جک گریلیش، دونی فن ده بیک یا هیچکدام؟ استراتژی منچستریونایتد در خط هافبک چیست؟ (به همراه نظرسنجی)
جک گریلیش، دونی فن ده بیک یا هیچکدام؟ استراتژی منچستریونایتد در خط هافبک چیست؟ (به همراه نظرسنجی)

جک گریلیش، دونی فن ده بیک یا هیچکدام؟ استراتژی منچستریونایتد در خط هافبک چیست؟ (به همراه نظرسنجی)

یونایتدفنز- علاقه منچستریونایتد به جک گریلیش ماه‌هاست که به تیتر رسانه‌ها تبدیل شده است. از طرف دیگر حالا که رئال مادرید از جذب دونی فن‌ ده بیک عقب کشیده است، یونایتد به صورت جدی‌تری وضعیت او را دنبال می‌کند. باشگاه در فصل جاری بیشترین هزینه را برای جذب مدافعین انجام داد و هزینه جذب برونو فرناندز در خط هافبک به تنهایی حداقل به ۶۵ میلیون یورو می‌رسد. حضور ایگالو و دنیل جیمز برای قوای هجومی نیز اگرچه موثر بوده اما کمترین هزینه را در پی داشته است و فاز هجومی در تابستان آتی نیاز به ترمیم دارد.

پیش از ادامه بحث لازم است، نگاهی به هافبک‌های منچستریونایتد و خصوصیات آنها داشته باشیم. تعداد هافبک‌های تیم برای سه پست کم نیست. پس از فراگیری ویروس کرونا بنظر می‌رسد که تیمی هزینه جذب پوگبا را نخواهد پرداخت و این هافبک خلاق به احتمال، سال بعد نیز در یونایتد حضور خواهد داشت. برونو فرناندز خودش را در پست شماره ۱۰ تثبیت کرده است و این در حالی است که پریرا، ماتا و لینگارد نیز بازیکنان این پست هستند. از طرف دیگر سه هافبک با خصوصیات تدافعی بیشتر حضور دارند: فرد رودریگز بازیکن کارگر تیم که پیشرفت خوبی در این فصل داشته است؛ نمانیا ماتیچ باتجربه که تنها هافبک دفاعی تخصصی تیم است و اسکات مک‌تومینای هافبک جنگنده و آینده‌داری که به خوبی جای آندر هررا را پر کرده است.

حتی اگر منچستریونایتد بتواند یک مشتری برای جسی لینگارد پیدا کند، هنوز ۷ هافبک در تیم حضور دارند که تعداد قابل توجهی است. اما از طرفی تجربه تلخ مصدومیت‌ها و بحران خط هافبک در این فصل را هم نباید فراموش کرد. ضمن اینکه یونایتد حضور در لیگ قهرمانان اروپا را قابل دستیابی می‌داند که سطح آن با لیگ اروپا قابل مقایسه نیست و دیگر نمی‌توان با بازیکنان آکادمی به مصاف حریفان رفت. اگر پوگبا تیم را ترک می‌کرد، جذب یک هافبک خلاق کاملاً ضروری بود  اما حالا تصمیم‌گیری دشوار است؛ از یک طرف نمی‌توان گفت جا برای یک ستاره دیگر باز است و از طرف دیگر نمی‌توان گفت یونایتد برای قرارگیری در جمع مدعیان تیم کاملی دارد.

بررسی گزینه‌های خط هافبک: جک گریلیش و دونی فن ده بیک

می‌دانیم که هدف اول سولسشر خرید یک وینگر راست گران قیمت بوده و حتی منچستریونایتد هم در این شرایط اقتصادی تحت فشار قرار گرفته است. با این حال فاصله زیاد با لیورپول و سیتی و گام بلند چلسی برای جذب بازیکنان جدید ممکن است سران باشگاه را برای ریسک بیشتر و هزینه بالاتر مجاب کند. اگر چنین باشد یونایتد می‌تواند به سراغ گریلیش رفته که استون‌ویلا با هزینه‌های فراوان در تابستان و عدم بازگشت سرمایه، به پول فروش او نیاز دارد یا می‌تواند به دنبال دونی فن ده بیک برود که آژاکس تمایل به فروش او را اعلام کرده است.

در خصوص جک گریلیش مفصلاً در این مقاله و این مقاله توضیحاتی داده شده است. بهترین بازیکن استون ویلا که در پست وینگر چپ قرار می‌گیرد اما وظایف او کاملاً شبیه به یک هافبک تهاجمی است نه یک وینگر. او در این فصل بیشترین گل (۷) و بیشترین پاس گل (۶) تیمش را در لیگ به ثبت رسانده است و با خلاقیت خود، موتور تیمش محسوب می‌شود. توانایی او در دریبل‌زنی و کنترل توپ باعث شده است تا تصور کنیم او در پستی عقب‌تر از پست فعلی (به عنوان هافبک میانی) نیز بتواند به کار گرفته شود.

در مقابل دونی فن ‌ده ‌بیک قرار دارد که بنظر می‌رسد با حضور فرناندز و پوگبا و البته دقایق بازی کمتر در تیم، بهتر کنار بیاید. اگر به گریلیش شک داریم که بتواند در پست‌های تدافعی‌تر کیفیت خود را حفظ کند، به فن ده‌ بیک شکی نداریم. او کاملاً در دفاع و حمله متعادل است و این را در سه فصل اخیر ثابت کرده است. او از فصل ۲۰۱۷/۱۸ به مهره ثابت تیم تبدیل شد و در تصویر زیر تاثیر مستقیم او روی گل‌ها مشخص است. بهترین فصل او به لحاظ آماری، فصل ۲۰۱۸/۱۹ بوده است که البته در آن برهه بیشتر از یک هافبک میانی، به عنوان یک هافبک تهاجمی به کار گرفته شد.

فن ده بیک توانایی بازی در هر جایی بین خط هافبک و خط هجومی را دارد و به عنوان یک هافبک باکس تو باکس کلاسیک شناخته می‌شود. او در مقابل پاس‌های رو به جلوی خود، بازپس‌گیری توپ را نیز به خوبی انجام می‌دهد. تصویر زیر حضور این بازیکن در لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۲۰۱۹/۲۰ را نشان می‌دهد. او در شش منطقه میانی زمین حضور فعالی داشته است و در مجموع نرخ موفقیت ۷۹ درصدی در پاس‌هایش به ثبت رسانده است.

مقایسه سایر معیارها:

سطح لیگ هلند قطعاً با لیگ جزیره فاصله دارد اما فراموش نکنید که فن ده بیک در فصل رویایی آژاکس در لیگ قهرمانان اروپا نیز درخشید و علی‌رغم اینکه دلیخت و دی‌یانگ به عنوان ستون‌های تیم شناخته می‌شدند، نقش زیاش و فن ده بیک نیز غیرقابل انکار بود. در طرف دیگر گریلیش حضور دارد که در ۲۴ سالگی بار زیادی را در استون‌ویلا به دوش می‌کشد و در لیگ طاقت‌فرسای پرمیرلیگ به خوبی از عهده وظایف خود برمی‌آید. چیزی که او اضافه‌تر از فن ده بیک دارد، شخصیت بزرگ و رهبر بودن است؛ مفهومی که یونایتد با جذب مگوایر و فرناندز بهتر آن را درک کرد.

ملیت انگلیسی مورد دیگری است که همیشه مورد توجه سران باشگاه بوده است. جذب چنین بازیکنی زمینه فروش بازیکنان مازاد انگلیسی را هموارتر می‌کند اما همانطور که گفتیم حضور ستاره‌ها با خصوصیات نسبتاً یکسان در کنار یکدیگر (فرناندز، پوگبا، گریلیش) کمی اوضاع را پیچیده می‌کند. قرار نیست تمام هافبک‌های تیم، خلاق و تهاجمی باشند و وجود تعادل در دفاع و حمله حیاتی است.

ادوین ون در سار تایید کرد که یونایتد به هافبک هلندی تیمش علاقه دارد. چندی پیش نیز در مصاحبه‌ای اعلام کرد که سال قبل راه خروج برخی بازیکنان (از جمله فن ده بیک) را بسته‌اند اما با یک توافق شفاهی به آنها قول داده شده است که می‌توانند در پایان فصل ۲۰۱۹/۲۰ از تیم جدا شوند. با توجه به این قضیه و با توجه به اینکه گریلیش مشتریان دیگری نیز دارد، بنظر حقوق و رقم پرداختی برای فن ده بیک کمتر بوده و باشگاه در جذب او کار ساده‌تری خواهد داشت.

نتیجه‌گیری

تصمیم برای خرید بازیکنان به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی‌توان تنها جذابیت اولیه را در نظر گرفت. برای مثال اگر فن ده بیک جذب شود آینده اسکات مک‌تومینای چه می‌شود یا اگر گریلیش جذب شود، تقسیم بازی بین او، فرناندز و پوگبا چگونه خواهد بود؟ ضمن اینکه خرید در سایر پست‌ها نیز نباید فراموش شود و ممکن است خرید سانچو، هاورتز یا سایر بازیکنان هجومی هم در تعادل خط هافبک تاثیرگذار باشد. از طرف دیگر یونایتد هنوز هم تیم مقتدری ندارد و با توجه به تمدید قرارداد ایگالو به عنوان مهاجم هدف، خرید یک مهاجم تمام عیار حداقل یک سال به تأخیر خواهد افتاد.

همچنین نتایج اقتصادی ناشی از کرونا برای خرید بازیکنان جدید و برای فروش گزینه‌های از پیش مشخص شده (مانند لینگارد، جونز، اسمالینگ و روخو) شرایط غیرقابل پیش‌بینی در بازار ایجاد کرده و حتی اگر فروش‌ها و خریدها اندک باشد جای تعجبی ندارد. یونایتد حالا در خط میانی با بحران روبرو نیست اما می‌تواند کیفیت آن را بالاتر ببرد. آنها می‌توانند گریلیش را جذب کنند که سطح کیفی و رهبری فوق‌العاده دارد و یا می‌توانند به سراغ فن ده بیک بروند که گزینه مناسب و متعادلی برای تکمیل خط هافبک تیم است. نظر شما چیست؟

درباره ی فرشاد رضایی

مطلب پیشنهادی

مشکل وینگر راست منچستریونایتد بدون سانچو نیز حل شده است!

پیروزی عصر یکشنبه شیاطین سرخ در مقابل دربی کانتی نشان داد که مشکل وینگ راست …

۹ دیدگاه

 1. از سه تا گزینه بالا هیچکدوم ، بهترین گزینه خرید روبن نوس هست هافبکی تدافعی با خصوصیت های پاسکاری کوتاه و بلند
  روبن نوس تعادل رو به خط هافبک برمیگردونه و هیچکدوم از مشکلات بالاهم پیش نمیاد برام واقعا عجیبه چرا اوله به روبن نوس توجه نمیکنه
  باز میگم در صورت موندن پوگبا خرید روبن نوس و در صورت رفتن پوگبا خرید روبن نوس و جک گریلیش

 2. ای کاش پوگبا و پریرا و لینگارد ب فروش برسن
  فن د بیک و مدیسون با هم بیان
  سانچو رو هم میگرفتیم
  عالی میشد

 3. بهترین اتفاق موندن پوگبا هست و خرید سانچو و فن ده بیک
  اگر منچستر بتونه روخو و لینگارد و جونز رو به فروش برسونه هم عالی تر میشه
  اما مهم تر از همه اینها خرید سانچو هست که منچستر شدیدا به یه وینگر راست با کلاس جهانی احتیاج داره.

 4. هیچ کدام

 5. نقل و انتقالات رویایی این فصل ( منظور رویایی تو واقعیت نه کریر مود) جذب سانچو و جود بلینگاهم و همچنین امضای یه قرارداد جدید با پوگبا،،، بحث الوییت مطرحه کسی بدش نمیاد که دو تا شماره ده مثه فرناندز و گریلیش(فن ده بیک) تو ترکیب تیمش باشه ولی اگه پولی قراره هزینه شه بهتره واسه همون اهدافی که گفتم باشه

 6. اینا باید گریلیش بگیرند چون مارسیال مصدوم بشه سمت چپ کی میره گریلیش با قیمت نسبتا کم و فن ده بیک باید هردو امسال خریداری بشا و سال بعد به سمت سانچو برن چون شاید خط حمله ضعیف باشه ولی ما باید یک هافبک تغذیه کننده داشته باشیم تا اصلا مهاجم ها دلشون بخواد بیان منچستر

 7. گریلیش برا وینگر چپ سانچو راست:))

 8. حالا جدی نمتونن وام بگیرن چون اینا سرمایه هایی هستند که باوجود کرونا قیمتشون میاد پایین بعد کرونا قیمتشون کولاک میکنه و وامه هم جبران میشه

 9. بنظرم یونایتد یه سر درد شیرین داره(بابت جذب فن ده بیک یا گریلیش) ولی نباید الویت اول باشگاه یعنی سانچو از یاد بره ما همچنان میتونیم سانچو رو بگیریم اد وود وارد میخواد ولی گلیزر نمیخواد اگه بتونیم سانچو رو بخریم تیم برای فصل اینده خوب میشه و خرید به مهاجم نوک نباید فراموش شه
  ایگالو خوبه ولی ما به یه بهترشو نیاز داریم فکر کنم بعد از سانچو باید اماده راضی کردن هالند باشیم که به تئاتر رویا ها بیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =