آیا منچستریونایتد باید در ژانویه ۲۰۲۱ به دنبال تقویت تیم باشد؟

پنجره نقل و انتقالاتی دیگری برای منچستریونایتد فرا رسید…

اختصاصی یونایتدفنز- با انجام ۱۶ بازی در این فصل، منچستریونایتد در رده دوم جدول و هم امتیاز با لیورپول صدرنشین است. تیم فصل ۲۰۱۹/۲۰ را با اختلاف ۳۳ امتیازی نسبت به صدر جدول به پایان رساند اما اگر فقط سال ۲۰۲۰ را در نظر بگیریم اوضاع تفاوت زیادی دارد. تصویر ۱ جدول رده‌بندی در طی یک سال اخیر را نشان می‌دهد. با فرض اینکه منچستریونایتد می‌توانست دو بازی عقب افتاده خود را با برد سپری ‌کند، اختلاف تنها ۶ امتیاز بود. شرایط پس از ورود برونو فرناندز بهتر هم شده و از زمان اولین بازی او، یونایتد بیشترین امتیاز را کسب کرده است.

تصویر۱. جدول رده‌بندی لیگ برتر انگلیس در سال میلادی ۲۰۲۰

برونو تنها یکی از خریدهای موثر دوران اوله گونار سولشر است. شاید خصوصیات تیم را قبل از ورود فرناندز به یاد داشته باشید؛ تیمی بدون خلاقیت، عدم رهبری کافی، فرصت‌سوزی‌های بیش از حد لینگارد و پریرا و مهم‌تر از همه، نداشتن نشانه‌ای از یک تیم درجه یک. در آن زمان نه وخامت اوضاع در پست شماره ده کاملاً مشخص بود و نه برونو یک بازیکن نجات‌بخش تلقی می‌شد. پیش‌تر نیز، اوضاع برای دفاع راست و دفاع وسط تعریف چندانی نداشت. حالا با ترکیب فعلی، کیفیت تیمی افزایش داشته اما هنوز هم منچستریونایتد در چند پست ضعف یا نیاز به بازیکن جانشین دارد و شاید تقویت تیم در برخی از این پست‌ها تأثیر به سزایی در کیفیت داشته باشد.

چرا منچستریونایتد هنوز هم نیاز به خرید دارد؟

وقتی به لیست بازیکنان نگاه می‌کنیم نام‌های زیادی به چشم می‌خورند که بنظر دیگر نمی‌توانند به تیم کمک کنند: لینگارد، رومرو، پریرا، جونز، روخو، ایگالو و شاید دالوت و فوسومنسا. خروج برخی از این بازیکنان نیازمند پیدا کردن یک جانشین برای آنها است. بعلاوه اینکه هر ساله هر تیمی به صورت ناخواسته باید تغییراتی ایجاد کند؛ مثلاً وقتی برخی بازیکنان دچار افت ناگهانی می‌شوند، مصدومیت طولانی بوجود می‌آید یا بازیکنی پا به سن می‌گذارد. یک نمونه پل پوگبا است که احتمالاً سال آینده در تیم دیگری حضور خواهد داشت و این خود باعث یک تغییر اجباری در ترکیب تیم می‌شود.

دلیل بعدی برای جذب بازیکن این است که هنوز در ترکیب تعادل وجود ندارد یا برخی بازیکنان جایگزین قابل اعتماد ندارند که در بخش بعدی مقاله به آن خواهیم پرداخت. همچنین فراموش نکنید که پرمیرلیگ دشوارترین لیگ دنیا است و باشگاه‌های ثروتمند زیادی در آن حضور دارند که رقابت با آنها اصلاً ساده نیست. شاید در سال آینده دوباره شاهد یک لیورپول یا یک منچسترسیتی تاریخ‌ساز باشیم. درست است که منچستریونایتد توانسته است اختلاف با صدر جدول را نسبت به سال گذشته در همین مقطع، از ۲۲ امتیاز به صفر امتیاز کاهش دهد اما مصدومیت بازیکنان کلیدی و فرم لیورپول و سیتی نیز در این نتیجه بی‌تأثیر نیست. در واقع لیورپول نسبت به سال گذشته ۱۳ امتیاز کمتر کسب کرده و شاید این تیم و سایر مدعیان، سال آینده تا به این حد سخاوت‌مند نباشد.

تصویر۲. لیست مصدومان لیورپول در آستانه بازی بعدی خود

کدام پست‌ها نیاز به تقویت دارند؟

با توجه مصدومیت‌های فراوان بایی و توانزبه و عدم دسترسی به جونز و روخو، فشار روی دو مدافع میانی تیم بسیار زیاد است. هری مگوایر و ویکتور لیندلوف جزو ده بازیکن اروپا هستند که بیشترین دقایق حضور در زمین را به ثبت رسانده‌اند. مصدومیت لیندلوف از ناحیه کمر از مدت‌ها قبل وجود داشته و باید به صورت اساسی برطرف شود. او به همراه مگوایر (جدا از حواشی تابستانی خود) ماه‌ها است که فرصت درستی برای ریکاوری ندارند. طبیعتاً خستگی این بازیکنان در عدم تمرکز و اشتباهات فردی نمود خواهد داشت. البته که سولشر باید بیشتر از بایی و توانزبه استفاده کند اما به هر حال خرید مدافع میانی دیگر لازم است. پائو تورس، بن وایت، دایوت اوپامکانو، اوزان کاباک، بنوئیت پادیاشیل و سون باتمن از جمله بازیکنانی هستند که به منچستریونایتد لینک شده‌اند اما هیچکدام به طور جدی پیگیری نشده‌اند.

برای جذب آرون ون‌بیساکا ۵۰ میلیون پوند هزینه شد و البته او انتخاب اول سولشر باقی خواهد ماند. یونایتد قصد دارد ساختاری را که در سمت چپ خط دفاعی (با شاو و تلس) پیاده کرد را در سمت راست نیز بکار بگیرد؛ شاو و تلس مکمل همدیگر هستند و دست سولشر برای تنوع تاکتیکی باز است. البته خرید تلس هدف دیگری نیز داشت و آن این بود که برندون ویلیامز به سمت راست منتقل شود و با رقابت با فوسومنساه، در نهایت یکی از آنها به عنوان جانشین بیساکا به کار گرفته شود. اما بنظر می‌رسد که ویلیامز انتظارات را برآورده نکرده است و فعلاً باید قرضی در تیمی با سطح پایین‌تر بکار گرفته شود. فوسومنساه نیز در انتظار تصمیم یونایتد خواهد بود و احتمالاً با جذب بازیکن جدید، قرارداد خود را تمدید نخواهد کرد. دیوگو دالوت نیز که در میلان اوضاع بهتری دارد و ۱۲ بازی انجام داده، هنوز نتوانسته است نظر سولشر را جلب کند و یونایتد بعد از داشتن سه دفاع راست هجومی، همچنان باید به دنبال خرید یک بازیکن باشد.

تصویر۳. عملکرد دیوگو دالوت تا ژانویه ۲۰۲۱ در میلان

 با خرید عماد دیالو ترائوره و فاکوندو پلیستری مشخص نیست که هدف منچستریونایتد برای تقویت این پست چیست. پلیستری فعلاً در تیم زیر ۲۳ سال مشغول است و دیالو برای هماهنگی با سایر بازیکنان به زمان زیادی نیاز دارد. همچنین پیشرفت تاهیت چونگ در لورکوزن نیز (با توجه به اینکه دقایق کمی به میدان رفته است) چندان محتمل بنظر نمی‌رسد. در اینجا باید به صحبت‌های ژوزه مورینیو اشاره کنیم که اظهار داشت میان یک بازیکن بزرگ و یک استعداد بزرگ تفاوت زیادی وجود دارد. گرینوود یکی از برترین استعدادهای تاریخ آکادمی است و برندون ویلیامز بسیار جنگنده نشان داد اما هر دو در این فصل افت داشته‌اند و احتمالاً تا دوسه سال آینده همچنان نوسان داشته باشند.

در واقع نمی‌توان انتظار داشت که جوانان ۱۸ ساله بزرگ‌ترین خلأ یونایتد در این چند سال را پر کنند و به ندرت پیش می‌آید که بازیکنی در این سن و سال ثبات داشته باشد. خرید جیدون سانچو با توجه به افت او در این فصل و با توجه به درخواست غیر واقعی دورتموند، هنوز هم دور از ذهن است. احتمالاً تصمیم‌گیری در مورد این پست در تابستان انجام خواهد شد. اما بهرحال یونایتد هنوز تعداد وینگرهای کمی دارد و گزینه‌های خوب و کم‌هزینه‌ای مانند فلوریان تاوین نیز در دسترس هستند. این بازیکن چپ پا و ۲۷ ساله، به عنوان یکی از با ارزش‌ترین بازیکنان مارسی شناخته می‌شود که تأثیر زیادی در گل‌های تیمش در چند سال اخیر داشته است. از قرارداد او تنها شش ماه باقی است و یونایتد می‌تواند با جذب او یا دیگر بازیکنان مشابه، ترکیب تجربه و استعداد را در این پست داشته باشد.

تصویر۴. مقایسه جیدون سانچو، فلوریان تاوین و مارکوس رشفورد تا ژانویه ۲۰۲۱

نمانیا ماتیچ با بازیخوانی، هوش و کنترل بازی، به تیم خود نظم می‌دهد و سولشر با توجه به رفتار حرفه‌ای او و ماتا، از آنها به عنوان قهرمان یاد کرده است. اما باید قبول کنیم که توان بدنی او دیگر به حدی نیست که بتواند در همه بازی‌ها به کار گرفته شود. خرید یک هافبک دفاعی تخصصی به نیاز تیم تبدیل شده و خروج پوگبا نیز احتمال مشکل در بازیسازی و خلق موقعیت را یادآوری می‌کند. از طرفی خرید دو بازیکن جدید ترافیک زیادی در خط هافبک ایجاد می‌کند که منطقی نخواهد بود. طبق شایعات، یونایتد به جذب مویسس کایسدو از اکوادور علاقه زیادی دارد. در نهایت باید گفت وضعیت خط هافبک در سال آینده علامت سوال بزرگی است که باید ببینیم چگونه از طرف کادر فنی و باشگاه مدیریت خواهد شد.

فعالیت در بازار نقل و انتقالات

متأسفانه دنیا هنوز هم درگیر پاندمی ویروس کرونا است. این معضل نه تنها ریشه‌کن نشده بلکه در انگلیس موج جدیدی از فراگیری هم آغاز شده است. بدون شک منچستریونایتد از این شرایط ضرر کرده است و اگر در بازار نقل و انتقالات سرمایه‌گذاری بالایی نداشته باشد، قابل انتقاد نیست. البته همه مشکلات با پول حل نخواهد شد؛ باشگاه منچستریونایتد نسبت به سایر باشگاه‌های اروپایی در دوران پسافرگوسن، بازدهی کمی نسبت به هزینه‌های متحمل شده داشته است. ضمن اینکه منچستریونایتد از بعد فنی، حساب ویژه‌ای روی برخی بازیکنان مانند لوکاکو، الکسیس و دی ماریا باز کرد اما در نهایت خود بازیکنان، هزینه خرید، فشار روانی و پیدا کردن جایگزین آنها مشکلات فراوانی بوجود آورد.

گری نویل در پادکست اسکای اسپورتس به یک نکته به جا اشاره کرد که یونایتد تنها باید در صورتی خرید داشته باشد که گزینه‌های مناسب در دسترس باشند. احتمالاً هواداران نیز با نویل موافق هستند و می‌دانند که نخریدن بازیکن، بهتر از خریدهای احساسی و هزینه‌های افراطی است. درست است که روند بازسازی تیم چندان سریع نیست اما بهرحال متعهد ماندن به اصول نقل و انتقالاتی، حفظ هویت باشگاه و جلوگیری از خریدهای نامناسب هم مسئله مهمی است و خریدها در ژانویه دشوار است. البته که یک خرید در ژانویه می‌تواند در ادامه فصل به نتایج تیم کمک کند و نقل و انتقالات تابستان را سبک‌تر کند.

 

به نظر شما تقویت کدام پست باید در ژانویه ۲۰۲۱ در اولویت قرار بگیرد؟

درباره ی فرشاد رضایی

مطلب پیشنهادی

بارسلونا علاقه منچستریونایتد برای ستاره تیمش را پیگیری میکند

انتقال او در تابستان میتواند انجام شود. ۰

۹ دیدگاه

 1. هر ۴ تا درسته و منچستر نیاز به تقویتش داره ولی مهم تر از همه دفاع راسته. بیساکا خیلی ضعیف شده تو حمله هم ک افتضاح هست. باید یه رقیب سرسخت براش بگیریم

 2. با بلوریان تایوین کاملا موافقم

  ۰
 3. دفاع راست یا وسط باید تقویت بشه در ژانویه دفاع وسط و وینگر راست بمونه برای تابستان

  ۰
 4. دفاع راست از نون شبم واجب تره تیم توازن نداره اصن سمت راست فلجه

  ۰
 5. ما اگه بتونیم آلابا رو بگیریم عملا با یه تیر سه نشون زدیم آلابا چند پسته است دفاع وسط ، دفاع چپ و هافبک دفاعی در واقع یه آچار فرانسه هس سنشم با توجه به پست هایی که بازی میکنه معقوله(۲۸ سالشه) خوبیش اینه که بازیکن آزاده و پولی برا خریدش صرف نمیشه ولی دستمزدش بالا هس که اگه پوگبا به فروش بره ، منچستر برای دادن دستمزدش مشکلی نداره ؛ حالا میریم سراغ دفاع راست بنظرم باید یه بازیکن جوون با قیمت کم مثل لمپتی رو خرید تا با ون بیساکا رقابت کنه ؛ خرید جک گریلیش که اگه میخوایم از دستمون در نره باید همین ژانویه کارشو تموم کنیم؛اسماعیل سارم میتونیم با دنیل جیمز معاوضه کنیم ؛ البته میخوام یه نکته ای رو بگم متاسفانه گرینوود زیاد امسال رو فرم نیس و بیشتر درگیر حواشیه تا فوتبال اگه اینجور پیش بره بهتره به فروش بره و پولش تو خرید هالند کمکمون کنه؛ نکته آخر اینه که هالندو امسال باید کار خریدشو تموم کنیم با توجه به اینکه همچنان ما خیلی موقعیت سوزیم و برای حسرت نخوردن در آخر فصل باید از تمام فرصتا به خوبی استفاده کنیم و همچنین اینو باید در نظر بگیریم کاوانی ۳۳ سالشه و با توجه به اینکه سال های آخرشه و لیگ جزیره سخت ترین و فشرده ترینه باید یکی دیگه مهاجم نوک تموم کننده داشته باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + هشت =