یونایتد فنز

بروزترین مرجع خبری منچستریونایتد در ایران

آنالیز میسون گرینوود: جوان 19 ساله ای که نقش کلیدی در منچستر دارد

میسون گرینوود بعد از مارکوس رشفورد بهترین استعدادی است که از آکادمی منچستر به این تیم رسیده و ما در این مقاله می خواهیم سبک فوتبالی و نقش تاکتیکی میسون در تیم سولشر را به طور کامل بررسی کنیم.

یونایتد فنز- پرورش بازیکن یکی از اصول قدیمی منچستر است. در گذشته بازیکنان آکادمی منچستر به بزرگترین فوتبالیست های دنیا تبدیل می شدند و مثال بارز آن سر بابی چارلتون است که مجسمه او نیز در ورودی الدترافورد وجود دارد.

رایان گیگز، دیوید بکهام، گری نویل و پل اسکولز بازیکنان معروف به کلاس 92 بودند که توسط آکادمی منچستر به دنیای فوتبال معرفی شدند. در سال های اخیر نیز مارکوس رشفورد و اسکات مک تومینای توانستند از آکادمی به ترکیب اصلی منچستر برسند. جدیدترین استعدادی که از آکادمی به تیم اصلی رسیده و تبدیل به یک مهره ثابت شده کسی نیست جز میسون گرینوود.

گرینوود فقط یک ستاره نوظهور نیست بلکه به عنوان نسل طلایی آینده تیم ملی انگلیس شناخته می شود. او تنها یک بازی ملی در کارنامه خود دارد ولی گمان می رود که تبدیل به یکی از مهم ترین بازیکن های انگلیس شود.

اضافه شدن کاوانی و رونالدو در دو فصل اخیر به علاوه حضور سرمربی مانند سولشر که خودش تمام کننده قهاری بوده بسیار به گرینوود در جهت رشد فوتبالیش کمک خواهد کرد. میسون این فصل را به بهترین شکل شروع کرده و در 5 بازی لیگ 3 گل به ثمر رسانده است. او همچنین xG عجیب ولی تاثیر گذار 1.0 را در این فصل لیگ برتر از خود به جا گذاشته است.

نقش تاکتیکی گرینوود در منچستر

گفتن پست تخصصی گرینوود واقعا کار سختی است. او در سیستم 4231 سولشر به عنوان وینگر راست بازی می کند ولی نکته برجسته توانایی هجومی میسون این است که علاقه زیادی به حضور در پست مهاجم مرکزی دارد. او از کناره ها به مرکز محوطه می رود و به روند هجومی تیم کمک می کند.

گرینوود هوش هجومی بالایی دارد و در حملات به همراه مهاجم مرکزی تیم به یک سوم دفاعی حریف هجوم می آورند. این کار باعث می شود تا مدافع چپ حریف به همراه او حرکت کند و در نتیجه فضای زیادی در سمت راست برای آرون ون بییساکا ایجاد شود.

منچستر وقتی صاحب توپ باشد بیشتر از سمت چپ حملات را انجام می دهد. این کار به ضرر گرینوود است زیرا نمی تواند در طراحی حملات نقشی داشته باشد. خیلی اوقات او دوست دارد در این روند تاثیر گذار باشد و در نهایت ضربه نهایی را بزند.

میسون دوست دارد حرکاتی نظیر یک دو و فرار رو به جلو را انجام دهد تا فضای مناسبی در اختیار داشته باشد. نقشه گرافیکی حملات منچستر در این فصل را می توانید در عکس زیر مشاهده کنید.

تمام کنندگی 

وقتی که از سولشر در مورد بهترین تمام کننده تیم پرسیدند، او اینگونه جواب داد:

میسون یکی از بهترین تمام کننده هایی است که دیدم و با آن کار کرده ام. او بسیار خونسرد است و می داند چه وقتی ضربه نهایی را بزند. فرقی هم نمی کند در زمین تمرین باشد یا زمین بازی و یا حتی حیاط خانه اش. میسون کار خود را بلد است.

بارز ترین وجهه بازی میسون همین است. اگر شما در دیکشنری کلمه تمام کننده را سرچ کنید ممکن است تصویر میسون گرینوود را به شما نشان دهد. او یک تمام کننده بالفطره است و شاید بهترین تمام کننده ای است که منچستر در سال های اخیر داشته است.

گرینوود از دیگر مهاجمان منچستر متمایز است و سبک تمام کنندگی او منحصر به فرد است. میسون می تواند در موقعیت های یک در مقابل یک مدافع را از پیش روی بردارد و به راحتی ضربه خود را بزند. دو پا بودن او باعث می شود تا مدافع شکل تدافعی درستی نداشته باشد و این مسئله فضای کافی برای ضربه زنی را در اختیار گرینوود می گذارد.

میسون در این فصل سه گل و xG 1.0 ثبت کرده است. دو سال قبل آمار او 10 گل با xG 3.6 بود و سال قبل نیز 7 گل با xG 7.4 بود که نشان دهنده بدشانسی نسبی او در فصل گذشته است.

تصویر بالا نشان دهنده مهارت بالای گرینوود در تمام کنندگی است. در عکس شماره 1 میسون به راحتی مارسل را از پیش روی برمیدارد و در عکس شماره 2 نیز او پس از ورود به محوطه تصمیم می گیرد که توپ را با کدام پا شوت کند.

در عکس شماره 3 میسون تصمیم می گیرد توپ را به پای راست بیاورد و در عکس شماره 4 هم می توانید ببینید که در کمترین زمان و بیشترین قدرت چگونه توپ را تبدیل به گل می کند. دو پا بودن گرینوود او را تبدیل به مهاجم بسیار خطرناکی کرده است. توانایی میسون در کنترل باعث می شود تا بتواند ضربات ناگهانی خوبی را بزند.

بازی پا به توپ 

این بخش از بازی گرینوود بهبود بسیاری پیدا کرده است. اعتماد به نفس بالا و همچنین تقویت فیزیک بدنی او از عوامل پیشرفت بازی پا به توپ او است. میسون به یک دریبل زن قهار تبدیل شده و آمار 1.85 دریبل موفق در هر بازی را از خود ثبت کرده است؛ آماری که نشان می دهد او ترسی از نبرد تن به تن با مدافعین حریف ندارد.

گرینوود همچنین در حفظ توپ نیز برای منچستر موثر است. او آمار 1.79 حمل توپ به سمت محوطه جریمه حریف را از خود به جای گذاشته است. این عدد او را در بین 90 مهاجم برتر 5 لیگ معتبر دنیا قرار می دهد. میسون زوج سازی های بسیار خوبی هم انجام می دهد. حرکات او با برونو (در داخل محوطه) و بیساکا (خارج محوطه) باعث به هم ریختن دفاع حریف می شود.

گرینوود در بازی دائما پست خود را تغییر می دهد. این کار باعث می شود منچستر در روند شکل گیری حمله موفق باشد. به عنوان مثال او تا خط هافبک عقب می آید تا توپ گیری کند و بین خطوط منچستر برتری عددی ایجاد کند. میسون هم تیمی های خود را در فضاهای خالی به خوبی پیدا می کند و پاس های بلند خوبی با پای چپ خود می دهد.

نتیجه گیری

تماشا ظهور چنین استعدادی تا به اینجای کار دلنشین بوده است. هوش فوتبالی بالا به او کمک کرده که در سن پایین بتواند بازی های خوبی ارائه دهد. آمار هر 2 بازی 1 گل برای یک بازیکن 19 ساله عالی است. سرعت بالا و همچنین تمام کنندگی هیولا وار او دلایل عملکرد خوبش می باشند.

کم و بیش می توان گرینوود را مهره اصلی منچستر در شکستن دفاع سنگین حریف محاسبه کرد. حال باید دید میسون کنار بازیکنی همانند رونالدو تا سال های آینده چگونه پیشرفت خواهد کرد و آیا سولشر می تواند بهترین استفاده را از این بازیکن جوان داشته باشد یا نه. چیزی که مشخص است این است که منچستر یک استعداد فوق العاده در اختیار دارد.

منبع: breaking the lines

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x