دوشنبه , خرداد ۲۸ ۱۳۹۷
خانه / مقاله و تحلیل / بدترین خرید های منچستر یونایتد در تاریخ

بدترین خرید های منچستر یونایتد در تاریخ

پر افتخار ترین باشگاه بریتانیا سالیان سال خرید ها بسیار فوق العاده و شگفت انگیز داشته است، ولی آنها بدون خرید های بسیار بد نیر نبوده اند!

یونایتد فنز – خرید هایی از سوی باشگاه منچستر یونایتد در ۳۰ سال گذشته دنیا فوتبال را متحول کرده است ولی در عین حال برای هر کانتونا یک کلبرسون وجود دارد!

دیوید مویز و لوئیس فنخال به خاطر داشتن عملکرد ضعیف در نقل و انتقالات انتقادات شدیدی را دریافت کرده بودند ولی سر الکس فرگوسن نیز در ۲۷ فصل و کارنامه موفقش نیز اشتباهاتی داشته است.

در ادامه با شما خواهیم بود همراه ۹ تا از بدترین خرید های تاریخ باشگاه…

۹٫به به / از ویتوریا / ۷٫۴ میلیون یورو پوند / ۲۰۱۰ 

انتقال به به از ابتدا یک انتقال اشتباه بود، پیوستنش به شیاطین بعد از گذشت ۱ سال از حضورش در جام جهانی. البته شایان ذکر است که این انتقال بعد از عوض کردن مدیر برنامه هایش که در باشگاه شاغل بود شکل گرفت.

او حتی ۱ بار هم در لیگ برای منچستر بازی نکرد و در کل ۷ بار به میدان رفت و ۳ فصل متوالی به صورت قرضی در تیم های دیگر توپ میزد ولی هیچوقت کیفیت لازم را دارا نبود.

۸٫گری بیرتلس / از ناتینگهام فارست / ۲ میلیون پوند / ۱۹۸۰

برگردیم به دورانی که بازیکنان با انتقالات میلیونی جز استثنائات دنیای فوتبال بودند. به نظر میرسید که یونایتد با یک قیمت بسیار عالی بیرتلس را به خدمت گرفته است، یک بازیکن بسیار خوب از ناتینگهام فارست، ولی در فصل اول حضورش موفق فقط به زدن ۱ گل برای منچستر در FA Cup زیر نظر دیو سکستون شد. او موفق شد ۱۱ بار تور دروازه های حریف را بلرزاند و ۱۹۸۲ بعد از اینکه رون آتکینسون اعلام کرد به او نیازی ندارد آهنگ پیوستن به باشگاه اسبق خود را کرد.

۷٫مارک بوسنیچ / از استون ویلا / انتقال آزاد / ۱۹۹۹

با داشتن سابقه کمی در اواخر دهه ۸۰ و داشتن ۷ سال فوق العاده در استون ویلا، بوسنیچ آماده بازی به جای اشمایکل مصدوم بود. ولی برگشت وی به تئاتر رویا ها هیچوقت مثل دفعه اول نبود و سر الکس بیشتر به خاطر حرفه ای نبودن او می نالید. سر الکس فرگوسن در کتاب زندگی نامه خودش چنین نوشت:

“بوسنیچ یک حرفه ای افتضاح بود. ما در ویمبلدون بازی داشتیم و او همه چیز سفارش داد! ساندویچ، سوپ , استیک. او کل منو را میخواست. “

این گلر نیز با ۱۵ بازی برای شیاطین به دوران خود خاتمه داد.

۶٫ممفیس دپای / از آیندهوون / ۲۸ (۳۵) میلیون پوند / ۲۰۱۵ 

قبل از پیوستن این پسر هلندی به جمع یونایتدی ها، مربی جوانان تیم آیندهوون او را در مقایسه با کریستیانو رونالدو بهتری میدانست، شاید اگر این اتفاق رخ نمیداد این جوان هلندی بهتر و بهتر میشد. بعد از ۱۸ ماه او واقعا جایگاه آن مقایسه های نه همیشه بی جا از دست داده بود.
او هیچ وقت نتوانست عملکردی خیره کننده تحت نظر جوزه مورینیو یا لوئیز فنخال داشته باشد. شاید بتوان از ماندگار ترین لحظات دوران او به اشتباهش در بازی افتخاری رونی که به خنده رونی و پسرش به برگردان اشتباهش بود اشاره کرد! او یونایتد را با بند خرید مجدد به مقصد لیون ترک کرد ولی انتظار میرود که آرزوی دوباره با رونالدو مقایسه شدن تا ابد با خودش بماند…

۵٫آنخل دیماریا / از مادرید / ۶۰ میلیون پوند / ۲۰۱۴

منچستر یونایتد سال ۲۰۱۴ برای آوردن آنخل دیماریا به تئاتر رویا ها به رکورد نقل و انتقالاتی بریتانیا حمله برد ولی هافبک خلاق آرژانتینی هیچوقت نتوانست بهترین فرم خود را تحت نظر فنخال ارائه دهد و هیچ جای تعجبی نبود که کمتر از ۱ سال از باشگاه جدا شود.
در تاکتیک مرد هلندی خلاقیت دیماریا لطمه میخورد و به همین دلیل دیماریا از فنخال خواهش کرده بود که از او در استایل مورد علاقش بازی بگیرد. مسائل بیرون زمین به انتقال این بازیکن بسیار کمک کرد به طوری که ۲ ماه آخر حضور خود را در نیمکت میدید. این بازیکن نیز پس از یک فصل نا امید کننده راهی پی اس جی شد. این بازیکن نیز پس از یک فصل نا امید کننده راهی پی اس جی شد.

۴٫اریک دمبا دمبا / از نانتس / ۵ میلیون پوند / ۲۰۰۳

اریک دمبا دمبا که ما را یاد سران فیلم های وسترن میاندازد، با حقوق ۷۵۰ هزار پوند در هفته خود یک خودرو فلیت ۴ در ۴ آف رود خرید و ۲۰ حساب بانکی باز کرد! ولی همه اینها در مقابل عملکرد بسیار بدش در زمین عجیب نبودند.
به صورت عادی رقابت برای پیدا کردن جا در ترکیب اصلی با وجود پل اسکولز، روی کین، نیکی بات و درن فلچر کار آسانی نیست اما این هافبک کامرونی حتی نتوانست در ۲ فصل حضورش زیر نظر سر الکس و قبل از انتقالش به استون ویلا حتی یک بازی تاثیر گزار باشد. این بازیکن همچنین نیز در سن ۳۶ سالگی توپ میزند و در ۱۰ سال ۱۳ کشور مختلف را تجربه کرده است.

۳٫اوون هارگریاوس / از بایرن مونیخ ۱۷ میلیون پوند / ۲۰۰۷

طبعا یک ریسک بزرگ بود برای هرکس که بخواهد برای اون هارگیاوس که به تازگی از مصدومیت ریکاوری شده است زمان و پول صرف کند و هیچکس نمیتواند منکر آن شود که مصدومیت عامل اصلی عدم موفقیت این ملی پوش انگلیسی برای یونایتد بوده است.
هافبک انگلیسی بایرن مونیخ تقریبا بیشتر فصل ۲۰۰۶/۰۷ را به دلیل مصدومیت زانو از دست داد ولی با این حال با قیمتی حدود ۱۷ میلیون پوند به یونایتد آورد. این انتقال بعد از اولین فصل اوون با عملکرد خوبش و حتی گل کردن پنالتی اش در فینال ۲۰۰۸ موسکو خردمندانه به نظر میرسید ولی او بعد از آن فقط ۵ بار دیگر برای یونایتد به میدان رفت. مصدومیت جفت زانو های او به نظر میرساند که فوتبال او دیگر تمام شده است ولی او باز به فکر بازگشت بود. ۵ دقیقه آخر با ولوز تنها بازی او در فصل ۲۰۱۰/۱۱ بود.

او در سال ۲۰۱۱ از تیم کنار رفت و قبل از بازنشستگی اش در ۳۱ سالگی فقط ۱ بار برای منچستر سیتی بازی کرد.

۲٫ویکتور والدز / بازیکن آزاد (بارسا) / انتقال آزاد / ۲۰۱۵

کی میتوانست ادعا کند که یک بازیکن آزاد در سطح کلاس جهانی را میتواند جذب کند؟ فنخال این کار را کرد. فن خال با ارتباطاتی که در دوران حضورش در بارسا با والدز داشت توانست او را با انتقالی آزاد به منچستر بیاورد.
والدز بعد از مصدومیت جدی لگامنت زانو اش و پایان یافتن قراردادش با بارسلونا با پیشنهادی مبنی بر پایان ریکاوریش در منچستر روبرو شد و بعد با قراردادی ۱۸ ماهه به باشگاه پیوست. بعد از تمرین با تیم زیر ۲۱ سال در دوران پسرفت خود در پایان فصل ۲۰۱۴/۱۵ توانست ۲ آخر بازی فصل را به دلیل مصدومیت دخیا در دروازه بایستد.
در همان تابستان فنخال اعلام کرد او دیگر هیچوقت برای او دیگر بازی نخواهد کرد و والدز نیز ۶ ماه آخر خود در منچستر را به طور قرضی در Standard Liege بازی کرد و بالاخره منچستر را به مقصد میدلزبرو ترک کرد.

۱٫خوان ورون / از لاتزیو / ۲۸ (۴۶) میلیون پوند / ۲۰۰۱

“او بسیار خوب است و شما احمق ها نمی فهمید.” این جملات سر الکس فرگوسن در دفاع از خوان ورون، یازیکنی که بیرون از لیگ جزیره بسیار خوب بود، در برابر انتقاد ها می باشد! سر الکس نتوانست تعادل را در این بازیکن بسیار مستعد ولی تک رو که ثمره اش از دست دادن لیگ ۲۰۰۲ شد برگرداند. این بازیکن رکورد نقل و انتقالات بریتانیا در آن سالها را دست داشت.

۲ سال طول نکشید که این بازیکن با مبلغ جدیدی به چلسی و آبرامویچ آری بگوید ولی هیچوقت به خوبی دورانش در ایتالیا و یا کشورش آرژانتین نشد.

مقاله از: Goal

درباره ی امین جعفری امیریان

امین جعفری امیریان
امین جعفری امیریان،مترجم و دارای مدرک CAE و IELTS از شعبه اصلی Cambridge و دانشجوی زبان. یک شیطان سرخ از سال 2002 و کانتونا بازیکن مورد علاقم هست.

جعبه "همچنین ببینید"

بیدار شو پدر،فوتبال چشم انتظار لبخند توست

آیا او بهترین مربی تاریخ است؟بدون شک بله اما قبل از اینکه مربی باشد او …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *