خانه / اخبار فوری و رسمی / تلاش شش تیم برتر لیگ برای تصاحب سهم بیشتر از درآمدهای تلویزیونی

تلاش شش تیم برتر لیگ برای تصاحب سهم بیشتر از درآمدهای تلویزیونی

سازمان لیگ برتر امشب جلسه ای برای تصمیم گیری در مورد نحوه اطلاق سهام درآمدهای تلویزیونی برگزار خواهد کرد.

یونایتد فنز – این جلسه بزرگترین امتحان همبستگی تیم های لیگ در ۲۵ سال اخیر است، شش تیم برتر این درخواست را دارند که سهم بیشتری از این درآمدها می بایست به آنها تعلق گیرد، فصل گذشته بر طبق قوانین جاری مبلغ کل بین بیست تیم به طور مساوی تقسیم شد و سهم هر تیم چیزی در حدود ۳۹ میلیون پوند گردید. با این وجود یان آیره، مدیر اجرایی لیورپول که مدت های زیادی طرفدار تساوی در سهام بوده است، این روند را پیش گرفت که با بستن قرارداد های خارجی سود بیشتری از پخش تلویزیونی کسب کند، بر خلاف فلسفه سازمان لیگ که سعی بر این دارد کلیه عایدات در این زمینه به طور مساوی تقسیم گردد.

ریچارد اسکادامور، مدیر اجرایی لیگ برتر طرحی را با هدف مصالحه و پیشرفت توافق ارائه داد، که طبق آن ۶۵% از کل مبلغ به طور مساوی تقسیم می شود و مابقی بر اساس شایستگی ها تعقل می گیرد. در مورد درآمدهای داخلی، فصل گذشته سهام  طبق روش موجود محاسبه گردید، ۷۰۶ میلیون پوند از آن بین ۲۰ عضو تقسیم شد که به هر عضو در حدود ۳۵/۳ میلیون تعلق گرفت، و مابقی که حدود ۸۱۵ میلیون پوند بود بر اساس تعداد پخش زنده بازی ها و جایگاه نهایی در جدول تقسیم می شد. بدین ترتیب قهرمان فصل، چلسی در مجموع مبلغی در حدود ۱۵۱ میلیون و ساندرلند ۹۳ میلیون دریافت کردند.

باشگاه های کوچکتر که هفته پیش جلسه ای محرمانه در لندن برگزار کردند، بر این مساله اتفاق نظر دارند که افزایش اختلاف درآمدها، کیفیت رقابت ها را کاهش می دهد. اما با وجود تهدید شش تیم برتر در مورد جدایی به نظر می رسد سه تیم (اورتون، وستهام و لستر) از خود تمایل به تغییر قوانین نشان داده اند. این روند درست مانند تغییراتی بود که در سال ۱۹۹۲ باعث دگرگونی در ساختار لیگ شد و به پریمیر لیگ تغییر نام داد. به هر حال برای هر تغییری در قوانین لیگ برتر نیاز به آرایی معادل دوسوم کل اعضا وجود دارد در واقع ۱۴ تیم از بیست تیم، این طور که پیداست طرح اسکادامور با ۹ رای موافق تا تصویب فاصله زیادی دارد.

موضوع بحث از این قرار است که تیم های عالی رتبه مدعی هستند که بازی های آن ها تماشاگر بیشتری دارد و در مقابل تیم های پایین دست این جذابیت را حاصل توان خود می دانند که می توانند در مقابل تیم هایی قدرتمند بازی هایی تماشاگر پسند ارائه دهند، که همین تقابل باعث جذابیت بیشتر لیگ برتر می شود. به هر حال به نظر می رسد نماینده این مجموعه از باشگاه ها خواهد توانست رای و نظر خود را بر کرسی بنشاند.

بر همین منوال نیز مربی برنلی، شان دیچ، که توانسته است با بودجه ی نسبتا زیادی خود را به جایگاه ششم برساند، در مورد نظر خود چنین توضیح می دهد:

” من با تقسیم مساوی موافق هستم، و این فقط به دلیل ایجاد رقابت است، همانطور که می دانید رقابت ها به حد کافی غیر متعادل هستند و نباید بیش از پیش به این عدم تعادل دامن زد، پول تاثیر بسیار زیادی بر افت و خیزها در فوتبال دارد و اگر تیمی بیشتر و بیشتر سود نصیبش گردد و تیمی دیگر کمترو کمتر از سرمایه های عمومی بهره ببرد چهارچوب رقابت ها از هم می پاشد. ما همه دوست داریم که بازی ها هرچه بیشتر جذابتر شوند و در واقع باشگاه های کوچک و متوسط نیز در انگلیس و بریتانیا طرفداران خود را دارند، به نظر من هر چقدر بتوان به این تعادل کمک کرد پیشرفت و کیفیت بهتری در سطح فوتبال خواهیم داشت. زیباترین اتفاقی که اخیرا در فوتبال انگلیس رخ داد از نظر من قهرمانی لسترسیتی بود که همگان را در بهت و حیرت فرو برد. “

درباره ی علیرضا حسینیان

علیرضا حسینیان
از سال 1998 بعد از جام جهانی علاقمند به یونایتد شدم و به شدت ضد چلسی، لیورپل و بایرن هستم، منتظر روزی ام که پادشاه رونی در مقام سرمربی به صحنه ی تئاتر رویاها بازگردد.

جعبه "همچنین ببینید"

آخرین لحظات آرامش آقای خاص

عکسی در رسانه ها از مورینیو در حال قدم زدن در منچستر منتشر شده است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *