یونایتد فنز

بروزترین مرجع خبری منچستریونایتد در ایران

مقاله: نبرد مرگ و زندگی، این یکی را باید ببری اوله!

منچستر یونایتد شکست غم انگیری را در برابر ویارئال در فینال لیگ اروپای فصل گذشته تجربه کرده است. شیاطین سرخ همچنین در ابتدای هفته، باخت ناامید کننده ای مقابل استون ویلا داشته اند که نمایشی از وجود مشکلات فراوان در دوران هدایت اوله گنار سولشر بوده است.

یونایتد فنز – برای طرفداران تیمی که در 3 بازی اخیر خود، 2 شکست پیاپی را تجربه کرده است؛ تحمل وضعیت دشوار خواهد بود. به خصوص در زمانی که ترکیب تیم در برابر استون ویلا بدون تغییر خاصی نسبت به بازی با وستهام در لیگ برتر انتخاب شده و منجر به از دست رفتن امتیاز در یک بازی خانگی شده است. همین کافی بود تا انتقادات برخی از هواداران یونایتد از وضعیت فعلی برانگیخته شود. با این که این ترکیب توانسته بود در برابر وستهام به پیروزی برسد اما نباید فراموش کنیم که آن 3 امتیاز با گل لینگارد در لحظات پایانی و مهار پنالتی توسط دیوید دخیا به دست آمده است تا یونایتد با کسب پیروزی از لندن خارج شود.

با این که اوله گنار سولشر در 4 دیدار گذشته و با در نظر گرفتن جام اتحادیه که همیشه فرصتی برای استراحت به ستاره ها بوده است؛ تغییراتی را در ترکیب تیم ایجاد کرده اما در تمامی بازی ها با مشکل بزرگی به نام فقدان خلاقیت رو به رو بوده است.

اگرچه احتمالا با خود خواهید گفت که تیمی که دارای بازیکنانی همچون برونو فرناندز، پل پوگبا و لوک شاو بوده است نباید با مشکل ایجاد فرصت گلزنی برای بهترین گلزن دنیای فوتبال در قرن اخیر مواجه باشد. با در نظر گرفتن این نکته که لوک شاو در یک سال اخیر و در پست خود، بیش ترین خلق موقعیت را در برابر رقبای خود داشته است.

به هرحال بازیکنان خلاق یونایتد در این فصل در ایجاد موقعیت های گلزنی ناکام بوده اند. البته به جز لوک شاو که نتوانسته نمایشی در حد و اندازه های عملکرد موثر خود در جام ملت های اروپا داشته باشد؛ برونو فرناندز اولین هت ریک خود را با پیراهن یونایتد در هفته ابتدایی لیگ به ثمر رسانده و پوگبا در همان بازی با 4 پاس گل به یکی از 6 نفری تبدیل شده که در تاریخ لیگ جزیره به این تعداد پاس گل در یک بازی دست یافته اند.

پوگبای 28 ساله که پس از گذراندن دوره ای کوتاه در قلب خط هافبک به بالِ چپِ خطِ حملهِ تیم برگشته و تا بدین جا با 7 پاس گل در لیگ جزیره، به بهترین بازیکن از این حیث تبدیل شده است. با وجود این آمار خوب و شروع موثر کریستیانو رونالدو، آیا یونایتد به اندازه کافی به ایجاد موقعیت های گلزنی اقدام می‌کند؟

در باخت تاسف بار تیم به استون ویلا، قرمز های شهر منچستر 28 شوت به سمت دروازه حریف داشته اند. اگر بخواهیم به طور کلی نگاه کنیم؛ این آمار خبر از عملکرد استثنائی امیلیانو مارتینز در درون چهارچوب دروازه حریف می‌دهد؛ اما در حقیقت 18 شوت از این 28 شوت از مناطقی زده شده است که هرگز نمی‌توانست برای یونایتد به گل تبدیل شود.

در نگاهی دقیق تر، یونایتد 4 شوت در چهارچوب داشته که تقریبا برابر با 3 شوت در چهارچوب زده شده توسط استون ویلا می‌باشد. در همین حال یونایتد در سراسرِ این بازی به امید گلزنی 2.27 دست یافته است که اگر فرصت پنالتی برونو فرناندز را از آن حذف کنیم با امید گلزنی استون ویلا که 1.46 بوده است؛ قابل مقایسه خواهد شد.

بدترین عملکرد شاگردان سولشر از حیث امید گلزنی به بازی برابر ولورهمپتون مربوط می‌شود که با مقدار 0.66 در برابر امید گلزنی ولوز که در حدود 2.01 بود؛ توانستند با خوش شانسی محض به 3 امتیاز دست پیدا کنند. حتی در بازی برابر لیدز که تیم موفق به زدن 5 گل شده بود؛ امید گلزنی یونایتد برابر با 1.60 بوده است. با این که این آمار نشان دهنده وجود تمام کنندگی فوق العاده در میان بازیکنان یونایتد بوده اما این تیم عملکرد باثباتی از نظر امید گلزنی نداشته و این نشان از ناتوانی در خلق همیشگی فرصت های گلزنی برای مهاجمان تیم بوده است.

نمونه دیگری از تاثیر نرخ امید گلزنی، تاتنهام در فصل جدید بوده است. آن ها که با تکیه بر فرم استثنائی زوج کین و سون آغازی فوق العاده در لیگ امسال داشته اند؛ در بازی های اخیر از خلق موقعیت های فراوان عاجز بوده و نهایتا طبق پیش بینی ها با شکست های متوالی و سقوط در جدول مواجه شدند.

این یک نگرانی جدی برای شیاطین سرخ است و مربی نروژی نباید تنها بر استعداد گلزنی شاگردان خود تکیه کند. درست است که گرینوود یک تمام کننده فوق العاده است اما نمی‌توانید از یک جوان انتظار داشته باشید که همیشه عملکرد باثباتی را ارائه کند.

از نظر گل های مورد انتظار، بدترین عملکرد منچستر به شکست شرم آور در برابر یانگ بویز مربوط می‌شود. امید گلزنی یونایتد در آن بازی تنها 0.52 بوده که نشان دهنده این است که چرا سولشر باید با اتخاذ تدابیر جدید، بهترین عملکرد از بازیکنان خلاق تیم را به دست آورد.

شیاطین سرخ در روز چهارشنبه به لیگ قهرمانان بر می‌گردند و در برابر ویارئال قرار خواهند گرفت. تیم اسپانیایی با دفاع جانانه خود در فینال لیگ اروپا توانست یک جام را از دستان اوله خارج کند. اگرچه این دیداری در ابتدای فصل می‌باشد اما یونایتد با توجه به رقابت بسیار نزدیک در این گروه، محکوم به پیروزی است.

در فینال لیگ اروپا، منچستر در 70 دقیقه ابتدایی کنترل بازی را در اختیار داشت و در انتها مالکیت توپ 61 درصدی را ثبت کرد اما آن ها همچنان برای ایجاد موقعیت گلزنی به چالش کشیده شده بودند. یونایتد در طول 120 دقیقه تنها یک شوت در چهارچوب داشت که به همان گل به ثمر رسیده توسط کاوانی مربوط می‌شود.

حالا شیاطین سرخ با همان بازیکنان قبلی دوباره به میدان آمده اند اما خرید های جدید اوله، می‌تواند تفاوت را رقم بزند. جیدون سانچو همچنان موفق به تکرار نمایش خود در دورتموند نشده است. نمایشی که زمینه ساز انتقال 73 میلیون پوندی او به منچستر یونایتد شد. شاید بازیکن 21 ساله تحت تاثیر سرعت و فشار لیگ برتر قرار گرفته که باعث نیمکت نشینی او در دو دیدار اخیر مقابل وستهام و استون ویلا شده است.

با توجه به بازی آرام و کند ویارئال و همچنین دفاع عمیق آن ها، یونایتد به بازیکنی نیاز خواهد داشت که بتواند قفل بازی را باز کند. سانچو که بیشتر یک بازیکن تکنیکی است تا فیزیکی، می‌تواند به عنوان یک بازیکن خلاق ظاهر شده و با پاس های هوشمندانه و دریبل های وحشتناک، کارساز ظاهر شود. با وجود فرناندز در ایجاد موقعیت های تیم، سانچو با مخلوط کردن توانایی و استعداد خود می‌تواند به قهرمان اولدترافورد در برابر ویارئال تبدیل شود.

اونای امری در فصل گذشته از همتای نروژی خود بهتر ظاهر شد. با این حال اگر سولشر خواهان گرفتن انتقام از حریف است باید شرایطی را ایجاد کند که منجر به بهترین عملکرد بازیکنان خلاق یونایتد شود.

منبع: Manchester Evening News

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x