خانه / هیچکدام / ویژه: چرا موراتا مهاجم ایده آل مورینیو است؟

ویژه: چرا موراتا مهاجم ایده آل مورینیو است؟

نگاهی به استایل و سبک بازی موراتا نشان میدهد او میتواند همان مهاجمی باشد که ژوزه به آن نیاز دارد.

یونایتد فنز– به نظر میرسید آلوارو موراتا بعد از دومین قهرمانی در چمپینز بار دیگر رئال را ترک خواهد کرد.  موراتا در این فصل ۱۵ گل به ثمر رساند و دومین گلزن برتر مادرید بود و آنها توانستند برای اولین بار در پنج سال گذشته لالیگا را از بارسلونا بگیرند با این حال موراتا تنها ۱۳۴۱ دقیقه بازی کرد که که برای بازیکنی با کیفیت او عجیب است.
این بازیکن اسپانیایی اگر میخواهد با دیگو کاستا برای پست مهاجم نوک اسپانیا رقاب کند و باتوجه به در پیش بودن جام جهانی در انتهای سال باید رئال را ترک کند تا در این چالش پیروز شود.

باشگاه های زیادی خواهان او هستند اما یونایتد (مخصوصا بدلیل رفتن زلاتان و نیامدن گریژمان به این تیم) در صدر این تیم ها میباشد و خصوصا این که ژوزه مورینیو در یونایتد میباشد. این مورینیو بود که در سال ۲۰۱۰/۲۰۱۱ اولین بار در رئال به او بازی داد. او فصل بعد نیز نقش کوچکی در این تیم داشت اما در نهایت توانست بازیکن باثبات و مورد اعتماد مرد پرتغالی شود. همچنین او از نظر استایل بازی بهترین گزینه برای تاکتیک حملات ژوزه مورینیو میباشد.

۱-قدرت

موراتا مهاجم قد بلند با شانه های پهن میباشد و همیشه قدرتی بازی میکند و این به او اجازه میدهد توپ را نگه دارد و مدافع حریف کار سختی برای گرفتن توپ از او دارد. و این باعث میشود او به عنوان مهاجم هدف بتواند بازی کند.

این ویژگی مهمی برای ژوزه است که حملاتش را روی مهاجمی پایه گذاری میکند که قدرت حفظ توپ و اضافه کردن دیگران به حمله داشته باشد. از دارلی و دروگبا تا دیگو میلیتو و دیگو کاستا، همیشه یک مهاجم هدف برای مورینیو وجود داشته است.

۲-سرعت

به غیر از اینکه او  مانند زلاتان در یونایتد میتواند مهاجم هدف باشد او واقعا میتواند حرکت کند. ما فقط درباره سرعت او نسبت به موراتا صحبت نمیکنیم چراکه پدربزرگ و مادربزرگ هایی وجود دارند که سریعتر از زلاتان باشند. نه! موراتا واقعا میتواند حرکت کند. و این باعث میشود او پویایی خاصی به حملات یونایتد دهد.
ضدحملات یونایتد باجود مرد بزرگ سوئدی مثل قبل نبود. موراتا میتواند توپ های بلند را دریافت کند و آن را نگه دارد همانطور که زلاتان نیز میتوانست اما آلواریتو میتواند با سرعت به سمت فضاهای خالی برود و محاصره را بشکند.

بخاطر بیاورید در سال ۲۰۱۵/۱۶   زمانی که در یوونتوس بود چه کاری با بایرن کرد. در حالی که سه بازیکن بایرن با او حرکت میکردند او پنجاه یارد را طی کرد و آنها را مسخره جلوه داد و قبل از رسیدن به دو مدافع دیگر توپ را به کوادرادو پاس داد تا او توپ را وارد دروازه کند. این کاری است که فقط مسی میتواند انجام دهد.

۳-مهارت

زمانیکه موراتا در جوانان مادرید بازی میکرد و مدت کوتاهی نیز در تیم اصلی بود مورینیو اصرار داشت که او در پست وینگر نیز بازی کند. این نه تنها به او شانس بیشتری برای بازی در تیم اصلی میداد(او اولین کلاسیکو خود را در این پست به میدان رفت) بلکه باعث پیشرفتش میشد.

بازی کردن در پست وینگر باعث میشد او مهارت ها و تکنیک خود را نشان دهد. ضربات اول او و همچنین بالانس او هنگامی که توپ را در اختیار داشت پیشرفت کرد(پاس گل او مقابل بایرن را ببینید). دید او بازتر شد و از یک مهاجم نوک تبدیل به مهاجمی شد که مهارت هایی دارد تا تفاوت ها را در حمله رقم بزند.

۴-مرد بازیهای بزرگ

یکی از چیزهایی که باعث افتخار مورینیو است عملکرد خوب در بازیهای بزرگ است. نه صرفا بردن آنها بلکه همیشه تیم های او در این بازیها به سختی شکست میخورند. اما او دوست دارد ببرد و برای اینکار نیاز به مهاجمی دارد تا در لحظات حساس کار را تمام کند.
زلاتان در بازیهای بزرگ خوب عمل کرد و یونایتد کامیونیتی شیلد و اتحادیه را با گل های او پیروز شد. جانشین او مارکوس راشفورد باوجود جوانی توانسته مقابل ارسنال،سیتی و نیمه نهایی لیگ اروپا گلزنی کند و نشان داد میتواند در موقعیت های بزرگ کمک کند. این بسیار مهم است.

موراتا در بازیهای بزرگ رکورد فوق العاده ای دارد. مشخصا پاس گل او مقابل بایرن( که دومین پاس گل او در آن جدال بود، در بازی رفت نیز چند ثانیه بعد از ورود به زمین نیز پاس گل داد) شواهد خوبی است اما در مقایسه با عملکرد اروپایی او در فصل ۲۰۱۴/۱۵ چیزی نیست. موراتا در آن سال رفت و برگشت مقابل رئال مادرید تیم سابق خود در نیمه نهایی اروپا گلزنی کرد تا آنها را از گردونه رقابت ها حذف کند. او همچنین در برلین گل تساوی را به ثمر رساند. توانایی بازی او در بازیهای بزرگ قلب هرکسی حتی ژوزه مورینیو را بدست خواهد آورد.

مقاله از: محمد بت از Squawka

درباره ی سینا نورالدینی

سینا نورالدینی
دانشجوی زبان انگلیسی،۲۰ساله،عاشق فرگوسن و یونایتد

جعبه "همچنین ببینید"

شکل دیگری از معاملات در راه است؛ بازیکن در ازای بازیکن

امروز Gazzetta dello Sport با تیتری بزرگ حکایت از وجود معادلاتی پیچیده ما بین یونایتد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *