پنج شنبه , تیر ۲۸ ۱۳۹۷
خانه / مقاله و تحلیل / منچستریونایتد و نبود کاپیتان بزرگ؛ رهبر تیم کجاست؟!

منچستریونایتد و نبود کاپیتان بزرگ؛ رهبر تیم کجاست؟!

شاگردان مورینیو، طی چند بازی اخیر نمایش‌های خوبی را به نمایش نگذاشتند. این ضعف، دلایل متفاوتی دارد اما یکی از دلایل اصلی این اتفاق، نبود یک کاپیتان بزرگ و فوق‌العاده در تیم است!
یونایتدفنز- به نقل از سایت SCMP، در طول تاریخ، شیاطین‌سرخ همواره کاپیتان‌های مقتدری داشتند که می‌توانستد در لحظات مختلف بازی، تیمشان را رهبری کنند اما اوضاع این روز‌ها، برخلاف یونایتد گذشته است. این تیم اکنون از نبود یک رهبر در زمین، رنج می‌برد. والنسیا بازیکن خوب و کاربلدی است اما نمی‌تواند یک کاپیتان فوق‌العاده باشد. نمی‌گوییم او بازیکن بدی‌است، نه! او یکی از بهترین مدافعان راست جهان است اما شاید قوه‌رهبری او، چندان هم بالا نیست.

یونایتد همواره کاپیتان‌های بزرگی داشته‌است؛ نام‌هایی چون: روی‌کین، برایان رابسون، گری‌نویل، وین‌رونی، ریوفردیناند و نمانیاویدیچ! این‌ها همگی بازیکنانی بودند که با شایستگی تمام کاپیتان منچستریونایتد شدند و قدرت رهبری بسیار بالایی در زمین داشتند اما امروزه، هیچ‌یک از چنین بازیکنی را در ترکیب منچستریونایتد نمی‌بینیم. برایان‌رابسون چندی پیش طی مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که کاپیتان‌شدن، باعث شد که او، نمایش‌های بهتری را در ترکیب منچستریونایتد ارائه دهد. او در این رابطه گفته بود:

بسیاری از بازیکنان پس از کاپیتان‌شدن، دچار ضعف می‌شوند و این امر به این دلیل است که آن‌ها این مسئولیت جدید را همانند یک بار بزرگ بر دوش خود می‌بینند و این کار، سبب پرت شدن حواس آن‌ها نسبت به شیوه بازی و نحوه بازی‌کردنشان می‌شود. خیلی‌ها پس از کاپیتان‌شدن به این نتیجه می‌رسند که این کار، کار آن‌ها نیست و نمی‌توانند موفق باشند اما من، این وظیفه را به خوبی انجام دادم!

در دوران سرالکس، تعداد بسیار زیادی از این کاپیتان‌ها وجود داشت و همین عامل، یکی از عوامل اصلی موفقیت شیاطین‌سرخ در دوران سرالکس بود اما در دوران پسا فرگی، این اتفاق رخ نداد. دیویدمویس و فن‌خال، کاملا ناموفق بودند و حال و اوضاع اکنون منچستر مورینیو نیز چندان مناسب نیست. بگذارید نگاهی به افرادی که در این فصل، بازوبند کاپیتانی شیاطین‌سرخ را بر بازو بسته‌اند؛ نگاهی بیندازیم. زلاتان ابراهیموویچ، مایکل کریک، آنتونیو والنسیا، اشلی‌یانگ، کریس اسمالینگ و پل پوگبا! همه این بازیکنان، بازیکنان فوق‌العاده‌ای هستند اما آیا این بازیکنان، قدرت رهبری همانند بازیکنان دوران سرالکس فرگوسن، دارند؟!

انتخاب والنسیا که در ماه آگوست ۳۳ ساله می‌شود به عنوان کاپیتان پس از وین‌رونی به اورتون رفته؛ اتفاق عجیبی بود. او چندی پیش از کاپیتانی، توسط فرگوسن به عنوان یکی از خجالتی‌ترین بازیکنان دوران مربیگری فرگوسن بزرگ، شناخته شد! اما چه شخص دیگری می‌توانست کاپیتان شود؟ پل پوگبا! مردی که در رختکن پس از رفتن رونی و مصدومیت زلاتان، حرف اول را می‌زد و بازیکنان جوان‌تر، به او نگاه می‌کردند! اما مورینیو، او را به عنوان کاپیتان انتخاب نکرد و حتی اگر او به این عنوان نیز می‌رسید؛ به نظر نمی‌رسد که می‌توانست عملکرد بهتری نسبت به والنسیا در این زمینه داشته باشد!
آندر هررا، بارها قدرت رهبری خود را به نمایش گذاشته بود اما تعداد بازی‌های او در این فصل، از مرز انگشتان دو دست هم رد نمی‌شود! خوان ماتا هم می‌توانست به عنوان کاپیتان انتخاب شود اما سابقه نه‌چندان زیاد او و قوای کم او در رهبری، مانع این کار شد. اما داوید ده‌خه‌آ، ستاره ماتادور خط دروازه یونایتدی‌ها که بیش از هر بازیکن دیگری برای یونایتدی‌ها اهمیت دارد و کمتر بازیکنی از جمع شیاطین‌سرخ را پیدا می‌کنید که او را تحسین نکند نیز می‌توانست گزینه خوبی باشد؛ گزینه‌ای که در میان نظرات مورینیو برای کاپیتانی قرار نداشت!

مایکل‌کریک هم با توجه به ۳۵ ساله‌شدن، نمی‌تواند در بازی‌های زیادی حضور داشته باشد و به همین دلیل، کاپیتانی به مدافع راست اکوادوری رسید! کاپیتان بودن برای  بازیکنان سابق قرمزپوشان شهر منچستر، یک کار تشریفاتی نبود! آن‌ها به معنای واقعی یک کاپیتان بودند. آن‌ها درباره مشکلات بازیکنان از آن‌ها سوال می‌کردند؛ در زمین درباره تاکتیک و بازی دیگر بازیکنان به صحبت می‌پرداختند و وقتی مشکلی میان مربی و دیگران پیش می‌آمد، دخالت می‌کردند! اما اوضاع در حال حاضر، شبیه به سایه‌ای از آن دوران تاریخی هم نیست!

یونایتد در هر دو بازی رفت و برگشت مقابل سویا، از نبود یک رهبر در میدان، ضربه بزرگی خورد!  والنسیا نمی‌تواند به خوبی انگلیسی صحبت کند و این مشکل، یکی از دردسرسازترین مشکلات برای یک بازیکن عادی است؛ چه برسد به کاپیتان تیم بزرگی چون منچستریونایتد! به نظر می‌رسد که شیاطین‌سرخ باید به فکر کاپیتان جدیدی باشند؛ با خداحافظی کریک در پایان فصل و سن والنسیا، این امر از هر امر دیگری ضروری تر خواهد بود! از میان بازیکنان فعلی شیاطین‌سرخ، اریک‌‎بایلی و روملو لوکاکو، می‌توانند کاپیتان‌های خوبی باشند!

درباره ی محمد مهدی موسی پور

محمد مهدی موسی پور
محمد مهدی موسی‌پور. مترجم سایت ورزش 3 و یونایتدفنز. متولد شهرستان اسلام آباد غرب، ساکن کرمانشاه.

جعبه "همچنین ببینید"

ویژه: آنتونی به سه دلیل می بایست یونایتد را ترک کند

همه شاهد آن بوده اند که وی پس از ورود خوزه مورینیو شرایط مطلوبی در …

۴ نظرها

  1. امسال واقعا اشتباه بزرگی کردیم که رونی رو فروختیم. یه بازیکن با کاریزمایی خارق العاده که با تکنیک و تجربه خودش هر موقع که نیاز بود بازی رو در می آورد در حالی که همه میگفتن وین رونی تموم شدس نمونش بازی با استوک سیتی یا هال سیتی. مورینیو اشتباه کرد تو این موضوع

  2. مشکل اصلی یونایتد الان مورینیوست!بهترین مهاجما و هافبک هارو داره و نمیتونه بازی بگیره :\

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *