آنالیز: هری مگوایر، بازی‌سازی از قلب خط دفاعی؛ لطفاً احترام قائل شوید!

این گفته که منچستریونایتد تیمی هجومی‌تر از قبل شده، چندان هم بیراه نیست. در این بین مدافعین میانی منچستریونایتد نقش مهمی ایفا کرده‌اند.

اختصاصی یونایتدفنز- شکستن رکوردهای نقل و انتقالات همیشه تبعاتی را به همراه دارد. در تابستان ۲۰۱۹ هری مگوایر با رقم نجومی ۸۰ میلیون پوند از لسترسیتی به منچستریونایتد پیوست و به عنوان گران‌ترین مدافع تاریخ معرفی شد. با صحبت از گل‌های خورده یونایتد در این فصل، پیش از همه، انگشت‌ها به سمت هری مگوایر نشانه می‌رود. در این مقاله قصد نداریم در مورد وضعیت دفاعی تیم صحبت کنیم و برعکس روی دیگر سکه مد نظر ما است.

افزایش مشارکت مدافعان منچستریونایتد در امور تهاجمی به طرز قابل توجهی نسبت به سالیان اخیر افزایش داشته است. صحبت‌ها نباید تنها در مورد گل و پاس‌گل باشد، بلکه بازی‌سازی و پاس‌هایی که منجر به ایجاد موقعیت می‌شوند نیز با اهمیت هستند. تصویر ۱ نمودار مشارکت بازیکنان در گل‌های به ثمر رسیده (بجز پنالتی‌ها) را نشان می‌دهد. رنگ سفید گل‌، رنگ زرد پاس گل و رنگ قرمز مشارکت در گل را نشان می‌دهد.

تصویر۱. تعداد گل، پاس گل و مشارکت در گلزنی توسط بازیکنان لیگ برتر انگلیس 

تنها مدافع میانی حاظر در این لیست هری مگوایر است. او با ۱۴ مشارکت، در کنار کوین دی‌بیروینه، تیمو ورنر و هاروی بارنز قرار گرفته است. شکی نیست که مگوایر به خوبی دی‌بروینه سانتر نمی‌کند، به خوبی ورنر گل نمی‌زند و به اندازه بارنز در دریبل‌زدن مهارت ندارد. با این حال او خود را در اختیار تیم قرار داده و به خوبی هر چه تمام‌تر در گلزنی مشارکت می‌کند. منچستریونایتد تا هفته ۲۵ لیگ برتر در میزان گلزنی رکوردار است و هری مگوایر نیز با ۲۲۵۰ دقیقه بازی، یکی از سه بازیکن رکوردداری است که تمامی دقایق ممکن را در میدان حضور داشته است. در ادامه چند مورد از مشارکت‌های هری مگوایر در امر گلزنی را بررسی می‌کنیم.

نحوه به ثمر رسیدن گل مارکوس رشفورد در مقابل ساوتهمپتون را در تصویر ۲ مشاهده می‌کنید. از زمان شروع ماجرا (دایره زرد) تا زمان به ثمر رسیدن گل (دایره قرمز) نه پاس رد و بدل شده است. هری مگوایر (شماره ۵) هفتین پاس را به لوک شاو داده و او با همکاری گرینوود، در نهایت فرصت گلزنی را برای مارکوس رشفورد فراهم کرده‌اند. زمانبدنی در پاس و پیشبینی مگوایر از یک موقعیت مناسب برای حمله باعث شد تا تیم در موقعیت تهاجمی قرار بگیرد و در نهایت گل به ثمر برسد. ویدئوی ۱ این موضوع را بهتر نشان می‌دهد.

تصویر۲. نحوه به ثمر رسیدن گل مارکوس رشفورد در برابر ساوتهمپتون 

 

ویدئوی۱. نقش هری مگوایر در به ثمر رسیدن گل مارکوس رشفورد در برابر ساوتهمپتون

مورد دیگر به بازی رفت منچستریونایتد در مقابل اورتون برمی‌گردد. اورتون که ۲-۱ از حریف عقب بود جلو کشیده و در پشت محوطه به دنبال راهی برای نزدیک شدن به دروازه بود. در این حین مگوایر با یک قطع توپ به موقع، فرناندز را صاحب توپ می‌کند و او با پیش‌روی تا محوطه جریه حریف، در نهایت با یک پاس ساده موجب می‌شود کاوانی اولین گل خود را برای منچستریونایتد به ثمر برساند (تصویر ۳).

تصویر۳. نحوه به ثمر رسیدن گل ادینسون کاوانی در برابر اورتون

حال پاس گل مگوایر در برابر نیوکاسل را بررسی می‌کنیم. او با جسارت خود از نیمه زمین خودی رو به جلو حرکت می‌کند. پس از احاطه شدن توسط چند بازیکن، توپ به رشفورد می‌رسد و او با یک حرکت انفرادی توپ را وارد دروازه حریف می‌کند (ویدئوی ۲). مگوایر پیش از این دو بار دیگر هم برای پایه‌ریزی یک حمله تلاش کرده بود و بار سوم موفق به انجام آن شد.

ویدئوی۲. پاس گل هری مگوایر و گلزنی مارکوس رشفورد در برابر نیوکاسل

همه حرکات مگوایر به گل ختم نمی‌شود. او بارها در طول نود دقیقه، بازی‌سازی را انجام می‌دهد و دفعات کمی با گل همراه می‌شود. ویدئوی ۳ از بازی در برابر وستهام انتخاب شده است. اکثر مدافعین میانی در این شرایط، پاس دادن به کناره‌ها را ترجیح می‌دهند اما مگوایر با یک پاس رو به جلو فرناندز را صاحب توپ می‌کند و او نیز رشفورد را در موقعیت تک به تک قرار می‌دهد.

ویدئوی۳. مشارکت هری مگوایر در ایجاد موقعیت در برابر وستهام

همانطور که گفتیم هری مگوایر در بین تمام مدافعین میانی لیگ برتر در زمینه بازی‌سازی و ۱۴ بار مشارکت در حملات، رکورددار است. پس از او ویکتور لیندلوف قرار دارد که ۱۲ بار این کار را انجام داده است (۱ گل، ۱ پاس گل، ۱۰ مشارکت). این دو مدافع میانی، بیشترین دقایق را نسبت به زوج‌های دفاعی دیگر در زمین حضور داشته‌اند. مدافعین میانی پپ گواردیولا که در دنیا به بازی‌سازی معروف هستند پشت سر مدافعین یونایتد قرار دارند. روبن دیاز با ۱۱ مشارکت و جان استونز و مایکل کین با ۱۰ مشارکت در رده‌های بعدی قرار دارند.

آمار دیگری که با بررسی آن اطلاعات مفیدی بدست می‌آید، مقدار xG و میزان تأثیرگذاری مدافعین میانی در این فاکتور است (xG فاکتوری است که میزان خطرناک بودن شوت‌های در چارچوب را نشان می‌دهد و در واقع تعداد گل‌های مورد انتظار را مشخص می‌کند). تصویر ۴ لیستی از مدافعین میانی را نشان می‌دهد که تأثیر آنها بر بازی‌سازی (طبق xG) مشخص شده است. اگر مدافعین میانی در بالا رفتن مقدار xG کمک کنند، در این نمودار نیز در جایگاه بالاتری قرار دارند. به عنوان مثال فرض کنید که xG یک تیم در کل نود دقیقه برابر ۴ بوده است؛ حملاتی که یک مدافع در آنها مشارکت داشته را جدا می‌کنیم و اگر xG آنها ۲ باشد، پس این مدافع در ۵۰ درصد حملات تیم شرکت داشته است.

تصویر۳. مشارکت مدافعان میانی لیگ برتر انگلیس در حملات (طبق xG)

در این لیست تنها دو بازیکن بالاتر از مگوایر و لیندلوف قرار دارند که البته تمام فصل را هم به عنوان مدافع میانی بازی نکرده‌اند (آجائی ۱ بازی و فابینیو ۶ بازی به عنوان هافبک مورد استفاده قرار گرفته‌اند). پس نقش زوج لیندلوف و مگوایر در حملات تیم منچستریونایتد غیر قابل انکار است. البته که دریافت ۳۲ گل در ۲۵ بازی برای تیم مدعی قهرمانی قابل قبول نیست و البته که این زوج دفاعی نیز اشتباهات فردی داشته‌اند. اما در این مقاله و مقاله قبلی (در مورد مشکلات خط دفاعی) صحبت‌هایی شد که نشان می‌دهد قضاوت در مورد مدافعین میانی منچستریونایتد چندان هم ساده نیست و انتقادها خصوصاً از هری مگوایر ناعادلانه است؛ مدافعی که پپ گواردیولا و ژوزه مورینیو نیز به دنبال جذب او بودند و همین حالا نیز بسیاری از تیم‌ها رویای داشتن چنین مدافعی را دارند.

 

برگرفته از وب‌سایت Theathletic

درباره ی فرشاد رضایی

مطلب پیشنهادی

کلیپ سنتر: خلاصه دیدار منچستریونایتد و برنتفورد

سومین بازی شیاطین سرخ در پیش فصل ۲۰۲۱/۲۲ با تساوی به پایان رسید.

یک دیدگاه

  1. بسیار عالی وآموزنده،ممنون وسپاس فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 6 =