دوشنبه , خرداد ۲۸ ۱۳۹۷
خانه / اسطوره ها / تشکر از مورینیو بابت حفظ جایگاه و شخصیت رونی

تشکر از مورینیو بابت حفظ جایگاه و شخصیت رونی

نحوه رفتار مورینیو با وین رونی در این فصل و صد البته در پروسه انتقال او به باشگاه سابقش، بسیار حرفه ای بود.

 

یونایتد فنز- به عقیده Adam Bate، مقاله نویس Sky Sports، حرفه ای گری خوزه مورینیو در رفتار با وین رونی در آخرین فصل حضورش در اولدترافورد، شایسته تقدیر و ستایش است. همانطور که از آقای خاص انتظار میرفت، وی به گونه ای خاص توانست این امر مهم را مدیریت کند تا در این داستان، از هر سو خیالش راحت باشد. چه از طرف بازیکنان که شاهد آخرین بازی های کاپیتان شان بودند و دوست داشتند با رونی، با کمال احترام برخورد شود، چه از سوی کادر مدیریت باشگاه، و چه از طرف هواداران و عاشقان کاپیتان فراموش نشدنی شیاطین سرخ. عملکرد مورینیو به گونه ای زیبا و حرفه ای بود که وی توانست حتی پروسه انتقال این بازیکن به آبی های بندر لیورپول را کاملا مدیریت کند و حتی به این امر تسریع بخشد.

اگرچه سر الکس فرگوسن به خاطر سلطه به رختکن شهرت دارد، اما بارها بازیکنانی را در میانه راه از تیم بیرون کرده است. بازیکنانی مانند روی کین و دیوید بکام که البته بعد از رفتن آن‎ها هم فقط یک برنده وجود داشته است و دلیلش قدرت باور ذهنی‌ای بوده که فرگوسن در تیمش ایجاد کرده بوده است.

او بازیکنانی مانند بکام‏‌، کین و فان نیستلروی را بیرون کرد‏، بازیکنانی که همه برای رسیدن تیم به موفقیت زحمات زیادی کشیده بودند‏‌، اما این دلیلی نبود که مانع از کار فرگوسن شود.وین رونی اما یکی از بازیکنانی بود که در دوران کوتاهی با فرگوسن هم به مشکل خورد و البته مشکلش را حل کرد و در تیم ماندنی شد. زمانی بود که او از فرگوسن می‎خواست که اجازه فروشش را صادر کند و فرگی هم این کار را نمی‎کرد.

وقتی مورینیو در یونایتد روی کار آمد و رونی شرایط خوبی نداشت، همان زمان مشخص بود که احتمالا قرار است جدایی دراماتیک دیگری در کار باشد. همین هم شد و رونی، بهترین گلزن تاریخ باشگاه، بعد از ۱۳ سال حضور در اولدترافورد راهی اورتون شد.این شرایط برای مورینیو شرایط ایده‎آلی نبود و کنار گذاشتن رونی‏‌، بازیکنی که تا این حد محبوب بود می‏توانست کار را برای او بسیار سخت کند. اما او این کار را کرد و حالا به نظر، همه قبول کردند که این بهترین تصمیم برای خود رونی و باشگاه بوده است.

وقتی اولین بار از مورینیو درباره وضعیت رونی پرسیدند او بسیار حرفه‌‎ای عمل کرد. تائید کرد که او در تیم می‎ماند، اما باقی صحبت‌‎ها درباره پستش بود:

برای من هرگز او یک شماره ۶ نبوده است. هرگز کسی نبوده که ۶۰ متر دور از دروازه کار کند. بازیکنان که بتوانند خوب پاس بدهند زیاد هستند، اما آن‌هایی که بتوانند توپ را به تور بچسبانند زیاد نیستند. برای من رونی یک شماره ۹، شماره ۱۰ یا یک شماره نه و نیم است. اما ۶ یا ۸ نیست.

او کاری کرد که اظهارنظرها درباره رونی مثبت شود و به نوعی به توان گلزنی او اشاره کرد. اما با خرید زلاتان برای پست مهاجم هدف و میخیتاریان برای بازی‎سازی مشخص بود که رونی در تیم جایگاهی نخواهد داشت. در واقع مورینیو می‎خواست پست رونی را تغییر دهد و او را در جایی دیگر احیا کند.

حتی تا ماه اکتبر هم هنوز سوالاتی درباره آینده رونی در باشگاه وجود داشت. مورینیو آن زمان هم گفت رونی جایی نمی‎رود و البته هیچ چیز را تضمین نمی‌کند. او گفته بود هرگز به اسطوره یک باشگاه فشار نمی‎آورد تا سرنوشتش را تغییر دهد. شاید موضوع اصلی همین بود. مورینیو جانشین بزرگ‎ترین مربی تاریخ انگلیس شده بود و در باشگاهی کار می‎کرد که آن مربی موفق در آن ۱۳ قهرمانی لیگ کسب کرده بود. پس باید بیشتر مراقب ستاره‌‎ها و اسطوره‎ها می‎بود.

وی در آخرین روزهای کار در چلسی به خوبی فهمیده بود که رابطه خوب با رختکن تیم چه اهمیتی دارد. در دورانی که او در چلسی ناموفق بود این تردید وجود داشت که بازیکنان تیم برایش بهترین بازی را ارائه نمی‌‎دهند و می‎خواهند عمدا کاری کنند که او موفق نباشد. مورینیو اجازه داد رونی انقدر در این تیم بماند تا رکورد بهترین گلزن تاریخ باشگاه منچستریونایتد را به نام خودش بزند. در نهایت هم بدون این که به او بی احترامی شود از تیم جدا شد. هرچند که در فصل آخر در بیشتر بازی‎ها جایی در ترکیب اصلی نداشت.

درنهایت باید گفت مورینیو یکی از بازیکنانی که دستمزد بسیار بالایی داشت و برای تیم مفید هم نبود را کنار گذاشت، آن هوادارانی که بازیکنان سنتی را دوست داشتند را هم راضی نگه داشت و باعث شد خود رونی هم با رضایت از شرایط تیم را ترک کند. به سران باشگاه هم فشار آورد تا بازیکنان مورد نظر او در تیم باشند. چیزی شبیه به کارهایی که فرگوسن می‏کرد. به خاطر این کارها است که مورینیو شایسته تمجید است.

درباره ی محمد زنده دل

محمد زنده دل
سلام به همه هواداران شیاطین سرخ. محمد زنده دل هستم از بجنورد. یازده سالم بود که با دیدن بازیهای اسطوره مون David Beckham، منچستر یونایتد رو شناختم و با خریدن پیراهن شماره 7 منچستر، عاشق این تیم شدم. عشقی که هنوزم ادامه داره...

جعبه "همچنین ببینید"

اکسپرس: یونایتد خواهان جذب بیل/ وینگر ولزی: در مورد آینده ام تصمیم میگیرم

گرت بیل بعد از فینال لیگ قهرمانان توضیحی در مورد آینده خود ارائه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *