یونایتد فنز

بروزترین مرجع خبری منچستریونایتد در ایران

هری کین در منچستریونایتد؛ رویا یا واقعیت؟ (به همراه نظرسنجی)

جذب هری کین به هزینه‌ای گزاف نیاز دارد. آیا این هزینه ضروری است؟ آیا با جذب کین رویای قهرمانی منچستریونایتد به واقعیت تبدیل خواهد شد؟ منطق در این جا چه جایگاهی دارد؟

اختصاصی یونایتدفنز- هری کین از شرایط خود و تیمش راضی نیست و به طور آشکار علاقه به جدایی از تاتنهام را ابراز کرده است. وقتی یک ستاره ساز جدایی سر می‌دهد تیم‌های فراوانی برای او جذب او علاقه نشان می‌دهد. البته این علاقه به تنهایی کافی نیست و راه برای باشگاه خریدار بسیار دشوار خواهد بود. هنوز سه سال از قرارداد کین باقی مانده است و رئیس باشگاه فروشنده یعنی دنیل لوی به عنوان یکی از سرسخت‌ترین افراد در مذاکرات شناخته می‌شود.

چرا کین قصد جدایی دارد؟

هری کین محصول آکادمی تاتنهام است. او به تیم‌های مختلفی قرض داده شد و در نهایت در سال 2013 به تیمش بازگشت. کین به یک ستاره تبدیل شد و تاتنهام نیز خود را به عنوان یک تیم تراز اول معرفی کرد. چهار حضور پیاپی در لیگ قهرمانان اروپا از فصل 2015/2016 نوید آینده‌ای روشن را برای باشگاه و کین می‌داد. آنها حتی به فینال لیگ قهرمانان نیز رسیدند. با این حال همه چیز در سال بعد دگرگون شد و نتایج بد منجر به اخراج مائوریسیو پوچتینو از سرمربی‌گری این تیم شد.

با انتخاب ژوزه مورینیو و تقویت ترکیب تیم، باز هم احتمال موفقیت وجود داشت اما مورینیو نیز کنار زده شد و امیدهای هری کین از بین رفت. او دو ماه دیگر 28 ساله می‌شود و فرصت زیادی برای کسب جام ندارد. شرایط تاتنهام نشان می‌دهد که آنها حداقل در کوتاه‌مدت توان سبقت گرفتن از تیم‌های بزرگ جزیره و اروپا را ندارند. کین تا به حال 334 بازی برای تاتنهام انجام داده است اما حتی یک جام هم کسب نکرده است. اوضاع برای تیم‌های دیگر لیگ متفاوت و از سال 2012 به این ترتیب است:

  • منچسترسیتی 13 جام
  • آرسنال 7 جام
  • چلسی و منچستریونایتد 6 جام
  • لیورپول 4 جام
  • لسترسیتی 2 جام

تصویر 1. آمار هری کین در تاتنهام: 334 حضور، 220 گل، صفر جام

 

ابرستاره مثل هری کین!

هری کین بدون شک یکی از بهترین بازیکنان حال حاضر دنیا است. او طی سال‌های اخیر ثبات داشته و آمارهای خیره‌کننده‌ای به ثبت رسانده است. تصویر 2 نشان می‌دهد که کین از سال 2014 (که به مهره‌ای ثابت تبدیل شد) بیشتر از هر بازیکن دیگری در پرمیرلیگ گل زده است. او در تمام فصول آمار گلزنی بیشتری نسبت xG خود داشته است به این معنی که گل‌های زده از گل‌های مورد انتظار بیشتر بوده و کین بهتر از موقعیت‌های خود استفاده کرده است. او در این بازه، 162 گل در لیگ برتر به ثمر رسانده اما آمار xG برابر 137.5 بوده است.

تصویر 2. بیشترین گل در پرمیرلیگ از آگوست 2014

 

او بازیکنی باهوش است که در استفاده از هر دو پای ماهر بوده و قدرت تمام‌کنندگی بالایی دارد. در هدزنی نیز چیزی کم ندارد و گل‌های زیادی را با ضربه سر به ثمر رسانده است. مسئله فقط گلزنی نیست. او در بازی‌سازی و پاس گل نیز مهارت دارد. تصویر 3 مجموع گل‌ها و پاس گل‌های تمام بازیکنان پنج لیگ معتبر در فصل جاری را نشان می‌دهد. پس از لواندوفسکی و مسی، رتبه سوم در اختیار کین است. این بازیکن همچنین کاپیتان تیم ملی انگلیس است و در زمین بازی نقش یک رهبر را دارد.

تصویر 3. مجموع گل و پاس گل بازیکنان در پنج لیگ معتبر اروپایی در فصل 2020/21

 

چه تیم‌هایی به جذب کین علاقه دارند؟

یقیناً هری کین یک گزینه گران‌قیمت خواهد بود و اندک باشگاه‌هایی هستند که توان خرید او را دارند. بارسلونا با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کند و رئال مادرید از کریم بنزما رضایت کامل دارد. پاری‌سن ژرمن هم اگرچه سرمربی سابق کین را در اختیار دارد و مشکلی با پول پرداختی آن ندارد اما بعید است که کین خود موافقت کند در لیگ فرانسه به میدان برود. سه باشگاه لیگ برتر که نامشان در رسانه‌ها مطرح می‌شود (منچسترسیتی، منچستریونایتد و چلسی) محتمل‌ترین گزینه‌ها برای خرید کین خواهند بود.

چلسی به یک مهاجم هدف نیاز دارد و مشکلی با فروش تامی آبراهام و برخی دیگر از بازیکنان خود ندارد. مسئله اول این است که رومن آبراموویچ در تابستان 2020 علی‌رغم شیوع کرونا دست به کار بزرگی زد و 188 میلیون پوند هزینه کرد. آیا او دومین فصل متوالی هزینه‌ای نجومی خواهد داشت؟ مسئله دوم روابط میان دو باشگاه است؛ با توجه لندنی بودن چلسی و سابقه جدال دو تیم در داخل و بیرون زمین، تمایل لوی به واگذاری ستاره تیمش به چلسی، کمتر از تیم‌های منچستری است. از نظر اکثر کارشناسان چلسی رقم بالایی پیشنهاد نخواهد کرد و احتمال این انتقال پایین‌تر از سایر گزینه‌ها است.

منچسترسیتی گزینه بعدی است. آنها در دو پست ضعف دارند که یکی از آنها مهاجم هدف است. تحلیل‌ها نشان می‌دهد نقاطی که هری کین در آنها گلزنی کرده است با نقاطی که بازیکنان سیتی توانایی خلق موقعیت دارند، همخوانی کمی دارد و در واقع ممکن است او در ترکیب سیتی قدرتمند ظاهر نشود. با این حال با انعطاف‌پذیری بازیکنان و پپ گواردیولا، جذب هری کین همچنان یک گزینه مطلوب خواهد بود. منچسترسیتی پول‌های زیادی برای تقویت تیم پرداخت کرده اما تا به حال برای یک بازیکن بیش از 68 میلیون پوند هزینه نکرده است. باید دید این سنت کنار گذاشته می‌شود یا خیر. از دید بنگاه‌های شرط‌بندی شانس حضور هری کین در منچسترسیتی بالاتر از سایرین است.

 

شرایط هری کین و منچستریونایتد

سران منچستریونایتد از دیرباز به هری کین علاقه داشته‌اند و او را تحسین کرده‌اند. همچنین کاپیتان تیم ملی انگلیس با تاکتیک‌های تیمی سولشر هماهنگی بالایی دارد. با این حال یونایتد اولویت‌های مهم‌تری دارد. با تمدید قرارداد ادینسون کاوانی، وینگر راست و مدافع وسط ضعف بزرگ‌تری نسبت به مهاجم هدف هستند. حتی باشگاه به دنبال یک مدافع راست و یک هافبک (در صورت جدایی یکی از هافبک‌ها) خواهد بود. این موارد هزینه بالایی در پی خواهند داشت و فروش بازیکنان مازاد مانند لینگارد، دالوت، پریرا و جونز حتی نصف این هزینه را جبران نمی‌کند. گلیزرها اگر به اعتراضات گوش فرا داده باشند در بهترین حالت همین ضعف‌ها را پوشش خواهند داد.

آیا خرید هری کین امکان‌پذیر است؟ بله اما بستگی به میزان علاقه مدیران و کادر فنی دارد. بعید است که کین نخواهد در تیم فعلی منچستریونایتد حضور داشته باشد؛ تیمی که در حال پیشرفت است و وضعیت آشفته سال‌های قبل را ندارد. اما مشکل از طرف منچستریونایتد است. باشگاه برای پرداخت هزینه کین باید بازیکنان بزرگتری را به فروش برساند؛ برای مثال آنتونی مارسیال و یکی از بین دخیا و هندرسون. حتی در این صورت نیز تمام هزینه کین تامین نخواهد شد و باید امیدوار بود که سران منچستریونایتد و ادوودوارد در آخرین تابستانش یکی از شلوغ‌ترین نقل و انتقالات تاریخ باشگاه را رقم بزنند. بهر حال جذب کین دور از دسترس نیست و مسائل مالی است که باید حل و فصل شود.

دشواری در انتقال و احتمال ماندن در تاتنهام

هری کین در فوریه سال 2015 قرارداد جدیدی با اعتبار 6 سال به ثبت رساند. یک سال و نیم بعد با قرارداد جدید، دریافتی او دو برابر شد و مدت آن باز هم 6 ساله بود. این سناریو دوباره تکرار شد و در ژوئن 2018 او برای سومین بار قرارداد خود را تمدید و حقوقی دو برابری دریافت کرد. او حالا تا سال 2024 با تاتنهام قرارداد دارد و 200 هزار پوند در هفته دریافت می‌کند. زمان باقی مانده از قرارداد او باعث می‌شود که دنیل لوی دست بالا در مذاکرات را داشته باشد. درخواست خروج کین از تاتنهام تنها می‌تواند لوی را به پای میز مذاکره بکشاند اما او برای مبلغ کوتاه نخواهد آمد و تیم‌های مقابل را نقره‌داغ خواهد کرد. فروش گرت بیل با شکستن رکورد تاریخ گواه از این موضوع است.

دنیل لوی نیز از طرف هواداران تاتنهام تحت فشار است. ماجرای سوپرلیگ و اخراج مورینیو قبل از فینال جام اتحادیه (که تصور می‌شود برای منحرف کردن توجهات و فرار از انتقادات سوپرلیگ بود) دو اشتباه نابخشودنی این فرد بود. زیرا تاتنهام نیز همانند سایر باشگاه‌های سوپرلیگ مجبور به پرداخت جریمه شد، جام اتحادیه را به دست نیاورد و احتمال دارد سهمیه اروپایی را هم از دست بدهد. فروش هری کین را هم به این موارد اضافه کنید تا فصل بسیار بد تاتنهام و دنیل لوی تکمیل شود. در نهایت باید گفت که این احتمال وجود دارد که هیچ باشگاهی حاضر به پرداخت رقم سنگین به دنیل لوی نباشد و او در نهایت در تاتنهام باقی بماند. سناریوی این انتقال تنها در صورتی امکان‌پذیر است که پول گزاف یا بازیکنان بزرگ جابجا شوند.

 [yop_poll id=”2″]

برچسب مطلب و اشتراک گذاری

درباره نویسنده مطلب

نظردهی: شرکت در نظردهی طرفداران

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
10 Comments
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
محمد
محمد
6 ماه قبل

با این هزینه که تاتنهام میخواد به نظرم خرید هالند عقلانی تره

MUN
MUN
پاسخ به  محمد
6 ماه قبل

هالند هم همین هزینه رو داره شایدم بیشتر

محمد
محمد
پاسخ به  MUN
6 ماه قبل

اره ولی هالند جوونتره

MUN
MUN
6 ماه قبل

خرید هری کین خرید خوبیه ولی هزینه زیادی داره

علی
علی
6 ماه قبل

الان فعلا کین میخواد بره سیتی احتمالا با توجه به حرکت یونایتد برای رونالدو هم ظاهرا دیگه خریده کین. منتفیه چون شک دارم هم کین رو بگیرن هم رونالدو رو

سیامک
سیامک
6 ماه قبل

شاید منطقی به نظذگر نیاد اما میشه همه خریدهای ممکن رو انجام داد، حتی سانچو. اما بجای کین رونالدو رو گرفت. اینجوری هم همه بخشها تقویت شده هم یکی دو سال فرصت دارن برای جذب مهاجم

وین رونی
وین رونی
6 ماه قبل

مدیر جان یعنی این تات اصلا ضرر مالی از این همه جام نگرفتن و نبودن تماشاگر و اینا نخورده؟؟؟ که بخواد ستاره با تخفیف بفروشه؟؟!!!

سورنا شهرکی
پاسخ به  وین رونی
6 ماه قبل

خب طبیعتا همه ی تیمها ضرر دیدن. اما خب حق پخش و اسپانسرینگ تیم های انگلیسی به همین راحتی زمینشون نمیزنه

وین رونی
وین رونی
6 ماه قبل

مدیر یه سوال دیگه 😅😅😂😂 بند فسخ کین چقدره ؟؟ چیزی راجبش اینجا نیست

مطالب مرتبط

10
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x