مقاله: آیا مارکوس رشفورد یک تمام کننده ضعیف است؟

رشفورد در دیدار مقابل رئال سوسیه داد گلزنی کرد اما توجه اکثر هواداران به دو اشتباه او در نیمه اول معطوف شده است.

یونایتد فنز – مارکوس رشفورد پنجشنبه شب در پیروزی چشمگیر ۴-۰ منچستر یونایتد در لیگ اروپا برابر رئال سوسیداد، دوباره هدف انتقادات قرار گرفت.

گل او در نیمه دوم، هفدهمین گلی بود که در تمام مسابقات در این فصل به ثمر می رساند، که این آمار برای مهاجم ۲۳ ساله یونایتد بسیار چشمگیر است و تصور می شود که تحسین بسیاری را برانگیزد.

اما نکته اینجاست که همچنان سوالاتی در مورد قدرت تمام کنندگی محصول آکادمی یونایتد مطرح می شود.

علی رغم این واقعیت که رشفورد در پیروزی روز پنجشنبه راه دروازه حریف را پیدا کرد، در مورد دو موقعیتی که او از دست داد بیشتر صحبت شد تا توپی که او به گل تبدیل کرد.

اولین موقعیت از آن دو موقعیت بزرگ در دقیقه ی ۲ به دست آمد، هنگامی که مهاجم یونایتد سعی داشت یک مدافع را کنار بزند و همزمان منتظر فرود آمدن توپ روی پاهایش بود، دروازه بان رئال سوسیداد، ریمیرو به سمت او حرکت کرد و زاویه مخالف را به سرعت بست و ضربه ی نسبتا آرام رشفورد را با پای چپ خود دفع کرد.

شانس دوم او قطعاً واضح تر از شانس اول بود و احتمالاً رشفورد با تأسف بیشتر به او نگاه خواهد کرد. توپ با سرعتی متعادل به پای راست مورد علاقه او رسید، اما او ضربه ی خود را درست به همان جایی زد که رمیرو قرار گرفته بود تا دروازه بان سوسیه داد یک مهار خوب دیگر انجام دهد.

گل های پیش بینی شده (xG) معیاری است که ایجاد شده تا بتواند نمای کلی از شانس و کیفیت حمله را فراتر از محاسبه تعداد شوت های یک تیم یا بازیکن در یک مسابقه محاسبه کند. در حالی که مدل ها متفاوت هستند، آنها معمولاً براساس ده ها هزار شوت مختلف ساخته می شوند و عواملی مانند فرم بدن، محل قرارگیری و نوع پاس گل را در نظر می گیرند.

ممکن است تعجب آور باشد اگر بدانید که طبق مدل Wyscout، اولین شوت رشفورد به سمت دروازه فقط ۰.۱۵ xG تعلق گرفت، که به طور موثر نشان می دهد این شانس تقریباً ۱۵ درصد احتمال دارد که به گل تبدیل شود. xG شانس دوم رشفورد ۰.۲۷ بیشتر بود، اما هنوز هم برابر با ۲۷ درصد احتمال گلزنی است.

به بیان ساده، به ثمر رساندن گل اغلب دشوارتر از آن است که به نظر می رسد.

با  این وجود، و تصور اینکه مهاجم یونایتد یک تمام کننده ضعیف است، جالب است بدانید که مجموع ۱۷ گل او در این فصل از xG جمع شده یعنی فقط ۱۲.۵۴ به دست آمده است. این نشان می دهد که رشفورد با توجه به شانس هایی که داشته نزدیک پنج گل بیشتر از آنچه انتظار می رفته، به ثمر رسانده است.

علاوه بر این، در تمام فصول به عنوان یک مهاجم حرفه ای برای یونایتد، او ۸۴ گل از xG ترکیبی ۷۰.۳۱ به ثمر رسانده است.

در نتیجه، منصفانه است که نتیجه بگیریم رشفورد علیرغم سن و سال اش، در دوران کوتاه حرفه ای خود ثابت کرده است که یک تمام کننده عالی است.

شانس های قابل توجه از دست رفته مانند آن دو صحنه در پنجشنبه شب ممکن است تأثیر متفاوت و ماندگاری از خود به جای بگذارد، اما شواهد فوق حقیقت را برای ما ما ثابت می کند.

منبع: Manchester Evening News

درباره ی سینا گیتی احمدی

United Till I Die

مطلب پیشنهادی

مقاله: قمار ۵۰ میلیون پوندی برای قهرمانی جزیره، توپ در زمین یونایتد است

با توجه به ترکیب و خرید رقبای یونایتد در لیگ حتی با وجود جذب سانچو …

یک دیدگاه

  1. از هر ۴ موقعیت ۱ گل میزنه ۳ تا نمیزنه بیشترین از دست دادن موقعیت در یونایتد در لیگ دست راشفورد با از دست دادن ۸ موقعیت گل بعدش مارسیال ۷ موقعیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =