یونایتد فنز

بروزترین مرجع خبری منچستریونایتد در ایران

مقاله: آنالیز عملکرد آدرین رابیو؛ چرا تن هاخ هافبک بانوی پیر را مي خواهد؟

منچستريونايتد براي خريد آدرين رابيو با يوونتوس به توافق رسيده است و بايد هافبک فرانسوي را بازيکن يونايتد بدانيم، اما آيا واقعا رابيو چاره ساز خط مياني تن هاخ است؟

یونایتد فنز – با توجه به اينکه روند انتقال فرنکي دي يونگ همچنان راکد است، منچستريونايتد توجه خود را به آدرين رابيو معطوف کرده تا چاره ساز مشکلات خط هافبک شیاطین سرخ باشد. در اين مقاله نگاهي مي‌اندازيم به اين که چرا تن هاخ تصميم گرفته‌ به سراغ هافبک 27 ساله ي فرانسوي برود…

اخبار علاقه ي يونايتد به رابيو پس از راکد ماندن روند انتقال دي يونگ به الدترافورد منتشر و البته با شک و ترديد هواداران شياطين سرخ روبرو شد. روز جمعه بود که اريک تن هاخ، زماني که از وي در مورد کندي فعاليت باشگاه در پنجره نقل و انتقالات تابستاني پرسيده شد، گفت:

مهم اين است که به جاي خريدن هر بازيکني، بازيکنان مناسب را به خدمت بگيريم.

اين ملي پوش فرانسوي از زماني که به صورت رايگان از پاريسن ژرمن به تورين نقل مکان کرد نتوانست تاثير قابل توجهي از خود در يوونتوس به جاي بگذارد و به نظر مي رسد هرجا که رابيو و مادرش (مدير برنامه او) مي روند، حواشي هم به دنبال آنها در حرکت است.

شکست 2-1 يکشنبه مقابل برايتون زنگ خطري براي تن هاخ بود و نياز مبرم يونايتد به تقويت خط مياني را براي مرد هلندي آشکار کرد. رابيو اکنون براي رفع اين مشکلات اصلي ترين گزينه به شمار مي رود.

توافقات با يوونتوس براي انتقال این هافبک 27 ساله حاصل شده و يونايتد همچنان معتقد است که جذب فرنکي دي يونگ نيز سرانجام صورت خواهد پذيرفت، چرا که احتمال به خدمت گرفتن هر دو گزينه وجود دارد.

آدرين رابيو کيست؟

رابيو پس از ورود به آکادمي، خود را در تيم اصلي پاريسن ژرمن تثبيت کرد و در هفت فصل پنج عنوان قهرماني ليگ 1 را به دست آورد. اين هافبک 227 بازي براي PSG انجام داد و 24 گل به ثمر رساند.

او در شرايطي بحث برانگيز در سال 2019 به دليل عدم توافق بر سر قرارداد جديد با پاريسي ها، فرانسه را ترک کرد تا با يوونتوس قرارداد امضا کند. او از زمان ورودش به تورين نتوانست تاثيري که همگان انتظار داشتند را بر جاي بگذارد و پس از چهار سال، تيم ايتاليايي حاضر است رابيو را با نزديک شدن به آخرين سال قراردادش کنار بگذارد.

رابيو براي جام جهاني 2018 روسيه در ليست استندباي فرانسه قرار داشت، اما به دليل امتناع از حضور در اين ليست، از خانه قهرماني هم تيمي هايش را تماشا کرد. ديديه دشان او را براي يورو 2020 به ليست تيم ملي بازگرداند و رابيو سه بازي از چهار مسابقه اي که خروس ها در يورو انجام دادند را از ابتدا شروع کرد.

کوين هچارد، کارشناس فوتبال اروپا درمورد رابيو به اسکاي اسپورت نيوز مي گويد:

شما به آماري که او ثبت کرده نگاه مي کنيد و فکر مي کنيد که آيا او تا اين حد تاثيرگذار هست يا خير.

اما وقتي به مربياني که زير نظر آنها بازي کرده و تيم‌هايي که در آنها حضور داشته فکر مي‌کنيد، احساس مي‌کنيد بايد چيز ملموسي در بازي او وجود داشته باشد که مربيان آن را ببينند.

رابيو در کجاي ترکيب منچستريونايتد جاي مي گيرد؟

تن هاخ از زمان ورود به يونايتد تمايل داشته با دو هافبک پشت سر برونو فرناندز صف آرايي کند. يکي در نقش عميق‌تر، جايگاهي است که سرمربي سابق آژاکس به شدت مي‌خواهد با دي يونگ آن را پر کند، و ديگري که کمي بالاتر و به عنوان هافبک باکس تو باکس عمل مي‌کند.

از فرد در نقش عميق‌تر مقابل برايتون استفاده شد، در حالي که اسکات مک‌توميناي بالاتر پرس مي‌کرد. ناتواني آن‌ها در جلو بردن توپ از خط دفاعي، تبديل به يک بحران شده بود و برايتون کار سختي براي پرس‌کردن آنها مقابل خود نمي ديد.

روي کين پس از بازي معتقد بود که هافبک‌هاي يونايتد فاقد قدرت تصميم‌گيري و هوش فوتبالي بودند، او از مک‌فرد به شدت انتقاد کرد:

آنها به اندازه کافي خوب نيستند. آنها منچستريونايتد را به رقابت در اوج برنمي‌گردانند. ما هفته به هفته شاهد آن هستيم، آنها در حد پوشيدن پيراهن يونايتد نيستند.

رابيو در يوونتوس، پاريسن ژرمن و تيم ملي فرانسه در هر دوي اين پست ها ايفاي نقش کرده، اما براي به دست آوردن بهترين پست خود همواره با مشکل رو به رو بوده است. اين بازيکن 27 ساله همچنين مدت زماني را صرف بازي در سمت چپ يک خط هافبک لوزي چهار نفره يا به عنوان يک مدافع کناري کرده است.

هچارد مطمئن نيست که رابيو در کجاي سيستم تن هاخ قرار مي گيرد، اما معتقد است که اين هافبک در مقايسه با گزينه هايي که يونايتد در حال حاضر دارد، ويژگي هاي بهتري دارد.

از نظر فني، او احتمالا بهتر از فردي مانند فرد يا اسکات مک توميناي است. شايد او بتواند کمي بهتر توپ را حمل کند. او تند و تيز تر است و با ضرب آهنگ بالاتري بازي مي کند، همانطور که قادر است ريتم بازي را تغيير دهد.

رابيو مي تواند کمي از همه کارها را انجام دهد و جالب است که ببينيم اريک تن هاخ چگونه از او استفاده مي کند. آيا او مي خواهد رابیو نقشي که مک توميناي در برابر برايتون بازي کرد را برايش ايفا کند؟

رابيو چه چيزي را با خود خواهد آورد؟

اول و مهمتر از همه، ورود رابيو عمق گزينه هاي خط هافبک تن هاخ را، در تابستاني که پل پوگبا و نمانيا ماتيچ تيم را ترک کردند، افزايش مي دهد.

آمار دفاعي او نشان مي دهد که او ثبات را با خود به ارمغان مي آورد. فصل گذشته رابيو تنها 0.8 بار در 90 دقيقه دريبل خورده است، کمتر از هر يک از هافبک هاي حال حاضر يونايتد. اعداد و ارقام رابيو در فصل گذشته نشان مي دهد که او همچنين از نظر تکل زدن و ميزان موفقيت در دوئل ها، آمار خوبي دارد.

اما او در مقايسه با گزينه‌هاي فعلي يونايتد، نمي‌تواند از هيچ يک از معيارهاي کليدي ارسال پاس‌ بالاتر باشد، که اين نگراني‌ها در مورد تأثير او در پيشرفت بازي سازي يونايتد از عمق را افزايش مي دهد.

ضرب آهنگ بازي آدرين رابيو مي‌تواند روي بازيکنان ديگر تأثير بگذارد. چيزي که مي دانيم اين است که يونايتد در خط مياني به کيفيت و قدرت نياز دارند، فاکتور هایی که در حال حاضر فقدان آنها به شدت حس می شود.

آيا رابيو راه حل معضل خط مياني منچستريونايتد است؟

هچارد در این باره معتقد است:

اگر رابيوت به عنوان راه حلي براي خط هافبک منچستريونايتد در نظر گرفته شود، من بسيار شگفت زده خواهم شد.

فکر مي‌کنم او مي‌تواند مکملي براي يک هافبک بسيار خوب باشد، اما من او را در خط مياني اي قرار نمي‌دهم که براي پيدا کردن هويت خود يا کار در يک واحد منسجم تلاش مي‌کند.

او هافبک پويايي نيست، به ويژه سريع نيست، آمار هاي تدافعي اش مي‌تواند کمي نا اميدکننده باشد و او واقعاً در يوونتوس عالي عمل نکرده است، با اين حال او هنوز هم گزينه ديديه دشان در تیم ملی است. وقتي صحبت از ماسيميليانو آلگري به ميان مي‌آيد، او هميشه در ترکيب اصلي مورد توجه بوده است.

ما مي دانيم که مربيان او را دوست دارند، اما من به ندرت در يوونتوس به بازي او نگاه کرده ام و با خودم گفتم، واي، چه بازيکن بزرگي!

تشخيص کاري که او به طور مداوم و به خوبي قادر به انجام آن باشد دشوار است.

نيکي بانديني، کارشناس فوتبال ايتاليا درمورد رابيو مي گويد:

اينطور نيست که رابيو ديروز به يوونتوس آمده باشد، او چندين فصل در آنجا بوده و هنوز مشخص نيست که چگونه از او بهترين استفاده را بکنند. احساس مي‌شود که آلگري عليرغم استفاده مکرر از او هرگز به بهترين نحو از رابيو بهره نبرده است.

در يوونتوس، به او اين نقش سپرده شده که بازي را جلو ببرد، شايد اين استفاده بهتري براي او باشد زيرا او واقعاً با پاس هاي کوتاه اش ناسازگار است. فصل گذشته يک بازي وحشتناک مقابل ونزيا وجود داشت که او در آن بازي حضور داشت. سعي کرد يک پاس چهار متري ارسال کند اما توپ را به 14 متر آنطرف تر فرستاد، کنترل او روي محدوده پاس هايش از نظر من يک نقطه قوت نيست.

فکر مي‌کنم برخي نقاط قوت هم در بازي او وجود دارد، اما آنها بسيار خاص هستند. او قدرت خاصي در استفاده از بدنش دارد و همچنين پويايي خوبي روي توپ دارد، البته فکر نمي‌کنم در چند سال اخير آن را زياد ديده‌ باشيم.

شايد بتوانيد بگوييد که او يک هافبک باکس تو باکس است، شايد او مکمل فردي مانند فرد باشد که در وسط خط هافبک منچستريونايتد قرار دارد، زيرا مي‌توانيد از فرد انتظار دوندگي داشته باشيد.

منبع: Sky Sports

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x