یونایتد فنز

بروزترین مرجع خبری منچستریونایتد در ایران

وضعیت آشفته خط دفاعی منچستریونایتد؛ آیا مشکل با خرید یک مدافع حل خواهد شد؟

در این مقاله با آنالیز گل‌های دریافت شده به این نتیجه خواهیم رسید که مشکلات منچستریونایتد در خط دفاعی فراوان اما حل‌شدنی است.

اختصاصی یونایتدفنز- منچستریونایتد در فصل گذشته پرمیرلیگ دومین خط دفاعی برتر را در اختیار داشت. تا پایان هفته 23، تعداد گل‌های خورده تیم بیشتر از حد انتظار بوده و تنها شش گل دیگر کافی است تا با کل گل‌های خورده فصل گذشته برابر شود. یونایتد تا به این لحظه، از نظر استحکام خط دفاعی، رتبه دهم را در اختیار دارد. البته هنوز چند تیم بازی‌های عقب افتاده خود را انجام نداده و ممکن است پس از دریافت گل‌های بیشتر، کمی رتبه یونایتد بهتر شود. اما بهرحال شرایط نابسامان خط دفاعی تیم بر هیچکس پوشیده نیست. در این مقاله قصد داریم این نقاط ضعف را بررسی کنیم و در این راه از بازی منچستریونایتد در برابر اورتون استفاده کرده‌ایم.

آنالیز بازی منچستریونایتد 3-3 اورتون

یکی از خاطرات بد این فصل بازی برابر اورتونی بود که دو بار توانست بازی را به تساوی بکشاند و آخرین گل آنها در دقایق تلف شده به ثمر رسید. این بازی پر از اشتباهات ریز و درشت بود و بررسی آن دید نسبتاً خوبی نسبت به شرایط دفاعی تیم فراهم می‌کند. ضمناً ویدئوی این بازی در انتهای مقاله قرار داده شده است تا شما بتوانید با دقت بیشتری موارد گفته شده را مشاهده کنید.

در اولین صحنه، لیندلوف تحت پرس بازیکنان حریف قرار می‌گیرد و امکان پاس به دروازبان را هم ندارد. فرد وظیفه مهار ریچارلیسون و شاو وظیفه مهار کالورت‌لوین را داشتند. با این حال هر دو بازیکن اورتون به سرعت خود را جدا کرده و حلقه محاصره را تنگ کردند (خطوط قرمز مسیر حرکت دو بازیکن آبی‌پوش را نشان می‌دهد). در این صحنه فرد، مگوایر و شاو هیچکدام به ماجرا نزدیک نشدند و شانس با یونایتد یار بود که فرصت با بی‌دقتی ریچارلیسون به گل تبدیل نشد.

در صحنه دیگری ون بیساکا از سه بازیکن دیگر یونایتد عقب‌تر ایستاده و آفساید را پر کرده است. در این موقعیت مهاجم حریف با دخیا تک به تک می‌شود اما باز هم از آن بهره نمی‌برد.

 

دریافت گل اول: آرون‌ ون‌بیساکا به تازگی در حملات مشارکت بیشتری دارد و در واقع باید یه نوعی جور وینگر راست را هم بکشد. شروع گل اول از جایی بود که بیساکا در موقعیت یک وینگر قرار داشت.

آنها با چند پاس توپ را مهاجم خود می‌رسانند و مگوایر در این کورس کم می‌آورد. او در محوطه جریمه احتیاط می‌کند و به حریف ضربه نمی‌زند اما می‌توانست قبل از ورود به محوطه با یک تکل توپ را دور کند. مگوایر به دلیل عدم تصمیم‌گیری درست یا عدم آمادگی بدنی چنین کاری را انجام نداد.

در ادامه با دفع ناقص دخیا و گمراه شدن شاو، توپ وارد دروازه شد.

 

دریافت گل دوم: دوکوره بین خط دفاعی و خط هافبک یونایتد فضای خوبی را در اختیار دارد و کسی به او توجهی ندارد. آرایش خط دفاعی خوب است اما یکی از دو هافبک مرکزی باید کمی عقب‌تر می‌ایستاد. او بدون مزاحم توپ را دریافت و آن را به دینیه می‌سپارد.

خود دوکوره از کنار فرد عبور و وارد محوطه جریمه می‌شود. باز هم نه فرد توجهی به او دارد و نه رشفورد که دید خوبی دارد، نزدیک می‌شود.

او در فضایی مناسب به توپ می‌رسد و حالا این بار خامس بدون مزاحم توپ را دریافت و وارد دروازه می‌کند. در این صحنه، فرد به رشفورد اشاره می‌کند که بازیکن بیرون از محوطه را در نظر بگیرد اما خود از خامس غافل شده و نمی‌تواند مانع از رسیدن توپ به این بازیکن شود.

 

دریافت گل سوم: در این لحظه باز هم ون‌بیساکا جلوتر از خط هافبک و به جای یک وینگر قرار دارد. توانزبه برای جلوگیری از پیشروی حریف خطا می‌کند که این کار در میانه زمین کار غلطی نیست.

کار دفاعی بازیکنان منچستریونایتد در هنگام ارسال ضربه کاشته، یک فاجعه است. مگوایر آفساید را پر کرده است و زمانی که شمار بازیکنان حریف در پشت سر کاوانی زیاد است، او بین بازیکنان خودی قرار دارد. در نهایت بر حسب اتفاق توپ به کالورت‌لوین می‌رسد و دخیا نمی‌تواند به موقع خود را سد راه توپ کند.

 

این بازی که در واقع یک باخت محسوب می‌شود (نه یک تساوی)، فقط یک نمونه از اشتباهات بی‌شمار خط دفاعی را نشان می‌دهد. اگر بخواهیم وضعیت را ساده توصیف کنیم باید بگوییم: یونایتد به راحتی گل دریافت می‌کند. مدافعین ممکن است موقعیت‌های بسیار خوبی را حریف بگیرد و در نبردها پیروز باشند اما گاهی از یک دفع توپ یا یک آفسایدگیری ساده عاجز می‌شوند.

مشکلات دفاعی منچستریونایتد از کجا سرچشمه می‌گیرد؟

تیم منچستریونایتد هجومی‌تر از گذشته شده و آمار گل‌های زده این گفته را تأیید می‌کند. در فصلی که مارسیال و گرینوود افت فاحشی داشته‌اند و رشفورد در تمام‌کنندگی چندان موفق نیست، داشتن بهترین خط حمله لیگ برتر فقط به خاطر حضور کاوانی نبوده و سایر بازیکنان نیز در این امر مشارکت داشته‌اند. مشارکت بیشتر فولبک‌ها و هافبک‌ها در حملات، باعث می‌شود تیم در خط دفاعی آسیب‌پذیر باشد. مشکل وقتی حاد می‌شود که تیم وینگر راست نداشته باشد و دفاع راست باید بخشی از وظایف او را هم انجام دهد. در تبحر ون‌بیساکا در امور دفاعی شکی نیست اما در این فصل حریفان توانسته‌اند موقعیت‌های زیادی از سمت راست یونایتد ایجاد کنند و دلیل آن این است که بیساکا در جای خود حضور ندارد.

مشکل دیگر، دفاع تیمی بازیکنان است که بنظر می‌رسد به پاشنه آشیل تیم تبدیل شده است. حالا حریفان از این ضعف یونایتد آگاه هستند و از ضربات آزاد خود بیشترین بهره را می‌برند. به خصوص که دخیا نیز در خروج‌های خود توانمند نشان نداده است. کادر فنی باشگاه باید به این موضوع اهمیت بیشتری بدهد و تمرینات بیشتری در خصوص آفسایدگیری و یارگیری بازیکنان انجام دهد و فکری به حال اشتباهات دخیا کند.

هری مگوایر، ستون تیم در فصل گذشته بود اما حالا چندان سر حال بنظر نمی‌رسد. او در سال 2020 در بین تمام بازیکنان دنیا بیشترین دقایق بازی را داشت. همچنین برونو فرناندز در رتبه چهارم، ویکتور لیندلوف نیز در رتبه هفتم و بیساکا در رتبه 62 دنیا قرار دارد. تصویر زیر ده بازیکن پرکار دنیا را نشان می‌دهد. نکته اینکه این آمار تا تاریخ 18 دسامبر 2020 بوده و تا پایان سال، تعداد دقایق بازی مگوایر به 5105 دقیقه افزایش یافته است. آیا مشکل در فصل آتی برطرف خواهد شد؟ احتمالاً خیر. در تابستان یورو 2020 برگزار خواهد شد؛ تورنومنتی که به دلیل ویروس کرونا یک سال به تعویق افتاد و این یعنی زمانی برای استراحت و پیش‌فصل مناسب نخواهد بود. خرید یک مدافع وسط فرصتی برای استراحت لیندلوف و مگوایر و آمادگی ذهنی و بدنی آنها فراهم می‌کند.

بیشترین دقایق بازی در سال 2020 (بدون احساب دروازبان‌ها)

 

فرد و مک‌تومینای هیچکدام هافبک دفاعی نبوده و خصوصیات کامل چنین بازیکنی را ندارند. اگرچه زوج این دو بازیکن در بازی‌های سنگین بسیار کارآمد است اما هیچکدام قدرت بازیخوانی و نحوه صحیح جاگیری ماتیچ را ندارند. در آنالیز بازی اورتون دیدیم که فرد می‌توانست با جاگیری صحیح، بازیکن حریف را مهار کند و مانع از ایجاد موقعیت خطرناک شود. البته که با وجود ترافیک در خط هافبک، خرید یک هافبک دفاعی مشکلات خود را خواهد داشت و مشخص نیست که سولشر و وودوارد چه برنامه‌ای برای خط هافبک دارند.

نتیجه‌گیری

فشردگی بازی‌ها و نداشتن جایگزین مناسب برای مدافعین، خستگی و عدم تمرکز را در پی داشته است. با مصدومیت‌های پی در پی بایی، کم‌تجربه بودن توانزبه و نداشتن گزینه پنجم، وجود یک مدافع وسط ضروری بنظر می‌رسد؛ مدافعی که سولشر به او اعتقاد داشته باشد و برعکس فن‌ده‌بیک از او در درون زمین استفاده کند. همچنین شایعات خرید دفاع راست نیز به گوش می‌رسد که در این صورت ون‌بیساکا نیز فرصت استراحت خواهد داشت. امید است که اماد دیالو بتواند مشکل چندین ساله یونایتد در سمت راست را برطرف کند و دیگر نیازی به خرید در این پست نباشد.

البته جذب بازیکنان جدید همه مشکلات را برطرف نخواهد کرد. بخش قابل توجهی از مشکلات دفاعی به عدم هماهنگی بازیکنان بر‌می‌گردد. وینگرها و هافبک‌ها باید بیشتر از مدافعین تیم حمایت کنند و در این باره احساس مسئولیت کنند. هنوز هم فرصت برای جبران وجود دارد و نکته امیدوار کننده این است که یونایتد فصل گذشته هم تا به اینجا 27 گل خورده داشت اما در 15 بازی بعدی تنها 9 گل دریافت کرد.

خلاصه بازی منچستریونایتد 3-3 اورتون (هفته23 فصل 2020/21)
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 Comments
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
MUN
MUN
1 سال قبل

اوپامکانو هم رفت بایرن

سجاد
سجاد
1 سال قبل

دفاع وسط مهمترین خرید هست، یه مسئله دیگه هم درباره فن دبیک هست که معلوم نیست برای چه این بازیکن رو خریدن، پوگبا هم که ظاهرا ماندنی نیست و اگرم باشه حاشیه سازه، حداقل بصورت چرخشی هم که شده فن دبیک رو جای پوگبا بزارن، بهر حال باید با تیم جفت بشه یا نه، این پسر همه جای هافبک میتونه بازی کنه، باید هماهنگ بشه با تیم

2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x