خانه / هیچکدام / ششم فوریه، تلخ ترین روز در تاریخ باشگاه منچستر یونایتد

ششم فوریه، تلخ ترین روز در تاریخ باشگاه منچستر یونایتد

در ذهن هواداران منچستر یونایتد، ششمین روز از ماه فوریه، یادآور روزی خاص و البته تلخ می باشد.

 

 

یونایتد فنز- در این روز در سال ۱۹۵۸، که می توان از آن به عنوان روزی تاریک و تلخ در تاریخ باشگاه منچستر یونایتد نام برد، ۲۳ نفر جان خود را به دلیل حادثه هوایی از دست دادند. این افراد شامل هشت بازیکن و سه نفر از هیئت مدیره باشگاه بودند که در این سانحه هوایی جان باختند.

هواپیمای بازیکنان منچستر یونایتد که بعد از انجام مسابقه خود در برابر ستاره سرخ بلگراد، در رقابت های اروپایی، آماده پرواز برای بازگشت به شهر منچستر می شد، برای سوخت گیری مجدد، مجبور شد تا در فرودگاه شهر مونیخ آلمان، فرودی اضطراری داشته باشد. بعد از سوخت گیری دوباره، تلاش های خلبان هواپیما، برای پرواز از فرودگاه مونیخ، به دلیل بارش شدید برف به همراه طوفان، بی نتیجه ماند و بعد از دوبار تلاش نافرجام، سومین تلاشش برای اوج گرفتن، منجر به سقوط این هواپیما شد.

 

بیست و یک نفر از اعضای تیم بلافاصله فوت کردند. خلبان هواپیما، کنت ریمنت، که از دوستان سر مت بازبی بود، بعد از جراحت سنگینی که بر او وارد شد، بعد از چند هفته جان خود را از دست داد؛ دانکن ادواردز، یکی از هشت بازیکن تیم، بعد از گذشت ۱۵ روز، جان سپرد. راجر بایرن ۲۸ ساله، ادی کولمن ۲۱ ساله، مارک جونز ۲۴ ساله، دیوید پگ ۲۲ ساله، تامی تیلور ۲۶ ساله، جف بنت ۲۵ ساله، لیام ویلان ۲۲ ساله و دانکن ادواردز ۲۱ ساله، به همراه مدیر باشگاه یعنی والتر کریکمر و مدیر تدارکات تیم، تام کوری و مربی باشگاه، برت والی همگی جان خود را از دست دادند. همچنین، هشت خبرنگار شامل آلف کلارک، تام جکسون، دان دیویس، جورج فلوس، آرچی لدبروگ، اریک تامپسون، هنری رس و فرانک سوئیفت، که بازیکن سابق منچستر سیتی بود، در این سانحه جان سپردند. بلا میکلوس نماینده شرکت هواپیمایی و تام کابل یکی از اعضای خدمه پرواز نیز در این حادثه جان باختند.

 

 

اما این پایان دوران باشگاه منچستر یونایتد نبود و تولدی دیگر در انتظار شیاطین سرخ بود؛ آن هم به لطف تلاش های سر مت بازبی. فردی که بعد از غلبه بر این اتفاقات، موفق شد با برخاستن از دل خاکسترهای حادثه مونیخ و ساختن یک تیم بی نظیر به کمک بازیکنان بازمانده از آن فاجعه، مانند بابی چارلتون، هری کرگ و بیل فولکس، در کنار ستارگانی چون جورج بست، دنیس لاو و نابی استایلز، بعد از گذشت ده سال، منچستر یونایتد را به قهرمانی اروپا برساند. وی آن قهرمانی را به درگذشتگان حادثه مونیخ تقدیم کرد. یاد و نام بازیکنان جان باخته در آن فاجعه، که چندی بعد، به “دردانه های بازبی” معروف شدند، برای همیشه در ذهن هواداران باشگاه خواهد ماند.

روحشان شاد.

 

درباره ی محمد زنده دل

محمد زنده دل
سلام به همه هواداران شیاطین سرخ. محمد زنده دل هستم از بجنورد. یازده سالم بود که با دیدن بازیهای اسطوره مون David Beckham، منچستر یونایتد رو شناختم و با خریدن پیراهن شماره 7 منچستر، عاشق این تیم شدم. عشقی که هنوزم ادامه داره...

جعبه "همچنین ببینید"

شکل دیگری از معاملات در راه است؛ بازیکن در ازای بازیکن

امروز Gazzetta dello Sport با تیتری بزرگ حکایت از وجود معادلاتی پیچیده ما بین یونایتد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *