یونایتد فنز

بروزترین مرجع خبری منچستریونایتد در ایران

تاثیر ماتا و لینگارد در طراوت تاکتیک های مورینیو

شیاطین سرخ در یک جدال یک طرفه در اولدترافورد، کلبه نشین ها لندن را با نتیجه 4-1 در هم کوبیدند.

یونایتد فنز – بازی از همان ابتدا تحت کنترل میزبان بود و به راحتی برنامه های خود را در زمین پیاده می کردند، حتی پیش از آن که در نیمه دوم تیم حریف 10 نفره شود. در این بین، دو عامل اصلی چنین نمایش باکیفیتی را می توان خوان ماتا و جسی لینگارد در نظر گرفت. از طرفی نیز دیوگو دالوت و اشلی یانگ به عنوان مدافع کناری نقش خود را به بهترین شکل ممکن ایفا نموده و ثبات بسیار بالایی در پست های حیاتی یونایتد داشتند. این دو نه تنها در تحرکات دفاعی به خوبی ظاهر شده بلکه در برنامه های هجومی نیز مشارکت فوق العاده ای از خود نشان داده که موجب روانی حرکت تیم به سمت جلو بودند.

 

مساله این جاست که دالوت بازیکنی جوان و یانگ سربازی کهنه کار است و نمی توان انتظار عملکردی ثابت را از آن ها داشت. یونایتد می بایست در ژانویه و یا تابستان پیش رو مدافع کناری جذب کند تا بتواند آن چیزی که در جناحین نیاز است را برآورده سازد. در این دیدار شاهد نمایش بسیار خوبی بودیم ولی قطعا این وضعیت مستمر نخواهد بود، به علاوه این که غیر از فولهام، کمتر تیمی مدافع کناری ناتوانی هم چون دنیس اودوی در ترکیب دارد که تا این حد به یانگ مجال درخشش بدهد.

 

 

 چنین عملکرد حیرت انگیزی از ماتا و لینگارد بیشتر بر این علت است که آن ها اخیرا به طور ثابت در ترکیب حضور داشته و در بالاترین سطح آمادگی قرار دارند. از این رو، با توجه به این که در این فصل نمی توان انتظار داشت شیاطین سرخ به عنوان خاصی دست یابند، می بایست بر این شیوه تمرکز بیشتری داشته باشند، چرا که تنها راه راضی نگاه داشتن هواداران و تماشاچیان این است که فوتبالی چشم نواز ارائه دهند.

 

این دو بازیکن بر خلاف پوگبا شخصیتی تطبیق پذیر دارند و زمانی که برنامه و نقشه ای در اختیار آن ها قرار داده می شود می توانند به راحتی آن را دنبال کنند. اما ستاره فرانسوی این چنین نیست و می بایست دقیقا همان مسیری که در آن تخصص دارد پیش رویش قرار گیرد در غیر این صورت کمتر شاهد تاثیرگذاری او در جریان بازی خواهیم بود، که همین مساله بارها موجب ناسازگاری او با تفکرات مورینیو شده است.

 

 

همانطور که شاهد بودیم ماتا در مرکز کنترل امور قرار داشت و به خوبی نیز از پس آن بر آمد. دلیل این توانایی از آن جا نشات می گیرد که وی همواره چنین وظایفی بر عهده نداشته است و در دوران حضور خود چه در چلسی و چه در والنسیا اغلب تحت حمایت دیگر بازیکنان قرار می گرفت. از این رو فهم و درک مناسبی نسبت به شیوه های مختلف بازی کسب نموده است، به علاوه این که از توانایی بالایی در حمل سریع توپ نیز برخوردار می باشد. در مورد لینگارد نیز چنین می توان گفت که او هیچ گاه در نقش بازی ساز اصلی تیم قرار نداشته و توانایی او در سرعت عمل بالا و تحرکات بدون توپ خلاصه می شود.

 

پس می بایست برنامه و وظایف مشخصی بر عهده او قرار گیرد و بدین ترتیب می توان آن ها را از دنبال نمودن غریزه و دیدگاه های شخصی دور نمود. در غیر این صورت اگر در میدان آزادانه رها شوند ممکن است نتایج ناگواری به همراه داشته باشد. این دو در کنار هم تاثیر خارق العاده ای بر قوای هجومی ایجاد کرده و نکته اصلی آن جاست که هیچ گاه نقش خود را فراموش نمی کنند.

 

 

دیگر ویژگی این زوج آن است که از توانایی خوبی در ارتقاء سطح کیفی دیگر بازیکنان نیز بهره مند هستند. آن ها همواره به سمت جلو حرکت کرده و به دنبال راهی می گردند تا تیم را پیش برانند. گل دوم و سوم به طور کامل ارزش این دو مهره را شرح می دهد. درخشش آن ها تنها به دلیل تاثیر مستقیم بر توپ و میدان نیست، بلکه ایجاد فرصت و موقعیت برای دیگر بازیکنان نیز از فواید حضور آن ها در قوای هجومیست. بارها دیده شد که دیوگو دالوت فضای بسیار وسیعی در اختیار داشت، چرا که مدافعین در مرکز خط دفاعی تجمع کرده تا اثر ماتا و لینگارد را خنثی سازند. درست است که تیم مقابل فولهام بود اما شیاطین سرخ پیش از این نیز در این فصل، با رقیبانی در این سطح رو در رو قرار گرفته بودندT اما به هیچ وجه چنین عملکردی ارائه نکردند.

 

واقعیت این است که در مورد پوگبا، تحت مربیگری مورینیو، نمی توان انتظار درخشش داشت، اما خوان ماتا و جسی لینگارد این قابلیت را دارند که در شرایط کنونی نمایشی درخور توقعات هواداران ارائه شود. بدین ترتیب مورینیو می تواند به تدریج بار را از دوش نمانیا ماتیچ کاهش داده و از فرد در ترکیت استفاده کند، تغذیه لوکاکو را افزایش دهد و سپس در پنجره نقل و انتقالات با به خدمت گرفتن دو مدافع کناری توانمند، سرانجام به همان کیفیتی که همگان از منچستر یونایتد انتظار دارند، دست یابد.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x