درباره ی علیرضا حسینیان

علیرضا حسینیان
از سال 1998 بعد از جام جهانی علاقمند به یونایتد شدم و به شدت ضد چلسی، لیورپل و بایرن هستم، منتظر روزی ام که پادشاه رونی در مقام سرمربی به صحنه ی تئاتر رویاها بازگردد.

جعبه "همچنین ببینید"

بی بی سی: باشگاه برنامه ای برای جذب آلدروایرلد ندارد!

درحالی که همه ی خبرگزاری ها از تلاش جدی منچستریونایتد برای جذب توبی آلدروایرلد سخن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *