خانه / هیچکدام / بررسی تاریخ منچستریونایتد از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۹

بررسی تاریخ منچستریونایتد از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۹

با ما همراه باشید تا وقایعی که در دهه نهم تاریخ منچستر یونایتد، از زمان تاسیس ان رخ داد را بررسی کنیم…

یونایتدفنز – اولین جام فرگوسن در منچستر، در فینال جام حذفی مقابل کریستال پالاس به دست امد، پس از یک فصل نا امید کننده در لیگ برتر همین جام حدفی بود که باعث شد فرگوسن اخراج نشود. تنها ۹ سال بعد به نظر میامد گل لی مارتین در برابر کریستال پالاس که موجب پیروزی منچستر شده بود، جرقه ای بود که بعد ها باعث منفجر شدن منچستر شد و باشگاه را از این رو به ان رو کرد.

جام حذفی 1990، اولین جام فرگوسن
جام حذفی ۱۹۹۰، اولین جام فرگوسن

کسب ان جام حذفی موجب شد تا یونایتد پس از ۵ سال دوباره به فوتبال اروپا بازگردد و در کمال ناباوری در اولین فصل حضور فرگوسن در اروپا، منچستر توانست تا فینال تورنومت پیش برود که انجا به بارسلونا برخورد و توانست با مغلوب کردن حریف اسپانیایی خود با نتیجه ۲ بر ۱ بر فراز قله اروپا بایستد.

طولی نکشید که در سال ۱۹۹۲ صبر هواداران منچستر برای فتح لیگ نیز به پایان رسید، منچستر در صدر جدول با لیدز در حال رقابت تنگاتنگی بود، فرگوسن ان فصل با کسب جام حذفی سه جام برای منچستر به ارمغان اورده بود و خالا نوبت لیگ بود، با اینکه لیورپول میانه های جدول دست و پا میزد اما در هفته های اخر نقش تاثیر گزاری در تعیین قهرمان داشت. انها توانستند منچستر را در انفیلد ۲ بر ۰ شکست دهند تا جام به لیدز برسد، البته منچستر جام را از دست نداد بلکه این لیدز بود که با شایستگی تمام ان را فتح کرد. لیدز را میتوان نمونه ی بارزی به باشگاه لستر سیتی دانست، انها از ان به بعد دیگر نتوانستند حتی به صور جدول نزدیک شوند.

فصل بعد فصلی بود که اریک کانتونا به منچستر قدم گذاشت، کانتونا غرور و اعتماد به نفس را به رختکن تیم اورد و با ۹ گلی که در لیگ به ثمر رساند به یونایند کمک کرد پس از ۲۶ سال لیگ را فتح کند.

اریک کانتونا
اریک کانتونا

سال بعد یعنی فصل ۱۹۹۳/۹۴ فصلی به یاد ماندنی در تاریخ منچستریونایتد است، ان فصل اریک کانتونا پیراهن شماره ۷ را که مدت زیادی به برایان رابسون تعلق داشت بر تن کرد و منچستر در پست شماره یک پیتر اشمایکل کبیز را به خدمت گرفت و با کمک ان دو توانست دابل کند و لیگ و جام حذفی را هر دو کسب کند.
فصل بعد منچستر کانتونا را به دلیل محرومیت ۸ ماه اش پس از درگیری اش با یک طرفدار کریستال پالاس از دست داد و به همین خاطر نتوانست از دابل خود دفاع کند. منچستر لیگ را با یک امتیاز اختلاف به بلکبرن واگذار کرد و در فینال جام حذفی نیز یک صفر از اورتون باخت.

پیتر اشمایکل
پیتر اشمایکل

در می ۱۹۹۷ کانتونا پس از بازگشتش به یونایتد کمک کرد تا چهارمین عنوان لیگ را در دهه نود کسب کند و در اخر همان فصل در حین ناباوری تنها در سن ۳۰ سالگی از فوتبال خداحافظی کرد. به موجبه خداحافظی کانتونا منچستر فصل بعد نتوانست حتی یک جام کسب کند تا ارسنال در فصل ۱۹۹۷/۹۸ دابل کند. البته مصدومیت بازیکنان کلیدی یونایتد از جمله روی کین و رایان گیگز بی اثر نبودند.

چمپیونز لیگ 1999
چمپیونز لیگ ۱۹۹۹

تاثیر گیگز را میتوان در نیمه نهایی جام حذفی سال ۱۹۹۹ مشاهده کرد، هنگامی که یکی از زیباترین گل های یونایتد را در دهه نود مقابل ارسنال به ثمر رساند تا منچستر را به فینال برساند. در فینال نیز اسکولز و شرینگهام در برابر نیوکستل گلزنی کردند تا منچستر بار دیگر جام حذفی را از ان خود کند و برای بار سوم دابل کند زیرا که در ان فصل منچستر با پیروزی بر تاتنهام در الدترافورد توانست لیگ را نیز از چنگ انها در بیاورد. اما فصل هنوز تمام نشده بود و هر چه منچستر به جلو میرفت باشکوه تر از همیشه نشان میداد. در همان قصل بود که مس از کسب دابل، منچستر توانست با شکست یوونتوس در نیمه نهایی لیگ قهرمانان به فینال برود تا با بایرن مونیخ در بارسلونا دیدار کند. در ان سال یکی از دراماتیک ترین فینال های تاریخ فوتبال رقم خورد، در حالی که بایرن یک بر صفر پیش افتاده بود با مصدومیت بازیکن های کلیدی خود روبرو شد و در دقایق اخر بازیکن های تعویضی منچستر توانستند به فاصله چند دقیقه دو گل به بایرن بزنند تا برای اولین بار از ۱۹۶۸ چمپیونزلیگ را از ان خود کنند و برای اولین بار در تاریخ نیز به سه گانه برسند.
ان فصل الکس فرگوسن لقب سر را از ملکه انگلیس دریافت کرد تا در پایان قرن نوزدهم منچستر علاوه بر بهترین باشگاه دنیا به بزرگترین برند تجاری هم بین باشگاه های فوتبال تبدیل شود.

درباره ی فرشید دیناری

فرشید هستم، فرشید دیناری. از زمانی که فوتبال رو شناختم عاشق زلاتان شدم و هستم و به هر تیمی که رفته به عشقش دنبالش رفتم. سابقه فعالیت تو فن پیج پاری سن ژرمن دارم ولی از وقتی زلاتان به برگترین باشگاه دنیا اومد جدی تر از همیشه دارم فعالیت میکنم. به امید قهرمانی خدا و تیمش

جعبه "همچنین ببینید"

شکل دیگری از معاملات در راه است؛ بازیکن در ازای بازیکن

امروز Gazzetta dello Sport با تیتری بزرگ حکایت از وجود معادلاتی پیچیده ما بین یونایتد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *