یکشنبه , مرداد ۲۸ ۱۳۹۷
خانه / آمار و آنالیز / مقایسه آماری سانچز با مهاجمین تراز اول اروپا

مقایسه آماری سانچز با مهاجمین تراز اول اروپا

از آنجا که این ملی پوش شیلیایی پس از پیوستن به منچستر یونایتد بالاترین رقم دستمزد در لیگ برتر را به خود اختصاص داده است توجهات بسیاری در سطح اروپا متوجه او خواهد بود.

یونایتد فنز – الکسیس در دوران حضور خود در آرسنال هیچگاه موفق به فتح لیگ برتر نشد و علاوه بر آن در لیگ قهرمانان نیز هیچ وقت از اولین مرحله حذفی پا فرارتر نگذاشته است. بدین ترتیب شاید به عقیده بعضی درست نیست که وی را با دیگر مهاجمین مطرح اروپا مقایسه نمود. اما آیا آمار و ارقام نیز چنین استناد خواهد کرد؟ به واقع الکسیس سانچز در مقایسه با چهار فوق ستاره حال حاضر فوتبال اروپا (لیونل مسی، کریستیانو رونالدو، آنتوان گریزمان و نیمار) در چه جایگاهی قرار می گیرد؟

البته ستاره های شماره ۹ مانند رابرت لواندوفسکی، هری کین و ادینسون کاوانی در این مبحث قرار نمی گیرند چرا که صحبت در مورد مهاجمینیست که توانایی نقش آفرینی در مناطق مختلف خطوط تهاجمی تیم را دارا می باشند. ما به این نتیجه رسیدیم که بهترین راه برای مقایسه وی با دیگر ستارگان بررسی آماری آنها در زمینه های گلزنی، پاس گل و توان دریبل در لیگ برتر، لالیگا و لیگ قهرمانان در سه فصل اخیر می باشد. در ادامه با هم به این موضوعات می پردازیم…

 

گل ها (مجموع لیگ داخلی و لیگ قهرمانان)

۱- رونالدو (۱۰۴)

۲- مسی (۱۰۲)

۳- نیمار (۶۵)

۴- گریزمان (۶۱)

۵- سانچز (۵۰)

شاید منصفانه نباشد که در زمینه گلزنی سانچز یا هر بازیکن دیگری را با رونالدو یا مسی مقایسه کرد، ثبات و توانایی آن ها در سال های اخیر غیر قابل دستیابیست، به خصوص زمانی که این نکته را در نظر داشته باشیم که آن ها مانند فوتبال سنتی نقش شماره ۹ را بر عهده ندارند.

لازم به ذکر می باشد که رونالدو در این فصل عموما در میانه خط حمله انجام وظیفه می کند و تنها موفق به ثبت ۶ گل تا بدین مرحله از لالیگا گردیده است در حالی که اوج درخشش وی در جناح چپ قوای هجومی رئال رقم خورد. گریزمان نیز اغلب به عنوان مهاجم میانی قرار می گیرد و گاهی نیز اشتباها نقش شماره ۹ را بر عهده دارد. شهرت سانچز نیز به دلیل توانایی وی در سمت چپ و میانی خط حمله است هر چند در دوران حضور خود در بارسلونا در جناح راست نیز توپ میزد. ۲۴ گل از مجموع ۵۰ گل وی در فصل گذشته لیگ برتر به ثبت رسید با این وجود در این فصل آمار او کاهش چشمگیری پیدا کرد و امید ها بر آن است که بتواند در ادامه با وجود شرایط جدید در صدد جبران مافات برآید.

 

پاس گل

نیمار (۴۹)

مسی (۳۷)

رونالدو (۲۹)

سانچز (۲۴)

گریزمان (۲۲)

نیمار شاید هیچ وقت نتواند به اندازه مسی و رونالدو گلزنی کند، اما در زمینه پاس گل در صدر جدول قرار می گیرد. در این بین مشاهده می شود که آمار سانچز نیز بالاتر از گریزمان می باشد با وجود این که وی در این فصل هنوز در لیگ قهرمانان هیچ مشارکتی نداشته است. توانایی سانچز در ایجاد موقعیت یکی از قابلیت های اصلی وی در نظر گرفته می شود، وی زمان حضور در آرسنال همواره در تلاش بود که توپ را از عمق زمین در اختیار بگیرد و برای دیگر مهاجمین موقعیت سازی کند، البته عملکرد او با مسی متفاوت می باشد چرا که ستاره شیلیایی اغلب به دلیل توانایی در پوشش دادن منطقه وسیعی از زمین مورد تمجید واقع می شود و از این بابت کاملا بر ستارگان مورد بحث برتری دارد بدین ترتیب او در این سه فصل اخیر با توجه به تمامی محدودیت ها توانسته است آمار پاس گل خود را به عدد ۲۴ برساند.

 

دریبل

نیمار (۵۶۲)

مسی (۴۳۸)

سانچز (۳۱۷)

رونالدو (۱۲۷)

گریزمان (۸۸)

بار دیگر نیمار رتبه اول را به خود اختصاص می دهد اما فاصله سانچز با مسی به مراتب کمتر از رونالدو می باشد. در منطقه یک سوم هجومی که مهمترین ناحیه برای یک مهاجم است سانچز ۱۸۶ دریبل موفق یه نام خود ثبت نموده و نیمار و مسی به ترتیب آمار ۳۱۵ و ۳۱۳ را از آن خود کرده اند، این در حالیست که در این زمینه رونالدو و گریزمان در فاصله ای بسیار زیاد قرار می گیرند، بدین دلیل که آن دو اغلب ترجیح می دهند که فضا برای شوت زنی فراهم آورند و یا اینکه بدون پشت سر گذاشتن مدافعین توپ را به درون محوطه ارسال نمایند. مسی، سانچز و نیمار از نظر توان بدنی بسیار چابکتر و سریعتر از رونالدو و گریزمان هستند و همین قابلیت این امکان را ایجاد می کند که راحتتر از مدافعین حریف عبور کنند.

بدین ترتیب مشاهده می کنیم که سانچز در جمع مهاجمین تراز اول اروپا قرار دارد و منصفانه تر این است که بابت دور بودن او از رونالدو، مسی و نیمار انتقادی به میان نیاوریم.

 

منبع: SQUAWKA

درباره ی علیرضا حسینیان

علیرضا حسینیان
از سال 1998 بعد از جام جهانی علاقمند به یونایتد شدم و به شدت ضد چلسی، لیورپل و بایرن هستم، منتظر روزی ام که پادشاه رونی در مقام سرمربی به صحنه ی تئاتر رویاها بازگردد.

جعبه "همچنین ببینید"

دارمیان: می خواهم از منچستریونایتد جدا شوم؛ آرزویم بازگشت به ایتالیاست

مدافع منچستر از شرایط موجود ناراضیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *