پنج شنبه , تیر ۲۸ ۱۳۹۷
خانه / بازیکنان / خوان ماتا نقش تاکتیکی خود را در منچستریونایتد پیدا کرده است

خوان ماتا نقش تاکتیکی خود را در منچستریونایتد پیدا کرده است

یونایتدفنز – تحلیل روش بازی تیم مورینیو و اهمیت ماتا در نقش وینگر آزاد

از آنجاییکه ژوزه مورینیو تیمی با بازیکنان فیزیکی و قدرتمند ساخته است، خوان ماتا تلاش می کند که قد بلند و محکم بماند. هنریک میخیتاریان تنها خریدی بوده است که پس از اینکه تابستان گذشته به منچستریونایتد پیوست، قدش از ۶ فوت کمتر است.

این نکته ی مهمی است که حتی منجر شد مورینیو در دیدار کامیونیتی شیلد فصل قبل فقط پس از ۳۰ دقیقه ماتا را تعویض کند.

اما علت چیست؟ مخیتاریان فقط یک اینچ از ماتا قد بلندتر است و ماتا از اینکه بازیکنان لستر توپ های بلند ارسال کنند می ترسید.

بیشتر آن از صورت سرخ ماتا معلوم بود و البته از رفتار های او هنگامی که روی فاریا می خواست او را آرام کند.
اما این قضیه مدت طولانی است که فراموش شده است.

در ادامه با ملحق شدن دو هم تیمی قدیمی، نمانیا ماتیچ و روملو لوکاکو، به یونایتد؛ به نظر می رسد که کارشناسان نهایتا آماده هستند که به بحث کردن بر روی رابطه ی ماتا با مورینیو ادامه دهند.

مربی پرتغالی در ۳۳ فصل قبل ماتا را از ابتدا به زمین فرستاد، که شامل فینال لیگ اروپا نیز می شود. مورینیو همچنین در دو بازی ابتدایی این فصل نیز به جای استفاده از مارسیال و لینگارد، ماتا را مقابل وستهام و سوانزی بازی داده است.

اما در خانه؛ مخصوصا در برابر تیم هایی که معمولا در نیمه ی پایین جدول قرار دارند، به نظر می رسد که مورینیو به این نتیجه رسیده است که از یک پلن جدید ۴-۲-۳-۱ مالکانه استفاده می کند. با یک تفاوت.
نمایش اطمینان بخش نمانیا ماتیچ، پل پوگبا را تهییج کرده است که آزادانه حرکت کند در حالیکه لوکاکو با سرعت و قدرت زیادش رو به جلو حرکت می کند.

با اینکه آنتونیو والنسیا به خوبی از سمت راست زمین نفوذ می کند، ماتا گویا موقعیت خوبی را در سمت راست زمین پیدا می کند و میخیتاریان نیز در مرکز زمین و مارسیال/رشفورد نیز در سمت چپ.

این بهتر از آن است که ماتا را با این مسئولیت تحت فشار بگذاریم که موقعیت خود را حفظ کند و ثابت و ساکن باشد.
مانند بازی فینال جام اتحادیه، که مورینیو از مغزش استفاده کرد تا به روش بازی تیمش اینگونه کمک کند.

این بازیکن ۲۹ ساله (ماتا) ممکن است که یک بازی کندتر را در تساوی های نا امید کننده مقابل استوک، برنلی، وستهام و بورنموث در فصل قبل انجام داد؛ ولی مورینیو از این جهت به او یک تلنگر کوچک زده است!

بر خلاف چلسی، وقتی اسکار بخاطر استقامت و سرعت و تلاشش در کار دفاعی به کار گرفته شد، ماتا در یونایتد یک نقش متفاوت را بین خطوط تیم ایفا می کند.

در بازی با سوانزی و وستهام به عنوان مثال، مورینیو یک نقش هجومی و آزاد داد که به او اجازه داد که بار ها داخل برود و در مرکز زمین شناور باشد که بوسیله ی پوگبا و میخیتاریان حپایت می شد.

ماتا دائما در حرکت بود و زمانیکه یونایتد تحت فشار قرار می گرفت به نظر می رسید که در فضای خالی یک مهاجم اضافه بازی می کند.

در شروع این مسابقات، هوش و آرامش و تجربه ارزشمند است! در حالیکه منچستریونایتد در سالهای قبل وینگر های قدیمی بیشتری در زمین داشته است، ماتا شخصیت یونایتد را محکم می کند.

در بازی های دشوار خارج از خانه ممکن است این سیستم تغیر کند. ولی ماتا قبلا ثابت کرده است که او می جنگد.

این هافبک اسپانیایی در مقابل سوانزی دائما در جنب و جوش بود و از فشار سوانزی فرار می کرد. همچنین در یک نقش آزادانه لذت می برد.

شروع قدرتمندانه ی ماتا یونایتد را در سه ترکیب خوب قرار می دهد : ۴-۲-۳-۱  و  ۴-۳-۳  و  ۳-۵-۲
و مورینیو نیز وینگر هایش را با تیم سازگار خواهد کرد.

نهایتا یونایتد به نظر می رسد که دارای انعطاف است و البته آپشن هایی برای اینکه مجبور نشود به چیزهایی قابل پیشبینی پناهنده شود.

او ‌تلاش می کند که در خارج از خانه ضد حملات را به بهترین شکل انجام دهند، مثلا، مورینیو شاید ۳ هافبک انتخاب کند با سرعت زیاد در زمین. که این خبر خوبی برای مارسیال، هررا و لینگارد است.

این ها تا حدی علتی است که مورینیو ایوان پریسیچ را می خواست.
سخت کوش و مستحکم؛ بازیکن کروات بوسیله ی مورینیو نشان شده بود، به عنوان یک خرید ایده آل که تحولات یونایتد را بهبود ببخشد.

پریسیچ بیشتر از یک وینگر سنتی است که می تواند کار های متنوع بکند و حرکات خطرناکی انجام دهد.

او بازیکن پرمیر لیگ نمی باشد ولی او در فصل قبل سری آ ایتالیا چیزی حدود ۲۰۳ سانتر را روی دروازه ی حریفان طراحی نمود.

اما یونایتد انتظار دارد که در آوردن این وینگر کروات شکست بخورد، و این یعنی اینکه مورینیو مجبور است با همین وینگر های که در اختیار دارد، آمار ۱۰ مساوی خانگی خود در فصل قبل را بهبود ببخشد.
و ماتا نیز می تواند در قلب این اتفاق باشد!

درباره ی امیر میرزایی

امیر میرزایی
من امیر میرزایی هستم. دانشجوی کارشناسی مهندسی کامپیوتر دانشگاه شریف و طرفدار سرسخت منچستر یونایتد

جعبه "همچنین ببینید"

فن در سار: بلیند بازیکن فوق العاده ای است

اسطوره ی فوتبال هلند که سابقه ی بازی در آژاکس و منچستریونایتد را دارد نسبت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *