ظهور نشانه‌های فصل سوم ژوزه مورینیو در تابستان 2020
ظهور نشانه‌های فصل سوم ژوزه مورینیو در تابستان 2020

ظهور نشانه‌های فصل سوم ژوزه مورینیو در تابستان ۲۰۲۰

اختصاصی یونایتدفنز- تقریباً نیمی از پنجره نقل و انتقالاتی تابستان ۲۰۲۰ گذشته است و منچستریونایتد با جذب بازیکن فاصله بسیاری دارد. گزینه‌هایی که حتی قبل از نیم‌فصل گذشته مشخص شده بودند حالا در انتظار ارائه یک پیشنهاد رسمی هستند. مطابق گذشته باشگاه‌های مقابل درخواست رقم‌های نجومی کرده‌اند و یونایتد صبر پیشه کردن را در دستور کار قرار داده است. مسئله دیگر این است که باشگاه در کنترل بازیکنان فعلی نیز چندان موفق نبوده و هر روز اتفاقی می‌افتد که رویای موفقیت در فصل آینده را کم‌رنگ‌تر می‌کند.

به دو سال قبل بازمی‌گردیم؛ زمانی ژوزه مورینیو در تور پیش‌فصل تقریباً با تیم زیر ۲۳ سال تمرین می‌کرد. پس از جام جهانی ۲۰۱۸ تعداد زیادی از بازیکنان ملی‌پوش منچستریونایتد نیاز به استراحت داشتند. یونایتد در آن مقطع بازیکنان زیادی در تیم ملی انگلیس داشت و از قضا این تیم به مراحل بالا رسید و بازی رده‌بندی را انجام داد. لوکاکو، فلینی و پوگبا نیز از دیگر بازیکنان غیرانگلیسی بودند که تا لحظه آخر در تورنومنت حضور داشتند. در نتیجه مورینیو با مجموعه‌ای از بازیکنان ذخیره تیم و نوجوانان تیم رزرو به آمریکا سفر کرد.

ترکیب اصلی و ذخیره سه بازی منچستریونایتد در تور پیش‌فصل ۲۰۱۸

مشکل البته فقط ملی‌پوشان نبود. آنتونی مارسیال زمان به دنیا آمدن فرزندش تمرینات را ترک کرد و بدون اطلاع قبلی، بازگشت خود را به تعویق انداخت. مصدومیت بازیکنان بهم ریختگی اوضاع را تشدید کرد؛ روخو و ماتیچ در جام جهانی و والنسیا و هررا در پیش‌فصل مصدوم شدند. همچنین رومرو و دالوت به دلیل جراحی از دسترس خارج بودند. در نهایت مورینیو شروع به گلایه کردن کرد. اگر چه مورینیو حواشی و لجبازی‌های خود را داشت اما واضح بود که او احساس خطر کرده و انتظار یک فصل بد را دارد.

مورینیو علاوه بر خرید فرد، دالوت و گرانت خواستار دو خرید دیگر بود اما وقتی مقاومت سران باشگاه را دید آن را به یک خرید کاهش داد و اعلام کرد که لیستی پنج نفره از گزینه‌های یک مدافع وسط ارائه کرده است. جذب توبی آلدرویرلد که یکی از گزینه‌های جدی بود با درخواست تاتنهام (مبلغی بیش از ۵۰ میلیون پوند) منتفی شد. باشگاه پیشنهادی ۶۵ میلیون پوندی برای هری مگوایر داد که توسط لسترسیتی رد شد و پیشنهاد دومی در کار نبود. در روزهای آخر صحبت از انتقال قرضی جرمی بواتنگ بود که با مخالفت بایرن مونیخ و خود بازیکن همراه بود. آنها در ساعات آخر نقل و انتقالات نیز به دنبال پرداخت بند فسخ ۲۵ میلیون یورویی دیگو گودین بودند و حقوق ۹ میلیون یورویی پیشنهاد دادند اما مورد قبول واقع نشد.

به زمان حال برمی‌گردیم. پس از شیوع ویروس کرونا و وقفه فوتبال، بازی‌ها به صورت فشرده برگزار شد و منچستریونایتد به همراه منچسترسیتی، تا نیمه نهایی اروپا پیش رفتند. علاوه بر خستگی فصل گذشته، فرصت این تیم‌ها برای آمادگی فصل بعد کمتر است و تقریباً پیش‌فصلی در کار نخواهد بود (این مورد به صورت مفصل در این مقاله مورد بحث قرار گرفته است). ضمن اینکه برخی از بازیکنان برای انجام بازی‌های ملی، باید در تیم کشورشان حضور پیدا کنند.

هری مگوایر در یک حادثه دچار درگیری شده است و نتیجه آن به صورت دقیق مشخص نیست. احتمال زندانی شدن او اندک است اما بدون شک این حادثه بر مگوایر که فصل گذشته بیشترین دقایق بازی را در بین تمام بازیکنان دنیا داشته است، تأثیرات منفی روحی و جسمی خواهد گذاشت. خبر بد دیگر مبتلا شدن پل پوگبا به ویروس کرونا است و زمان بهبودی و بازگشت او در هاله‌ای از ابهام است. آرون ون‌بیساکا در کمال آرامش توصیه‌های باشگاه را نادیده گرفته و با سفر به دبی حالا باید ۱۴ روز خود را قرنطینه کند. نمی‌دانیم باشگاه سفر به چه کشورهایی را منع کرده است اما شایعاتی در خصوص قرنطینه برخی از بازیکنان دیگر هم شنیده می‌شود.

در کنار مشکلات بالا، باشگاه وضعیت اقتصادی را متفاوت از سال‌های گذشته می‌داند و احتمالاً به دلیل ضررهای مالی ناشی از کروناویروس، هزینه کمتری در فصل نقل و انتقالات متقبل شود. در مقابل اما موضع باشگاه‌های مقابل تغییری نکرده است و دورتموند و استون‌ویلا درخواست‌های نجومی خود را کاهش نداده‌اند. انتظار می‌رفت که یونایتد سه خرید داشته باشد اما فعلاً فعالیتی نداشته و حتی اولین پیشنهاد رسمی در این تابستان برای بنویت بادیاشیل هم توسط برخی منابع تکذیب شده است.

در سوی دیگر ماجرا مانند هر سال، منچسترسیتی در حال جذب بازیکنان مد نظر خودش بوده و لیورپول به دنبال پوشاندن اندک نقاط ضعف خود است. چلسی با ذخیره منابع مالی خود (در فصلی که محروم بود) و درآمد ۱۷۳ میلیون پوندی ناشی از فروش بازیکنان خود، به سرعت در حال تقویت ترکیب خود است. تاتنهام نیز با وجود مشکلات مالی تاکنون چند بازیکن را جذب کرده و فعالیت قابل قبولی در این پنجره داشته است.

اوله گونار سولسشر می‌داند که فصل دشواری در انتظار اوست. یونایتد رقیبان مقتدری دارد، اوله بازیکنان سرحال ترکیب فصل قبل را در اختیار ندارد، احتمال جذب گزینه‌های مد نظرش کاهش یافته، قرارداد ایگالو در نیم‌فصل به پایان می‌رسد و پیشنهادی برای بازیکنان مازاد تیم خودی نیز دریافت نشده است. با شروع مسابقات مشکلات پیش‌فصل و نقل و انتقالات فراموش می‌شوند و در نهایت یک سرمربی با نتایج سنجیده خواهد شد. حال سوال این است که آیا این موارد به ایجاد فشار و اخراج سولسشر منجر خواهد شد؟

سولسشر و فیلان افراد باهوشی هستند و قطعاً از سرنوشت مورینیو درس گرفته‌اند. بعید است که آنها نیز راه مورینیو را بروند و تا حد ممکن کنترل بازیکنان را بدست خواهند گرفت و در این شرایط خریدهایی بهتر از دالوت و فرد خواهند داشت. احتمال اینکه آنها به جذب بازیکن قرضی روی آورند یا بازیکنان خودی را در معامله‌ها قرار دهند، کم نیست. نکته‌ دیگری که تا حدی هواداران را امیدوار می‌کند این است که احتمالاً با مشخص شدن تکلیف سانچو، یونایتد به سرعت دنبال خرید سایر گزینه‌ها نیز خواهد رفت. زیرا جذب یا عدم جذب سانچو بر بودجه نقل و انتقالات و سایر خریدها تأثیر زیادی می‌گذارد.

منچستریونایتد جزو اندک تیم‌های لیگ برتر است که هنوز بازیکنی را جذب نکرده است. استراتژی فعلی یونایتد «دست نگه داشتن» است تا شاید باشگاه‌های مقابل راضی به کاهش رقم درخواستی خود شوند. با این حال، این کار یک شمشیر دولبه است و احتمال دارد در نهایت دست یونایتد خالی بماند. حال باید منتظر ماند و دید وضعیت تیم بهبود خواهد یافت یا بحران فصل ۲۰۱۸/۱۹ دوباره تکرار خواهد شد. یادآوری می‌کنیم که اولین بازی یونایتد در تاریخ ۲۹ شهریور و پایان نقل و انتقالات ۱۴ مهر خواهد بود.

۰

درباره ی فرشاد رضایی

مطلب پیشنهادی

مقاله: آشنایی با یواخیم اندرسن؛ مدافع دانمارکی مرتبط شده به منچستر

اندرسن یکی از بیشمار مدافعانی است که به منچستریونایتد مرتبط شده است. ۰

۱۰ دیدگاه

 1. خرید نکردن منچستر هیچ ربطی به کرونا نداره. منچستر خرید نمی کنه چون گلیزرها نمی خوان. اون ها فقط به فکر سود خودشون هستند نه قهرمانی تیم. اون ها فقط و فقط گرفتن سهمیه براشون مهمه تا به سود بیشتر برسند.
  گلیزرها زمان فرگی هم خرید نمی کردن و فوق ستاره ی تیم ( رونالدو ) را فروختند و هیچ جایگزینی براش نخریدن.
  اگه اوضاع همینطوری پیش بره، احتمالا اوله قربانی میشه و اخراج میشه بعد هم پوچتینو سرمربی تیم میشه. بعدش هم میگن پوچ به زمان نیاز داره و باز براش خرید نمی کنند و ….
  درد منچستریونایتد گلیزرهای خسیس هستن که عین زالو به تیم چسبیدن و سود باشگاه را توی جیب شون میگذارند.

  ۰
 2. با وحید موافقم و مگه رو چلسی تاثیر نذاشته و تقصیر خود ما هم هست اگه ما هوادارا تحریم کنیم منچستر رو انوقت درامد گلیزر ها هم کم میشه و شخصا مطمعنم دوباره منچستره اصیل رو میبینم

  ۰
 3. ممد امیر یونایتد

  همه این موارد قابل قبول
  ولی سرمربی چرا هیچ فشاری نمیاره !
  کلوپ و گواردیولا رو نگاه کنید چطوری روی نقل و انتقالات کنترل دارن
  مدیریت باشگاه ما افتضاحه !
  ولی عجیب تر برای من اینه سرمربی که میدونه فصل بعد چه چیزی در انتظارشه فقط تماشا میکنه و تو دو تا مصاحبه میگه نیاز به تقویت تیم داریم !
  کاش یکی مثل روی کین توی تیم بود برای منچستر واقعی میجنگید
  با تیم مدیریتی بانکداری و بیزینس منی ما به جایی نمیرسیم
  باید مثل بایرن تیم مدیریتی ورزشی و با کلاس داشته باشیم که تشنه موفقیته !
  واقعا دیگه همچی خسته کننده شده …

  ۰
 4. ممد امیر یونایتد

  اولیت اول تو فصلای گذشته فروش بازیکنای سطح پایین تیم بود
  ولی کامل انجام نشد
  پریرا – جونز – روخو -لینگارد-دالوت-فرد و خیلیاااا….
  بعضی بازیکنا که دستمزد بالا میگیرن باید قرارداد اصلاح میشد یا فروخته میشدن
  مثل ماتا و دخیا !
  اندازه یه سوپر استار به دخیا و هندرسون حقوق میدن !
  بعد هم خریدای در سطح لیورپول و من سیتی یا همین چلسی !
  با سانچو تنها مشکل ما حل نمیشه !
  دفاع وسط – دفاع چپ – وینگر راست – هافبک دفاعی – تعویضی برای برونو و پوگبا – مهاجم درجه ۱ برای بعضی های سخت !
  چند سال باید صبر کرد به این امید که تیم درست بشه!!
  هم باشگاه حمایت درستی نمیکنه از مربی ! هم مربی یکی مثل کلوپ و گواردیولا و کونته نیست که سریع یه تیم رو جمع و جور کنن !
  مهمترین هدف برای منچستر درست شدن تیم مدیریتی باشگاهه و بعد یه تیم قوی برای بازسازی تیم از مسئول نقل و انتقالات تا یک مربی باهوش و با سیاست که فشار لازم رو بیاره برای خرید بازیکن

  ۰
 5. مقاله بسیار عالی بود ممنون. با این اوصاف واقعا فصل سختی پیش روست. باید امیدوارم باشیم حداقل بازیکنایی از آکادمی به کمک تیم بیان. مثل راشفورد زمان فنخال.
  دوستان عبارت Top 10 football clubs with the biggest debt in 2020 رو سرچ کنید. منچستر رتبه اول بدهی رو بین تیم های بزرگ اروپایی داره. کفگیر خورده به ته دیگ
  یه حاج فتل هم نداریم بیاد برامون بمب بترکونه و شاه ماهی صید کنه!!

  ۰
 6. احساس میکنم پروژه حذف اوله داره صورت میگیره
  بعد از حذف در جام حذفی همه تمرکز اوله روی لیگ اروپا بود که اونم حذف شد یعنی ۲ فصل پیاپی بدون جام
  اونوقت آرتتا تونست تا حالا ۲ تا جام بگیره
  لمپارد هم بدون هیچ خرجی سهمیه گرفت و نایب قهرمان جام حذفی شد
  احساس میکنم وودوارد نسبت به بازدهی اوله بدبین شده و نمیخاد ریسک هزینه بالای ۱۵۰ میلیون یورو رو انجام بده وقتی میبینه چلسی و لستر و آرسنال با بودجه کمتر مربی هاشون نتیجه به نسبت خوبی نسبت به اوله یا ۲۰۰ میلیون یورو که خرج کرده گرفتن
  بنظرم نهایتا گریلیش و یک بازیکن دیگه خریداری میشه اگر اوله بتونه خودش رو حفظ بکنه فصل آینده براش سانچو و چنتا بازیکن دیگه رو بخرن و اگه نتایج ضعیف بگیره که با این ترکیب قطعا میگیره اخراجش میکنن
  همینجوری حضور یا تاثیرگذاری پوگبا، شاو، راشفورد، مگوآیر، ماتیچ، ون‌بیساکا برای فصل آینده درصدش پایین هست
  با این وضعیت من احتمال اخراج اوله رو بالا میدونم

  ۰
 7. وودوارد به نتیجه دهی اوله شک نداره، مطمئنه اوله هیچی ازش بر نمیاد، اون دوستانی که از اوله طرفداری میکنن و میگن تیم مشکل داره و برای همین اوله نتیجه نگرفته، تیم اگه تو هر پستی کامل باشه که کافیه یه مربی متوسط داشته باشه تا نتیجه بگیره، یه مربی خوب چند تا از ضعف هاشو با تاکتیکش پوشش میده و یه مربی عالی با تجربه هوش و تاکتیک کلی رو تیم تاثیر میذاره و باعث تیمی با مشکلات زیاد قهرمان بشه مثل پورتو ۲۰۰۳ با مورینیو، مورینیو اون زمان جز بهترین ها بود از نظر نوین بودن تاکتیک

  ۰
 8. درکل اوله درحد نیست فک کنم دلیل بالا کافی باشه برا این حرفم و جای هیچ چیزی رو نذاره

  ۰
 9. آقا ممد خنده داره نظرت. خودت داری میگی اگه تیم کامل باشه.با بازیکنایی مثل فرد و ویلیامز ودالوت و پریرا و لینگارد و ایگالو و جیمز تیم خیلی کامله.این تیم از لحاظ بازیکن کارامد خیلی ضعیفه.همین نقل وانتقالات قبل فصل بانیم فصل شاهد عملکرد عالی ادوودوارد بودیم.اون هالند با اون قیمت کمی که میشد خرید نخریدش و سانچو رو هم که هک گلیزرها و هم ادوودوارد موافق نبودن.الان اگه سیتی و بایرن ولیورپول و چلسی رو ببینی متوجه میشی اونا تو هر پست حداقل یه بازیکن عالی دارن که اگه اونا دچار مشکلی بشن جانشین اون ها بتونه کاری واسه تیمشون بکنه.بازی با سویا و لستر کاملا گواه این حرفم بود.زمانی که بازیکنا نمیتونن از اون همه موقعیت ساخته شده استفاده کنن یعنی تاکتیکا درست بوده و نقاط ضعف تیم حریف هم درست تشخیص داده شده.تیم ما به حداقل ۲ مهاجم ۱ هافبک بازیساز دیگه و ۱ دفاع راست و ۱دفاع مرکزی نیاز داره تا بتونه به سطحی برسه که بتونه تو تورنومنت ها بجنگهوالبته با حفظ بازیکنای تاثیر گذاری که الان داره

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − نه =