مقاله: توماس مولر، پاسخی به مشکل گلزنی منچستریونایتد
مقاله: توماس مولر، پاسخی به مشکل گلزنی منچستریونایتد

مقاله: توماس مولر، پاسخی به مشکل گلزنی منچستریونایتد

یونایتد فنز- ملی‌پوش آلمانی محصول آکادمی بایرن مونیخ است و در ۴۹۷ بازی برای غول های باواریایی از ابتدای حضور خود در آگوست ۲۰۰۸، ۱۸۶ گل وارد دروازه حریفان کرده است. اما مولر در فصل جاری و در تمام رقابت ها فقط در ۶ بازی از ابتدا وارد میدان شده و تنها گل او نیز در ماه سپتامبر و در حضور هفت دقیقه ای اش مقابل ستاره سرخ بلگراد در لیگ قهرمانان اروپا به ثمر رسید.

 

یونایتد در این فصل لیگ برتر فقط ۱۰ گل به ثمر رسانده است و در پست هجومی خود با مشکلی جدی روبرو شده است. اگرچه هفت تیم کمتر از یونایتد گلزنی کرده اند اما این تیم جایگاه چهارم ضعیف ترین خط حمله در بین برترین های انگلیس را دارا است. بنابراین، آیا بازیکن افسانه‌ای بایرن مونیخ می‌تواند راه حل مناسبی برای مشکل گلزنی شاگردان اوله گانر سولشر باشد؟

 

مولر چگونه می‌تواند از لحاظ تاکتیکی برای منچستریونایتد مفید باشد؟

 

هوینس قبلا نقش مولر را برای بازی به عنوان بال کناری مشخص کرده است، بنابراین بعید است که وی در یونایتد انتخاب دیگری نیز داشته باشد، به خصوص اینکه آنها مارکوس رشفورد، آنتونی مارسیال و دنیل جیمز را نیز در اختیار دارند. تنها دو گزینه برای او باقی می‌ماند:

 

۱. رامدیتور (آنالیز کننده فضای خالی در زمین بازی)

 

با توجه به سن او، بعید است که مولر بخواهد در کار های دفاعی و پرسینگ یونایتد شرکت کند، و این امر را به جوانانی مثل رشفورد، مارسیال و جیمز که تحرک بیشتری دارند، واگذار می‌کند. پس نقشی که از وهله اول به او اختصاص داشت، بهترین گزینه برای وی به شمار می‌آید.

 

 

با ایفای این نقش، مولر پشت سر یک مهاجم نوک قرار می‌گیرد و فرصت این را دارد که آزادانه در زمین حرکت کند و هرجا مناسب ببیند از فضای خالی استفاده کند. این یکی از بزرگترین ویژگی های مولر است و بهترین دلیلی که باعث شده او در سال های اخیر گل های زیادی به ثمر برساند. حس موقعیتی و هوش وی باعث می‌شود تا ردیابی اش یک نوع کابوس برای حریفان باشد و این واقعیت را جبران کند که او مانند آلمانی های دیگر مانند مارکو رویس و کای هاورتز در بازی با توپ استعداد زیادی ندارد.

 

دقیقا مانند دله علی که در فصل پرکار خود یعنی ۲۰۱۶/۱۷، پشت سر هری کین بازی می‌کرد، این نقش به مولر این امکان را می‌دهد که بتواند بازی را باز کند و با کمک وینگر ها بار هجومی بیشتری را بر رقیب تحمیل کند، به میانه میدان بیاید تا توپ را بدست آورد یا جلو تر از مهاجم اصلی حرکت کند تا خود را در موقعیت گلزنی قرار دهد.

 

۲. شماره ۹ کاذب

 

البته، ما دیدیم که رشفورد چگونه با استقرار گسترده در میدان بازی و بدون در نظر گرفتن خواسته های او، موثر واقع شود، او هنگام بازی در وسط به این اندازه نفوذ و قدرت ندارد. این می‌تواند فرصتی را برای مولر فراهم کند تا به عنوان مهاجم اصلی برای یونایتد به میدان برود و نقش ۹ کاذب را داشته باشد.

 

 

این موقعیت باز هم به مولر اجازه می‌دهد تا از هوش و ذکاوت خود استفاده کند و مانند روبرتو فیرمینیو در لیورپول برای سایر بازیکنان فضا ایجاد کند، همچنین بلند قدی و قدرت بدنی خود را نیز در معرض نمایش می‌گذارد و این چندان به مذاق مدافعین حریف خوش نخواهد آمد. آمار نشان داده که اگر مولر در وسط میدان مستقر شود، احتمالا بیشتر اوقات، خود را در موقعیت گلزنی خواهد دید و شانس بسیار زیادی برای حضور در رتبه های برتر جدول گلزنان خواهد داشت، که این باعث می‌شود ارزش او نزد سرمربی شیاطین سرخ بالاتر برود، چون او عاشق مهاجمان زهر دار است.

 

این نقش بیشترین تاثیرش را در بازیکنانی امثال رشفورد، مارسیال و جیمز نشان می‌دهد اما مولر نیز به اندازه کافی می‌تواند تاثیر گذار باشد تا خود را به عنوان بهترین گزینه برای برنامه های سولشر معرفی کند.

 

در صورت پیوستن مولر به جمع شیاطین سرخ، چه کسانی سود و چه کسانی ضرر خواهند کرد؟

 

 

انتقال بازیکنی افسانه ای بین دو باشگاه بزرگ همیشه امواجی را در هر دو سمت معامله ایجاد می‌کند، بنابراین اگر مولر در واقع به یونایتد بپیوندد چه کسی برنده و چه کسی بازنده خواهد بود؟

 

اوله گانر سولشر- سود: یونایتد در این فصل لیگ برتر فقط ۹ گل دریافت کرده است که نشان دهنده خط دفاع مستحکم این تیم است، اما مشکل اصلی این تیم در خط حمله نمایان می‌شود. سولشر اگر می‌خواهد به صورت دراز مدت سرمربی شیاطین سرخ باقی بماند، باید راه حلی برای مسئله گلزنی خود پیدا کند و هوش و تجربه مولر می‌تواند مناسب ترین راه چاره باشد. در هر صورت، این یک نشانه حمایت از مرد نروژی یونایتد است.

 

توماس مولر- ضرر: بیایید با حقیقت روبرو شویم، یونایتد در حال حاضر یک تیم بی ثبات و با هرج و مرج است و  باشگاه در خطر یک سقوط جدی قرار دارد. انتقال به اولدترافورد به این معنی است که مولر لیگ قهرمانان اروپا را با لیگ اروپا عوض می‌کند، در حالی که فشار بر او برای عملکرد مناسب زیاد خواهد بود، مخصوصا در موقعیت فعلی منچستریونایتد.

 

فیلیپ کوتینیو- سود: انتقال کوتینیو به بارسلونا نتیجه مطلوبی نداشت و از زمانی که این بازیکن برزیلی به بایرن مونیخ پیوسته است، به نظر می‌رسد با دو بار گلزنی و به ثبت رساندن چهار پاس گل، بار سنگینی از روی دوش خود به زمین گذاشته است. با رفتن مولر، اصلی ترین رقیب کوتینیو در پست خود حذف خواهد شد و هیچ خطری برای جایگاه او وجود نخواهد داشت و آزادانه می‌تواند خط دفاع حریفان آلمانی را ویران کند.

 

آنتونیو کونته- ضرر: اینتر شروع درخشانی در سری آ داشته و تنها یک امتیاز کمتر از یوونتوس صدرنشین دارد. با این حال، کونته با این احتمال روبروست که ادامه فصل را بدون الکسیس سانچز، بازیکن قرضی منچستریونایتد، ادامه دهد یا به علت مصدومیت نتواند به میدان برود. روملو لوکاکو و لوتارو مارتینز نیز در خط هجومی به کمک نیاز خواهند داشت و به ادعای کیکر، آنها مولر را زیر نظر دارند. اگر آنها با هر غول لیگ برتری رقابت کنند، چه برسد به اینکه آن تیم یونایتد باشد، اینتر کار سختی را برای تطبیق دادن پیشنهاد خود در پیش خواهد داشت.

 

منبع: Squawka

 

درباره ی محمد آذری

یک جنبندهـ، ایرانیِ خستهـ و هوادار تیم منچستریونایتد

مطلب پیشنهادی