دوشنبه , مرداد ۲۹ ۱۳۹۷
خانه / مقاله و تحلیل / ویژه: پلن B مورینیو برای افزایش کیفیت عملکرد سانچز

ویژه: پلن B مورینیو برای افزایش کیفیت عملکرد سانچز

پس از شکست آ ث میلان در ضربات پنالتی سوالی برای همگان پیش آمد که این سانچز کجا تاکنون پنهان شده بود؟

یونایتد فنز – وی که تنها ۳ ماه پس از خروج از آرسنال بیان نمود که از نظر روحی و ذهنی دچار خستگی شده است، در حال حاضر پرانرژی و پر تنش دیده می شود، ترکیبی که می تواند خطرساز باشد.

البته توجیه پذیر است که انتظار نداشتیم در ماه های ابتدایی حضور خود در یونایتد نتواند کیفیت لازم را ارائه دهد، اما با اینکه تابستانی آرام را پشت سر گذاشت و از بازی های ملی بی نصیب بود و حتی اخیرا به دلیل مشکلی که درمورد ویزایش ایجاد شد، خیلی زود توانست تمرکز خود را بدست آورد و تاثیر خود را در تور پیش فصل به نمایش بگذارد. تصور کنید که او تا شروع بازی های لیگ نمی توانست در تمرینات شرکت کند، در آن صورت اوضاع برای رئیس و شاگردانش بسیار پیچیده می شد.

اعتماد به نفس و جادوی غریزی او بازگشته است و حتی زمانی که هم تیمی خود را به دلیل کم کاری سرزنش می کرد هیچ گاه عقب ننشست و تمام توان خود را در اختیار قرار داد. دیگر مشکلاتی که در میان توپچی ها داشت وجود ندارد و هم تیمی های جدید رابطه ای بسیار صمیمانه با او برقرار نموده اند. حتی با دو رفیق هم زبان خود یعنی خوان ماتا و آندر هررا گاهی اوقات، در اتوبوس به همخوانی می پردازند.

بنا بر این مورینیو چگونه می تواند کیفیت سانچز را به اوج برساند و در فصل جدید آمار گلزنی او را از تنها ۳ مورد فراتر ببرد. ستاره شیلیایی ترجیح می دهد در جناح چپ خط حمله پا به توپ شود اما بهترین آمار او دو سال پیش در آرسنال (۳۰ گل در یک فصل) در شرایطی رقم خورد که در میانه خط حضور داشت.

از طرفی چند مرتبه ای که در ترکیب یونایتد در این پست قرار گرفت تاثیر چندانی ایجاد ننمود، همانند تساوی دور از انتظار مقابل وستهام در استادیوم لندن. البته واقعیت این است که در آن بازی لوکاکو در ترکیب حضور نداشت و این دو ثابت کرده اند که همکاری آن ها چه تاثیری در کسب عنوان قهرمانی فصل جدید خواهد گذاشت. کمی عقب تر نیز وجود اشلی یانگ در تغذیه این زوج بسیار قابل توجه بود، که از ماه فوریه روند تمرینات را در کرینگتون دگرگون ساخت.

شاید کمی عجیب به نظر آید، آیا قرار دادن سه مدافع در ترکیب می تواند تاثیری در عملکرد این زوج ایجاد کند و به عنوان پلن B در استراتژی های خوزه استفاده گردد؟ جالب اینجاست که چند نمونه از بهترین عملکرد های بیرون از خانه شیاطین سرخ مقابل تیم هایی چون زسکا مسکو، واتفورد و آرسنال با همین چینش صورت گرفت تا زمانی که در زمستان رئیس دیگر از چنین شیوه ای استفاده نکرد.

پس از آن مربی مجددا به سیستم ۱-۳-۲-۴ همیشگی خود بازگشت که در پایان فصل نیز تبدیل به ۳-۳-۴ شد. اما کمبودی که به شدت گریبان گیر یونایتدی هاست عدم وجود وسعت و بازیسازی کافی در جناحین می باشد. بهره گیری از لوک شاو و آنتونی والنسیا به عنوان وینگر می تواند این امکان را فراهم سازد تا سه مدافع در خط دفاعی قرار گیرد و برای دروازه دخیا نیز امنیت بیشتری مهیا گردد.

فصل گذشته این ستاره اسپانیایی ناچار به مهار ۱۴۷ شوت در چارچوب بود و تنها ۶ تیم در لیگ آماری بالاتر از این ثبت کردند. یکی از دلایل درخشش فو العاده او همین بود که به کرات مورد امتحان قرار گرفت چرا که اغلب اوقات خط دفاعی یونایتد در مقابل حملات حریفان کم توان ظاهر می شد.

از قرار معلوم تا بدین جای کار تغییری در وضعیت قوای دفاعی صورت نگرفته است و این مشکل در فصل جدید نیز وجود خواهد داشت و به نظر نمی رسد که زوج اسمالینگ و بایلی برای بیش از ۵۰ بازی بتوانند در کنار هم حضور داشته باشند. مورینیو بر آن است تا برای سومین تابستان پیاپی مدافعی جدید به تیم بیافزاید، مهره ای مانند هری مگوایر که در حمل توپ بسیار توانمند است و ارزش خود را در دفاع سه نفره در چارچوب رقابت های جام جهانی به خوبی نشان داد.

از طرقی یک مدافع دیگر با تنها ۸ حضور در این فصل در حال ترک یونایتد می باشد، که او نیز می تواند در این شیوه به کار گرفته شود. انتظار می رود که تیموتی فوسو منسا و اکسل توانزبه به صورت قرضی قبل اتمام آگوست از اولدترافورد خارج شوند، اما مارکوس روخو به تازگی قرارداد خود را تا ۳ سال دیگر تمدید نموده است. در هر صورت به زودی نتیجه را خواهیم دید.

 

منبع: MEN

درباره ی علیرضا حسینیان

علیرضا حسینیان
از سال 1998 بعد از جام جهانی علاقمند به یونایتد شدم و به شدت ضد چلسی، لیورپل و بایرن هستم، منتظر روزی ام که پادشاه رونی در مقام سرمربی به صحنه ی تئاتر رویاها بازگردد.

جعبه "همچنین ببینید"

تحلیل اختصاصی از اولین بازی فصل/ بایی در حد‌‌‌ و اندازه‌های یک ستاره

منچستریونایتد اولین دیدار فصل خود را با برتری مقابل لسترسیتی به خوبی آغاز کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *