یونایتد فنز

بروزترین مرجع خبری منچستریونایتد در ایران

مقاله؛ سرنوشت ۱۱ بازیکنی که رکورد نقل و انتقالاتی منچستر را شکستند

در این مقاله می خواهیم نگاهی به تمامی بازیکنانی که رکورد نقل و انتقالاتی منچستر را در تاریخ لیگ برتر شکستند، بیندازیم.

یونایتدفنز – منچستر یونایتد به عنوان یکی از بزرگترین باشگاه های جهان همواره بازیکنان سطح بالایی را خریده کرده است. بعضی از آن ها به شدت موفق و بعضی دیگر کاملا ضعیف بودند و برای منچستر شکست نقل و انتقالاتی محسوب می شوند. در ادامه می خواهیم به بررسی سرنوشت این بازیکنان بپردازیم.

 

روی کین ( ۳.۷۵ میلیون پوند، سال ۱۹۹۳ )

 

کین فقط رکورد نقل و انتقالاتی منچستر را جابجا نکرد بلکه او گرانترین بازیکن بریتانیایی نیز محسوب می شد. یک سال قبلتر از انتقال او به منچستر، آلن شیرر با مبلغ ۳.۶ میلیون پوند به بلکبرن منتقل شده بود. کین بعد از یک دوران خوب در ناتینگهام فارست به منچستر منتقل شد. او بیش از یک دهه در منچستر حضور داشت و تمامی وظایف خود را به عنوان یک هافبک و کاپیتان به درستی انجام داد. 

 

کین بعد از پایان فوتبالش در سلتیک، به سمت مربیگری رفت. ابتدا هدایت ساندرلند و ایپسویچ را بر عهده گرفت و سپس به عنوان دستیار مارتین اونیل در تیم ملی ایرلند و ناتینگهام فارست مشغول به فعالیت شد. او همچنین در سال ۲۰۱۴ به عنوان دستیار پاول لمبرت در استون ویلا حضور داشت. کین هم اکنون مربی هیچ تیمی نیست و به عنوان کارشناس شبکه های تلویزیونی فعالیت می کند.

 

اندی کول ( ۷ میلیون پوند، سال ۱۹۹۵ )

 

یونایتد اندی کول را با مبلغ ۷ میلیون پوند ( با وارد کردن کیث گیلسپی به ۶ میلیون پوند رسید ) از نیوکاسل جذب کرده بود. کول موفق به کسب ۵ لیگ برتر، ۲ جام حذفی و ۱ لیگ قهرمانان اروپا در دوران حضور خود در منچستر شد. او بعد از ترک باشگاه در سال ۲۰۰۱، در هشت تیم مختلف دیگر از جمله منچسترسیتی نیز بازی کرد. او از زمان بازنشستگی مشکلات جسمی زیادی داشته و در سال ۲۰۱۷ عمل پیوند کلیه هم داشته است. او هم اکنون به عنوان سفیر منچستر فعالیت می کند.

 

یاپ استام ( ۱۰.۷۵ میلیون پوند، سال ۱۹۹۸ )

استام بعد از حضور در جام جهانی ۱۹۹۸، از آیندهوون به منچستر منتقل شد. او یک مهره ارزشمند برای منچستری بود که موفق به فتح سه گانه شد و سرالکس فرگوسن بعد ها فاش کرد که فروش استام در سال ۲۰۰۱ بزرگترین اشتباه دوران مربیگری او بوده است. استام بعد از بازنشستگی در سال ۲۰۰۷، به سمت مربیگری رفت. او اخیرا برای چند ماه هدایت فاینورد را بر عهده داشته است.

 

دوایت یورک ( ۱۲.۶ میلیون یورو، سال ۱۹۹۸ )

 

چند هفته بعد از خرید استام، منچستر دوباره رکورد خرید خود را شکست. آن ها یورک را از استون ویلا خریدند. آن ها با این خرید خط حمله آتشین خود شامل دوایت یورک، اندی کول، تدی شرینگهام و اوله گنار سولشر را تشکیل دادند. 

 

یورک دو فصل فوق العاده را در منچستر داشت. او در هر کدام از این فصل ها بیشتر از ۵۰ گل را به ثمر برساند ولی بعد از آن افت کرد و فوتبالش را در تیم هایی مثل ساندرلند، سیدنی اف سی و بلکبرن پایان داد. او هم همانند خیلی از بازیکنان دیگر بعد از پایان فوتبال رو به حضور در شبکه های تلویزیونی به عنوان کارشناس آورد.

 

رود فن نیستلروی ( ۱۹ میلیون پوند، سال ۲۰۰۱ )

 

منچستر در سال ۲۰۰۰ تا آستانه جذب فن نیستلروی پیش رفت ولی مصدومیت او باعث شد که این انتقال یک سال به تعویق بیافتد. او در سال ۲۰۰۱ از آیندهوون به منچستر پیوست. فن نیستلروی ۹۵ گل برای یونایتد در لیگ به ثمر رساند که آمار خیره کننده ای محسوب می شود ولی او تنها موفق به کسب یک قهرمانی لیگ برتر در فصل ۲۰۰۳-۲۰۰۲ شد و بعد از آن باشگاه را به مقصد رئال مادرید ترک کرد. او بعد از بازنشستگی کم سر و صدا بوده و سال های اخیر را به عنوان بخشی از کادر مربیگری آیندهوون گذرانده است.

 

خوآن سباستین ورون ( ۲۸.۱ میلیون پوند، سال ۲۰۰۱ )

ورون اولین رکورد شکن ناموفق منچستر بود. او در زمانی به منچستر پیوست که آن ها مهاجمین خوبی داشتند و شاید به همین دلیل نتوانست خود را با شرایط وفق دهد. ورون گاهی اوقات گل های خوبی برای منچستر به ثمر می رساند ولی یونایتد تنها بعد از دو فصل او را به چلسی فروخت. او تا سال ۲۰۱۷ که ۴۰ ساله بود کاملا بازنشسته نشد ولی همزمان که به عنوان بازیکن در استودیانتس حضور داشت؛ به عنوان یکی از مقامات باشگاه هم فعالیت می کرد. او هم اکنون رئیس آن باشگاه است.

 

ریو فردیناند ( ۲۹.۱ میلیون پوند، سال ۲۰۰۲ )

 

اگر شما مبلغی نزدیک به ۳۰ میلیون پوند برای بازیکنی هزینه کردید، خدمت به تیم به مدت بیشتر از ۱۰ سال به نظر جواب خوبی برای این مبلغ می باشد. قیمت فردیناند در آن زمان تعجب برانگیز می آمد ولی او با درخشش در منچستر و فتح عناوین بی شمار از جمله قهرمانی لیگ قهرمانان فصل ۲۰۰۸-۲۰۰۷ خود را ثابت کرد. او هم مانند خیلی از بازیکنان این لیست، پس از بازنشستگی روی به فعالیت به عنوان کارشناس تلویزیونی آورد.

 

دیمیتار برباتوف ( ۳۰.۷۵ میلیون پوند، سال ۲۰۰۸ )

 

یونایتد موفق به شکست منچسترسیتی در رقابت بر سر برباتوف شد و توانست او را از تاتنهام به الدترافورد بیاورد. این مهاجم بلغارستانی موفق به کسب دو قهرمانی لیگ برتر با منچستر و کسب عنوان آقای گلی فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۰ شد ولی اوضاع پس از نیمکت نشینی او در فینال چمپیونزلیگ سال ۲۰۱۱ رو به تیرگی رفت. او پس از حضور در لیگ های فرانسه و هند، در سال ۲۰۱۹ به صورت رسمی بازنشسته شد.

 

خوان ماتا ( ۳۷.۱ میلیون پوند، سال ۲۰۱۴ )

ماتا اولین خرید رکوردشکن دوران پسا فرگوسن بود و شاید بتوان گفت تنها خرید موفق دیوید مویس محسوب می شود. او از چلسی به منچستر پیوست در حالیکه با آن ها قهرمان لیگ قهرمانان شده بود. ماتا همچنان در منچستر بازی می کند.

 

آنخل دی ماریا ( ۵۹.۷ میلیون پوند، سال ۲۰۱۴ )

 

دی ماریا تنها چند ماه پس از ماتا به منچستر پیوست ولی او بیشتر از یکسال در منچستر دوام نیاورد. این ملی پوش آرژانتینی به عنوان قهرمان لیگ قهرمانان اروپا به منچستر آمد ولی نتوانست خودش را با تیم وفق دهد. او در سال ۲۰۱۵ از منچستر به پاریس سن ژرمن پیوست و در آنجا سه قهرمانی لیگ کسب کرد و بیش از ۲۰۰ بازی انجام داده است.

 

پل پوگبا ( ۸۹.۳ میلیون پوند، سال ۲۰۱۶ ) 

 

رکود دار خرید فعلی منچستر، روزهای پر فراز و نشیبی را با این باشگاه داشته است. مصدومیت باعث شده که او در این فصل کمتر بازی کند ولی پوگبا در دو فصل گذشته لحظات درخشانی را مانند کامبک رویایی مقابل سیتی در آوریل ۲۰۱۸؛ با منچستر داشته است. یونایتد دو مرتبه دیگر نزدیک به شکستن رکورد خود بود. آن ها ۷۵ میلیون پوند برای لوکاکو و ۸۰ میلیون پوند برای مگوایر پرداخت کردند ولی پوگبا همچنان رکورددار است.

 

منبع: Manchester Evening News 

برچسب مطلب و اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

درباره نویسنده مطلب

نظردهی: شرکت در نظردهی طرفداران

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

مطالب مرتبط

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x