یونایتد فنز

بروزترین مرجع خبری منچستریونایتد در ایران

نگاهی به سیستم مربیگری سولشر در مولده و فواید حضور او در یونایتد

واقعیت این است که شرایط منچستر یونایتد نمی توانست بدتر از وضعیت کنونی باشد، تا این که این روند منجر به اخراج خوزه مورینیو از مقام سرمربی گردید.

یونایتد فنز – شیوه ای که آقای خاص در دوران خود از آن پیروی می کرد این اجازه را به بازیکنان نمی داد که بهترین بازدهی را ارائه دهند. درست مانند این بود که دست و پای آن ها زنجیر شده و به دنبال راهی برای فرار از این دام بودند. این آشفتگی سبب شد تا در مقابل رقیبی همچون لیورپول به شدت دچار مشکل شوند و با وجود تلاس فراوان، عقب نشینی ان ها در زمین نتوانست اهداف را به ثمر برساند.

 

این اواخر کاملا مشهود بود که شاگردان مورینیو از نحوه بازی لذتی نمی برند و با وجود اهرم های هجومی بسیار توانمند، تمامی انگیزه های آن ها در حال کور شدن بود. تا اینکه خبر حضور اوله گونار سولسشر سرانجام لبخندی بر صورت کوچک و بزرگ و پیر و جوان نهاد. اسطوره شیاطین سرخ، از باشگاه نروژی به مقصد اولدترافورد عزیمت نمود و نه تنها دل یونایتدی ها بلکه هواداران مولده نیز از این بابت خوشنود گشتند.

 

 

مهاجم سابق یونایتد در دوران مربیگری خود در کاردیف، که هم زمان با حضور فن خال در یونایتد بود نتایج قابل قبولی رقم نزد. اما پس از انتقال به مولده توانست تحولی مفید صورت دهد. هر چند تاکنون موفق به فتح عناوین نشده، اما روندی مثبت در پیش دارد.

 

سولشر همواره به استفاده از سیستم 3-3-4 شناخته شده و در مواقعی که تیم تحت پرس شدید قرار می گیرد، به 2-5-3 تغییر می یابد. بدین ترتیب با حضور دو مهاجم هدف بازی مستقیم را در دستور کار قرار داده تا برنامه های حریف را خنثی نماید.

 

زمانی که او هدایت تیم رزرو یونایتد را بر عهده داشت (دوران حضور فرگوسن کبیر) نقش مربی مهاجمین را پر رنگ تر نمود با ابن هدف که در زمینه پرورش مهره های هجومی باشگاه تغییراتی اساسی ایجاد گردد. تیم رزرو با بالاترین آمار گلزنی، عنوان قهرمانی مسابقات را به دست آورد.

 

سولشر همین برنامه را در مولده نیز دنبال نمود. آن ها هم اکنون در جایگاه دوم (Eliteserien) لیگ حرفه ای نروژ قرار دارند و با اختلاف 8 گل، بالاترین رتبه را در گلزنی به خود اختصاص داده اند. فصل گذشته در این زمینه مقام دوم را داشتند اما شرایط کنونی حکایت از آن دارد که انسجام بیشتری در تیم به وجود آمده و روند برنامه ها رو به رشد بوده است.

 

 

نکته جالب دیگر مولده این می باشد که گلزن برتر تیم یک نوجوان 18 ساله است. ارلینگ براوت هالند، فرزند الف اینگ هالند که در دوران بازیگری جزو رقبای سر سخت روی کین در ترکیب سیتیزن ها محسوب می شد. ارلینگ براوت فصل گذشته درصدد بود تا به باشگاه ردبول سالزبورگ بپوندد و این در حالی صورت گرفت که در 25 بازی خود 12 گل به ثبت رسانده بود.

 

این بازیکن نقطه عطفی در ترکیب مولده به شمار می آید. از سال 2017 که تحت تعلیم سولشر قرار گرفت، تغییرات فراوانی در شیوه بازی او ایجاد شد. هالند پیش از آن در باشگاه براین، حتی یکبار هم نتوانسته بود توپ را از خط دروازه عبور دهد. همچنین در هافنهایم نیز فروق چندانی نداشت، اما هم اکنون از او به عنوان یک مهاجم تمام عیار در لیگ حرفه ای نروژ یاد می شود. او هماهنگی فوق العاده ای در سیستم 3-3-4 داشته و در چینش 2-5-3 نیز نشان داده است در همکاری با مهاجم دوم بسیار عالی عمل می کند. مبلغ 3/6 میلیون پوند برای بازیکنی 18 ساله با میانگین گلزنی 1 گل در هر دو بازی بسیار قابل توجه می باشد.

 

 

از طرفی تنها مهاجمین نیستند که در برنامه های این مربی مجال درخشش می یابند، بلکه هافبک های هجومی او که در هنگام حمله، فاصله نسبتا زیادی با هافبک های دفاعی برقرار می کنند، دفعات متعددی در امر گلزنی مشارکت داشته اند. آن ها در زمین آزادی عمل فوق العاده ای دارند. مانند فدریک آورسنس، که تاکنون 8 بار تور دروازه را به لرزه درآورده و 7 پاس نیز رقم زده است. مگنس ایکرم، بازیکن اسبق شیاطین سرخ، که در تیم رزرو تحت تعالیم سولشر قرار داشت، نیز 5 گل به ثمر رساند و در سن 30 سالگی، در ترکیب کاردیف تحت هدایت همین مربی کاربردهای فراوانی در زمین داشت. هم اکنون تا این مرحله از مسابقات 9 پاس گل به ثبت رسانده است.

سولشر همواره بر آن بوده است که در میدان بالا بازی کند و هیچ فضایی را برای حریف باقی نگذارد، اما در شرایط لزوم نیز از سیستم دفاعی بهره می برد. در مورد یونایتد واقعیت این است که وضعیت در هر صورت بدتر از چیزی که هست نخواهد شد. بازیکنان از شیوه ای آزاد لذت خواهند برد و احساس در بند بودن از ذهن آن ها دور می شود. این مربی شاگردان خود را به نحوی آموزش می دهد که هر چه در توان دارند در زمین ارائه دهند. ابتدا تعهد کاری را در بازیکنان افزایش می دهد و پس از آن به پیاده سازی اهداف تاکتیکی خود می پردازد.

 

 

تحسین سولشر از توانایی های پوگبا به نوبه خود قابل توجه می باشد. او به دفعات علاقه خود را نسبت به این بازیکن ابراز داشته است و شیوه بازی او نیز به نحویست که می توان انتظار داشت تناسب زیادی با قابلیت های این ستاره فرانسوی داشته باشد. دیگر نیازی نخواهد بود که وی مانند برنامه های مورینیو، هوش و ذکاوت تاکتیکی بالایی به خرج دهد، او به دروازه حریف نزدیک تر خواهد بود و دقیقا جایی قرار خواهد گرفت که می تواند استعداد های خود را به ورطه نمایش بگذارد.

 

اما در این میان، مهره ای که بیشترین سود را از وجود این مربی خواهد برد، روملو لوکاکو می باشد. این مهاجم به شدت دچار افت روحی شده و البته تنها کسی نیست که به دلیل عدم آمادگی مورد انتقاد قرار گرفته است. در سیستمی که وینگر ها حضور بیشتری در منطقه دفاعی دارند مهاجمی مانند او تقریبا بلا استفاده قرار می گیرد. بهترین عملکرد او در چارچوب رقابت های جام جهانی بود، جایی که هازارد و مرتنز در نواحی هجومی فاصله بسیار کمی با او داشتند. وینگر ها تحت هدایت سولشر جلوتر قرار خواهند گرفت و لوکاکو از این بابت بهره زیادی خواهد برد.

 

 

سولشر به خوبی با ارزش ها و سنت های باشگاه آشنایی دارد و می داند که هواداران در انتظار چه چیزی هستند. روشی که وی جهت ارتقای کیفیت بازیکنی چون هالند به کار گرفت می تواند در مورد این مهاجم بلژیکی نیز نتیجه دهد. شرایطی که هم اکنون لوکاکو با آن دست و پنجه نرم می کند شباهت بسیاری به وضعیت هالند پیش از حضور تحت تعلیمات سولشر دارد. قطعا آینده ای روشنتر در انتظار مهاجمین خواهد بود.

 

 

 

منبع: STRETTY

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x