مقاله: تحلیل و آنالیز کامل بازی منچستریونایتد ۱_۳ پاری سن ژرمن

در مقاله زیر به تحلیل کامل باخت منچستریونایتد مقابل پاری سن ژزمن در ورزشگاه الدترافورد می پردازیم.
یونایتد فنز- لیگ قهرمانان اروپا در هفته ماقبل آخر حساسیت زیادی وجود داشت، مخصوصا در گروه مرگ مسابقات یعنی گروه H؛ جایی که منچستریونایتد، پاری سن ژرمن و لایپزیش حضور دارند. که دو تیم آخر که نام برده شد در نیمه نهایی دور قبل لیگ قهرمانان به مصاف یکدیگر رفتند که تیم فرانسوی برنده دیدار شد و به فینال مسابقات رسید اما در مقابل تیم قدرتمند هانس فلیک زانو زد تا قهرمانی را از دست بدهد. در هر حال در بازی منچستریونایتد و پاری سن ژرمن تیم انگلیسی تنها به یک امتیاز برای صعود نیاز داشت اما پاری سن ژرمن با توجه به برد زود هنگام لایپزیش مقابل باشاک شهیر به هر سه امتیاز این بازی نیاز مبرمی داشت، در این مقاله به تجزیه و تحلیل بازی دو تیم منچستریونایتد و پاری سن ژرمن می پردازیم:

ترکیب دو تیم:

شاگردان اوله گنار سولشر با ترکیب ابتدایی ۱_۲_۳_۴ به میدان رفتند در حالی که تک مهاجم آنها ادینسون کاوانی بود، مهاجم اروگوئه ای منچستریونایتد در پیروزی مقابل ساوتهمپتون در آخر هفته گذشته دو گل به ثمر رساند و یک پاس گل نیز ارسال کرد اما بر خلاف وی آنتونی مارسیال که در این بازی در جناح چپ به بازی پرداخت دور از شرایط آرمانی بود به طوری که هنوز موفق نشده در فصل جاری پریمر لیگ گلی به ثمر برساند و اینکه وی گزینه اول خط تهاجمی منچستریونایتد بوده است این آمار برای او بسیار نکران کننده است. اما در پست سر کاوانی و در کنار مارسیال، مارکوس راشفورد و برونو فرناندز لوزی خط حمله منچستریونایتد را تکمیل می کردند. فرد و اسکات نیز همانند بازی رفت با پاریس در کمربند میانی زمین حضور داشتند، در خط دفاعی نیز همان ترکیب همیشگی حضور داشت، جایی که الکس تلس پس از مصدومیت لوک شاو به صورت کامل جایگاهش را با عملکرد خوب خود تصاحب کرد.

 

 

اما در سوی دیگر میدان شاگردان توماس توخل با آرایش ۳_۳_۴ پای به میدان گذاشتند، که در راس پیکار آنها نیمار، مویزه کین و امباپه حضور داشتند. نیمار و امباپه به عنوان دو بازیکن سطح جهانی نیازی به معرفی ندارند و مویزه کین نیز که در فصل قبل برای اورتون بازی می کرد به ثبات خوبی در پاری سن ژرمن رسیده است. اما خط هافبک پاری سن ژرمن متشکل شده از پاردس، وراتی و پریرا بود که وراتی اولین بازی خود پس از مصدومیتش را انجام می داد البته که در بازی با لایپزیش به عنوان یار تعویضی برای چندین دقیقه وارد میدان شد. با این وجود تردیدی در کیفیت بازی وی وجود ندارد و با بازی پریرا به عنوان هافبک میانی وراتی آزادی بیشتری برای هجوم به دروازه منچستریونایتد داشت. در خط دفاعی نیز مارکینیوش و کیمپمبه مدافعان میانی و فلورنزی و دیالو دو فولبک پاری سن ژرمن در این بازی بودند. لازم به ذکر است که دی ماریا و هررا دو بازیکن اسبق منچستریونایتد در این بازی روی نیمکت حضور داشتند.

 

پاری سن ژرمن در حالی که بازیکنان منچستریونایتد در حال پیدا کردن یکدیگر بودند کنترل بازی را در دست گرفت:

در ابتدای بازی پاری سن ژرمن کنترل بازی را در دست گرفت، آن هم در حالی که بازیکنان منچستریونایتد در حال استقرار در زمین بود، تیم پاری سن ژرمن سیتستمش را از ۳_۳_۴ به ۳_۴_۳ تغییر می داد به طوری که پریرا به مدافعان میانی می پیوندید و پاردس و وراتی مرکز میدان را در اختیار می گرفتند و دو فولبک پاری سن ژرمن نیز پشت سر نیمار و امباپه به جلو یورش می بردند و در مواقعی که نیمار و امباپه از گوشه ها حمله می کردند دو فولبک پاری سن ژرمن به سمت مرکزی زمین متمایل می شدند تا با نفوذ به محوطه جریمه منچستریونایتد در موقعیت گلزنی قرار بگیرند.

 

 

منچستریونایتد با سیستم ۱_۱_۴_۴ بازی می کرد و نقشه آنها وارد کردن پرس شدید توسط دو بازیکن هجومی یعنی کاوانی و فرناندز بود، راشفورد و مارسیال نیز در دو سمت زمین به عنوان بال جناحین یا وینگر ایفای نقش می کردند، در پشت سر آنها فرد و مک تومینای وظیفه برش پاس های حریف و همچنین رساندن توپ از دفاع به حمله را بر عهده داشتند، با این حال پاری سن ژرمن توانست خط میانی یونایتد را در هم بشکند و مسیر هایی برای نفوذ ایجاد کند و با سرعت بالای خود توانستند منچستریونایتد را لاک دفاعی فرو کنند. دفاع منچستریونایتد در این بازی ایده آل نبود، جایی که الکس تلس و آرون ون بیساکا وظیفه داشتند تا امباپه و نیمار را مهار کنند اما آنها نیز مانند دو دفاع میانی یونایتد عملکرد خوب لازم را نداشتند. نیمار بزرگترین تهدید برای دفاع منچستریونایتد به شمار می رفت زیرا نیمار با حرکات مورب خود به سمت محوطه جریمه و با دریافت توپ موقعیت های خطرناکی را ایجاد می کرد.

 

 

با توجه به اینکه فرد و مک تومینای درگیر کمک به مهاجمان بودند فاصله بین خطوط مختلف یونایتد زیاد شد و بازیکنانی مانند وراتی و پاردس بهترین استفاده را از این شکاف ایجاد شده بردند و منچستریونایتد با چنین ساختار باریکی قادر به دفاع در برابر حملات پاری سن ژرمن نبود و تنها حربه دفاعی آنها قرار دادن خودشان در مقابل شوت های حریف بود. با این وجود شوت دفع شده امباپه به نیمار رسید و او نیز با اینکه زاویه کمی تنگ بود اشتباه نکرد و استفاده کامل را از این موقعیت برد. منچستریونایتد پس از گلی که به ثمر رساند دنبال راهکاری بود تا حفظ توپ کند و با استفاده از حملات به برتری لازم برسد و در لحظاتی از بازی مشاهده می شد که آنها با سیستم ۱_۳_۴_۲ بازی می کنند به طوری که دو فولبک یونایتد در دو سوی مک تومینای و فرد بازی می کردند درست همانند خط هافبک پاری سن ژرمن، در همین حین نیز تیم پاری سن ژرمن آرایش دفاعی ۱_۴_۱_۴ به خود می گرفت طوری که دو فولبک این تیم به خط دفاع بر می گشتند و پریرا نیز به عنوان هافبک دفاعی به کمک دفاع میانی پاری سن ژرمن می آمد و در مقابل نیز و در خط حمله مویزه کین مدافعان میانی یونایتد را تحت فشار می گذاشت تا امباپه و نیمار از کناره ها و وراتی و پاردس از میانه زمین نفوذ ها و حملات را روی دروازه یونایتد شکل دهند.

 

 

راشفورد و برونو فرناندز زوج تهاجمی رویایی منچستریونایتد:

به نظر می رسد در تمامی گل های اخیر منچستریونایتد رد پای برونو فرناندز دیده می شود چیزی که دور از واقعیت نیز نیست.هافبک پرتغالی تهدیدی هجومی برای هر تیمی است و میزان تحرک و پاس های عمقی و شوت های سهمگین وی از مهارت های بی نظیر اوست. این مورد فرناندز در بازی با پاری سن ژرمن نیز مشهود بود و وی به طور مرتب دفاع حریف را به هم می ریخت و با چرخش های خوبش و پاس های فوق العاده به پشت محوطه و همینطور داخل محوطه تیم حریف به آنها فشار وارد می کرد. همزمان با بازیسازی فرناندز بازیکن دیگر منچستریونایتد یعنی راشفورد از کناره ها به داخل محوطه جریمه حریف نفوذ میکرد تا موقعیت سازی کند.

 

 

زمان هایی که برونو فرناندز به همراه توپ به جناحین می رود همزمان راشفورد از کناره ها به درون محوطه جریمه نفوذ می کند و منتظر پاس های در عمق برونو فرناندز می شود. این حرکت یونایتد باعث می شود بازیکنانی مانند ون بیساکا به حمله اضافه شده و فضاهای بیشتری را ایجاد کند. این سبک بازی باعث می شود در نهایت تمام توپ ها به دو مهاجم نوک یونایتد یعنی کاوانی و راشفورد ختم شود و آنها نیز مدافعان حریف را با مشکل روبرو کنند. در نتیجه بازیکنان پاری سن ژرمن به غیر از مویزه کین مجبور بودند برای دفاع همه جانبه در برابر حملات یونایتد به عقب بازگردند.

 

 

با این حال همانند اتفاقی که برای منچستریونایتد نیز رخ داد عقب ماندن بازیکنان پاری سن ژرمن برای آن گران تمام شد زیرا شوت از راه دور راشفورد وارد دروازه آن ها گردید. این بار راشفورد به جای آن که مانند دفعات قبل از جناحین وارد محوطه جریمه حریف شود به جای فرناندز خود را در موقعیت شوت زنی قرار داد و ضربه نهایی را وارد دروازه حریف کرد. دفاع پاری سن ژرمن در مواقع حمله تیم منچستریونایتد به درون محوطه جمع می شد که این کار را برای راشفورد که در جناح چپ حضور داشت راحت می کرد، راشفورد در چهارمین بازی اش مقابل پاری سن ژرمن سومین گل خود را به ثمر رساند تا نشان دهد همچنان تهدیدی بزرگ برای این تیم است.

 

 

یونایتد نتوانست از موقعیت خود بهره ببرد و پاری سن ژرمن از این تعلل استفاده کرد:

اوضاع تیم میزبان در اوایل نیمه دوم بهتر بود و فشار زیادی مخصوصا از سوی ادینسون کاوانی که به عنوان بهترین گلزن تاریخ پاری سن ژرمن و با وجود چند مشکل در قراردادش آنجا را ترک کرده بود و انگیزه فراوانی جلوی تیم سابق خود داشت، بر مدافعان پاری سن ژرمن اعمال شد، فرار های عالی وی باعث کشانده شدن مدافعان پاری سن ژرمن به سمتش و ایجاد شکاف در خط دفاعی آن ها برای بهره مندی دیگر مهاجمان منچستریونایتد می شد. کاوانی در طول بازی بار ها با خارج کردن پریرا و مارکینیوش از جریان بازی برای مارسیال و راشفورد فضا سازی کرد.

 

 

در دقایق دیگری از بازی نیز مشاهده می شد که هوشمندی کاوانی به کمک منچستریونایتد می آید و با قطع توپ های مناسب و سرعت بالای خود توپ را به گردش در می اورد تا برای دیگر مهاجمان موقعیت مناسب ایجاد کند و دقیقا از دست رفتن این موقعیت های مسلم گلزنی توسط مارسیال باعث شد تا تیم منچستریونایتد نتواند پیش بیافتد و بازی مساوی باقی بماند و در ادامه با تغییر تاکتیکی تیم توخل نتیجه به نفع پاری سن ژرمن به پایان رسید.

 

 

توخل با جابه جایی بارکر به جای مویزه کین و هررا به جای پاردس ترکیب تیمش را به ۲_۵_۳ یا اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم ۲_۴_۱_۳ تبدیل کرد که در این ترکیب پریرا به عنوان هافبک دفاعی و دیالو، کیمپمبه و مارکینیوش به عنوان سه مدافع میانی و وراتی، هررا، بارکر و فلورنزی چهار هافبک میانی این تیم و در انتها نیز نیمار و امباپه به عنوان دو عنصر هجومی به بازی پرداختند و با این تاکتیک تیم توخل برای ضد حملات احتمالی روی حملات تیم منچستریونایتد آماده شد، در مقابل فرد و مک تومینای وظیفه سنگینی را بر عهده داشتند از این لحاظ که هم باید به مهاجمان پاس دهند و هم از دروازه خودی محافظت کنند. در عین حال وینگر های منچستریونایتد مجبور به عقب نشینی بودند تا به دفاع های کناری کمک کنند و همین باعث عقب ماندن آنها از حملات می شد. این تغییرات و جا ماندن مدافعان کناری یونایتد باعث ایجاد خطر جدی توسط بارکر که با پاس نیمار همراه بود روی دروازه یونایتد شد که توسط ده خیا دفع شد. تنها لحظاتی بعد فرد دومین کارت زرد خود را دریافت کرد تا از زمین بازی اخراج شود و ورود بازیکنی مانند پوگبا به زمین نیز دردی را دوا نکرد تا منچستریونایتد این بازی خانگی را بازنده شود.

 

 

نتیجه:

پس از باخت منچستریونایتد مقابل پاری سن ژرمن حالا سرنوشت صعود پاری سن ژرمن در دستان خودش است و با یک تساوی مقابل تیم باشاک شهیر نیز صعودش قطعی می شود البته این شرایط برای یونایتد نیز صادق است و آنها نیز تنها به یک امتیاز برای صعود احتیاج خواهند داشت با این تفاوت که رقیب آنها لایپزیشی است که برای صعود به برد نیاز دارد و این کار را برای منچستریونایتد سخت می کند‌.

 

منبع: total football analysis

 

درباره ی محمدرضا رضایی

متولد فروردین سال 1378، در حال تحصیل در رشته ادبیات نمایشی دانشگاه شیراز از شهرستان اقلید واقع در استان فارس

مطلب پیشنهادی

پریرا آماده قطع رابطه با یونایتد

آندریاس پریرا آماده قطع رابطه با منچستریونایتد است. ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − سه =