پنج شنبه , تیر ۲۸ ۱۳۹۷
خانه / خبر اسلایدی / مقاله: بررسی عملکرد بازیکنان اهل آمریکای جنوبی در ادوار مختلف منچستر یونایتد (قسمت اول)

مقاله: بررسی عملکرد بازیکنان اهل آمریکای جنوبی در ادوار مختلف منچستر یونایتد (قسمت اول)

چندی پیش فرد، هافبک برزیلی با مبلغ ۵۰ میلیون پوند از شاختار دونتسک به منچستر انتقال یافت، او ۱۷امین مهره اهل آمریکای جنوبیست که به شیاطین سرخ ملحق می شود.

یونایتد فنز – یونایتد در این زمینه از آمار نسبتا خوبی برخوردار می باشد اما مساله اینجاست که با وجود نمایش جذابی که این بازیکنان قبل ورود به اولدترافورد از خود نشان داده بودند، همه آن ها نتوانستند در ترکیب یونایتد بازدهی لازم را ارائه دهند. در این مقاله قصد داریم تا این مهره ها را، از کارلوس توز و سباستین ورون گرفته تا رادامل فالکائو و آنتونیو والنسیا، مورد بررسی قرار دهیم دهیم.

 

خوان سباستین ورون

پست: هافبک

ملیت: آرژانتین

دوره حضور در باشگاه: ۲۰۰۳-۲۰۰۱

حضور عمده: لیگ برتر (۲۰۰۲/۰۳)

شرایط ورون آنطور که باب میل فرگوسن کبیر بود پیش نرفت. او همواره در تلاش بود تا خود را با سرعت غریزی فوتبال انگلستان وفق دهد و از طرفی مصدومیت های مکرر نیز بر مشکلات کار می افزود. پس از چندی کلودیو رانیری او را متقاعد ساخت تا به چلسی نقل مکان کند اما در آنجا نیز با همان موارد حتی بیشتر رو به رو شد.

نتیجه: ناموفق

 

دیگو فورلان

پست: مهاجم

ملیت: اروگوئه

دوره حضور در باشگاه: ۲۰۰۵-۲۰۰۲

حضور عمده: لیگ برتر (۲۰۰۲/۰۳)، جام خذفی (۲۰۰۳/۰۴)

این ملی پوش اروگوئه ای هم نتوانست در صحنه تئاتر رویاها انتظارات را برآورده سازد. وی غیر از ضربات آزاد نسبتا خوبی که صورت می داد توجیهی برای بودجه ی ۶/۹ میلیون پوندی (رقمی سنگین در سال ۲۰۰۱) که سر آلکس برای مهاجم در نظر گرفت، نداشت. دیگو در ۹۸ حضور خود برای یونایتد تنها ۱۷ بار موفق به گلزنی شد اما پس از عزیمت به اسپانیا در تیم های ویارئال و اتلتیکو مادرید سعی کرد تا کیفیت خود را افزایش دهد و ۱۵۵ گل در ۳۲۴ بازی به ثبت رساند.

نتیجه: ناموفق

 

کلبرسون

پست: هافبک

ملیت: برزیل

دوره حضور در باشگاه: ۲۰۰۵-۲۰۰۳

حضور عمده: جام حذفی (۲۰۰۳/۰۴)

از او به عنوان نیروی محرکه برزیل در فتح جام جهانی ۲۰۰۲ تحت مربیگری لوئیز فیلیپه اسکولاری یاد می شود. از این رو توقعات بی شماری نسبت به وی وجود داشت اما متاسفانه در اولدترافورد چنین چیزی حاصل نشد و حتی به شدت ناامید بود. کلبرسون در دو فصل حضور خود تنها ۲ بار موفق به گلزنی شد بدین ترتیب ناچار به ترک انگلستان و پیوستن به بشیکتاش گردید.

نتیجه: ناموفق

 

گابریل هاینزه

پست: دفاع چپ/میانی

ملیت: آرژانتین

دوره حضور در باشگاه: ۲۰۰۷-۲۰۰۴

حضور عمده: لیگ برتر (۲۰۰۶/۰۷)

هاینزه در اولین فصل خود به عنوان بهترین بازیکن باشگاه شناخته شد و همین امر سبب گردید تا ۳ سال در یونایتد به بازی بپردازد. در ادامه، مصدومیت سبب شد تا فصل بعد را از دست بدهد و بدین ترتیب بود که پاتریس اورا در دفاع چپ جای او را گرفت. پس از آن در فصلی که شیاطین سرخ دچار بحران مصدومیت شده بودند تحت تعالیم فرگوسن کبیر به عنوان مدافع میانی در ترکیب قرار گرفت و بعد از آن به رئال مادرید منتقل شد.

نتیجه: موفقیت آمیز

 

کارلوس توز

پست: مهاجم

ملیت: آرژانتین

دوره حضور در باشگاه: ۲۰۰۹-۲۰۰۷ (دو سال به صورت قرضی)

حضور عمده: لیگ برتر (۲۰۰۷/۰۸، ۲۰۰۸/۰۹)، لیگ قهرمانان (۲۰۰۷/۰۸)، جام جهانی باشگاه ها (۲۰۰۸)، جام اتحادیه (۲۰۰۸/۰۹)

توز دو فصل فوق العاده را در یونایتد سپری نمود و در مسیر فتح دو قهرمانی پی در پی در لیگ برتر و در ادامه کسب عنوان لیگ قهرمانان به باشگاه خدمت کرد. با وجود کیفیت بالایی که این ملی پوش آرژانتینی در بر داشت، از بخت بد ناچار به رقابت با مهاجمینی همچون وین رونی اسطوره ای، کریس رونالدو و دیمیتار برباتوف برای کسب جایگاه در ترکیب اصلی بود، که البته حضور آنها در لیست بازیکنان قوای هجومی پدید آورد که لیگ برتر هیچ گاه به خود ندیده بود. در پایان عدم وجود زمان کافی برای عرض اندام وی را متقاعد نمود تا به سمت شرق عزیمت کند و در باشگاه منچستر سیتی مشغول گردد.

نتیجه: موفقیت آمیز

 

اندرسون

پست: هافبک

ملیت: برزیل

دوره حضور در باشگاه: ۲۰۱۵-۲۰۰۷

حضور عمده: لیگ برتر (۲۰۰۷/۰۸، ۲۰۰۸/۰۹، ۲۰۱۰/۱۱، ۲۰۱۲/۱۳)، لیگ قهرمانان (۲۰۰۷/۰۸)، جام جهانی باشگاه ها (۲۰۰۸)، جام اتحادیه (۲۰۰۸/۰۹)

او در حال حاضر در باشگاه بومی خود اینترناسیونال در حال توپ زنیست، در زمان حضور در گرمیو و پورتو به شدت تحت توجه قرار گرفت اما مصدومیت های مکرر در یونایتد اجازه درخشش کامل را به او نمی داد. هر چند مواقع حضور در زمین بسیار با ثبات و با کیفیت ظاهر می شد ولی در طول ۸ سال در اولدترافورد نتوانست انتظارات را برآورده سازد. قطعا او همواره به خاطر پنالتی ای که در فینال لیگ قهرمانان به چلسی زد در یادها خواهد ماند، همچنین رقص بی نظیر او در زمان جشن قهرمانی لیگ برتر.

وی در مدت ۳۶۱ بازی که پیراهن شیاطین سرخ را بر تن داشت ۱۸ عنوان قهرمانی باشگاهی و ملی را کسب نمود، یعنی به طور متوسط  هر ۲۰ بازی یک جام را بالای سر می برد. اما متاسفانه با این که پتانسیل کسب جایزه توپ طلا اروپا را نیز داشت مصدومیت ها هرگز این فرصت را به او نداد.

نتیجه: ناموفق (مصدومیت متعدد)

 

رافائل داسیلوا

پست: دفاع راست

ملیت: برزیل

دوره حضور در باشگاه: ۲۰۱۵-۲۰۰۸

حضور عمده: لیگ برتر (۲۰۰۸/۰۹، ۲۰۱۰/۱۱، ۲۰۱۲/۱۳)، جام جهانی باشگاه ها (۲۰۰۸)، جام اتحادیه (۲۰۰۹/۱۰)

دفاع سر سخت و با صلابت و در عین حال سرعت او در ملحق شدن به خط حمله همواره مورد تمجید هواداران قرار می گرفت. وی بازه زمانی طلایی را در باشگاه گذراند، قهرمانی در سه فصل لیگ برتر، یک جام حذفی و یک لیگ قهرمانان نتیجه درخشش آن دوره یونایتد بود. او همواره در حال تعویض شدن بود و تنها فصل ثبات او در آخرین فصل حضور فرگوسن کبیر رقم خورد که توانست ۴۰ بار در زمین حاضر شود، پس از آن کاهش چشمگیری در زمان بازی او رخ داد تا نهایتا در سال ۲۰۱۵ منچستر را ترک نمود.

نتیجه: موفقیت آمیز

 

فابیو داسیلوا

پست: دفاع چپ

ملیت: برزیل

دوره حضور در باشگاه: ۲۰۱۴-۲۰۰۸

حضور عمده: لیگ برتر (۲۰۱۰/۱۱)

این بازیکن هیچ گاه آنطور که می بایست در ترکیب یونایتد نقش آفرینی نکرد، دوره قبل از حضور او در منچستر خیلی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. برادر دو قلوی او به سرعت خود را در تیم جا انداخت و گاها جایگاه گری نویل را تصاحب می نمود. او همیشه نسبت به رافائل شانس کمتری داشته است و در حال حاضر نیز که در باشگاه میدلزبرو توپ می زند، ناچار است برای کسب سهمیه با پاتریس اورا رقابت نماید.

نتیجه: ناموفق

 

منبع: SQUAWKA

درباره ی علیرضا حسینیان

علیرضا حسینیان
از سال 1998 بعد از جام جهانی علاقمند به یونایتد شدم و به شدت ضد چلسی، لیورپل و بایرن هستم، منتظر روزی ام که پادشاه رونی در مقام سرمربی به صحنه ی تئاتر رویاها بازگردد.

جعبه "همچنین ببینید"

آخرین لحظات آرامش آقای خاص

عکسی در رسانه ها از مورینیو در حال قدم زدن در منچستر منتشر شده است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *