انتخاب گذشته، حال یا آینده؟ انتخاب داوید دخیا یا دین هندرسون؟ (به همراه نظرسنجی)
انتخاب گذشته، حال یا آینده؟ انتخاب داوید دخیا یا دین هندرسون؟ (به همراه نظرسنجی)

انتخاب گذشته، حال یا آینده؟ انتخاب داوید دخیا یا دین هندرسون؟ (به همراه نظرسنجی)

اختصاصی یونایتدفنز- ماه‌های آخر حضور ژوزه مورینیو در فصل ۲۰۱۸/۱۹ را به یاد آورید. در تابستان به دلیل بی‌اعتمادی به سرمربی، مدافع میانی خریداری نشد. دخیا که چند سال بی‌وقفه جز بهترین‌ها بوده است لشکری از مدافعین کم‌کیفیت و پراشتباه را در جلوی خود می‌بینید و تیم او آنقدر گل می‌خورد که تقریباً دو برابر فصل گذشته می‌شود. شرایط تیمی و دلیل وضعیت نابه‌سامان باشگاه هر چه که بود اندک ستاره‌های یونایتد آینده روشنی برای خود تصور نمی‌کردند. از دست دادن دخیا احتمالاً پس‌لرزه نیز داشت و سایرین نیز ساز جدایی سر می‌دادند. بند یک‌ساله قرارداد او فعال شد، مذاکرات ادامه داشت و گهگاهی صحبت از سایر تیم‌ها همانند پاری‌سن‌ ژرمن مطرح می‌شد. پس از ماه‌ها در نهایت اعلام شد که او با باشگاه به توافق رسیده است و حقوقی ۳۷۵ هزار پوندی دریافت خواهد کرد.

 

این رقم که دخیا را به پردرآمدترین بازیکن لیگ جزیره تبدیل کرد عادلانه به نظر می‌رسید و در ابتدا چندان مورد توجه قرار نگرفت. بهرحال دست یونایتد برای تمدید قرارداد بسته بود و همانند مارسیال و شاو باید پرداختی قابل توجهی انجام می‌شد. اما به تدریج شمار اشتباهات دخیا بیشتر و بیشتر شد و مسئله حقوق نیز بیشتر به چشم آمد. حقوقی که پیش‌تر دیده بودیم چگونه الکسیس سانچز را نابود کرد؛ سانچز بر اثر مصدومیت ناخواسته نیز تحت فشار رسانه‌ای قرار می‌گرفت و شاید اگر دریافتی پایین داشت، حالا در یونایتد احترام و جایگاه مستحکمی داشت. البته دخیا در تمدید قرارداد قبلی خود نیز رقم بسیار بالای ۲۰۰ هزار پوندی دریافت می‌کرد و تأثیری عملکرد او نداشت اما او حالا دروازبان فوق‌العاده همیشگی نیست و منچستریونایتد یک گزینه ارزان قیمت به نام دین هندرسون دارد که می‌تواند جایگزین او کند.

تصویر۱. لحظه تمدید قرارداد داوید دخیا با منچستریونایتد تا سال ۲۰۲۴

 

نگاهی به عملکرد داوید دخیا

در ابتدا نگاهی به افتخارات داوید دخیا در منچستریونایتد می‌اندازیم. او جزو معدود بازیکنان منچستریونایتد است که سابقه قهرمانی در لیگ برتر را دارد. همچنین قهرمانی در جام حذفی، جام اتحادیه، جام خیریه و لیگ اروپا نیز در کارنامه می‌بیند. وزن افتخارات انفرادی دخیا اما بالاتر است؛. او ۴ بار جایزه بهترین بازیکن فصل از نگاه هوادران (موسوم به جایزه سر مت بازبی) را دریافت کرده است که بالاتر هر بازیکن دیگری در تاریخ باشگاه است. همچنین ۵ بار در تیم منتخب فصل پرمیرلیگ (PFA team) قرار گرفته است. در فصل ۲۰۱۷/۱۸ جایزه دستکش طلایی لیگ برتر را تصاحب کرد که احتمالاً بهترین فصل او به لحاظ انفرادی قلمداد می‌شود. صحبت‌ها در مورد پیشینه دخیا بسیار است که از حوصله مقاله خارج است و تنها به این نکته اشاره می‌کنیم که او اخیراً با شکستن رکورد پیتر اشمایکل، تعداد بازی‌های خود برای یونایتد را به مرز ۴۰۰ بازی رساند.

 

همانطور که گفتیم شرایط دخیا در دو فصل اخیر تغییر کرده است. او در یک بازی هم سیوهای بی‌نظیر دارد و هم اشتباهات بچگانه. بنظر می‌رسد بدنی آماده دارد اما تمرکز کافی خیر و واقعیت این است که نمی‌توان دلیل آن را پیدا کرد. تصویر ۲ اشتباهات منجر به گل دخیا در لیگ برتر و در دوران سرمربیان مختلف را نشان می‌دهد. او زیر نظر سولسشر بیش از دو برابر سر الکس اشتباه داشته است و این در حالی است که در آن زمان بازیکنی بی‌تجربه محسوب می‌شد. میانگین ۰.۱۱ اشتباه در هر بازی یعنی در هر ۹ بازی یک اشتباه منجر به گل ثبت شده است که برخی از آنها اهمیت بالایی داشته‌اند.

 

تصویر ۲. نرخ میانگین اشتباهات داوید دخیا در هر بازی زیر نظر سرمربیان مختلف (لیگ برتر)

 

تصویر ۳ سیوهای قابل انتظار یا xG saved را مشخص می‌کند. بر طیق این معیار انتظار می‌رود که دروازبان بتواند شوت‌های روانه شده به سمت دروازه را مهار کند. هر چه این مقدار بالاتر برود و مثبت باشد یعنی دروازبان از حد میانگین بهتر عمل کرده است و هر چه پایین‌تر باشد نشانه ضعف بیشتر است. تفاوت عملکرد زیر مورینیو و سولسشر در این پارامتر به وضوح دیده می‌شود. عملکرد دخیا زیرنظر سولسشر منفی بوده و این یعنی او از حد متوسط ضعیفتر کار کرده است.

 

تصویر۳. نرخ xG saved برای داوید دخیا زیر نظر سرمبیان مختلف (میزان انتظار سیوها)

 

نگاهی به عملکرد دین هندرسون

دین هندرسون دو فصل است که در شفیلدیونایتد حضور دارد. او در فصل ۲۰۱۸/۱۹ جایزه دستکش طلایی چمپیونزشیپ و عنوان بهترین بازیکن جوان و بهترین بازیکن از دید هواداران را کسب کرد. هندرسون در ابتدای فصل جاری قرارداد خود را با منچستریونایتد تمدید و بار دیگر راهی شفیلدیونایتد شد تا این بار در لیگ برتر به میدان برود. او حالا ۲۳ ساله است و تمام رده‌های سنی پایه برای تیم ملی به میدان رفته است اما در تیم ملی بزرگسالان هنوز جایگاهی کسب نکرده است.

 

شفیلدیونایتد تا دو هفته پایانی لیگ، ۳۶ گل دریافت کرده است که تنها یکی بیشتر از گل‌های دریافتی یونایتد بوده است اما در مقابل ۲۵ گل کمتر به ثمر رسانده است و این نشان می‌دهد این تیم سبکی دفاعی دارد و بازیکنان در راستای دفاعی بودن تیم تلاش می‌کنند. البته که کیفیت بازیکنان یونایتد را هم باید در نظر گرفت و برای مثال هزینه خرید چهار بازیکن اصلی یونایتد در خط دفاعی (مگوایر، لیندلوف، شاو و ون‌بیساکا) حدود ۲۰۰ میلیون پوند بوده است اما برای خط دفاعی سه نفره شفیلد کمتر از ۵ میلیون پوند هزینه شده است! هندرسون تا هفته ۳۶ لیگ برتر با ۱۳ کلین‌شیت (یک مورد بیشتر از دخیا) در رتبه چهارم قرار دارد. تصویر ۴ آمارهایی از مقایسه دو دروازبان را نشان می‌دهد که تقریباً در تمامی آنها هندرسون برتری جزئی دارد. پارامترهای موجود در تصویر به ترتیب عبارتند از: کلین‌شیت، گل دریافتی، تعداد سیو، تعداد سیو در هر بازی، نرخ موفق سیوها، تعداد پنالتی، تعداد مهار پنالتی، تعداد مشت.

تصویر۴. مقایسه برخی از آمارهای داوید دخیا و دین هندرسون در لیگ برتر

 

بررسی حالت‌های مختلف برای تصمیم‌گیری

فاکتورهای مختلفی برای مقایسه دو دروازبان مطرح می‌شود تا در نهایت تصمیمی درباره آینده این دو گرفته شود. هندرسون شش سال از دخیا کوچکتر است اما سن ۲۹ سال برای دروازبان بالا محسوب نمی‌شود. تجربه دخیا در تیم ملی و افتخارات گسترده او موردی است که کنار زدن او را سخت می‌کند. از طرفی میزان انگیزه این دو دروازبان کاملاً برعکس بوده و هندرسون برای قرارگیری در ترکیب یونایتد بی‌تاب است؛ در حالی که دخیا احساس خطری برای جایگاه خود نمی‌بیند.

 

مهم‌ترین عامل و در واقع عامل بحث‌برانگیز در مورد انتخاب این دو بازیکن این است که آیا هندرسون می‌تواند فشار روانی موجود در منچستریونایتد را تحمل کند؟ او در مقابل لیورپول اشتباه فاحشی انجام داد که در نهایت منجر به باخت شد. اگر او در منچستریونایتد چنین اشتباهی انجام دهد انتقادها و فشارها بسیار بیشتر خواهد بود و آیا این دروازبان جوان تحمل چنین چیزی را دارد؟ آیا او آنقدر از لحاظ ذهنی قوی است که بتواند بهتر از دخیا با این مسائل کنار بیاید؟

 

حالت اول: قرض دادن مجدد هندرسون

تا همین چند ماه پیش و شاید تا قبل از اشتباه دخیا در مقابل چلسی این گزینه محتمل‌ترین تصمیم بود. رومرو ذخیره دخیا باقی می‌ماند و هندرسون به تیم دیگری قرض داده می‌شود. در نهایت، در پایان فصل بعد در مورد دروازبان‌ها تصمیم‌گیری می‌شود.

 

حالت دوم: دخیا دروازبان اصلی و هندرسون ذخیره باشد

می‌توان تصور کرد که هندرسون تنها برای بازی‌های اروپایی، حذفی و اتحادیه به کار گرفته شود و دخیا بازی‌های لیگ را انجام دهد. چنین سناریویی قبلاً هم در باشگاه‌های بزرگ مانند بارسلونا در رقابت میان ترشتگن و براوو پیاده شده است. مشکل اینجاست که هندرسون جوان است و نیاز به بازی مداوم دارد وگرنه روند پیشرفت او متوقف خواهد شد.

 

حالت سوم: هندرسون دروازبان اصلی و دخیا ذخیره باشد

عکس سناریوی قبلی نیز رقابت بین دروازبان‌ها را حفظ می‌کند اما مشکلات خود را دارد. چطور می‌توان دروازبانی با حقوق ۳۷۵ هزار پوندی را نیمکت‌نشین کرد؟ آیا پس از هر بازی مقایسه هندرسون با گذشته دخیا صورت نخواهد گرفت؟ تبعاتی که از این تصمیم‌گیری ناشی خواهد شد غیرقابل پیش‌بینی است.

 

حالت چهارم: قرض دادن دخیا

این گزینه کمتر مطرح شده و معمول بنظر نمی‌رسد اما بررسی آن خالی از لطف نیست. چه می‌شود اگر دخیا برای یک سال از منچستریونایتد دور باشد و بتواند از لحاظ ذهنی خود را در محیط دیگری بسنجد. در این شرایط هندرسون نیز در بهترین محیط ممکن مورد آزمایش قرار می‌گیرد و آمادگی ذهنی و بدنی او در منچستریونایتد سنجیده می‌‌شود. رقابت بین دو دروازبان حفظ خواهد شد و یونایتد می‌تواند با اطلاعات کافی در مورد آینده این دو تصمیم‌گیری کند. البته این موضوع غیرمعمول نیز چالش‌هایی برای راضی کردن دخیا و پیدا کردن تیم مناسب را در دل خود دارد.

 

 

سخن پایانی

اوله گونار سولسشر اذعان کرده بود که هندرسون روزی دروازبان شماره یک انگلیس و منچستریونایتد خواهد شد ولی خود او نیز تصور نمی‌کرد که در انتهای فصل ۲۰۱۹/۲۰ مجبور به تصمیم‌گیری شود. هندرسون دروازبان آینده‌داری بنظر می‌رسد و دخیا آمادگی ذهنی کافی را ندارد. از طرفی بسیاری هنوز کنار زدن دخیا را ریسک می‌دانند زیرا در صورت جواب ندادن هندرسون، آنها یکی از اسطوره‌های باشگاه را عجولانه کنار زده‌اند که علاوه بر تبعات فنی به وجهه باشگاه نیز صدمه خواهد زد.

۰

درباره ی فرشاد رضایی

مطلب پیشنهادی

مقاله: فاکوندو مدینا هدف جدید نقل و انتقالاتی یونایتد کیست؟

بنا بر ادعای بسیاری از روزنامه ها منچستر یونایتد به دنبال جذب مدافع میانی لنس، …

۱۱ دیدگاه

 1. حالت پنجم:حالت ایده ال و رویایی
  معاوضه دخئا به همراه پول با یان اوبلاک
  و اول تمدید قرارداد و بعد قرض دادن دین هندرسون به مدت دوسال به تیمی که در رقابت های اروپایی حاضر باشد

  ۰
 2. میگما =))
  دخیا چرا همه چیزش کمتر از هندرسون هست؟
  اگر اینجور باشه و دخیا تو بازی های باقی مونده خراب کنه قطعا هندرسون بهتره
  ولی من با محمد هم موافقم اگه بشه اوبلاک رو خرید خیلی خوب میشه

  ۰
 3. در حال حاضر ۲ تیم هستن که مشکل دروازه بان دارند یا خواهند داشت
  اینتر که دروازه بانش پیر شده و پاریسن‌ژرمن که با ناواس قرارداد رسمی نمیخاد ببنده
  بنظرم دخیا رو به یکی از این ۲ تیم بفروشیم
  هندرسون پول به اتلتیکو مادرید داده بشه و بجاش اوبلاک بیاد
  اینجوری راحت تا ۱ تیر و ۲ نشون داریم
  هم دروازه بان عالی داریم هم پول کمتری خرج کردیم
  بعدش میتونیم با فشار مالی کمتری سانچو و گریلیش رو جذب کنیم
  فصل ۲۰۲۱-۲۰۲۲ هم میتونیم ۲ تا دفاع بخریم
  هرچند سالیسو رو همین امسال هم میشه خرید قیمت خیلی خوبی داره

  اما با این حال یه نکته مهم رو باید ذکر کنم
  ببینین این انتقاد از اوله هم هستش
  من هنوز متوجه نشدم سبک تیم چیه؟؟ ما اگه قراره دفاع کنیم خب پس خط هافبک رو بکشین عقب اگه قراره پرسینگ رو اجرا کنیم خب خط هافبک و دفاع رو کامل ببرین جلو
  ما هیچکدوم نیستیم خط دفاعمون عقب بازی میکنه خط هافبکمون وسط بازی میکنه خط حمله پرسنیگ انجام نمیده وقتی مدافعا دچار پرسینگ میشن هافبکا به کمکشون نمیرن
  هنوز اوله نتونسته مشخص کنه دنبال چیه دفاع یا پرس
  این سردرگمی باعث میشه توپ زیاد از دست بدیم
  فاصله بین خط هافبک با دفاع زیاده و همکاری واقعا پایین هستش
  خطوط ۲ نفره و ۳ نفره تیم که شامل پوگبا و فرناندز ماتیچ راشفورد گرینوود هستن وسط زمین هستن و کاری نمیکنن نه دفاع نه پرسینگ فاصله هم بینشون زیاده برای همین حریف راحت جولان میده به همین دلیله که وقتایی که فرد توی زمین هستش قشنگ تیم توی قوطی میره چون اصلا توان حفظ توم ماتیچ و پوگبا رو نداره
  چیزی که برای من واضحه اینکه اگر این سبک برای اوله هستش ما به دروازه بان کاملا مطمئن و هافبک دفاعی کامل مطمئن نیاز داریم که جفتشون توی اتلتیکو مادرید هستن یعنی پارتی و اوبلاک
  ای کاش بتونیم بدستشون بیاریم

  ۰
 4. قرض دادن یا فروش دخیا.
  ایکاش میتونستیم اوبلاک رو بگریم خیلی دروازه بان خوبیه.
  یه کار دیگه هم میشه کردا معاوضه اوبلاک و هندرسون ما که پول نداریم حداقل اینکارو بکنیم.دخیا رو هم بفروشیم.دوستان اینو هم بدونید اوبلاک ۴ سال بزرگتر از دین هندرسون هست برامون زیاد کار میکنه.

  ۰
 5. خیلی نامردین دخیا حقش یونایتده درسته بد بازی کرده اما نامردی هست اینطوری صحبت کردن دخیا فقط برای جریمه باید یک ۶ ماه یا ۱ سال قرضی بازی کنه تا بفهمه منچستر با کسی شوخی نداره ولی فروشش واقعا نامردیه

  ۰
 6. بعدم فروشش هندرسون؟ اگه هندرسون بشه یان اوبلاک جدید چی صبر کنین یکم اگه لیورپول لیورپول شد ۳ سال طول کشید حالا باید به همه از جمله بازیکنا زمان بدیم تا خودشونو دوباره پیدا کنن

  ۰
 7. دروازه بان بودن حساسیت خاص خودشو داره، بنظرم روحیه(حتی بینش بازیکن به تیم و هم تیمی ها، مشکلات شخصی و…) خیلی مهمه برای دروازه بان. با اینکه شخصا اوبلاک رو قبول دارم اما مطمئن نباشید که همین عملکرد رو تو منچستر داشته باشه. و اینکه بعضی اشتباهات دخیا واقعا احتمال بیماری چشمی و مغزی رو تو ذهن میاره!!

  ۰
 8. من با حضور یه فصل دیگه دخیا موافقم ولی دیگه قرض دادن هندرسون ازین به بعد کار احمقانه ایه اخه ۲۳ سالشه اوج جوونی اگه بخایم باز دو سال قرضش بدیم بشه ۲۵ سالش مثل اینه که یه بازیکن خریده باشی بنظرم از بازیکن های خود باشگاه باید بتونی بیشتر استفاده کنی باید فصل دیگه هردوتاشون باشن هندرسون ذخیره دخیا باشه
  اخه بر فرضم که دخیا رو فروختیم و هندرسون رو اوردیم و دیدیم خوب کار نکرد اونوقت هیچ غلطی نمتونیم بکنیم باید یه فصل حداقل خودشو به عنوان ذخیره ثابت کنه

  من الان بیشتر ازین که به هندرسون اعتماد داشته باشم به دخیا دارم

  ۰
 9. دخئا رو بفروشیم، ی ذخیره خوب و با تجربه برای دینو بخریم

  ۰
 10. مثلا سیریگو و بقیه گلر های بالای ۳۰ سال بیان برای ذخیره
  بیشاپ رو هم بزاریم کنار دست اینا

  ۰
 11. سید عزیز
  ما با اگه نمیتونیم زندگی کنیم
  کلوپ رفت ۱۵۰ میلیون پوند برای خرید یه دفاع و یه دروازه بان خرج کرد
  اونم فقط بخاطر اشتباه در فینال لیگ قهرمانان که اوج استرس به بازیکنا وارد میشه و حق دارن خودشون رو ببازن
  فن دایک یکی از بهترین مدافع های حال حاضره ولی لیورپول ۲ فصل بخاطر دروازه بانی که فقط ۱ بازی خراب کردن از لیگ قهرمانان خارج شد آدریان و کاریوس خیلی خوب کار کردن ولی ضعفشون رو بهترین مدافع حال حاضر لیگ برتر هم نتونست جبران کنه و باختن
  آلیسون یه استعداد دروازه بانی نبود که بیاد لیورپول و اگر داشته باشه توی کارش اون یه دروازه بان اثبات شده بود
  ما نمیتونیم به اگر ها خیلی بها بدیم چون واقعا این چن فصل ازشون آسیب دیدیم
  اگر هایی مثل دیپای ، یانوزای ، اشنایدرلین ، لینگار ، فرد. الانم اگری مثل جیمز داریم توی تیم که واقعا وحشتناک ضعیفه
  ما نیاز به خرید یه دروازه بان کلاس جهانی داریم که بتونه تیم رو حفظ کنه بخصوص الان که انگاری ما اصلا اهل پرسینگ نیستیم و بیشتر دفاع میکنیم
  ما نمیتونیم با اگر ها کار کنیم ما باید بهترین رو داشته باشیم
  کلوپ لیورپول رو از ترکیب استعدادهای عالی مثل صلاح با بازیکن های تثبیت شده مثل آلیسون و فن‌دایک ساخت
  ما نمیتونیم کل تیم رو از اگر ها پر کنیم
  تلفیق استعداد یعنی امثال اسکات ، گرینوود ، گریلیش با بازیکنان کلاس جهانی مثل پوگبا ، اوبلاک میتونن ما رو به اوج برگردونند

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + یک =