یونایتد فنز

بروزترین مرجع خبری منچستریونایتد در ایران

مقایسه آماری پوگبا و دیبروین

پس از پیروزی 3-0 شیاطین سرخ بر کوزه گرها، پاول پوگبا با دو بار موقعیت سازی آمار خود را در پاس گل به عدد 9 رساند.

یونایتد فنز – این ملی پوش فرانسوی با دو موقعیتی که برای آنتونیو والنسیا و آنتونی مارسیال ایجاد نمود خود را در صدر این رده بندی هم تراز زوج کوین دیبروین و لروی سانه قرار داد. پوگبا و دیبروین تقریبا نقشی مشابه در تیم خود ایفا می کنند، اما از زمانی که صحبت بر سر انتخاب این ملی پوش بلژیکی به عنوان بازیکن سال انگلستان به میان آمده است حریف فرانسوی او اقدام به تنگ ساختن این رقابت نموده است. آمار حکایت از آن دارد که به همان اندازه که دیبروین در تیم خود از اهمیت بالایی برخوردار است پوگبا نیز با وجود غیبت در 10 بازی از لیگ برتر به دلیل مصدومیت و محرومیت به خوبی توانسته است ارزش خود را به همگان به اثبات رساند.

در ادامه با هم نگاهی به آمار این دو ستاره جوان فوتبال دنیا می اندازیم:

 

بخش اول: بازی سازی

( پاس، تحرکات دفاعی و تکل)

در قلب خط میانی زمین از این دو بازیکن چنین انتظار می رود که بازی را تحت کنترل داشته باشند و در دفاع و حمله ایفای نقش کنند. اولین این نقش ها به عنوان هافبک انتقال توپ می باشد، تنها میزان پاس سه بازیکن در این فصل بیشتر از دیبروین رقم خورده است، او از مجموع 1639 پاس 1362 مورد موفق در 23 بازی فراهم نموده است، با درصد موفقیت 83%. این در حالیست که پوگبا با حضور خود در تنها 13 بازی از مجموع 890 پاس آمار 752 مورد موفق را ثبت کرده که درصد موفقیت 85% را ایجاد می نماید. با نگاهی دیگر نیز 66/9% پاس های پوگبا هدف هجومی داشته و دیبروین در این موضوع درصد 59/9% را از آن خود می سازد. با وجود این که در تحرکات دفاعی دیبروین با 88 تکل از 40 تکل پوگبا پیشی گرفته است هنگام معدل گیری باز هم مرد فرانسوی درخشش بیشتری نشان می دهد، 3/81 تکل در هر بازی با درصد موفقیت 40% در مقابل 36%. همچنین پوگبا به طور متوسط در هر بازی دو مورد حرکت دفاعی صورت داده است و دیبروین تنها یک مورد در هر دیدار رقم می زند.

 

بخش دوم: توانایی های فردی

( رویارویی نفر به نفر و پاس توی عمق)

پوگبا با مدل موها و رقص های منحصر به فرد خود همیشه در زمین خودنمایی می کند و از سمتی دیگر با توانایی ها و استعدادهای فردی خود نیز به این درخشش می افزاید. او در این فصل از لیگ برتر 46 بار با حریفان در موقعیت تک به تک قرار گرفته که 72% آن را با موفقیت پشت سر گذاشته است یعنی 2/62 در هر بازی. قبل از ورود نمانیا ماتیچ به یونایتد، پوگبا اجبارا فاصله بیشتری با محوطه جریمه حریف داشت و در تحرکات دفاعی بیشتر مشارکت می کرد، اما با وجود ملی پوش صرب این امکان برای مورینیو فراهم آمد تا افسار پوگبا را شل تر کرده تا نقش بیشتری در فرایندهای هجومی ایفا کند.

با این حال حریف همشهری او دیبروین، در زمینه رویارویی مستقیم با حریف با مجموع 49 تک به تک و درصد موفقیت 79/59% عملکرد بهتری را ارائه داده است، یعنی 1/79 مورد در هر بازی. وی همچنین با فراهم ساختن 24 پاس توی عمق از این حیث در صدر جدول قرار گرفته است یعنی 1-04 مورد در هر بازی در مقایسه با پوگبا که عدد 0/69 را به ثبت رسانده است البته با 10 بازی کمتر از مرد بلژیکی.

 

بخش سوم: قدرت تمام کنندگی

(گل و پاس گل)

این مورد یکی از مهمترین فاکتورها برای بازیکنانی مثل پوگبا و دیبروین می باشد، آنها از این بابت نقشی اساسی در تیم خود به نمایش می گذارند. پاول با 3 گل در 13 بازی خود ضریب 0/24 در هر نود دقیقه را ار آن خود نموده و کوین نیز با کمی اختلاف در 23 بازی 6 گل به ثمر رسانده است که به معنای 0/27 گل در هر نود دقیقه می باشد.

اما موضوع بسیار شگفت انگیز در مورد پاس گل است، پوگبا در حالی که 10 بازی کمتر از دیبروین انجام داده است با مجموع 9 مورد از نظر تعداد با وی برابری می کند یعنی 0/72 پاس گل در هر نود دقیقه از مجموع 27 مورد با 33/3% موفقیت در مقایسه با کوین با 0/41 در نود دقیقه از مجموع 68 مورد با درصد موفقیت 13%.

 

قضاوت نهایی

با وجود نتایج بسیار چشمگیر تمام کنندگی، نقش در بازی سازی تیم، مشارکت در تحرکات دفاعی و توانایی های فردی، مشخص خواهد بود که پوگبا در هر نود دقیقه از نظر آماری و تاثیر گذاری نقش پررنگ تری را در تیم بازی می کند. از طرفی تا بدین جای فصل همتای بلژیکی او به دلیل حضور بیشتر در بخش اعظمی از فصل تاکنون توانسته است نظرات بیشتری را به خود جلب نماید و اینطور که از شواهد پیداست آنها جام این فصل را تصاحب خواهند نمود و در مقابل پوگبا سعی خواهد داشت تا عنوان برترین بازیکن فصل را از آن خود نماید.

 

منبع: SQUAWKA

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x