کریستیانو رونالدو

بررسی یک احتمال و طرح یک سوال: آیا کریستیانو رونالدو می‌تواند در منچستریونایتد فعلی درخشان ظاهر شود؟

اخیراً شایعاتی در مورد علاقه مجدد یونایتد به این بازیکن شنیده می‌شود. در این مقاله قصد داریم به دور از احساسات، جایگاه رونالدو در منچستریونایتد را بررسی، قابلیت‌های او را با بازیکنان فعلی مقایسه و سبک بازی او را با نیازهای تیم مطابقت دهیم.

یونایتدفنز- پس از خروج کریستیانو رونالدو از منچستریونایتد، همواره شایعات بازگشت او به الدترافورد وجود داشته است؛ قبل از تمدید قرارداد با رئال مادرید، پس از خروج از مادرید و حالا در یوونتوس. البته که تعداد قابل توجهی از هواداران، کریستیانو را دلیل علاقه‌مند شدن خود به تیم محبوبشان می‌دانند اما هدف ما در این مقاله چیز دیگری است. تأثیر رونالدو در منچستر، سازگاری با سبک فعلی و مشکلات جذب او از جمله مواردی است که در ادامه متن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

عملکرد و افتخارات کریستیانو رونالدو

بررسی افتخارات رونالدو از حوصله متن خارج است و تنها برای یادآوری چند مورد را بررسی می‌کنیم. کریستیانو تا به حال ۸۵۵ بازی باشگاهی را در چهار لیگ سپری کرده است که حاصل آن ۶۴۴ گل و ۲۲۳ پاس گل بوده است. او پنج بار برنده بزرگترین جایزه فردی یعنی توپ طلا شده است و چهار بار کفش طلای اروپا را از آن خود کرده است. رونالدو ۱۳ بار در تیم منتخب فیفا و ۱۴ بار در تیم منتخب یوفا قرار گرفته است. او در رده ملی نیز کاملاً موفق بوده و احتمالاً با شکستن رکورد علی دایی به بیشترین گل زده در رده ملی دست پیدا کند.

کریستیانو رونالدو

رونالدو به همراه تیم‌های خود ۸ بار قهرمان لیگ شده است و ۵ بار نیز در لیگ قهرمانان اروپا مقام نخست را کسب کرده است. او با منچستریونایتد لیگ برتر، جام حذفی، جام اتحادیه و جام خیریه را کسب کرده است. در سال‌های اخیر با یوونتوس نیز افتخارات تیمی و فردی زیادی کسب کرده است که جمله آنها می‌توان به قهرمانی لیگ، قرارگیری در تیم منتخب فصل و کسب عنوان با ارزش‌ترین بازیکن سری آ اشاره کرد.

کمک‌های کریستیانو رونالدو به منچستریونایتد

وضعیت فعلی منچستریونایتد با تیمی که رونالدو دهه پیش در آن حضور داشت قابل مقایسه نیست. این تیم هنوز در مرحله پوست‌اندازی بوده و ناقص است. جدا از کادر مدیریتی، تیم یونایتد نقاط ضعفی دارد که رونالدو می‌تواند برخی از آنها را برطرف کند. یکی از مهم‌ترین آنها کمبود بازیکن حرفه‌ای و رهبر است. تیم جوان است و تصور کنید که بازیکنی مانند کریستیانو چقدر می‌تواند در روند رشد گرینوود، ویلیامز، ترائوره، توانزبه و حتی جیمز و ون‌بیساکا موثر باشد.

فقدان یک گلزن باثبات و کسی که روی زمین و هوا مهارت داشته باشد، در تیم سولشر حس می‌شود. یونایتد در بلندمدت روی میسون گرینوود حساب باز کرده است اما فعلا باید از گزینه‌های کوتاه‌مدت استفاده کند تا انتظارات و فشار روانی بیش از حد آینده گرینوود را تهدید نکند. حضور رونالدو تا حد زیادی مشکل یاد شده را مرتفع می‌کند.

کریستیانو رونالدو

به دلیل شیوع کووید-۱۹ و عواقب آن، درآمد باشگاه به طرز قابل توجهی کاهش یافته است. تنها در یک چهارم ابتدایی فصل جدید، ۲۵.۷ درصد از سود تبلیغات کاسته شده است. بازگشت رونالدو و پوشیدن مجدد پیراهن شماره ۷ بدون شک یک تأثیر قابل توجه در این ارقام خواهد داشت و یونایتد می‌تواند امیدوار باشد، همانگونه که یوونتوس از تعداد فالوورها و تبلیغات این بازیکن به درآمد رسید، آنها نیز بخشی از ضررهای ویروس کرونا را جبران کنند.

جایگاه کریستیانو رونالدو در منچستریونایتد چگونه خواهد بود؟

پس از گذشت سال‌ها، حالا منچستریونایتد بازیکنی مشابه کریستیانوی جوان را در ترکیب خود دارد؛ مارکوس رشفورد محصول آکادمی است و با اینکه عملکرد خوبی دارد، هنوز هم پیشرفت او قابل تصور است. ضمناً یونایتد در پست وینگر چپ دنیل جیمز و حتی آنتونی مارسیال را در اختیار دارد. جذب یک بازیکن دیگر در این پست خاطرات خرید غیرضروری الکسیس سانچز را زنده می‌کند که تبعات کمی نداشت. اما همانطور که گفتیم یک مهاجم هدف و گلزن می‌تواند به تیم اضافه شود. به هیت‌مپ رونالدو در سه فصل اخیر و تعداد بازی‌های او در تصویر زیر دقت کنید.

کریستیانو رونالدو

او در سمت چپ زمین حضور فعال‌تری داشته است اما از طرف دیگر تمایل او به میانه زمین و نزدیکی به دروازه حریف نیز مورد توجه است. خصوصیات رونالدو با مرور زمان از یک وینگر چپ به سمت یک مهاجم تغییر پیدا کرده است. در جدول ۱ مقایسه‌ای بین رونالدو، رشفورد و مارسیال در امور هجومی انجام شده است.

بازی گل گل غیر پنالتی تفاضل xG و تعداد گل غیرپنالتی گل بیرون محوطه

شوت (تبدیل به گل)

رشفورد

۳۱

۱۷ ۱۱ ۰.۲- ۴

۲.۵ (۲۲%)

مارسیال

۳۲ ۱۷ ۱۷ ۶.۱+ ۵

۱.۸ (۲۹%)

رونالدو

۳۳

۳۱ ۱۹ ۲.۱+ ۷

۴.۳ (۲۲%)

جدول۱. مقایسه رونالدو، رشفورد و مارسیال در فصل ۲۰۱۹/۲۰ در لیگ

 

مشخص است که رونالدو حتی بدون پنالتی هم گل‌های بیشتری به ثمر رسانده است. اما از طرفی مارسیال از میانگین گل مورد انتظار (xG) بسیار بهتر عمل کرده و ۶.۱ گل بیشتر از حد انتظار به ثمر رسانده است که از رونالدو نیز فرصت‌طلب‌تر نشان داده است.  در معیار نرخ گلزنی نسبت به شوت‌ها نیز مارسیال بهتر از رونالدو بوده است؛ با این حال این معیار به تنهایی کافی نیست و باید میزان تحرک بازیکن را هم در نظر گرفت. رونالدو بیشتر از مارسیال خود را در موقعیت گلزنی قرار می‌دهد و شوت‌های بیشتری روانه دروازه می‌کند.

 

پاس گل پاس کلیدی دریبل موفق دوئل‌های هوایی (موفق) دوئل‌های زمینی (موفق)

رشفورد

۷ ۱.۱ ۵۰ ۲.۳ (۳۲%)

۸.۴ (۴۷%)

مارسیال

۶

۱ ۴۱ ۳ (۲۳%)

۸.۶ (۴۱%)

رونالدو

۵ ۱.۵ ۵۷ ۲.۳ (۵۳)

۶.۹ (۵۵%)

جدول ۲. مقایسه رونالدو، رشفورد و مارسیال در فصل ۲۰۱۹/۲۰ در لیگ

 

تعداد پاس گل، پاس‌های کلیدی و نرخ دریبل‌های موفق را در جدول ۲ مشاهده می‌کنید. رونالدو نسبت به مارسیال و رشفورد در دوئل‌های کمتری شرکت می‌کند و در مقابل نرخ موفقیت او (خصوصاً در نبردهای هوایی) بالاتر است.

مشکلات و موانع جذب کریستیانو رونالدو

کریستیانو از فصل ۲۰۱۸/۱۹ به تیم یوونتوس اضافه شده است و در سه فصل اخیر بیشترین امتیاز در میان بازیکنان تیمش را از سایت‌های whoscored و sofascore دریافت کرده است. جدا از آمارها، او فردی موثر در نتایج کسب شده توسط یوونتوس بوده و قراردادش تا ژوئن ۲۰۲۲ معتبر است. در چنین شرایطی جدا کردن این بازیکن کار دشواری است و حتی وارد کردن پل پوگبا در معامله نیز کافی نخواهد بود. برخی منابع دلیل فروش او را حقوق سنگین (حدود ۵۰۰ هزار پوند در هفته) و چندبرابری در مقایسه با سایر بازیکنان می‌دانند اما در مقابل نیز او درآمدهای فراوانی را نصیب باشگاهش کرده است.

شاید تنها انگیزه یوونتوس برای صدور اجازه جدایی، این باشد که در پایان فصل تنها یک سال از قرارداد رونالدو باقی می‌ماند و با فروش او بتواند از جدایی آزادش جلوگیری کند. البته کاملاً قابل انتظار است که یوونتوس درخواست کند بازیکنی مانند پوگبا به معامله اضافه شود که او نیز درآمدهای تبلیغاتی داشته و به جای یک سال، در سال‌های بیشتری به باشگاه سود برساند.

کریستیانو رونالدو

مورد دیگر قرارگیری کریستیانو در ترکیب است. او در یوونتوس معمولاً در پست وینگر چپ و در نقش inside forward برای حمایت از مهاجم هدف به کار گرفته شده است و گاهی نیز در سیستم دو مهاجمه به میدان رفته است. در مقاله قبلی مشکل یونایتد در چینش‌های مختلف را بررسی و نیاز وینگرها برای کمک در امور دفاعی مورد بحث قرار گرفت و مشخصاً رونالدو چنین وینگری نیست. پست مورد انتظار برای او مهاجم هدف است. البته که اکنون مارسیال نیز یک مهاجم هدف تخصصی نیست و همواره شاهد جابجایی او و رشفورد هستیم. بهرحال اینکه رونالدو به عنوان یک مهاجم نوک چقدر کارایی دارد، احتمالاً در این فصل بیشتر مشخص خواهد شد؛ چرا که پیرلو ترکیب‌هایی متفاوت از سرمربیان قبلی را به کار گرفته است.

مشکلات دیگری نیز در این پروسه مطرح می‌شوند که اهمیت کمتری دارند. برخی سن ۳۶ سالگی رونالدو را مناسب تیم درجه یک اروپایی نمی‌داند اما او با آمادگی بدنی خود همانند بازیکنی نشان می‌دهد که تازه وارد دهه چهارم زندگی خود شده است. حقوق هفتگی نیز به لطف دیدگاه اقتصادی اد وودوارد احتمالاً مشکلی ایجاد نخواهد کرد؛ ضمن اینکه با خروج بازیکنان مازاد، تأمین حقوق رونالدو ساده‌تر خواهد شد. برخی نیز ادعا دارند که کریستیانو نمی‌خواهد یا نمی‌تواند در منچستریونایتد و لیگ برتر بازی کند که با توجه به سابقه بازی و محبوبیت او، این گفته جای بحث دارد.

سخن پایانی

با توجه به بررسی‌های صورت گرفته در این مقاله مشخص می‌شود که رونالدو هنوز هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و مهم‌تر از آن، می‌تواند به عنوان یک الگو به جوانان تیم کمک کند. البته برای جذب او مشکلاتی وجود دارد؛ منچستریونایتد به یک وینگر نیاز ندارد و از او باید به عنوان مهاجم هدف استفاده کند. از طرف دیگر یوونتوس به راحتی بزرگ‌ترین وزنه اقتصادی و بازیکن موثر خود را از دست نخواهد داد. توجه کنید که اخبار جدایی رونالدو از منابع معتبر و درجه یک مطرح نشده است. اگر منچستریونایتد قصد به خدمت گرفتن کریستیانو رونالدو را دارد باید منتظر حساب و کتاب مالی یونتوس یا اتفاقی عجیب (همانند جدایی رونالدو از رئال مادرید) باشد.

در انتها کلیپی از تمام ۳۷ گل و پاس گل کریستیانو رونالدو در فصل ۲۰۱۹/۲۰ سری آ قرار داده‌ایم.

درباره ی فرشاد رضایی

مطلب پیشنهادی

بارسلونا علاقه منچستریونایتد برای ستاره تیمش را پیگیری میکند

انتقال او در تابستان میتواند انجام شود. ۰

یک دیدگاه

  1. انصافا دارید رونالدو رو با راشفورد و مارسیال مقایسه میکنید?

    ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + ده =