یونایتد فنز

بروزترین مرجع خبری منچستریونایتد در ایران

مقاله: آناليز عملکرد داويد دخئا؛ آيا سنگربان اسپانيايي با سبک بازي تن هاخ سازگار خواهد شد؟

منچستريونايتد روز شنبه در يک بعد از ظهر عذاب آور مقابل برنتفورد 4-0 شکست خورد و روي دو گل اول، داويد دخئا مقصر اصلي بود تا در مورد توانايي او براي تطبيق با سبک بازي اريک تن هاخ ترديد هايي وجود داشته باشد.

یونایتد فنز – عملکرد داويد دخئا روي گل اول فاجعه بود، يک اشتباه محرز. اما عملکردي که او روي گل دوم برنتفورد در اين شکست 4-0 داشت، مسئله است که بايد اريک تن هاخ، سرمربي منچستريونايتد را بيشتر نگران کند.

در صحنه گل دوم، با حضور مدافعان چپ و راست و مدافعان مياني به عنوان گزينه هاي ارسال پاس براي دخئا، او سراسيمه توپ را به کريستين اريکسن پاس داد. پاس آهسته او به سمت هافبک دانمارکي توسط ماتياس ينسن پرس شد و ترديدهاي بيشتري در مورد بازي با پاي اين دروازه بان 31 ساله ايجاد کرد.

او بعد از بازي به اسکاي اسپورت گفت:

شايد بايد بهتر بازي خواني مي‌کردم و پاس بلندي ارسال مي‌کردم. سعي کردم زماني که نبايد توپ را به کريستين بدهم. البته، ما هميشه سعي مي‌کنيم بازيسازي کنيم، هميشه سعي مي‌کنيم توپ را در اختيار داشته باشيم. اما گاهي اوقات مانند امروز، روي يک نفر در کل زمين فشار بيشتري ميگذارند. من بايد بهتر از اين ها بازي خواني کنم.

مشکل دخئا اين است که او 31 ساله است و در يک دهه گذشته تقريبا 500 بازي براي منچستريونايتد انجام داده است. بازي او مدت هاست که تثبيت شده و بازي موفقي نيز بوده است، اما اين موضوع هرگز تاکيدي بر کيفيت ارسال پاس او نخواهد داشت.

دقت پاس او را با دروازه بانان دو تيم برتر ليگ برتر مقايسه کنيد. دو سنگربان برزيلي يعني ادرسون و آليسون به ترتيب 85 درصد و 84 درصد دقت پاس در ليگ برتر به ثبت رسانده اند.

دليلش اين نيست که داويد در تکميل پاس‌هاي ساده به‌طور چشمگيري ضعيف است. اين اختلاف را مي‌توان تا حد زيادي با اين واقعيت توضيح داد که او در بسياري از سال هاي دوران حرفه‌اي‌اش حتي چنين پاس‌هايي را ارسال نکرده است.

از قضا، تن هاخ مقابل برنتفورد مي خواست دخئا پس از کشاندن حريف به زمين خودي پاس هاي بلند ارسال کند.

سرمربي هلندي در صحبت هاي خود پس از بازي گفت:

ما مي‌خواستيم آنها را به زمين خودمان بکشانيم و با پاس هاي بلند بازي کنيم. ما آنها را به سمت دروازه خودي کشانديم، فضا در زمين حريف باز بود و بايد آن گزينه را انتخاب مي کرديم، اين کاري بود که در انجام آن ناتوان بوديم. بازيکنان از دستورات من پيروي کردند اما تصميمات بدي گرفتند.

درمورد دخئا بايد گفت که چه پاس کوتاه باشد و چه بلند، اين تصميم گيري براي او به اندازه نيازهاي فني نقشي که سرمربي به او داده، در اين فصل يک چالش براي او خواهد بود. نگراني اصلي اين است که او به خوبي با اين سبک بازي سازگار نشود. دخئا قبلاً تشويق شده بود که بازي خود را تغيير دهد.

لوئيس فن خال، مربي قبلي هلندي شياطين سرخ، مي‌خواست او هنگام مالکيت توپ راحت‌تر باشد. مربي دروازه بان او فرانس هوک روش هاي تمريني در باشگاه را اصلاح کرد و دروازه بان ها را بسيار بيشتر از قبل با سبک بازي آن روز هاي يونايتد سازگار کرد.

هوک بر اين باور بود که براي دروازه بانان عادي است که حدود 50 درصد تمرينات خود را جدا از بازيکنان ديگر انجام دهند. او به دنبال تغيير آن بود و تمرينات جداي دروازه بانان را تا 90 درصد افزايش داد.

در صحبت با هوک در اين مورد، او ادعا کرد که دخيا مقاومت کرده است. هوک در اين باره مي‌گويد:

اگر در طول دوران حرفه اي خود عادت داريد کارها را به روشي خاص انجام دهيد و اين باعث شده است که دروازه بان منچستريونايتد شويد و من عادت هاي شما را تغيير دهم، در اين صورت تعجب خواهيد کرد که من چه کار مي کنم و چرا اين کار را انجام مي دهم.

مي توانم به شما بگويم که دروازه بان ها اين را دوست نداشتند. اين کاملاً با آنچه آنها عادت داشتند متفاوت بود. من بسيار سرسخت بودم زيرا براي من فقط يک چيز مهم بود، پيشرفت در بازي. مشکل اين بود که تمرينات انفرادي هميشه کيفيت آنها را بهبود نمي بخشيد، در واقع اين حتي آنها را ضعيف تر مي کرد.

بازي با پاي دخئا در طول زمان تکامل يافته است. در اولين فصل حضورش به عنوان بازيکن منچستريونايتد، او 56 درصد از پاس هاي خود را به مقصد رساند. در زمان فان خال اين رقم به 64 درصد افزايش يافت. تن هاخ مي خواهد اين آمار بيشتر باشد و نشانه هايي از آن در دو بازي اخير ديده شده است. اما اشتباهاتي نيز وجود داشته و واکنش دخئا به آنها مهم خواهد بود.

در مقابل برايتون، دقت پاس داويد بيش از 80 درصد بود، نزديک به سطح دروازه باني مانند ادرسون، و او مقابل برنتفورد با سبکي مشابه شروع کرد. آن پاس به اريکسن در دقيقه 18 چهارمين پاس کوتاه او در اين مسابقه بود. ميزان دقت پاس او دوباره به 80 درصد افزايش يافته بود.

اما پس از آن پاس اشتباه، دخئا به همان دخئاي هميشگي بازگشت. او تنها يک پاس کوتاه ديگر در 40 دقيقه بعد ارسال کرد و ترجيح داد ضربه بلندي به توپ بزند و خطر را از روي دروازه دور کند. تنها يکي از پاس هاي بلند بعدي او به مقصد رسيد و ميزان دقت پاس هايش به 56 درصد کاهش يافت.

تن هاخ گفت:

شما مي توانيد يک برنامه داشته باشيد، اما ما برنامه خودمان را در سطل زباله انداختيم.

زماني که پپ گوارديولا هدايت منچسترسيتي را بر عهده گرفت، اولين تصميم مهم او تغيير دروازه بانش بود. او معتقد بود که جو هارت با سبک بازيسازي اي که مي خواست از تيمش ببيند مناسب نيست. اين يک حرکت بحث برانگيز بود و موفقيت آني هم براي مربي اسپانيايي به ارمغان نياورد.

هوک مي‌گويد:

خواسته هاي ما در بازي، چيزي را که ما از يک دروازه بان مي خواهيم تغيير مي دهد.

آيا دروازه بان منچستريونايتد مي تواند اين خواسته ها را برآورده کند؟

دخئا معتقد است اين شروع کار است و آنها چيزهاي زيادي براي يادگيري خواهند داشت.

منبع: Sky Sports

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سیامک
سیامک
1 ماه قبل

تربیت نااهل را چون گردکان بر گنبد است

1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x