دوشنبه , خرداد ۲۸ ۱۳۹۷
خانه / مقاله و تحلیل / مقاله: سه راه برای استفاده ی لوکاکو در ترکیب منچستریونایتد

مقاله: سه راه برای استفاده ی لوکاکو در ترکیب منچستریونایتد

در این مقاله  شماتیک منچستریونایتد را با اضافه شدن لوکاکو بررسی خواهیم کرد.

یونایتد فنز – منچستر یوایتد توانست طی یک غافلگیری روملو لوکاکو را از چلسی هایجک کند در حالی که همگان فکر میکردند او به تیم سابق خود یعنی چلسی باز خواهد گشت ولی او از فصل اینده در اولدترافورد بازی خواهد کرد.

این مهاجم ۲۴ ساله با ۲۵ گل زده پشت سر هری کین دومین گلزن برتر فصل گذشته پرمیر لیگ شد؛ او همچنین پشت سر هری کین و الکسیس سانچز سومین بازیکن از نظر تاثیر مستقیم بر روی گل های تیمش را در فصل گذشته داشته است(گل و پاس گل). او همچنین توانسته ۳۱ گل در تمام مسابقات این فصل به ثمر برساند ۴ گل بیشتر از دیگو کاستا و ۳ گل بیشتر از زلاتان با تعداد بازی کمتر.

خوزه مورینیو به یک ستاره در خط حمله احتیاج دارد که بتواند جای خالی زلاتان را پر کند و حتی عملکردی بهتر داشته از این مهاجم ۳۵ ساله داشته باشد. زلاتان  قبل از مصدومیت زانوی خود نقش کلیدی در برنامه های مورینیو داشت و قصد داشت یک فصل دیگر نیز او را در اولدترافورد نگه دارد. با وجود این که ۴۰٫۷۴ درصد از گل های منچستر یونایتد در لیگ توسط زلاتان ۳۵ ساله به ثمر رسید اما او شانس های بسار زیاد گل زنی به خصوص در اولدترافورد را از دست داد. و از حیث از دست دادن موقعیت صد در صدی گل در بین مهاجمان لیگ برتر در رتبه نخست دقرار داشت او بسیار کند شده است و قدر پاس های عمقی پل پوگبا را نمیدانست و این  برای پل ناامید کننده بود چه بسا اگر پاس های پوگبا به گل تبدیل میشدند او در جدول گل سازترین بازیکن ها در رتبه ی نخست قرار میگرفت.

لوکاکو میتواند چرخ های منچستر یونایتد را در خط حمله به حرکت در اورد. او یک تمام کننده عالی است و میتواند با هر دو پا و سر گلزنی کند؛ قدرت دربلینگ و حرکت با توپ را دارد. در ادامه مطلب ما به سه سیستمی که مورینیو میتواند در فصل اینده برای استفاده بهتر از روملو لوکاکو به کار گیرد اشاره میکنیم با ما همراه باشید.

سیستم مورد علاقه ی طرفداران:

چیدمان: ۳-۳-۴

وقتی که پوگبا در تابستان ۲۰۱۶ به اولدترافورد بازگشت منچستر یونایتد تلاش کرد تا با سه هافبک بازی کند تا این مرد فرانسوی بتواند در زمین آزاد باشد و از تمام قابلیت های خود استفاده کند. شاید هوادارن یونایتد نگران از دست رفتن جایگاه ثابت مارکوس راشفورد پس از پیوست مهاجم مرکزی دیگر باشند که میتوان گفت این نگرانی بی مورد است زیرا در سیستم سه مهاجم مارکوس میتواند به عنوان یک وینگر چپ بازی را آغاز کند.

لوکاکو توانایی بازی در سیستم ۴۳۳ را دارد و درز تیم ملی با این سیتم آشنایی مختصری دارد و مورینیو با این سیستم میتواند بهترین بازی را از هافبک ها و مهاجم جوان خودش بگیرد. البته این سیستم نیازمند به هافبک های با توانایی بازی سازی بالا است که عدم تقارن در خط هافبک منچستر اجازه استفاده بیشتر از این سیستم را در فصل گذشته را نداد و هیچ کدام از هافبک های یونایتد نتوانستند جایگزینی برای مایکل کریک ۳۵ ساله شوند. حال باید دید در فصل پیشرو منچستر یونایتد میتواند جاگزینی برای او خواهد یافت که بتواند از این سیستم استفاده کند اين مهاجم بلژيكي دوست دارد سريع بازي را آغاز کرده و به هدف خود که گل زنی است دست یابد.

اين مهاجم با استفاده از غريزه ذاتي خود گرايش دارد كه به داخل باكس دفاعي حريف نفوذ كند و با هماهنگي با ساير ستاره هاي منچستربتواند خط دفاعی حریف را آشفته کند و راه را برای گلزنی خود و سایر هم تیمی هایش هموار کند. پوگبا بازیکنی است كه ميتواند اهدافش در خط حمله را با عبور مستقيم از مدافعان حریف انتخاب كند. كوين دي بروين تنها بازیکنی است كه در فصل گذشته در بين هافبك ها ليگ برتر بيشتر از پوگبا توانسته است، لمس توپ داشته باشد. همچنين پوگبا پس از موسي دمبله تاتنهام دومين بازيكن از نظر دريبل در بين هافبک دفاعی ها در ليگ برتر بود.

حركت پا به توپ به سمت جلو پل ميتواند كمك كند به انتخاب هاي بيشتر و بازي روان تر تيم. البته او هنوز نياز به پيشرفت دارد. او از گذشته دور با لوكاكو در خارج از زمين فوتبال دوست بوده است و بودن راشفورد در زمين ميتواند كمک حال آن ها باشد زیرا راشفورد مولفه ی سرعت را به ترکیب ان ها اضافه میکند.

مهاجم تنها

چیدمان: ۱-۲-۳-۴

در اورتون لوكاكو خود را به عنوان يكي از محبوب ترين تك مهاجم ها در سیسشتم ۴۲۳۱ رونالد کومان معرفی کرد.

در منچستريونايتد او ميتواند بازي خود را به سطحی بالاتر ببرد. با توجه به ستاره هايي كه در كنار او بازي ميكنند و آماده اند كه اين مهاجم بلژيكي را به موفقيت برسانند. روز باركلي در سمت چپ گاهي با تصميمات خود رونالدو كومان را عصباني ميكرد توپ هایی که باید به لوکاکو میرساند با تصمیم های غلط از دست میداد؛ اما اين پسر شماره ۱۰ كه هدف او نفوذ به يک سوم دفاعي حریف و ضربه زدن به مدافعان و پاک سازی فضا برای سایر مهاجمان بود و زمینه گل زنی برای خود و هم تیمی هایش را فراهم میکرد بسيار به تيم آن ها كمك ميكرد تا بتوانند گل هاي زيادی به ثمر برسانند.

اما در منچستر یونایتد هنريک ميختاريان بازی سازي است كه مهياي بازي در چمپيونز ليگ است و میتواند به خط اتش منچستر فاکتور سرعت را اضافه کند. دیگر وینگر های منچستر یونایتد یعنی خوان ماتا و انتونی مارسیال نیز توانایی عبور از مدافعان مستقیم خود را دارند و میتوانند داخل باکس دفاعی حریف لوکاکو  را صاحب توپ کرده و او با تمام کنندگی خوب خود گل زنی بی شماری را انجام دهد در واقع تغذیه لوکاکو برعهده این سه بازیکن به علاوه ی پوگبا خواهد بود.

دو مهاجم:

چیدمان: ۲-۴-۴

فصل گذشته یونایتد در بازی های از این سیستم استفاده کرد که برای مورینیو حیثیتیی بود این سیستم پلن سوم خوزه مورینیو برای بازی های بزرگ است. در این سیستم ۶ بازیکن که در جلوی مدافعان قرار گرفته اند پیوسته باید حرکات بدون توپ انجام دهند و وظیفه پرس از جلو و فشار به هافبک های حریف را دارند. اين سیستم در برابر چلسي و تيم آنتونيو كونته مورد استفاده قرار گرفت که كه منجر به پيروزي دو بر صفر شياطين سرخ در اولدترافورد در ماه اپریل شد.

در اين بازي جسي لينگارد و ماركوس راشفورد دو مهاجم سرعتي منچستريونايتد بودند كه آبي ها را بسيار اذيت كردند و با فرار های ناگهانی خود مدافعان سر سخت چلسی را جا گذاشتند و راشفورد موفق شد در دقیقه ۷ دروازه چلسی را باز کند.

لوكاكو بازيكن است كه دوست دارد بيشتر بر روي توپ هاي سوم اثر بگذارد و شانس خود را براي گل زني زنده نگه دارد او ۱۰گل از ۲۵ گل خود را با استفاده از توپ هاي سوم به ثمر رساند که در این سیستم هدف سرمربی استفاده از توپ های سوم است. اين مهاجم بلژيكي ميتواند همان كاري را كه لينگارد و راشفورد انجام دادند را انجام دهد و او اماده ضربه زني به تيم هايي است كه از تعادل خود را از دست داده اند اين تاكتيك مورينو ميتواند در مواقعي استفاده سود كه تيم ها خط هافبك مستحكمي دارند يا با ۵ هافبك وارد ميدان ميشوند.

شما کدام ترکیب را می پسندید؟ نظرهای خود را با ما در میان بگذارید.

مقاله از: Squawka

درباره ی سجاد شريفي

سجاد شريفي
سجاد شريفي دانشجوي كارشناسي پرستاري؛ منچستر رو زود تر از دست چپ و راستم شناختم

جعبه "همچنین ببینید"

بیدار شو پدر،فوتبال چشم انتظار لبخند توست

آیا او بهترین مربی تاریخ است؟بدون شک بله اما قبل از اینکه مربی باشد او …

یک کامنت

  1. ۳-۳-۴ بهترین ترکیبیه که میشه ازش استفاده کرد تو من یو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *