خانه / مقاله و تحلیل / مقاله: لوکاکو یا موراتا؛ کدام مهاجم بیشتر مناسب منچستریونایتد است؟

مقاله: لوکاکو یا موراتا؛ کدام مهاجم بیشتر مناسب منچستریونایتد است؟

در مقاله ای مفصل به مقایسه ی آلوارو موراتا و روملو لوکاکو پرداخته ایم.

یونایتد فنز – بعد از آزادسازی ابراهیموویچ بعد از تنها یک فصل خوزه مورینیو به دنبال مهاجم جدیدی جهت رهبری خط حمله و رساندن تیمش به افتخار است. او یک انتخاب دارد: روملو لوکاکو یا آلوارو موراتا. هیچ کدام از آنها ارزان نخواهند بود.

هر دو گزینه های در دسترسی هستند.اما کدامیک جهت انتقال به یونایتد بهتر هستند؟ اگرچه آنها در لیگ ششم شدند اما به واسطه ی قهرمانی در لیگ اروپا مقابل آژاکس جواز حضور در لیگ قهرمانان را کسب کردند و پس از قهرمانی در EFL Cup در ومبلی به دنبال افزودن اشیای نقره ای (منظور جام های اروپایی است) بیشتری به تالار افتخارات خود هستند.

زلاتان ابراهیمووچ، ملی پوش سابق تیم ملی سوئد در آن بازی حساس بهترین بازیکن زمین شد و توانست هم گل آغازین و هم پیروزی بخش بازی را به ثمر برساند اما در بازی مقابل آژاکس در ماجراجویی نهایی شیاطین سرخ در لیگ اروپا خارج از ترکیب قرار داشت. او در ۴۶ بازی در تمام رقابت ها ۲۸ گل زد و با وجود تمام انتقادات  در ۲۸ بازی در لیگ جزیره هم ۱۷ باز توپ را وارد دروازه کرد. به نظر میرسید که او در بازی های خانگی به مشکلات یونایتد شخصیت بخشیده بود.

او در بازی های خانگی تنها ۱۲/۳ درصد موقعیت هایش را به گل تبدیل کرد، در حالی که این آمار در بازی های خارج از خانه ۳۷ درصد است. اگرچه اندازه، قدرت و چالاکی عوامل موفقیت او در دور نگه داشتن مدافعان و زدن شوت هایی از زوایای غیر محتمل بودند، اما عدم داشتن توجه و همچین سرعت کافی جهت گل کردن توپ هایی که برای او آماده میشدند سبب شد تا تیم مورینیو بتواند بدون او حتی بهتر هم کار کند.

بازیکنانی مثل بوگبا به مهاجمی دونده و پویا نیاز دارند نه بازیکنی ساکن که طبیعتا شهرت هایش سبب شده تیمش او را به کار بگیرد و حتی گاهی به باقی بازیکنان ضرر برسد. به هر حال اگر پاس گل های او را نیز در نظر بگیریم او روی ۴۰.۷۴ درصد گل های تیمش تاثیر مستقیم داشته است. این مسئولیت و بار بر دوش اوست. اما حالا تمام آن نظریه های دوست داشتنی که در مورد محدودیت های به وجود آمده به سبب بازی متکی به زلاتان بودند میتوانند مورد آزمایش قرار گیرند زیرا شیاطین سرخ نیازمند مهاجمی هستند که بتواند بعد از جدایی ابراهیموویچ مشکل کمبود گلزنی را حل کند و ثابت کند آنها میتوانند تیم را رو به جلو حرکت دهند. لوکاکو یا موراتا؟بگذارید ببینیم آمار چه میگویند.

تمام کنندگی:

در یک سطح پایه،لوکاکو هر ۹۰ دقیقه گل های بیشتری نسبت به موراتا به ثمر رسانده،۵۱/. در مقابل ۳۳/.؛ اگرچه فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۶ متفاوت بود. این مهاجم اسپانیایی با وجود اینکه عموما به عنوان بازیکن تعویضی به میدان میرفت توانست با آمار ۱/۰۱ در مقابل ۶۹/. مهاجم بلژیکی را شکست دهد. اگرچه هنوز هم مهاجم اورتون در محوطه ی جریمه مفید تر بود. او ۳۰ درصد شوت هایش در محوطه ی جریمه را به گل تبدیل کرد در حالی که همین آمار برای  موراتا ۲۷/۰۸درصد بود.

در مجموع در طی ۳ فصل گذشته لوکاکو با آمار ۳.۲۲ در مقابل ۲.۱۷ شوت در ۹۰ دقیقه موراتا را پشت سر گذاشت (شوت های در چارچوب:لوکاکو۲.۲۲ و موراتا ۱.۴۰). او همچنین از آگوست سال ۲۰۱۴ با زدن ۱۱ گل با سر،۱۵ گل با پای راست و ۲۷ گل با پای چپ تنوع بیشتری در گلزنی داشت. وقتی حرف از تمام کنندگی باشد قطعا مرد بلژیکی پیروز است.

راند اول: روملو لوکاکو

نگه داشتن توپ

وقتی بخواهیم در مورد بازی کردن، پشت به  دروازه حرف بزنیم حتما موراتا گزینه ی برتر خواهد بود. لوکاکو ترجیح میدهد به سمت مدافعان حرکت کند اما موراتا ارزش خود را به عنوان یک مهاجم وسط حتی زمانی که ۲ فصل در یوونتوس بود نشان بود زیرا او دیگران را به سوی خود میکشاند. اگرچه آمار خلاف این را نشان میدهد.

در طی ۳ فصل گذشته خطاهای بیشتری روی موراتا در ۹۰ دقیقه نسبت به لوکاکو مرتکب شده اند(۱.۹۰ در مقابل ۰/۸۰). او همچنین با تکل های موفق و توپ گیری های بیشتر (۰.۸۱ در مقابل ۰.۲۳ )آمار دفاعی بهتری را داراست. اما ملی پوش بلژیکی موقعیت های بیشتری نسبت به ملی پوش اسپانیایی خلق کرده (۱.۳۰ در مقابل ۱.۰۳) و در یک سوم حریف پاس های بیشتری را به هدف رسانده(۱۰.۰۴ در مقابل ۶.۹۶).

اگرچه موراتا پاس گل های بیشتری داده (۰/۲۶ در مقابل ۰.۱۶) در مقابل لوکاکو پاس های در عمق بیشتری ارسال کرده،۲۰ پاس در مقابل ۳ پاس(۰.۱۹ در مقابل ۰.۰۷ در هر ۹۰ دقیقه). هرچند این آمار ها باید با توجه به سبک و سیاق و استایل بازی و عملکرد انها در نظر گرفت. هیچ شکی نیست که لوکاکو برای اورتون چیزی فراتر از یک مهاجم است. او رو به مدافعان حرکت میکند و سبب گمراهی آنان میشود و همچنین تنها بازیکنی است که شیوه ی بازی تافی ها به او ختم میشود.

در سوی دیگر موراتا علیرغم اینکه یک تمام کننده ی خوب است بازیکنی است که با نگه داشتن توپ در یک سوم حریف برای دیگران استعداد برتر خود را نشان داد.

راند دوم: آلوارو موراتا

تغییر مکان:

لوکاکو نسبت به موراتا بیشتر خود را در موقعیت های حساس قرار میدهد. او ۰/۶۵ شوت هایش در موقعیت های بزرگ را به ثمر رسانده. همچنین طی ۳ فصل گذشته او ۲۰ گل را با تلاش بسیار در ضد حملات به ثمر رسانده(۰.۱۹ هر ۹۰ دقیقه)در ضمن موراتا ۰.۳۷ موقعیت های حساس خود در هر ۹۰ دقیقه را به گل تبدیل کرده و ۰.۰۷ گل روی ضد حملات در هر ۹۰ دقیقه به ثمر رسانده. اگرچه او روی نیمکت بود و در پستی قرار داشت که رقیبان بسیاری نیز داشت اما نسبت به مرد بلژیکی موقعیت های بزرگ بیشتری را به گل تبدیل کرده (۱.۰۱ هر ۹۰ دقیقه در مقابل ۰.۶۶). او مهاجم بی دست و پایی نیست.

اما لوکاکو هوش حرکتی بیشتری دارد و بهتر موقعیت های شوت زنی پیدا میکند که سبب شده مهاجمی باشد که ارزش خرج کردن داشته باشد. با توجه به قدی که دارد به اشتباه او را یک مهاجم هدف میدانند. توصیف های زودهنگام و غیردقیقی که تحت عنوان دروگبای جدید به او نسبت میدادند خیلی به پیشرفت او کمک نکرد. او به طور موثری توپ های بیشتری را دریافت میکند،مدافعان پیش رویش را از مقابل برمیدارد،از کنار زمین حمله میکند و در محوطه ی جریمه با تاخیر حرکت میکند تا در نقاطی باشد که مدافعان انتطار ندارند و از زاویه ای وارد میشود که مدافعان نمیتوانند کاری انجام دهند.

راند سوم: روملو لوکاکو

دوئل ها:

به خاطر پاهای سریعی که دارد میتواند مدافعان حریف را سردرگم کند و سبب از هم پاشیدن خط دفاعی شود و توانسته در هر ۹۰ دقیقه ۱.۷۴ رقابت رو در رو را پیروز‌ شود(۱.۱۸ در یک سوم حریف). موراتا توانسته آمار ۱.۴۸(۱.۰۸ در یک  سوم) را برای خود ثبت کند.  در طی سه فصل گذشته لوکاکو ۱.۴۴ پیروزی در رقابت های رو در رو را نسبت به موراتا با آمار ۱.۲۷ داشته است(۱ در مقابل ۰.۷۹ هر ۹۰ دقیقه). آمار این دو در رقابت هوایی نزدیک تر هم هست البته نه به شکل کاملا واضح. اگرچه لوکاکو در دوئل های هوایی نسبت به موراتا موفق تر بوده(۲.۸۱ در مقابل ۰.۸۵ در طی ۳ فصل گذشته)،در آمارِ موراتای اسپانیایی،کیفیت بر کمیت ارجحیت دارد.

او ۴۶.۹۹ درصد ضربات سرش را تکمیل کرد در حالی که همین آمار برای لوکاکو ۳۹.۹۷ درصد است. اما یونایتد خط هافبکی دارد که بازیساز است و آنها مهاجمی میخواهند که بتواند با تیم ها رقابت کند و موقعیت هایش را نیز به گل تبدیل کند. تنها بازیکن مناسب این پست لوکاکوی بلژیکی است.

راند چهارم: روملو لوکاکو

لحظات بزرگ:

در زبان فوتبال باید اینگونه گفت: کدام بازیکن کلاچ واقعی است؟(در شرایط دشوار بهتر عمل میکند؟). رکورد موراتا به سختی قابل شکستن است. او هم اکنون نسبت به دیگو کاستا گل های بیشتری در لیگ قهرمانان به ثمر رسانده و در سال  ۲۰۱۵ هم در نیمه نهایی گل زد و هم در فینال یوونتوس مقابل بارسلونا توپ را وارد دروازه کرد. در فصل گذشته ی لالیگا فقط مسی و نیمار توانستند نسبت به موراتا در ۱۰ دقیقه ی پایانی گل های بیشتری به ثمر برسانند.

همچنین لوکاکو میتواند مرد لحظه ها باشد. او همچنین به خاطر گل هایش در ۱۰ دقیقه ی پایانی بازی (۹ گل-۵ گل بیشتر از گل های موراتا در اسپانیا) تیتر های روزنامه هارا پر میکرد. اگرچه پاهای خسته ی او، آمار پایین او در دریبل زدن و توانایی کم او در کمک به تیم در  لحظات حساس نمیتوانند نادیده گرفته شوند. با این حال به خاطر حضور بیشتر موراتا در رقابت های اروپایی در چمپیونز لیگ،او در ۴ بازی در یورولیگ ۳ گل به ثمر رساند در حالی که همین امار برای لوکاکو ۲ گل در ۵ بازی است. ملی پوش اسپانیایی در این زمینه برتر است.

راند پنجم: آلوارو موراتا

اختتامیه:

هیچ یک جانشین کاملی برای زلاتان نیستند.هر کدام از آنها شخصیت و جادو های خاص خود را دارند. اما ملی پوش بلژیکی با برتری داشتن در ۳ زمینه نسبت به ۲ زمینه موراتا را شکست میدهد. شیاطین سرخ فصل پیش رتبه ی چهارم را در بین تیم های لیگ جزیره در تعداد توپ های در عمق داشتند.
اگر مهاجمی داشته باشند که بتواند در راس خط حمله خوب حرکت کند توپ ها را از پوگبا، هررا و مخیتاریان دریافت کند و مدافعان را از پیش رو بردارد، میتوانند تفاوت را رقم بزنند. اگرچه موراتا میتواند همین توپ ها را دریافت کند و آن ها را متنوبا در یک سوم حریف به حرکت در اورد. راشفورد و مارسیال هم هم از وجود مهاجمی که توپ را نگه میدارد و به آن ها اجازه میدهد بیشتر نفوذ کنند سود خواهند برد. این مهاجم همیشه در اتصال بازی بین خط هافبک و خط حمله موفق بوده است.

به هر حال با خرید لوکاکو شیاطین سرخ صاحب مهاجمی خواهند شد که اثبات شده است و لیگ جزیره را به خوبی میشناسد و میل و علاقه ی خوبی برای رقابت در جام های بزرگ باشگاهی دارد. در یک انتخاب مستقیم بین این دو گزینه، انتخاب ما باید مهاجم بلژیکی باشد، به خاطر تمام کنندگی اش، حرکتش و عملکرد عالی اش  در موقعیت های تک به تک.

نتایج نهایی:
لوکاکو-۳ مقوله از ۵ مقوله
موراتا-۲ مقوله از ۵ مقوله

مقاله از: Squawka
برنده:روملو لوکاکو

درباره ی سید محمد حسینی ولامدهی

سید محمد حسینی ولامدهی
سلام سید محمد حسینی هستم با افتخار برای پوشش اخبار منچستریونایتد و این مجموعه کار میکنم و #ما_خستگی_ناپذیریم

جعبه "همچنین ببینید"

ویژه: آنتونی به سه دلیل می بایست یونایتد را ترک کند

همه شاهد آن بوده اند که وی پس از ورود خوزه مورینیو شرایط مطلوبی در …

۲ نظرها

  1. به به
    آقا نمی دونم چطوری ازتون تشکر کنم واقعا دم شما گرم بابت همچین وقتی که برای کابراتون مفت و مجانی میزارید دست مریزاد
    از اینکارا بیشتر بکنید با اینکارا تفاوت شما نسبت به سایت های دیگه معلوم میشه
    مقایسه فابینیو و ماتیچم اگه بذارید محشر میشه
    تشکر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *