خانه / هیچکدام / مصاحبه مفصل و خواندنی سرالکس فرگوسن با وب سایت یوفا

مصاحبه مفصل و خواندنی سرالکس فرگوسن با وب سایت یوفا

سر الکس فرگوسن در جدیدترین مصاحبه خود با وب سایت رسمی یوفا صحبتهای بسیار شنیدنی و جالبی از فوتبال گذشته و حال به زبان می آورد

یونایتد فنز – به گزارش UEFA.com، این مصاحبه به شش موضوع مختلف معطوف شده بود که هر یک به شرح زیر می باشد.

درباره تغییر رویه فوتبال مدرن به سوی فوتبال تهاجمی

کارهای زیادی باید روی آمادگی جسمانی بازیکنان انجام شود. امروزه ضد حمله بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و شرایط چمن نیز این روزها فوق العاده است و همچنین مراقبت از فوتبالیستها نیز امروزه متداول تر شده است. بنابراین بسیاری از این موارد به چیزی که شما بعنوان منظره بسیار زیباتری می بینید، اضافه می شوند. به نظرم شما یک وظیفه و مسئولیتی برای لذت بردن دارید. ما باید همیشه به یاد داشته باشیم که اقشار بسیاری آن بیرون هستند که باید سرگرم شوند. در دوران من در منچستر یونایتد، این تا زمانی بود که شما پیروز می شدید، اگر نتیجه ۴-۳ یا ۵-۴ می شد خوب بود. آخرین بازی من در زمین وست برام در ۱۹ می ۲۰۱۳ ۵-۵ شد. نمی توانستم نتیجه ای بهتر از آن را در آخرین بازی خود در یونایتد بخواهم.

مالکیت توپ این روزها قطعا از مدافعین میانی و دروازه بان شما آغاز می شود. بارسلونای گواردیولا به نظرم بنیان گذار این سبک بود. احتمالا آن یکی از بهترین تیم های اروپایی تاریخ فوتبال بود. تا زمانیکه شما مالکیت توپ را در اختیار دارید، حریف شما توپی در اختیار ندارد. وقتی در آبردین بودم، این یکی از درسهایی بود که باید بتدریج به بازیکنان تزریق می کردیم. باید اطمینان حاصل می کردیم که هنوز می توانیم بازیکنانی پرورش دهیم که بتوانند مانند پل اسکولز، مایکل کریک، زین الدین زیدان و آندریا پیرلو، با یک پاس به درون دفاع حریف نفوذ کنند.

درباره میزان تغییر آماده سازی های پیش از بازی در طول سالیان اخیر

هیچ شکی در این نیست که امروزه آماده سازی ها بیشتر معطوف ناحیه هایی شده است که شما می دانید از آن طریق می توانید نتیجه بگیرید. وقتی من فوتبال بازی می کردم، مربی عادت داشت بگوید: “خوب، با آرزوی بهترینها، موفق باشید” و با شما دست بدهد، و آنها در آن دوران بسیاری از مسئولیتها را به عهده بازیکنان می گذاشتند. شما تحلیل ویدئویی حریف پیش از بازی نداشتید، گزارشات عمیق روی بازیکنان حریف نداشتید. تیمهای انگشت شماری تابلوی تاکتیک داشتند.

ما سعی می کردیم که استعدادیابانی را به ماموریت بفرستیم، آنها نهایتا سوار سه هواپیما می شدند و به مدت یک هفته به مسافرت می رفتند. مسافرتهای بی پایان بسیاری صورت می گرفت. به یاد دارم، بعنوان یک بازیکن با پیراهن دونفرملین در رقابتهای جام عدالت بین المللی بین شهری ۱۹۶۶/۶۷ در مقابل برنو از چک اسلواکی به میدان رفتیم، با اتوبوس مسافرتی چهار و نیم ساعته از پراگ به برنو انجام دادیم، باورنکردنی بود. خوب در آن زمان، در اتوبوس می نشستید و پوکر بازی می کردید. و میزی هم در اختیار نداشتید.

درباره تمرین دادن تیمهایی که بتوانند غیر ممکن ها را انجام دهند

یکی از مواردی که همیشه بعنوان یک مربی جوان به آن فکر می کردم این بود که برای اتفاقاتی که رخ می داد راه حلی پیدا کنم، اما مهمترین چیز این بود که من همیشه ترجیح می دادم تسلیم نشوم. و ما گلهای دقیقه آخری زیادی در دوران من به ثمر می رساندیم که اتفاقی نبودند. اگر شما ۱-۰ یا ۲-۰ عقب بیافتید، به هیچ وجه جایز نیست که بازی را ببینید و بگویید: خوب، ما خوب بازی کردیم” شاید شما زندگی خود را نیز قمار کنید، چون ارزشش را دارد.

در فینال سال ۱۹۹۹ مقابل بایرن مونیخ، ما واقعا از لحاظ واکنش به بایرن خوب بازی کردیم چون آنها همیشه وقتی پیروز شده بودند، زیکلر و باسلر را از میدان بیرون می کشیدند. آنگاه میانه زمین آنها فشرده تر می شد، اما به من این اجازه را می داد تا با سه مهاجم بازی کنم. روی گل تساوی کمی خوش شانس بودیم، اما از آن لحظه به بعد می دانستم که ما پیروز خواهیم شد، چون بایرن در آن لحظه به زانو افتاده بود. گل بسیار دیر هنگامی که دریافت کردند، تاثیر واقعا بدی روی آنها گذاشته بود.

درباره ظهور دروازه بان پا به توپ

از زمانیکه قانون پاس رو به عقب را وضع کردند، یعنی آنها باید از پای خود استفاده کنند. این امروزه نقش بزرگی در بازی ایفا می کند و به نظرم شما وقتی عملکرد مانوئل نویر را می بینید، او شگفت انگیز است. آنها در سوپر جام ۲۰۱۳ اروپا مقابل چلسی بازی کردند، و وقتی بدنبال گل پیروزی بودند، نویر مانند یک مدافع آزاد روی خط میانی بازی می کرد.

من فابین بارتز را در اختیار داشتم. سایر دروازه بانان اول کار امن تر را انجام می دادند: “اگر می توانم به یکی از هم تیمی های خود توپ را پاس بدهم، پس این وظیفه من است.” فابین کمی بیشتر آنگونه بود. او هیجان در اختیار داشتن توپ را دوست داشت. به یاد دارم همیشه به من می گفت که بازیکن بهتری درون میدان است. او گاهی اوقات پیش از بازی شنبه، صبح روز جمعه در بازیهای چند جانبه بازی می کرد، پا به توپ خوبی داشت.

درباره دوام آوردن بزرگان گذشته در فوتبال مدرن

البته که می توانستند. وقتی به امکاناتی که در فوتبال امروز در اختیار دارند فکر می کنید، مثل شرایط ایده آل چمن استادیوم ها، امکانات پزشکی، علوم ورزشی. انسان های امروزی بسیار شکننده تر هستند، در حالیکه افرادی که در زمان جنگ به دنیا آمدند، در طول جنگ جهانی دوم، نهایتا بازیکنان بزرگی همچون پله شدند. آنها بازیکن شگفت انگیزی بودند. به نظرم اگر شما دنیس لاو، بابی چارلتون و جورج بست را در تیم کنونی منچستر یونایتد بگذارید، یا در دوران من، بدون هیچ علامت سوالی آنها از تیم کنار گذاشته نمی شدند. همین امثال شامل یوسبیو، یوهان کرایوف، دیگو مارادونا و پله نیز می شود. تمام آن بازیکنان بزرگ توسط هر مربی انتخاب می شدند. و خط حمله ۱۹۶۰ رئال مادرید هم باورنکردنی بود.

درباره مربیان آینده

شرایط امروزی برای مربیان جوان بسیار دشوار است، نه بخاطر زمانی که در اختیار آنها گذاشته می شود. من در یونایتد خوش شانس بودم که بابی چارلتون و مارتین ادواردز را داشتم و به آنچه میخواستم انجام دهم ایمان داشتند و واقعا بشدت از من حمایت می کردند. و این جواب داد. هیچ شواهدی دال بر این نیست که تغییر مربی برای شما موفقیت را به ارمغان می آورد. شواهدی دال بر این است که با امثال آرسن ونگر، خود من و برایان کلاف، همکاری طولانی مدت می تواند جوابگو باشد. هر مربی که امروزه به بازی میرود، باید آگاه باشد که فوتبال امروز کاملا یک صنعت نتیجه محور است. شما می توانید سه بازی ببازید و از شغل خود اخراج شوید. به همین خاطر است که من مربیان جوان امروزی را تحسین می کنم، بخاطر اینکه شجاعت ورود به چنین صنعت نتیجه محوری را داشته اند.

درباره ی امید مستحسن

امید مستحسن

جعبه "همچنین ببینید"

شکل دیگری از معاملات در راه است؛ بازیکن در ازای بازیکن

امروز Gazzetta dello Sport با تیتری بزرگ حکایت از وجود معادلاتی پیچیده ما بین یونایتد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *