یونایتد فنز

بروزترین مرجع خبری منچستریونایتد در ایران

نگاهی به گذشته: فن نیستلروی

امروز مصادف است با آخرین گل رود فن نیستلروی برای منچستر یونایتد

یونایتدفنر – 16 سال پیش در چنین روزی فن نیستلروی مقابل بولتن واندرز گل پیروزی بخش این مسابقه را به ثمر رساند. مرد هلندی تنها پنج فصل در باشگاه بود اما سر و صدایی به راه انداخت که بسیار کم سابقه است.

نبرد فن نیستلروی با تیری هانری برای برتری در دهه 2000 لیگ جزیره بسیار جذاب بود و در این مقاله ما نگاهی به قابلیت ها و عملکرد مرد هلندی در انگلیس می اندازیم. بعد از این که فن نیستلروی دو بار کفش طلای لیگ اردیوسیه را از آن خود کرد، به نظر می رسید او در آستانه انتقال به منچستر یونایتد در آستانه شروع فصل 01-2000 باشد.

گلزنی های پیاپی او توجه سرالکس فرگوسن را به خود جلب کرد کسی که تلاش می کرد با بازسازی دوباره قهرمانان لیگ جزیره برای سومین بار برنده لیگ قهرمانان اروپا شود. با این حال مصدومیت زانو در آوریل همان سال باعث شد سرانجام این انتقال کنسل شود، در هنگام تمرین او از ناحیه رباط زانو دچار مشکل جدی شده بود و ظاهرا تردیدی جدی در رویا او که بازی در لیگ جزیره بود بوجود آورد.

فرگوسن و یونایتد علیرغم اینکه در انتقال آقای گل لیگ اردیوسیه ناکام بودند اما همچنان مشتاقانه به دنبال این بازیکن بودند و سرانجام این انتقال با 18.5 میلیون پوند صورت پذیرفت و رکورد نقل و انتقالات لیگ جزیره را جابجا کرد.

بهترین گلزن فصل 01-2000 منچستر یعنی تدی شرینگهام باتجربه به تاتنهام انتقال پیدا کرد و به نظر می رسید فن نیستلروی تبدیل به مرد شماره یک یونایتد شده باشد نه اینکه باشگاه به 4 مهاجم خود به صورت چرخشی تکیه کند.

طولی نکشید که فن نیستلروی محبوبیتی بین هواداران وفادار جایگاه استرتفورد اند پیدا کرد و در مقابل فولام که به تازگی به لیگ برتر صعود کرده بود دو گل به ثمر رساند و به اولین بازیکنِ منچستر تبدیل شد که در شروع کار خود در لیگ جزیره دو گل به ثمر می رساند. جیمز ویلسون و مارکوس رشفورد دیگر کسانی هستند که تاکنون موفق به انجام اینکار شده اند.

مهاجم هلندی در استارت کار خود در اولین فصل حضورش به موفقیت رسید. او در 32 بازی 23 بار موفق به گلزنی شد. فقط سه بازیکن در لیگ جزیره فصل اول بهتری از او داشته اند که از قضا یکی از آنها اندی کول است که فن نیستلروی جایگزین او شد.باورنکردنی است یونایتد در دهه 1990 سلطه کاملی در لیگ برتر داشت با این حال فن نیستلروی اولین بازیکن یونایتد بود که بیش از 20 گل در یک فصل لیگ برتر به ثمر رساند. و همچنین اولین بازیکن این باشگاه بود که در یک فصل 10 گل اروپایی به ثمر رساند و به عنوان بازیکن سال انتخاب شد

 

دوران اوج اولین فصل حضورش در باشگاه در زمستان بود که توانست به اولین بازیکنی در لیگ برتر تبدیل شود که 8 بازی متوالی گلزنی میکند او که به این آمار راضی نبود در فصل بعد  این آمار را به گلرنی در 10 بازی متوالی ارتقا داد تا به راه قهرمانی یونایتد کمک کند.هیچ بازیکنی نتوانست 8 بار متوالی گلزنی کند تا وقتی که دنیل استوریج اینکار را در فصل 14-2013 انجام داد قبل از اینکه جیمی واردی با لستر سیتی رکورد مرد هلندی را بشکند و در یازدهمین بازی پیاپی به طور معروف و بی رحمانه ای به منچستر یونایتد گلزنی کند.

دومین گلزنی عالی فن نیستلروی با هتریک در مقابل فولام در مارس 2003 آغاز شد. جایی که او تقریبا خاطره انگیز ترین گل خود در لیگ انگلیس را با دویدن تمام نیمه زمین و قبل اتمام بازی با رد کردن توپ از مایک تیلور به ثمر رساند.

برای بازیکنی که با ضربه زدن از فاصله نزدیک شهرت داشت، در این صحنه نشان داد که حرکت، حتی در مسافت طولانی، جنبه کلیدی بازی اوست.

با انتقال اندرو کول و دوایت یورک هر دو به بلکبرن روورز در سال 2002، ون نیستلروی بازیکن پیشتاز یونایتد بود و به این ترتیب تاکتیک این بود که او را برای گلزنی تغذیه کنند. بیست و چهار بازیکن مختلف در طول پنج فصلی که در باشگاه حضور داشت، گل‌های لیگ را برای او خلق کردند، رایان گیگز با 13 پاس گل و دیوید بکهام با 5 پاس گل بعد از آن. گیگز در دوران حرفه ای خود در لیگ برتر تنها به یک بازیکن بیشتر پاس گل داد: اندرو کول که 14 پاس گل از این بازیکن ولزی را دریافت کرد.

نبرد کوبنده

03-2002 شاهد نبردی بین منچستریونایتد و آرسنال برای قهرمانی در لیگ برتر بودیم. خطوط نبرد ترسیم شد- فرگوسن در مقابل ونگر، کین در مقابل ویرا و ون نیستلروی در مقابل هانری.

ون نیستلروی در دومین رقابت خود در انگلیس، با 25 گل کفش طلا را به دست آورد تا پس از دوایت یورک در فصل 1998-1999، دومین بازیکن یونایتد باشد که برنده این جایزه می شود. او در آن فصل 44 بار در تمام رقابت‌ها گلزنی کرد که 14 گل در رقابت‌های اروپایی، چهار گل در جام حذفی و یک گل دیگر در جام اتحادیه به 25 گل او در لیگ اضافه کرد. این رکورد هنوز جابجا نشده، رکوردی که  اکنون با محمد صلاح پس از 44 گل او برای لیورپول در فصل 18-2017 به اشتراک گذاشته است.

با این حال، این تنها فصلی بود که در آن مهاجم منچستریونایتد از تیری آنری، ستاره آرسنال پیشی گرفت، زمانی که یونایتد قهرمان لیگ برتر شد. فن نیستلروی در هشت مسابقه پایانی 13 بار گلزنی کرد تا آونگ را به سمت یونایتد بچرخاند.

فن نیستلروی در پنج سال حضورش در لیگ برتر، 95 بار گلزنی کرد که یعنی به ازای هر 128 دقیقه یک گل به ثمر رسانده، اما این میزان 35 گل کمتر از آنری (با 116 دقیقه به ازای هر گل) بود که بیشتر به دلیل مصدومیت 05-2004 بود. مرد هلندی در 17 بازی 6 گل به ثمر رساند. همانطور که از تعداد گل‌های این دوره مشاهده می‌شود، این دو بدون شک دو مهاجم برتر لیگ در آن زمان بودند، در کنار آلن شیرر که دوران حرفه‌ای خود را با 79 گل در پنج فصل آخر خود به پایان رساند.

هانری ممکن است نسبت به رقیب گلزن خود برتری داشته باشد، اما ون نیستلروی را نباید دست کم گرفت. او در چهار فصل از پنج فصل خود در لیگ برتر، حداقل 20 گل به ثمر رساند، با این استثنا که در یک فصل به دلیل مصدومیت کمتر گل زد. در واقع، شیرر تنها  بازیکنی است که در چهار فصل از پنج فصل اول خود، این شاهکار را به وجود آورده است.البته پنج فصلی که هانری توانست حداقل 20گل بزند موازی با کل دوران حرفه ای ون نیستلروی در لیگ برتر بود

نبرد با توپچی ها تا سال 2003 ادامه داشت،  ون نیستلروی سومین بازیکن سریعی بود که به 50 گل در لیگ برتر رسید و این کار را در 68 بازی انجام داد که فقط کول و شیرر اینکار را سریعتر انجام دادند

بلافاصله پس از آن، در یک دیدار به یاد ماندنی دیگر با آرسنال در سپتامبر 2003، ون نیستلروی خشم بازیکنان آرسنال را به خاطر نقش او در اخراج پاتریک ویرا، کاپیتان آنها برانگیخت. در پایان بازی، یونایتد یک پنالتی دریافت کرد که مهاجم هلندی آن را از دست داد و باعث درگیری با بازیکنان آرسنال به رهبری مارتین کوون شد. این یکی از چهار پنالتی بود که او برای یونایتد در لیگ برتر از دست داد اما در نهایت این پنالتی یکی از به یادماندنی ترین لحظات است.

قهرمانی در فصل 04-2003 به شکلی قاطع به آرسنال رسید، اما فن نیستلروی شکست را در فصل بعد جبران کرد. او انتقام آن پنالتی را با گلزنی از روی نقطه سفید محوطه جریمه مقابل توپچی ها در «نبرد بوفه» در اولدترافورد، که به روند شکست ناپذیری آرسنال در 49 بازی پایان داد، گرفت.

فصل 05-2004 به دلیل مصدومیت، فصل ناگواری برای فان نیستلروی بود. او در بهار 2005 بازگشت و با دو گل در نیمه نهایی مقابل نیوکاسل به یونایتد کمک کرد تا به فینال جام حذفی برسد، اما در نهایت آنها در ضربات پنالتی مغلوب آرسنال شدند.

با ورود لوئیس ساها برای جبران غیبت او، ورود نوجوانی به نام وین رونی و بازی در پست مهاجم مرکزی و اهمیت کریستیانو رونالدو در سیستم یونایتد، در فصل 06-2005 ماه عسل فن نیستلروی با منچستر به پایان رسید، او یک بازیکن نیمکت نشین در فینال جام اتحادیه بود، شایعات نشان میداد او با سرالکس فرگوسن اختلاف پیدا کرده بود و این شایعات نزدیک پایان فصل به بالاترین حد ممکن رسیده بود و این بازیکن بسیاری از بازی ها را از روی نیمکت آغاز می کرد.
علاوه بر این، ون نیستلروی بار دیگر با 21 گل پشت سر دشمن خود تیری آنری دوم شد.

منصفانه است که بگوییم از 150 بازی اول ون نیستلروی، او در 75 بازی اول بسیار پرکارتر بود و هر 112 دقیقه گلزنی کرد در مقایسه با 75 بازی آخر که هر 152 دقیقه گلزنی می کرد. او همچنین در 75 بازی اول تعداد بیشتری از بازی ها را چند گله به پایان می رساند.

با این حال، فن نیستلروی لحظاتی را در پایان دوران حرفه ای خود در یونایتد فراهم کرد، جایی که ثابت کرد هنوز حیاتی است، با گلزنی در دو بازی در سال 2005 از پنج بازی متوالی لیگ برتر  که در آن حضور داشت، و همچنین یک بازی چهار گل در لیگ قهرمانان اروپا مقابل اسپارتا پراگ. او همچنین با گل های پیروزی مقابل وستهم و بولتون به دوران حضور خود پایان داد.

به طور کلی، حامیان منچستریونایتد از دوران حضور فن نیستلروی در لیگ برتر به خوبی یاد می کنند، مردی که هنگام ضربه زدن به دروازه اغلب این فرصت را مقصد می رساند. او در 73 بازی اول خود در لیگ برتر پنج هت تریک کرد که تنها یک بازیکن لیگ برتری در 100 بازی اول خود به این تعداد هت تریک کرد.

از او به عنوان یکی از مرگبارترین تیراندازان تاریخ لیگ برتر یاد خواهد شد. ون نیستلروی در محوطه جریمه زنده شد- تنها یکی از 95 گل او در این رقابت ها از خارج از محوطه جریمه در نوامبر 2005 مقابل چارلتون اتلتیک به ثمر رسید.

جدایی سرخیو آگوئرو از منچسترسیتی بحث درباره اینکه بهترین مهاجم لیگ برتر کیست را دوباره سر زبان ها آورده است.رود فن نیسیتلروی به ندرت درنظر گرفته می شود (به عنوان بهترین مهاجم …) به خاطر اینکه به اندازه ی کافی در لیگ بازی نکرد اما با گذشت یک نمایش کوتاه پنج فصله، سخت است که به سادگی از کنار تاج و تخت این مرد هلندی گذشت.

منبع: The Analyst

5 1 رای
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x