یونایتد فنز

بروزترین مرجع خبری منچستریونایتد در ایران

آینده روشن است، یونایتد صاحب یکی از سازمان یافته ترین آکادمی های جهان فوتبال

منچستر یونایتد در شرف آغاز یک فصل پر فراز و نشیب دیگر در آکادمی است.

یونایتد فنز – پس از اتفاقاتی که فصل گذشته برای منچستر افتاد، آن ها در ماجراجویی همیشگی خود برای موفقیت در تمام رده های سنی به دنبال ایجاد ثبات در تیم هستند.

شاگردان سولشر با پیروزی مقابل لیدز فصل را شروع کردند اما در واقع این تیم زیر ۱۸ ساله ها بود چند ساعت قبل از تیم اصلی با بازی مقابل سیتی فصل را برای باشگاه آغاز کرد.
در هر دو رده ی سنی بازی با دو رقیب دیرینه باعث افرایش حساسیت شده بود. البته طی فصل جاری در آکادمی تمرکز روی نتایج نخواهد بود و هدف اصلی چیز دیگری است.

در حالی که هدف تعیین شده برای تیم اصلی کسب قهرمانی در رقابت هاست، کاری که نیک کاکس رئیس آکادمی باید انجام دهد ادامه ی روند فصل پیش است که طی آن ۵ بازیکن آکادمی اولین بازی خود را برای تیم اصلی انجام دادند و بازیکنان پرورش یافته در آکادمی بیش از ۲۵ درصد دقایق بازی در تیم اصلی را به خود اختصاص دادند.

کاکس در مصاحبه با MEN درباره ی فصل قبل گفت:

ما چیز های زیادی درباره ی بازیکنان خود آموختیم. فکر میکنم ما در واقع می دانستیم که کار درست این است که شرایط هر بازیکن را در نظر بگیریم و بهترین فرصت را برای پیشرفت در اختیارشان قرار دهیم و عملکرد تیمی را از آن جدا کنیم.

وظیفه ی ما به حداکثر رساندن وظایف و توانایی های بازیکنان است و هدف نهایی رساندن آن ها به تیم اصلی است.

از زمان شروع کار سولشر ۱۶ بازیکن آکادمی اولین بازی خود برای تیم اصلی را انجام داده اند که ثابت می کند یونایتد همچنان سنت پرورش جوانان را حفظ کرده است. یونایتد در شرایطی است که هر مربی مقطع جوانان تمایل به همکاری با آن ها دارد و جذب کوچران کاربلد گواهی بر این ادعاست.

جاستین کوچران از اتحادیه ی فوتبال انگلیس که در آن مسئول بخش پرورش جوانان و همچنین مربی اصلی تیم زیر ۱۷ ساله های انگلیس بود به منچستر پیوست. این انتقال جذاب ایده های جدیدی به آکادمی یونایتد خواهد آورد که از مربیان آشنا با فرهنگ و اصالت باشگاه بهره می برد. کاکس در ادامه گفت:

من واقعا از کادری که اینجا داریم راضی ام. این ترکیبی خاص است. ما کارکنان را مانند بازیکنان طوری انتخاب می کنیم که مطمئن باشیم سنت و ارزش های باشگاه را درک می کنند، حتی در انتخاب نگهبان و سرایدار نیز این اصول را رعایت میکنیم و در عین حال افرادی را از خارج باشگاه جذب میکنیم که برایمان خلاقیت به ارمغان بیاورند و ما را به جلو ببرند.

من امثال نیل رایان، نیل وود، تونی ولان و دیو بوشل را دارم که باشگاه را می شناسند و مرتبا به ما یاد آوری می کنند که در گذشته باشگاه چگونه بوده است و برای حفظ ارزش ها باید چه کاری انجام دهیم.

انتصاباتی مانند کوچران باعث ورود کسانی می شوند که ایده های جدید و دانش و آگاهی به باشگاه اضافه می کنند. من از افرادی که جذب کرده ایم خرسندم. من به ترویس بینین سرمربی سابق آکادمی و آدام لاورنس که سابقه ی سرمربی بودن را دارد نگاه می کنم و می بینم که افرادی با سابقه و اعتبار بالا در اینجا داریم. دوست دارم فکر کنم که از لحاظ کیفیت کادر فنی بدون رقیب هستیم.

چیزی که من به کارکنان ارائه میکنم رضایت کامل شغلی است. باشگاه های دیگری در کشور با کادری عالی وجود دارند، اما آن ها هرگز مزد تلاش خود را دریافت نمی کنند و فکر میکنم اینجا جای مناسبی برای افراد است.

یکی از بزرگترین تغییراتی که طی تابستان در آکادمی یونایتد ایجاد شد، معرفی پستی جدید برای مدافع با تجربه پل مکشین بود که مدرک مربی گری سطح آ دارد. او پست جدید در اختیار دارد که به او اجازه ی بازی در برخی از مسابقات تیم زیر ۲۳ سال را می دهد.

دیدن مک شین ۳۵ ساله در تیم زیر ۲۳ سال شاید عجیب باشد اما تجربه ی او برای تیمی جوان که بسیاری از ستاره های آن طی تابستان به تیم اصلی نیز راه پیدا کردند حیاتی است. کوچران در ایجاد این پست نقشی کلیدی داشت. کاکس گفت:

یکی از ایده های خوب جاستین داشتن بازیکنی با تجربه بود که بتواند علاوه بر مربی گری بازی کند که معتقد بود می تواند ارزش بسیار بالایی برای ما داشته باشد. او بسیار در این باره هیجان زده بود و این همکاری بسیار موفق بوده است.

و از شانس خوب مان ما یک مربی دارای صلاحیت داشتیم که هنوز آماده است و توانایی بازی در سطح بالایی را دارد و همچنین باشگاه را نیز می شناسد. پیدا کردن چنین گزینه ای بسیار دشوار بود، اما ما او را داشتیم.

اگر مک شین می خواست کریر خود در چمپیونشیپ را ادامه دهد قطعا پیشنهاداتی دریافت می کرد اما این پیشنهاد فرصتی خاص برای او ایجاد می کند تا قدم های رو به جلوی بعدی را بردارد. کاکس می خواهد مطمئن باشد که بازیکنان و کادرفنی اهداف مشترکی دارند و همواره به دنبال بهتر شدن هستند.

او می گوید که مک شین برای بازی دوستانه با تیم زیر ۲۳ سال استالیبریج سلیتک طوری آماده می شد که زمان بازی برای تیم ملی ایرلند و برای بازی پلی آف جام جهانی مقابل فرانسه این کار را می کرد. او تجربه ی پرورش در آکادمی، خروج به صورت قرضی و حتی رویارویی با فرگوسن درباره ی آینده اش در باشگاه را دارد، این می تواند دیدی عالی به نوجوانانی بدهد که همگی به دنبال رسیدن به تیم اصلی هستند.

آزمون بعدی مک شین می تواند راهنمایی بازیکنانی باشد که طی تور پیش فصل همراه تیم اصلی بودند. ۱۱ بازیکن آکادمی در بازی ابتدایی پیش فصل مقابل دربی کانتی به میدان رفتند، چالش بعدی کنترل این بازیکنان پس از چشیدن طعم حضور در تیم اصلی است. نیک کاکس همچنین گفت:

این کار بسیار چالش برانگیز است. رقابتی ترین عرصه برای فعالیت در دنیا در یکی از رقابتی ترین باشگاه های دنیا؛ پس واقعا چالش برانگیز است. فکر می کنم ما بازیکنانی را جذب می کنیم که انگیزه و اراده ی این را دارند که بدون توجه به سختی مشکلات راهی برای حل آن ها پیدا کنند.

فکر نمیکنم تجربه ی تابستانی آن ها مشکلی برای ما ایجاد کرده باشد. بازیکنان ما تجربه ای داشتند که در هیچ باشگاهی نمی توانستند داشته باشند، پیش فصل دلپذیری بود. بازیکنان جوان زیادی را دیدیم که فرصت بازی پیدا کردند تا سرمربی را تحت تاثیر قرار دهند و پیشرفت کنند.

ما نگاه خوشبینانه ای به این مسئله داریم، آن ها تجربه ی فوق العاده ای داشتند و حالا چالش پیش روی ما کار کردن با هر کدام از آن هاست تا برای قدم درست بعدی برنامه ریزی کنیم. ما نگاه جمعی به آن ها نداریم.

یونایتد مشتاق است تا به دقت برنامه ای برای پیشرفت هر بازیکن جوان حاضر در باشگاه به صورت جداگانه طراحی کند و طی این تابستان نیز آن ها به دنبال خارج کردن بازیکنان از منطقه ی امن خود و بازی در فوتبال جوانان هستند.

کاکس معتقد است که زمان داشتن تیم زیر ۲۳ سال به عنوان تیم رزرو به سر آمده است و آن ها تجربه ی واقعی فوتبال بزرگسالان را در اختیار آن ها نمی گذارد و به همین دلیل او از بازی تیم زیر ۲۳ سال در رقابت های لیگ کاپ استقبال می کند.

چانگ، بیشاپ، فیش، دوین و برنارد باشگاه را به صورت قرضی ترک کرده اند و انتظار می رود گالبریت، لیرد و منگی نیز به زودی این کار را انجام دهند. چارلی مک کان نیز به صورت دائمی به رنجرز پیوسته است.

این مهم است که سرعت یادگیری بازیکنان را بالا ببریم و آن ها را با سرعت مناسب در برنامه ای که برای پیشرفتشان طراحی کرده ایم جلو ببریم. احتمالا شما به تعداد بالای بازیکنان قرضی ما که می توانستند برای تیم اصلی بازی کنند نگاه می کنید. من کاملا مطمئن هستم که اگر آن ها را نگه می داشتیم هر هفته برنده بودیم اما وظیفه ی ما ساختن تیمی برنده نیست!

ما میخواهیم که آن ها توانایی رقابت داشته باشند و همیشه برای بردن بازی می کنیم اما این را در ازای جلوگیری از پیشرفت آن ها نمی خواهیم، پیروزی نتیجه ی جانبی فعالیت های ماست.

با سرمایه هایی که باشگاه درون و بیرون زمین در اختیار دارد یونایتد فرصت جذب بهترین استعداد های انگلیس را در اختیار دارد. تابستان گذشته یونایتد جو هاگیل و چارلی مکنیل را متقاعد کرد که به تیم اضافه شوند و در این تابستان اتان انیس از لیورپول به منچستر آمده است.

مسیر مشخص منچستر برای رسیدن از آکادمی به تیم اصلی عاملی کلیدی در جذب چنین استعداد هایی است اما شفافیت و صراحت عملکرد آن ها نیز بسیار تاثیر گذار است. کاکس در نهایت گفت:

ما رویا های دروغین به جوانان نمی فروشیم، ما درباره ی فرصت پیشرفت صادق هستیم و با صراحت نقاط قوت و ضعف بازیکنان را به آن ها یاد آور می شویم.
آن ها را به کارکنان معرفی میکنیم. آن ها به طور مرتب با این افراد تعامل خواهند داشت.

لحظه ای که بازیکنان کادر فنی را ملاقات می کنند واقعا جذاب است. هنگامی که آن ها دیو بوشل و درن فلچر را ملاقات می کنند همیشه هیجان انگیز است.

فلچر درباره ی زمانی که بوشل به او کمک کرد در باشگاه جا بیوفتد صحبت می کند و حالا اوست که به بازیکنان کمک می کند تا خود را با شرایط سازگار کنند. این اتفاق هر جایی رخ نمی دهد. باید تعادل میان سنت و نوآوری برقرار باشد و این مثالی عالی از آن در حیطه ی عمل است.

منبع: Manchester Evening News

برچسب مطلب و اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

درباره نویسنده مطلب

نظردهی: شرکت در نظردهی طرفداران

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
Mohammad
Mohammad
1 ماه قبل

مقاله خیلی خوبی بود تشکر.کاش یکی دو تا تلنت هم برا دفاع وسط تیم زیر ۲۳ سالمون بگیریم چون اوضاع دفاع وسط تو اکادمی زیاد جالب نیس..

مطالب مرتبط

1
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x