یونایتد فنز

بروزترین مرجع خبری منچستریونایتد در ایران

اولویت های نقل و انتقالاتی سولسشر

بررسی نقاط ضعف یونایتد و ضرورت رفع آن

یونایتد فنز – شیاطین سرخ در حال حاضر در جایگاه پنجم جدول قرار داشته و فاصله ای پنج امتیازی با رتبه چهارم یعنی چلسی دارند. آن ها فرصت های مناسب متعددی داشتند تا این اختلاف را کاهش دهند اما نتوانستند از آن بهره ببرند. چرا روند رو به رشد ادامه پیدا نمی کند؟

 

همان طور که شاهد بوده ایم قرمز های منچستر در مقابل تیم های بزرگ لیگ عملکردی فوق العاده ارائه دادند اما در مقابل حریفان رده پایین تر به ندرت موفق به کسب پیروزی شدند. هر چند در دو مرتبه مواجهه با آرسنال یک باخت و یک تساوی حاصل شد ولی چلسی، لستر، تاتنهام و سیتی را شکست داده و تنها تیمی هستند که از صدر نشین جدول امتیاز کسر کرده است، حتی این امکان وجود داشت که سه امتیاز بازی را از آن خود کنند.

 

سوالی که مطرح می شود این است که مشکل یونایتد چیست؟ چرا نمی‌توانند ثبات خود را حفظ کنند؟ چه چیز مانع حرکت آن ها می شود؟ کوتاه ترین پاسخ این است که آن ها از کیفیت لازم برخوردار نیستند. اما نمی توان منکر این شد که استعداد هایی خارق العاده در ترکیب آن ها به چشم می خورد و این که یکی از ویژگی های منحصر به فرد سولسشر آن است که از مهره هایی با کیفیت پایین، بهترین بازدهی ممکن را می گیرد.

 

 

اکنون با توجه به بازگشایی پنجره نقل و انتقالاتی ژانویه و نیاز مبرم تیم در چند ناحیه، جهت تقویت قوا، باید ببینیم که کدام یک از آن ها نیاز به توجه بیشتر دارند و چگونگی اولویت بندی آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

۴- دفاع چپ

 

در این منطقه از میدان لوک شاو تنها یک راه حل موقت است. او از زمانی که دچار مصدومیت شدید شد (۲۰۱۵) دیگر نتوانست به دوران اوج خود بازگردد و اشلی یانگ نیز با توجه به سن بالایی که دارد نمی توان به صورت مستمر جهت پوشش خط دفاعی و خنثی نمودن مهاجمین بر روی او حساب کرد. در حال حاضر بهترین انتخاب ممکن برای شروع بازی ها برندن ویلیامز خواهد بود. وی با وجود تنها ۱۹ سال سن نشان داده است یک جنگجوی تمام عیار می باشد و با اعتماد به نفسی مثال زدنی در مقابل مهاجمین تراز اول فوتبال دنیا ایستادگی می کند.

 

 

با این حال یونایتد نیاز دارد تا یک دفاع چپ دیگر به ترکیب اضافه نماید چرا که در بازی هایی که نیاز به نفوذ بیشتری وجود دارد، شاو از توان عبور کردن از حریفان مقابل برخوردار نیست. هر چند در زمینه پاس توی عمق در مواقعی که ضد حملات صورت می گیرد عملکردی فوق العاده دارد اما زمانی که می بایست مهاجمین را سرگرم خود ساخته و برای نفوذ راشفورد فضا ایجاد نماید، کار چندانی از او ساخته نیست. حتی اغلب اوقات به دلیل عدم پوشش مناسب مهاجمین باری مضاعف بر دوش مگوایر ایجاد می نماید.

 

با این وجود یونایتد بهتر است یک مدافع مستحکم دیگر به خدمت بگیرد تا زمانی که ویلیامز جوان به دلیل خستگی یا مصدومیت امکان حضور ندارد، جای خالی خالی او را پر کند و یا با تجربه بیشتر بتواند در ترکیب اصلی حضور یابد.

 

۳- بال راست

 

مثلث هجومی یونایتد زمانی که در آمادگی کامل قرار داشته باشد قدرت ویرانگری بسیار بالایی دارد اما در این میان دنیل جیمز تنها مهره ایست که فقط یک کاربرد داشته و نمی توان به عنوان یک مهاجم بازی ساز از او بهره برد. او به خوبی ثابت کرده است که در زمینه گلزنی و ایجاد موقعیت تبحری فوق العاده دارد و در بازی های بزرگ و کوچک به خوبی عمل کرده است. اما اگر بخواهیم همواره این وینگر جوان را در بهترین شرایط مشاهده کنیم، نباید از ابتدای بازی وارد میدان شود.

 

راشفورد و مارسیال از این خصوصیت ذاتی برخوردار می باشند و برای حضور در ترکیب اصلی پرورش یافته اند، اما چیزی که نیاز است حضور یک وینگر در حد و اندازه های این دو ستاره و حتی فراتر، می باشد. کسی که علاوه بر گلزنی و موقعیت سازی، توان حمل توپ و دریبل زنی و حتی استفاده از موقعیت های ضعیف در شرایط بحرانی را دارا باشد.

 

 

اگر چنین مهره ای در سمت راست خط حمله مهیا شود آن گاه جیمز می تواند در جناحین زمین نقش وینگر را ایفا کند. نیمه دوم و حتی دیرتر وارد میدان شود و زمانی که رمقی برای مدافعین حریف باقی نمانده است، با سرعت ویرانگر و روحیه بی رحمانه خود حریف را به نابودی بکشاند.

 

در هفته های اخیر خبر ها حاکی از آن بود که یونایتد تمایل زیادی به جذب ارلینگ هالند دارد، البته پیش از آن که دورتموند موفق به این کار شود. حضور یک مهاجم دیگر در صورتی که باشگاه در زمینه شکوفایی استعداد حقیقی میسون گرینوود جدی باشد، یک اشتباه محض خواهد بود. این نوجوان ۱۸ ساله هشتمین گل فصل خود را نیز به ثمر رسانده است و از نظر غریزه گلزنی در حال حاضر هیچ یک از مهره های موجود در باشگاه در حد او نیستند.

 

۲- هافبک هجومی

 

منچستر یونایتد هیچ گاه به طور دقیق و حقیقی جایگزینی برای وین رونی قرار نداد.

 

البته آن ها رونی در نقش شماره ۹ و رونی در نقش یک وینگر دونده را تا حدودی یافته اند. حتی برای مواقعی که عملکرد او با افت رو به رو می شد نیز جایگزین دارند، زمانی که وی صرفا در زمین از این سو به آن سو حرکت می کرد و هر از چند گاهی پاس های با کیفیتی نیز رقم می زد (آندرس پریرا).

 

اما هیچ وقت نتوانستند رونی شماره ۱۰ را بیابند. در شرایطی که از سیستم ۳-۳-۴ و یا ۱-۲-۵-۳ استفاده می کردند این موضوع مشکل چندانی ایجاد نمی کرد، ولی سولسشر در حال حاضر با چیدمان ۱-۳-۲-۴ وارد میادین می شود.

 

 

شیاطین سرخ جمعی از بازیکنان نامناسب را جهت بر عهده گرفتن نقش شماره ۱۰ در ترکیب قرار داده است. پریرا، لینگارد و ماتا، که در این بین تنها، سرباز کهنه کار اسپانیایی می تواند کیفیت لازم را ارائه دهد که متاسفانه ثباتی که در گذشته وجود داشت، اکنون به چشم نمی خورد. لینگارد نیز بیشتر در تحرکات دفاعی کاربرد دارد و توان حفظ توپ و خلاقیت لازم را دارا نیست.

 

از این جهت زمانی که توپ به یک سوم دفاعی حریف می رسد، کار چندانی از آن ها ساخته نمی باشد. غیر از راشفورد که اغلب در جناح چپ در رویارویی ها مدافعین را از پیش رو بر می دارد، تقریبا هیچ مهره دیگری توان انجام چنین کاری را ندارد.

 

 

این موضوع همواره برای یونایتد مشکل ساز بوده است، بسیاری از تیم ها با قرار دادن یک شماره ۱۰ مناسب توانسته اند خط هجومی خود را به میزان قابل توجهی تقویت نمایند. آن‌ها در این فصل تاکنون ۳۱ فرصت خطرناک ایجاد کرده اند و از این حیث در رده ششم قرار می گیرند. جایگاه خوبیست تا زمانی که متوجه می شوید چلسی ۴۱، لستر ۴۴، لیورپول ۵۴ و سیتی ۶۰ مرتبه موفق به انجام آن شده اند. فاصله زیادی وجود دارد، حتی شفیلد نیز با ۳۷ موقعیت، بالاتر از یونایتد قرار دارد.

 

از طرفی تنها یک بار بیشتر از برنلی و اورتون و فقط دوبار بیشتر از تاتنهامی که سرگردان در زمین می چرخند، موفق به موقعیت سازی شده اند. قطعا یک شماره ۱۰ مستعد می تواند تاثیری فوق العاده در رشد و ارتقا کیفی عملکرد تیم داشته باشد.

 

البته واضح است که بازگشت پوگبا می تواند این کمبود را جبران نماید، اما مصدومیت های پی در پی و طولانی مدت او مانع از نتیجه گیری و ثبات ترکیب می شود. بعلاوه احتمال زیادی وجود دارد که ستاره فرانسوی تابستان از جمع شیاطین سرخ جدا شده و یونایتد می بایست راه حلی طولانی مدت برای این مساله بیابد.

 

۱- هافبک دفاعی

 

تنها پستی که در آن تعدد مهره ها دیده می‌شود منطقه میانیست، اما متاسفانه همه آن ها یک نقش را ایفا می کنند و آن هافبک پوششی یا شماره ۸ می باشد. پاول پوگبا، فرد، اسکات مک تامینای، نمانیا ماتیچ، آندرس پریرا و جیمز گارنر همه همین وظیفه را بر عهده دارند. حتی دایلان لویت نیز که بیشتر به عنوان شماره ۶ در ترکیب استفاده می شود هم به دلیل مصدومیت و تجربه کم نمی تواند مهره ای قابل اتکا محسوب شود.

 

یونایتد نیاز مبرم به یک هافبک دفاعی مناسب دارد، آن ها از زمان خروج مایکل کریک نتوانسته اند جایگزینی برای وی بیابند. آندر هررا تا حدودی این خلا را پر می کرد اما در نبود او انتخاب دیگری موجود نیست. مک تامینای و ماتیچ نقشی پر رنگ به عنوان هافبک تخریبی ایفا می کنند، اما پاس های کند و بعضا کم دقت آن ها سرعت لازم را در تحرکات هجومی مهیا نمی سازد. خصوصا در مقابل تیم هایی که در لاک دفاعی فرو رفته اند با مشکلات زیادی رو به رو می شوند.

 

 

تاثیر تمام موارد یاد شده، غیر از وینگر راست، این است که شیاطین سرخ از پس حریفان ضعیف تر که برنامه های دفاعی را پیش می گیرند، بر آیند. اما حضور یک هافبک دفاعی متبحر باعث خواهد شد در بازی های بزرگ که حریف سعی در پرس خواهد داست، نیز به راحتی به اهداف مورد نظر دست پیدا کنند. در واقع هافبک دفاعی با کیفیت در هر شرایطی مثمر ثمر می باشد. یک نفر که علاوه بر پوشش دفاعی و توان برگشتن و تکل زدن، قابلیت این را داشته باشد که توپ را تصاحب کرده، جهت بازی را تغییر داده و در کمترین زمان ممکن توپ را به مهره های هجومی برساند و فرصت شکل گیری خطوط دفاعی را از حریف بگیرد. همچنین در شرایطی که تیم تحت فشار واقع شده است، سرعت بازی را کاهش داده و برنامه های حریف را تخریب نماید.

 

جذب یک هافبک دفاعی اولین و مهمترین نیاز منچستر یونایتد می باشد. ارتقا کیفی این بخش از ترکیب، در تمامی شرایط تاثیری به سزا خواهد داشت و بر خلاف دیگر موارد، راه حل موقتی در رابطه با آن وجود ندارد. اگر این معضل نادیده گرفته شود، قادر نخواهند بود در مقابل تیم های ضعیف تر سرعت لازم و کافی را به بازی بدهند و نتایج آن طور که باید پیش نخواهد رفت. شرایطی که در اغلب بازی ها شیاطین سرخ با آن مواجه هستند.

 

 

 

منبع: SQUAWKA

برچسب مطلب و اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

درباره نویسنده مطلب

نظردهی: شرکت در نظردهی طرفداران

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

مطالب مرتبط

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x