تام ثورپ و خاطراتی زیر خروار ها خاک

کاپیتان اسبق منچستریونایتد حال زندگی ای گمنام تر از همیشه را تجربه میکند.

یونایتد فنز – به زودی دوباره در مکان های عمومی دور هم جمع خواهیم شد و باز هم در مورد فوتبال صحبت خواهیم کرد.
و در این هنگام بحث های بی اهمیت در باب فوتبال را دوباره پی میگیریم تا دوستانمان را با این سوالات آزار دهیم: چه کسی تنها کاپیتان منچستریونایتد بود که در دهه دهم میلادی(سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹) دوبار فاتح لیگ و جام حذفی شد؟
جواب تام ثورپ است!
البته این یک سوال انحرافی است، چراکه این پرسش در مورد لیگ رزرو هاست و او در سال ۲۰۱۱ نیز بعنوان کاپیتان زیر ۱۸ ساله ها فاتح دوگانه داخلی شد.
اما این مسئله ای واضح است، وقتی به این توجه کنیم که تام ثورپ در این هفته تولد ۲۸ سالگی خود را جشن گرفت. او در حال حاضر بدون باشگاه است و کاملا از فوتبال فاصله گرفته است.
او با پل پوگبا، جسی لینگارد و راول موریسون در یک باشگاه و در یک دوره زمانی رشد کردند و او باید از دوران اوج خود لذت ببرد. در عوض، سه سال از آخرین بازی حرفه ای او در فوتبال میگذرد.
ماجرای ثورپ معمای بزرگی است، او نه تنها به دلیل مسائل حرفه ای، بلکه به دلیل مسائل شخصی ترجیح داد از فوتبال کنار برود؛ حالا ظاهرا فوتبال را برای همیشه کنار گذاشته است.
سایت Manchester Evening News حالا در تلاش است تا کشف کند چه اتفاقی برای مرد تحسین برانگیز آکادمی منچستریونایتد افتاده است، او در هر دو رده سنی زیر ۱۶ و زیر ۲۱ برای تیم ملی انگلستان به میدان میرفت، در سال ۲۰۱۴ نیز لوییز فنخال در سپتامبر به او در تیم اصلی بازی داد.


در دوره ای که فنخال در تلاش بود تا بازیکنان جوان را از آکادمی به تیم اصلی برساند، ثورپ نیز برای رسیدن به تیم اصلی میجنگید. او به تیم اصلی رسید و در یک زمان کوتاه در مقابل وستهم در دقیقه ۸۹ جایگزین آنخل دی ماریا شد، او ناامید کننده و ضعیف ظاهر شد.
او در اولین تجربه حرفه ای خود در ترکیب هم در حالی که دوره قرضی اش در بیرمنگام را سپری میکرد، در دقیقه ۱۴ مقابل دربی از ناحیه ربات زانو آسیب دید و از زمین خارج شد. در آن فصل فقط موفق به انجام ۵ بازی دیگر برای بیرمنگام شد.
همانطور که ویل کین، هم تیمی او در حین قهرمانی جام حذفی گفت، اغلب مسئله بازی جوانان، شانس است و ثورپ فرصت زیادی پیدا نکرد.
کین که اکنون بعنوان مهاجم نوک در ویگان بازی میکند گفت:

من فکر میکنم بسیاری از موارد مربوط به زمان بندی و استفاده شما از فرصت هاست.
من میدانم که ثورپ برای چند سال از بهترین های تیم رزرو ها بود، شاید او میتوانست به صورت قرضی برود و از سنین پایین تجربه بهتری کسب کند، این میتوانست باعث شود او در تیم جایگاه بهتری داشته باشد.
این در حرف آسان است اما در عمل بسیار عجیب است. او کاپیتان اول تیم بود و بازیکن بزرگی بود.
او یک پسر جوان واقعا درخشان بود و در میانه زمین هم در کار با توپ بسیار خوب بود و همیشه به خوبی و سر بالا بازی میکرد.

ثورب دلیل رد کردن پیشنهاد های قرضی را در همان سال ۲۰۱۵ و در ماه می به MEN Sport گفت:

در باشگاهی مانند منچستریونایتد شما الزامی نمیبینید که به صورت قرضی تیم را ترک کنید، زیرا میخواهید ببینید که چه زمانی فرصت مناسب برای شما پیش می آید.

او اعتراف کرد که با دیدن اعتماد فنخال به پدی مک نیر و تایلر بلکت و بازی دادن به آنها در تیم اول، باعث افزایش اعتماد به نفس او شد، اگرچه او ناامید بود که بالاتر از او این دو مدافع را انتخاب کرده بود.
کین از ثورپ بعنوان یک هم تیمی حرفه ای در رده های جوانان منچستریونایتد یاد میکند. اما او اعتراف کرد که پس از اینکه هردو یونایتد را ترک کردند، بعد از گذشت یک سال، ارتباط خود را با کاپیتان سابقش قطع کرد. او گفت:

از زمان ترک یونایتد، من واقعا با او ملاقاتی نداشتم، این بسیار عجیب است اما من چیز زیادی راجب او نشنیدم.

کین تنها فردی نیست که از او بی خبر است. دو منبع دیگر نزدیک به منچستریونایتد نیز شماره ثورپ ۲۸ ساله را دارند اما پیام ها و تماس هایی که با او در واتسپ داشتند بی پاسخ ماندند.
یکی از منابع گفت:

به نظر می آید که او ناپدید شده و به هوا رفته است.

یکی از فراد داخل باشگاه نیز اینچنین ادامه داد:

باور کنید که ما در تلاش برای پیدا کردن او برای ساخت مستندی درباره قهرمانی جام جوانان ۲۰۱۱ هستیم.

آنها نیز شانسی نداشتند.
انگار ثورپ به محض جدایی از منچستریونایتد ناپدید شد.
او در سال ۲۰۱۵ به سرعت توسط رئیس با تجربه روترهام، استیو اوانز انتخاب شد.
او ثورپ را خرید و باور داشت که پس از صعود به چمپیونزشیپ، او سنگ بنای تیمش خواهد بود.
اوانز هنگام امضاء قرارداد با ثورپ در جولای ۲۰۱۵ گفت:

این مرد جوان همان کسی است که من از روز پایان یافتن قراردادش در منچستریونایتد زیر نظر داشتم.
هیچ چیز مخفی ای در میلرز وجود ندارد، من فصل گذشته در زماه های مختلف سعی کردم تام جوان را به صورت قرضی بگیرم ، اما در آن زمان ما نمی توانستیم این انتقال را رقم بزنیم.
این مرد جوان همه چیز هایی که یک فوتبالیست امروزی دارد را داراست. او قد بلند، قدرتمند، سریع و هوشیار و دارای توانایی فنی است. شکی نیست که این پسر جوان برای من استثنایی است.

ثورپ در سن کمی پیش از بسیاری از هم تیمی های خود در تیم جوانان، در سن ۲۲ سالگی با تیم وداع کرد.
پیام او در شبکه های اجتماعی به هواداران در آن تابستان نمونه خوبی برای نشان دادن شخصیت، هوش و اعتماد به نفس او بود. اما ناامیدی او در آن پیام واضح بود.
او در اینستاگرام نوشت:

من میخواهم از این فرصت استفاده کرده و از همه هواداران یونایتد که طی فصل گذشته با پیام هایشان مرا حمایت کرده اند تشکر کنم. همه آنها سوال مشابهی پرسیدند و تنها چیزی که من میتوانم بگویم این است که: این برای تمایل من به تلاش کردن نبوده است.
من حالا و همیشه برای بازی در منچستریونایتد جاه طلب هستم. من معتقدم که به طور منظم خودم را نشان داده ام؛ خصوصیاتی که این باشگاه بزرگ از بازیکنانش انتظار دارد، به گونه ای بود که من از حضور در این جمع ناامید شدم. با این حال پیشنهاداتی برای من رسیده اند و علاقه هایی از خارج از کشور نیز وجود دارند.

آیا روترهام پس از خروج از راهرو های کارینگتون، مقصد مناسبی برای ثورپ بود؟
این آسان است که بدون توجه به ابعاد مختلف این انتقال بگویید نه. اوانز در ماه سپتامبر از تیم رفته بود و ثورپ در شروع کار خود در قلب دفاع، آسیب پذیر ترین تیم چمپیونزشیپ در ابتدای مربیگری ردفیرن بود.
گرگ هالفورد که در کنار مانکونیان نیز بازی میکرد، یک بازیکن با تجربه در چمپیونزشیپ و یکی از بهترین مدافعین آن دوره.
او ثورپ را داخل بازی روترهام و خارج زمین مشاهده کرد و فهمید چه چیزی کم دارد.
هالفورد گفت:

بله، او فهمید که کار در روترهام چقدر سخت است.
بدیهی است که روش خاصی برای بازی در این تیم وجود دارد. همه نمیتوانند با روشی که یک سرمربی میخواهد بازی کنند و بدیهی است او در منچستریونایتد فارغ تحصیل شده و روش صحیح بازی را آموخته است، اما رفتن به تیمی مانند روترهام و سازگار شدن با سبک این تیم سخت است. اما شما میتوانید ببینید او چه ویژگی هایی دارد.

بدیهی است که وقتی از منچستریونایتد بیایید و با چالش هایی روبرو شده باشید، اما او تابحال حضور در پایین جدول را تجربه نکرده بود. فکر میکنم اولین بازی فصل پس از امضاء قرارداد، این من و او بودیم که در پست دفاع وسط بازی میکردیم.
ما واقعا شناختی از یکدیگر نداشتیم، او فصل قبل با ما نبود، بنابراین ما بازی یکدیگر را به خوبی نمیشناختیم و این برای او بسیار سخت بود.

هالفورد نیز مانند کین اشاره کرد که او واقعا پسر خوبی است. او گفت:

او واقعا از عهده خودش برآمد، او در حرفه ای بودن بهترین بود.
او در رختکن صدای بلندی نداشت، بیشتر با بچه ها صحبت میکرد و کمی بعد یخش آب میشد، تعامل با او بسیار راحت بود. بله، یک پسر باهوش و به روز.

اما مشخص شد که ثورپ به دلیل کمبود فرصت، خواهان ترک روترهام است.

او یک ستایشگر دیگر پیدا کرد؛ مدیر بردفورد، فیل پارکینسون که میخواست او را قبل از انتقال به روترهام به خدمت بگیرد. او ثورپ را در ژانویه ۲۰۱۶ برای جایگزین کردن بازیکن مصدوم خود، به صورت قرضی به خدمت گرفت.
او فقط ۴ بازی در لیگ یک برای خروس های جنگی بازی کرد و در مجموع ۱۱ در اولین فصل خود پس از جدایی از منچستریونایتد؛ او شواهد قانع کننده ای مبنی بر اینکه ثورپ میتواند برای این تیم چیز های زیادی به ارمغان آورد، به مدیران نشان نداد.


پارکینسون فصل بعد دوباره او را به خدمت گرفت و به صورت قرضی به بولتون برد، جایی که ثورپ بازی های زیادی برای این تیم انجام داد و علیرغم مشکلات مالی و مسائل خارج از زمین، او پیشرفت کرد و پارکینسون او را به یک هافبک دفاعی در لیگ یک تبدیل کرد. پارکینسون گفت:

من همیشه احساس میکردم که او میخواهد در بازی حرفه ای ظاهر شود. من واقعا فکر میکردم که تام پتانسیل بالایی دارد و من نیز از تطبیق پذیری او خوشم می آمد، این کلید خارج کردن تیم از تیمی کوچک بود.
او میتوانست در عقب بازی کند و در بولتون نیز در خط هافبک خوب بود، میتوانست به خوبی پاس بدهد و در ارتقاء سطح بولتون سهم بزرگی داشت.

مصدومیت بار دیگر امان او را برید، او پس از مصدومیت در دقیقه ۶۴ دیدار ۱-۱ بولتون مقابل ویمبلدون در سال ۲۰۱۷ گمان نمیکرد که دیگر دوره فوتبالی اش در انگلیس به سر آمده است.
روترهام او را در تابستان ۲۰۱۷بازیکن آزاد اعلام کرد، هرچند پارکینسون دیگر برای بار سوم او را به خدمت نگرفت.
تعجب همگان وقتی برانگیخته شد که او موافقت کرد در محیطی متفاوت با روترهام، برفورد یا بولتون برود، او سوپرلیگ هند را انتخاب کرد.
او پس از استعدادیابی توسط مدیر وقت آنها تدی شرینگهام و اشلی وستوود ، توسط اشلی وستوود، مدیر فنی باشگاه هندی، به سمت آی اس کی آتک مستقر در کلکته رفت.
این مدت کوتاه نیز خاتمه یافت و دوران حرفه ای ثورپ به پایان رسید.
ثورپ را اکنون میتوان درمیان نسل قدرتمند جوانان منچستریونایتد به حساب آورد. این مسئله گویای بسیاری از چیز هاست که نه کین نه هالفورد و نه سرمربی سابقش، پارکینسون با او در تماس نیستند. او یک صفحه شخصی در اینستاگرام دارد، که اگر آن نبود عملا تام ثورپ وجود خارجی نداشت.
در حقیقت این مقاله قرار بود مصاحبه ای با شخص ثورپ باشد، برای کشف اینکه او امروز چگونه زندگی خود را میگذراند و روز هایش را پر میکند. همانطور که دوباره امتحان میکنیم، لیست پیامک های او جای خالی ندارد و پیام های اینستاگرامش بدون پاسخ هستند.
ثورپ که اکنون ۲۸ سال دارد و مدتی است از فوتبال حرفه ای فاصلع گرفته است، زندگی ای کاملا خصوصی دارد. او مصاحبه نمیکند و نمیخواهد به گذشته نگاه کند.
اما یک سوال آزار دهنده باقی مانده است: چرا اوضاع برای بازیکنی با استعداد و ترکیب خوب پیش نرفت؟ چه کسی از بهترین آکادمی فوتبال جهان فارغ التحصیل شده است؟ چرا این کاپیتان برجسته جوان یونایتد در ۲۵ سالگی ، از نظر فوتبالی ، عملاً تمام شد؟


کین، فارغ تحصیل دیگر این آکادمی متاسفانه موارد مشابه را مشاهده نموده است. او می گوید:

در گروه سنی ما یک زوج بدون باشگاه وجود دارد.
من مطمئن نیستم که لارنل کول در این لحظه باشگاه داشته باشد، جان کوفی فکر نمی کنم او دیگر بازی کند و او همیشه در گروه سنی ما بازیکن خوبی بود.

بازیکنان مسیرهای مختلف را طی می کنند ، مگر نه؟ و این برای بعضی ها جواب می دهد و برای دیگران نه.
شاید در گذشته، اگر قرارداد شما خارج از قرارداد بودید، اگر پیشینه خوبی داشتید یا بازیکن جوانی بودید که دارای باشگاه های بالقوه ای بودند، فرصتی برای شما ایجاد میشد.
بدیهی است که از نظر بودجه، بسیاری ازبودجه ها کاهش یافته است، بنابراین باشگاه ها بسیار محتاط تر هستند و بازیکن که شما باشید را بیشتر مضطرب می کنند.

هالفورد، که ۱۸ ماه قبل از پیوستن به باشگاه فعلی ساوتند، بازیکن آزاد بود ، می داند که پس از آزاد شدن توسط باشگاه، بازگشت به بازی چقدر دشوار است. جو فعلی کرونا نیز فقط اوضاع را بدتر کرده است. او گفت:

پنج تا ده سال پیش، بازیکنان آزاد تمام قدرت را در جهان داشتند، اما اکنون شما خوش شانس هستید اگر یک باشگاه شما را انتخاب کند.
من فقط میتوانم تجربیات خودم را بگویم؛ من ۱۸ ماه بی کار بودم و سپس در لینکدین آگهی گذاشتم و در نهایت با یک قرارداد کوتاه مدت به ساوتند پیوستم. بنابراین از تغییرات لحظه ای فوتبال تعجب نخواهم کرد.
من در مورد مسائل پرورشی نمی توانم به جای تام صحبت کنم اما اگر شما پسر جوانی هستید و من یونایتد واقعاً خیلی از شما صحبت می کند، به نوعی انتظار می رود که روی پاهای خود بایستید.
اما در دوره ای هستیم که از نظر فوتبالی، دیگر اینطور نیست. فقط از شهرتی که دارید نمی توانید یک باشگاه جدید پیدا کنید. شما باید همیشه آماده امتحان کردن اقبالتان باشید و کمی به شانس امیدوار باشید و چیزی در دامن شما بیفتد.

و متأسفانه برای تام در حال حاضر کارساز نبوده است، اما امیدوارم او همچنان تلاش کند زیرا چیزهای زیادی برای ارائه دارد.
پارکینسون که سه بار سعر در جذب ثورپ داشت و او را بعنوان بازیکن دوست داشت، به طور خلاصه گفت:

بعضی اوقات بازیکنان فقط می خواهند در زندگی خود چیز دیگری را دنبال کنند. زندگی بیشتر از فوتبال است، شاید این دلیل تام بود.

مقاله از: دومنیک بوث

۰

درباره ی امیر محمد جمالی

مطلب پیشنهادی

مقاله: کریستیانو رونالدو دلیل تردید منچستریونایتد در مورد کاوانی است

قرارداد ادینسون کاوانی در پایان فصل جاری منقضی می شود و یونایتد قصد دارد با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =