پنج شنبه , خرداد ۳ ۱۳۹۷
خانه / مربیان / دیوید مویس: پس از سر الکس هیچ کس تاکنون عملکردی بهتر از من نداشته است

دیوید مویس: پس از سر الکس هیچ کس تاکنون عملکردی بهتر از من نداشته است

چهار سال پیش، اسکاتلندی ۵۴ ساله به این موضوع پی برد که درخشش یونایتد مانند دوره مربیگری فرگوسن کبیر دیگر به آن نحو رویایی پیش نخواهد رفت.

یونایتد فنز – مشقت هایی که در حفظ رئال سوسیداد در لالیگا داشت، وضعیت نابسامانی که در اورتون ایجاد شده بود، و سقوط ساندرلند از لیگ برتر پس از یک فصل مربیگری که به دلیل عدم توان مالی برای رفع مشکلات باشگاه منجربه خروج او از استادیوم نور شد، نه تنها باعث نمی شود که او با نگاهی خشمگین به گذشته بنگرد بلکه باور دارد که چنان سوابق دردناکی او را برای رقابت هایی که در آینده پیش رو دارد محیا می سازد. مشکل کمبود بودجه، در حقیقت مساله ای بود که او در یونایتد نیز با آن دست و پنجه نرم می کرد. هر چند مورینیو چنین ادعا می کند که یونایتد پس از سر الکس فرگوسن تا زمان ورود او به منچستر در جذب بازیکنان بزرگ ناتوان بود، مویس در این باره می گوید:

” خوزه نظر خود را دارد، اما آن هنگام دوره ی گذاری بود که پس از فرگوسن کبیر دست به گریبان باشگاه شده بود، نه تنها من جایگزین وی شده بودم بلکه دیوید گیل نیز از سمت مدیریت اجرایی باشگاه کناره گیری کرد و اد وودوارد بر جای او نشست. مطمئنا در چنین شرایطی زمان نیاز است تا تیم به ثبات و هماهنگی برسد. البته من توانستم که قهرمانان آن دوره را از میان بردارم ولی تیم هایی چون چلسی و منچسترسیتی مبالغ بسیار بالایی در طول تابستان صرف خریدهایی بزرگ برای شکست ما کرده بودند، و برای ما بسیار مشکل بود که در اولدترافورد بر تیم هایی عنوان دار غلبه کنیم.”

” همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره کرده بودم، اگر در فصل نقل و انتقالات به اهداف اصلی خود دست پیدا می کردیم شرایط بسیار متفاوت بود. ما به دنبال گرت بیل و سسک فابرگاس بودیم، اما به دلایلی موفق نشدیم آنها در تیم داشته باشیم. حضور آنها تاثیر فراوانی در بازسازی تیمی داشت که به من واگذار شده بود. من کاملا این مساله را قبول دارم که وقتی مسئولیت تیمی چون یونایتد را بر عهده می گیرید، وظیفه دارید برنده باشید، من به اندازه کافی برنده نبودم ولی فکر نمی کنم کس دیگری می توانست پس از بازنشستگی سر الکس در آن زمان کوتاه سریعتر و بهتر از من عمل کند. تمام مشکلات حول محور کمبود بودجه می چرخید. “

زمانی که مویس در اولین فصل از مسئولیت خلع گردید (با چهار بازی مانده از فصل) یونایتد لیگ را در جایگاه هفتم به پایان رساند. در حالی که مورینیو فصل قبل در رتبه ششم قرار گرفت. هر دو مربی در شروع کار جام خیریه را فتح نمودند و مویس همیشه اظهار داشت که آن جام متعلق به فرگوسن کبیر بوده است. مورینیو جام اتحادیه را کسب کرد و مویس در نیمه نهایی در ضربات پنالتی از ساندرلند شکست خورد. از طرفی مورینیو با یونایتد به قهرمانی لیگ اروپا رسید اما مویس دریک چهارم نهایی لیگ قهرمانان در ۳۰ دقیقه آخر با نتیجه ۳-۰ در مقابل بایرن مونیخ از دور مسابقات حذف گردید.

مویس در دوره کوتاه ناکامی خود در یونایتد تنها ۶۵ میلیون پوند آن هم جهت خرید مروان فلینی و خوان ماتا صرف نمود، دو بازیکنی که در حال حاضر جزو مهره های کلیدی مورینیو محسوب می شوند، جانشین او لوییز فن خال نیز در دو فصل حضور خود بالغ بر ۳۱۵ میلیون پوند برای خرید بازیکن هزینه کرد، و مورینیو نیز تنها در سه پنجره نقل وانتقالاتی ۲۶۰ میلیون پوند بابت شکست رکورد جهانی و خرید پاول پوگبا و همچنین روملو لوکاکو ۷۵ میلیون پوندی پرداخت کرده است و البته ورود زلاتان ابراهیموویچ که دستمزدی در حدود ۳۶۷ هزار پوند در هفته دریافت می کند.

دیوید مویس در ادامه می افزاید:

” من به هیچ وجه از پذیرفتن این مسئولیت پشیمان نیستم، وقتی چنین فرصتی به شما پیشنهاد بشود شما آن را خواهید پذیرفت، اگر شرایط کاری مرا با فصل قبل خوزه مقایسه کنید خواهید دید که دلیل تفاوت در نتیجه گیری تنها کمبود بودجه بوده است. یونایتد پس از فرگوسن کبیر همواره دوران سختی را سپری کرد. تنها اگر به مجموع مبالغ پرداختی این باشگاه در سه سال اخیر دقت کنید متوجه خواهید شد که برگرداندن تیم به همان جایگاه اصلی چقدر می تواند کار مشکلی باشد. “

درباره ی علیرضا حسینیان

علیرضا حسینیان
از سال 1998 بعد از جام جهانی علاقمند به یونایتد شدم و به شدت ضد چلسی، لیورپل و بایرن هستم، منتظر روزی ام که پادشاه رونی در مقام سرمربی به صحنه ی تئاتر رویاها بازگردد.

جعبه "همچنین ببینید"

پوگبا: هر بار که به میدان می روم نهایت تلاش خود را می کنم

پوگبا از آخرین وضیعت خود میگوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *