خانه / مقاله و تحلیل / بررسی چهار ترکیب مورینیو در میانه میدان

بررسی چهار ترکیب مورینیو در میانه میدان

مدتیست که چیدمان خط میانی یونایتد یکی از جنجالی ترین عناوین رسانه های ورزشی شده است.

یونایتد فنز – مساله اینجاست که تنها دلیل جلب نظر کارشناسان مخارج زیاد در این زمینه نیست بلکه مواجهه مورینیو با مصدومیت های متعدد در این بخش از میدان نیز مزید بر علت شده است. حضور دو مهره اصلی خط هافبک یعنی پاول پوگبا و نمانیا ماتیچ روی هم رفته چیزی در حدود ۱۲۹ میلیون پوند برای یونایتد هزینه بر جای گذاشت. از طرفی دیگر غیبت کاپیتان مایکل کریک به دلیل عمل جراحی قلب ثبات در تئوری های مورینیو را با چالش رو به رو ساخت و باعث شد تا بدین جای کار وی با چهار ترکیب مختلف در میانه میدان به دنبال راه حل باشد. در ادامه به تحلیل این چهار مورد می پردازیم:

 

تاتنهام ۲-۰ منچستر یونایتد (۱۱/۱۱/۹۶)

 

در این بازی مورینیو تصمیم بر آن گرفت تا پوگبا و ماتیچ را در کنار یکدیگر قرار دهد و جسی لینگارد پشت سر لوکاکو ایفای نقش نماید. یونایتد در جریان این شکست تنها ۴۷% از مالکیت توپ را در اختیار داشت و به راحتی از جانب خط حمله زنبق ها تحت فشار قرار می گرفت. ماتیچ و پوگبا با کسب ۸۲% موفقیت در پاس یکی از پایین ترین آمار خود را در این فصل رقم زدند، حتی در تاثیر گذاری نیز کیفیت چندانی ارائه ندادند.

با توجه به این مورینیو می توانست با قرار دادن یک مهره در مرکز خط دفاعی و حذف لینگارد آزادی عمل بیشتری برای پوگبا در یک سوم هجومی فراهم سازد  اما در مقابل تاتنهام با استفاده از توان بازی سازی کریستین اریکسن افسار بازی را در نیمه زمین مهمان در اختیار گرفت.

 

امتیاز: ۴/۱۰

 

منچستر یونایتد ۲-۰ هادرزفیلد تاون (۱۴/۱۱/۹۶)

 

در این دیدار پوگبا جای خود را به مک تامینای جوان داد تا در کنار ماتیچ قرار بگیرد و لینگارد کماکان در پست شماره ۱۰ حضور داشت. البته هادرزفیلد به هیچ وجه توان و کیفیت تاتنهام را دارا نمی باشد اما خط میانی یونایتد بر بازی تسلط یافت و توانستند ۷۲% از مالکیت توپ را از آن خود کنند.

جوان ۲۱ ساله لنکستری ارتباط بسیار خوبی با ماتیچ برقرار نمود و هر دو چیزی در حدود ۹۳% موفقیت در پاس را ارائه دادند. ماتیچ نیز با وجود مک تامینای عملکرد مطمئن تری نسبت به ومبلی به نمایش گذاشت چرا که این بازیکن جوان در تحرکات هجومی همان قدر که در کار دفاعی ایفای نقش می نمود مشارکت داشت. لینگارد نیز در خط حمله تاثیر بیشتری ایجاد نمود، پاس های دقیق تری فراهم ساخت و نشان داد که همواره در دسترس ماتیچ و مک تامینای قرار دارد.

 

امتیاز: ۷/۱۰

 

نیوکاسل ۱-۰ منچستر یونایتد (۲۲/۱۱/۹۶)

 

اخبار حاکی از آن بود که پوگبا پیش از سفر به سنت جیمز پارک دچار مصدومیت شده است اما بعد از آن که مورینیو متقاعد شد که مشکلی وجود ندارد در ترکیب قرار گرفت. این مساله کندی تحرکات پوگبا را توجیه می کرد تا نهایتا در دقیقه ۶۵ بر روی نیمکت قرار گرفت. ماتیچ ثبات خوبی در میانه میدان داشت و عملکرد او باعث شد تا یونایتد ۶۴% مالکیت توپ را از آن خود کند.

همچنین شیاطین سرخ در این دیدار دوبار از خط میانی اقدام به موقعیت سازی نمودند، بیش از همه ترکیبات دیگر، اما هیچ کدام از مهره ها نتوانستند برای لوکاکو آنطور که می بایست موقعیت فراهم آورد. لینگارد هم که در این فصل از ثبات نسبتا خوبی برخوردار بوده در فرار ها نا موفق بود و تهدیدی بر روی دروازه حریف ایجاد نکرد. مورینیو می توانست با ورود مک تامینای و کریک در نیمه دوم با تجدید قوای خط میانی عملرکرد بهتری را ارائه دهد.

 

امتیاز ۵/۱۰

 

هادرزفیلد ۰-۲ منچستر یونایتد (۲۸/۱۱/۹۶)

 

یونایتد در مرحله پنجم از جام حذفی با ترکیبی خطی در میانه میدان مقابل تریرها قرار گرفت، پوگبا به دلیل بیماری غایب بود و بدین ترتیب مک تامینای، ماتیچ و کریک در زمین حضور یافتند. چنین به نظر می رسید که شیاطین سرخ عنصر خلاقیت در بازی سازی را بدون وجود پوگبا در خط هافبک از دست داده اند. تیم میزبان ۵۴% مالکیت را در دست داشت و قرمزها را ناچار ساخت تا جهت استفاده از لوکاکو به توپ های بلند روی آورند. این چینش پس از بازی افسوس بسیاری از هواداران را از نحوه بازی مورینیو برانگیخت، چرا که تغییری بسیار زیاد در خط حمله زهرآگین منچستر یونایتد از زمان فرگوسن کبیر تا بدین جای کار ایجاد شده است.

 

منبع: SQUAWKA

درباره ی علیرضا حسینیان

علیرضا حسینیان
از سال 1998 بعد از جام جهانی علاقمند به یونایتد شدم و به شدت ضد چلسی، لیورپل و بایرن هستم، منتظر روزی ام که پادشاه رونی در مقام سرمربی به صحنه ی تئاتر رویاها بازگردد.

جعبه "همچنین ببینید"

تحلیل اختصاصی از آخرین دیدار پیش‌فصل/ ضعف در بازی‌ سازی

شب گذشته منچستریونایتد در آخرین دیدار پیش‌فصل به مصاف بایرن‌مونیخ رفت و با یک گل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *