پنج شنبه , خرداد ۳ ۱۳۹۷
خانه / آمار و آنالیز / مقایسه آماری منچستر یونایتد و منچستر سیتی

مقایسه آماری منچستر یونایتد و منچستر سیتی

هر دو باشگاه شهر منچستر در صدر جدول قرار دارند و وجه تمایز آنها تنها اختلاف در تفاضل گل می باشد.

یونایتد فنز – سیتیزن ها بخاطر این که فقط یک گل بیشتر از شیاطین سرخ به ثمر رسانده اند در جایگاه نخست قرار می گیرند، هر دو تیم با نزدیکترین رقیب خود یعنی تاتنهام پنج امتیاز فاصله دارند. مردان خوزه مورینیو با ثبات بیشتری پیش رفته اند ولی در واقع با هیچ تیمی از ۱۰ تیم بالای جدول برخورد نداشته اند، در حالی که سیتی در دیدار با قهرمان فصل گذشته در استمفورد بریج موفق به کسب پیروزی ۱-۰ شده است. گری نویل در گفتگو با Sky Sports چنین بیان می کند:

” احتمالا شما چنین نظر دارید که یونایتد می بایست تا بدین جای کار در صدر جدول قرار می گرفت، ولی به نظر من جایگاه ها از زمانی شروع به تثبیت شدن خواهند کرد که این دو تیم با تیم هایی سر سخت تر بازی کنند. همان طور که می دانید من در ابتدای فصل هم به این موضوع اشاره داشتم که عنوان لیگ در شهر منچستر خاتمه خواهد یافت و شواهد نیز بر این موضوع دلالت دارد، اما هنوز خیلی زود است که هریک از تیم ها کار را تمام شده تلقی کنند. “

در ادامه برای نتیجه گیری دقیق تر وضعیت دو تیم می بایست با گذشتن از جایگاه آنها در جدول، آمار های جزئی تر را مورد بررسی قرار داد.

 

دروازه بان ها

هر دو دروازه بان تنها دو گل دریافت کرده اند و دخیا دو گل خود را در تساوی ۲-۲ با استوک متحمل شده است. از سوی دیگر او در دیگر بازی های خود در لیگ موفق به ثبت کلین شیت شده است و نویل معتقد است که او یکی از بهترین های جهان می باشد، او در این باری چنین توضیح می دهد:

” اگر به بازی یونایتد توجه کنید متوجه خواهید شد آنها در خط دفاعی مقابل استوک اشتاباهات فراوانی داشتند و همین طور در جدال با اورتون چندین موقعیت برای حریف ایجاد شد، ولی وجود دروازه بانی در حد کلاس جهانی این ضعف را پوشش می داد. “

ادرسون خرید تابستانی سیتیزن هاست، او شروعی حیرت انگیز داشته است، در شوت گیری بسیار خوب ظاهر شده (۸۵% سیو) و در پخش توپ به نحو احسن تاثیرگذار بوده است (۸۴% دقت پاس).

مدافعین

زوج اریک بایلی و فیل جونز همیشه بیشتر مورد استفاده مورینیو قرار می گیرند و در سمت دیگر جان استونز و نیکولاس اوتامندی عمدتا مسئولیت خط دفاعی گواردیولا را به دوش می کشند. استوارت پیرس از نمایش دفاعی سیتیزن ها در مقابل چلسی شگفت زده شده است و در گفتگو با Premier League daily چنین اظهار دارد:

” سوالات و ابهاماتی در گذشته در مورد قوای دفاعی سیتی مطرح می شد، معضل دروازه بان و تزلزل خط دفاعی، اما آنها در دیدار با چلسی به تمام این سوالات پاسخی قاطع دادند. “

خط دفاعی یونایتد به مراتب بیشتر مورد آزمایش قرار گرفته است، آنها در دفع توپ و توپ ربایی آمار برتری به خود اختصاص داده اند.

مدافعین پوششی

سیتی در طول تابستان ۱۲۶ میلیون پوند صرف تقویت خط دفاعی خود کرد، آنها سه مدافع پوششی از جمله کایل واکر، بنجامین مندی و دنیلو را به خدمت گرفتند. بیشترین هزینه صرف قرارداد ۵۰ میلیون پوندی واکر شد ولی از دید دان گودمن با توجه به نتایج حاصله، خرید معقولی بوده است. او در مصاحبه با اسکای اسپورتز این طور بیان می کند:

” هنگام خرید واکر خیلی ها در بهت و حیرت فرو رفتند ولی به طور قطع او در پست دفاع پوششی یکی از بهترین های جهان می باشد. “

پپ گواردیولا از مدافع خود این را می خواهد که در حملات شرکت کند و به سرعت به فرم دفاعی بازگردد. مردان او در این پست ۴ پاس گل و ۱۳ موقعیت سازی برای خود ثبت کرده اند که در مقایسه با یونایتد اختلاف زیادی مشاهده می شود. برنامه های مورینیو اهداف تدافعی بیشتری دنبال می کنند و با وجود کاپیتان والنسیا در سمت راست از استحکامی پر صلابت برخوردار هستند ولی مشکل جناح چپ کماکان گریبان گیر آنهاست.

هافبک ها

هافبک های یونایتد خیلی بیشتر در تحرکات هجومی شرکت داشته اند و گل های بیشتری به ثبت رسانده اند، و نیز اهرم دفاعی آنها نمانیا ماتیچ که در تابستان به این تیم ملحق شده است در توپ ربایی بسیار موفق تر عمل کرده است. مروان فلینی تحت مربیگری مورینیو به مهره ای کلیدی تبدیل شد و به گفته او، ملی پوش بلژیکی برای برنامه های او در یونایتد اهمیت فراوانی دارد، در صحت این حکم می توان به ۳ گل او در ۶ حضور در بازی های لیگ اشاره کرد، او در کنار پوگبا و ماتیچ به عنوان دژی استوار قلمداد می شود که تبحر بالایی در تخریب تاکتیک های حریف دارد.

در سمت دیگر داوید سیلوا و کوین دیبروین چاشنی سرعت در برنامه های گواردیولا محسوب می شوند، آنها تنها دو گل به ثمر رسانده اند ولی سبک بازی پپ آنها را از نظر آمار پاس موفق و دقت در پاس، در صدر جدول تثبیت کرده است. گودمن در این باره افزود:

” شیوه های گوناگونی برای رسیدن به پیروزی در فوتبال وجود دارد و این دو تیم این هدف را از دو مسیر کاملا متفاوت دنبال می کنند. تا انتهای فصل بیشتر متوجه تفاوت سبک این دو مربی خواهید شد. “

مهاجمین

هر دو تیم در هفت بازی خود در لیگ برتر میانگینی در حدود ۳ گل در هر بازی کسب کرده اند، دستاوردی حیرت انگیز. سیتی با درخشش آگوئرو، که البته در حال حاضر دوران مصدومیت را سپری می کند، عملکرد بهتری در موقعیت سازی و استفاده از موقعیت ها داشته است. آنها همچنین مشارکت بیشتری در خط حمله نشان داده اند، رحیم استرلینگ ۵ گل، گابریل خسوس ۴ گل و لروی سانه ۳ گل به ثبت رسانده اند. ولی مهاجم یونایتد روملو لوکاکو، با ۷ گل از ۱۵ شوت در چهارچوب، در صدر جدول گلزنان لیگ برتر قرار گرفته است. گودمن می افزاید:

” آگوئرو تقریبا بهترین مهاجم جهان محسوب می شود ولی لوکاکو این پتانسیل را دارد که تبدیل به بهترین شود، اما باید در این مسیر استمرار داشته باشد و به تجربیات خود بیافزاید. او مهاجمیست درنده و تفاوت او با آگوئرو در توان فیزیکی و جثه اوست، ولی تا بدین جا نتایج یکسان بوده است. “

درباره ی علیرضا حسینیان

علیرضا حسینیان
از سال 1998 بعد از جام جهانی علاقمند به یونایتد شدم و به شدت ضد چلسی، لیورپل و بایرن هستم، منتظر روزی ام که پادشاه رونی در مقام سرمربی به صحنه ی تئاتر رویاها بازگردد.

جعبه "همچنین ببینید"

ویژه: سر الکس خواهان جذب بوفون در ۱۵ سالگی بود

ایجنت بوفون به علاقه ی فرگی به دروازه بان ایتالیایی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *