یونایتد فنز

بروزترین مرجع خبری منچستریونایتد در ایران

آنالیز مفصل رونالدو؛ بررسی تاثیرات مثبت و منفی جذب سوپراستار پرتغالی

منچستریونایتد موفق شد با ۱۹ میلیون پوند رونالدو را به الدترافورد بازگرداند. کریستیانو از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ موفق به ثبت ۱۱۸ گل در ۲۹۲ بازی شده بود و همچنین سه لیگ برتر و یک لیگ قهرمانان با منچستر در کارنامه خود دارد. آیا او می تواند موفقیت های خود را دوباره تکرار کند؟ در ادامه می خواهیم به صورت جامع به بررسی این پرونده بپردازیم.

یونایتد فنز – نقل و انتقالات امسال پر از اتفاقات عجیب و غریب بود ولی حوادث چند روز اخیر خودش یک بمب خبری است. رونالدویی که تا همین چند روز پیش در یک قدمی پوشیدن پیراهن سیتیزن ها بود حالا به جمع شیاطین سرخ بازگشته است.

۱۲ سال پیش بود که کریستیانو رونالدو منچستر را ترک کرد و به رئال مادرید پیوست. در این ۱۲ سال او ۵۵۱ گل در ۵۷۲ بازی برای رئال و یوونتوس به ثمر رساند و موفق شد ۴ چمپیونزلیگ هم کسب کند. بازگشت او به منچستر هیجان و شعف را در بین هواداران شیاطین سرخ زیاد کرده است. رونالدو همچنان در منچستر ستایش می شود و به عنوان یک اسطوره محسوب می شود.

آیا رونالدو می تواند عملکرد درخشان خود را در منچستر زیر نظر سولشر تکرار کند؟ اصولا کریستیانو در این ۱۲ سال چه تغییراتی کرده و آیا منچستر همان سوپراستاری که همگان تصور می کنند را جذب کرده است؟ در ادامه می خواهیم به این سوالات پاسخ دهیم.

۱- گل های زده رونالدو نشان دهنده ارزش والای او است

قطعا بازیکنی که دیروز به منچستر پیوست با آن پسر جاه طلبی که ۱۲ سال پیش به مادرید رفت تفاوت های بسیاری دارد ولی حتی در ۳۶ سالگی نیز او یک گلزن بالفطره است. عملکرد رونالدو در رئال جای بحث و بررسی ندارد و او به قدری فوق العاده بود که هر فصل به طور میانگین برای این باشگاه ۵۰ گل می زد. آمار او اما در ایتالیا کاهش محسوسی داشته و کریستیانو در ۱۳۴ بازی موفق به ثبت ۱۰۱ گل شده است که میانگین هر فصل ۳۴ گل را نشان می دهد.

رونالدو فصل قبل با یوونتوس در رده چهارم لیگ ایتالیا قرار گرفت ولی موفق به قهرمانی در کوپا ایتالیا شد. او همچنین دو اسکودتو در کارنامه خود دارد. عملکرد تیمی یوونتوس در فصل قبل خوب نبود ولی رونالدو نمایش خیره کننده ای داشت.

کریستیانو سال گذشته ۲۹ گل در سری آ زد و با نفر دوم ۵ گل اختلاف داشت. فقط لیونل مسی (۳۰ گل) و رابرت لواندوفسکی (۴۱ گل) عملکرد بهتری نسبت به رونالدو در تمام لیگ های معتبر اروپایی داشتند. او همچنین در رده ملی هم موفق بود و با ۵ گلی که در یورو زد توانست از رکورد میروسلاو کلوزه در تورنمت های معتبر ملی عبور کند و همچنین به رکورد ۱۰۹ گل علی دایی برسد.

افزایش سن بر عملکرد رونالدو تاثیر محسوسی نذاشته و حتی یک آمار خارق العاده به جا گذاشته است. برای درک بهتر موضوع باید گفت که رونالدو در سه سال اخیر نسبت به سه سال پایانی خود در منچستر گل های بیشتری به ثمر رسانده است. عمده بازیکنان با افزایش سن از لحاظ بدنی تضعیف و درگیر مصدومیت های بسیاری می شوند ولی اعجوبه پرتغالی همچنان در بالاترین سطح بدنی قرار دارد و توانسته در ۸۵ درصد بازی های یوونتوس در سه سال اخیر حضور داشته باشد.

این آمار و ارقام سولشر را قطعا امیدوار می کند زیرا می داند که رونالدو همچنان می تواند کمک بسیاری به منچستر بکند. رونالدو با ۳۷ سال سن همچنان یکی از بهترین مهاجمین دنیاست و برای باشگاهی مثل منچستر همچین بازیکنی ضروری است.

۲- توصیف تغییر و تحولات رونالدو

رونالدو منچستر را به عنوان یک وینگر سرعتی و تکنیکی ترک کرد ولی حالا دیگر این خصوصیات را ندارد. او دیگر توانایی بالایی در بازیسازی ندارد ولی به عنوان یک مهاجم مرکزی به شدت خطرناک است. او در یوونتوس به عنوان یکی از دو مهاجم مرکزی و در کنار آلوارو موراتا بازی می کرد. این مسئله باعث می شد تا او آزادی عمل زیادی داشته باشد و بتواند به سمت چپ متمایل شود و از آن سمت نفوذهای خطرناکی داشته باشد.

در منچستر اما شرایط متفاوت است. سولشر علاقه زیادی به اجرا سیستم ۱-۳-۲-۴ دارد و این مسئله بدین معناست که رونالدو باید به عنوان تنها مهاحم مرکزی در تیم بازی کند. از سمتی دیگر این مسئله به نفع رونالدو است. او در یوونتوس و رئال علاقه زیادی به حرکت در عرض داشت. کریستیانو همچنان علاقه دارد شانس خود را برای شوت های از راه دور امتحان کند. نقشه شوت های رونالدو را در فصل گذشته سری آ می توانید در عکس زیر تماشا کنید:

همانطور که در عکس بالا مشخص است رونالدو فصل قبل تنها یک گل خارج از محوطه به ثمر رسانده است. این برای بازیکنی که در سال های گذشته از نقاط مختلف زمین موفق به گلزنی می شد عجیب است ولی دلیل این اتفاق تغییر سبک بازی او است. کریستیانو حالا تبدیل به یک مهاجم مرکزی زهر دار شده و در محوطه شش قدم به هیچ دروازه ای رحم نمی کند.

رونالدو زمانی که در منچستر بود به عنوان یک مهاجم سر زن شناخته نمی شد ولی در این سال ها بر روی این مهارت کار کرده و حالا در هوا برای هر مدافعی دردسر ساز است. چند گل ماندگار رونالدو در این سال ها با سر زده شده که میتوان از گل او به بارسلونا در فینال کوپا دل ری نام برد. همچنین ضربه سر بی نظیر و پرش باور نکردنی او در سال ۲۰۱۹ مقابل سمپدوریا نیز در یاد همه مانده است.

سال گذشته او در سری آ ۷ گل با ضربه سر به ثمر رساند که رونالدو را از این منظر در رتبه یک ایتالیا قرار داد. تنها ساشا کالازیچ و آندره سیلوا که هر دو در بوندسلیگا بازی می کنند توانستند با ۸ گل بالاتر از رونالدو قرار بگیرند.

این آمار وقتی جالب می شود که بدانیم ادینسون کاوانی نیز فصل گذشته ۶ گل با ضربه سر به ثمر رساند و حضور همزمان او و رونالدو می تواند منچستر را در ضربات آزاد خطرناک تر از هر تیمی بکند. منچستر فصل گذشته تنها ۷ گل از روی ضربات آزاد به ثمر رساند و جذب رونالدو می تواند به بهبود این آمار کمک کند.

۳- حضور رونالدو چه تاثیری بر روی دیگر بازیکنان می گذارد؟

علیرغم تمام هیجانی که بابت انتقال رونالدو ایجاد شده باید به این نکته توجه کرد که حضور او به معنای خروج برخی بازیکنان از ترکیب است. منچستر فصل را با میسون گرینوود به عنوان مهاجم آغاز کرد و این بازیکن ۱۹ ساله توانست در ۲ بازی ۲ گل به ثمر برساند ولی با حضور رونالدو ایا گرینوود می تواند به ترکیب اصلی برسد؟

مارسیال هم شرایط مشابه ای دارد. این بازیکن ۲۵ ساله با وجود شش سال حضور در منچستر هنوز نتوانسته درخشش خود را تداوم ببخشد و به نظر می رسد که جذب رونالدو بدین معنی باشد که مارسیال دیگر نمی تواند به منچستر کمک کند. عملکرد فاجعه بار او مقابل ساوتهمپتون به نوعی مهر تایید بر این ادعا است.

کاوانی اما شرایط متفاوتی دارد. او که سال گذشته به منچستر آمد توانست عملکرد قابل قبولی را به عنوان مهاجم نوک منچستر ثبت کند. قطعا جذب رونالدو به پیشرفت بازیکنان جوان منچستر کمک می کند ولی این ستاره پرتغالی صرفا برای کمک به بقیه جذب نشده است. واقعیت این است که احتمالا از بین سانچو ، گرینوود و رشفورد حداقل یک نفر با حضور رونالدو زمان بازی کمتری پیدا خواهد کرد.

این سه بازیکن در مرحله ای از کریر خود قرار دارند که نیازمند بازی هستند و اگر زمان کافی به آن ها نرسد ممکن است پروسه پیشرفتشان متوقف شود. از طرفی دیگر با اضافه شدن رونالدو پل پوگبا نیز دچار مشکل خواهد شد. پوگبا این فصل به عنوان وینگر چپ به کار گرفته شد و عملکردی خیره کننده داشت. حالا اما او احتمالا باید به هافبک وسط و کنار اسکات مک تومینای برگردد؛ پستی که بارها ثابت شده است که مناسب پوگبا نیست.

منچستر همچنین در پست دفاع راست و هافبک تدافعی ضعف دارد و حال باید پرسید آیا جذب رونالدو به تقویت این دو پست ارجحیت داشت؟ البته که فرصت بازگرداندن رونالدو به منچستر برای این باشگاه به قدری طلایی بود که قطعا نمی شد از خیر آن گذشت.

گری نویل هفته گذشته در مصاحبه با ما گفته بود که منچستر نیاز به جذب یک مهاجم برای قهرمانی در لیگ دارد و از جذب نکردن هری کین توسط این باشگاه گلایه می کرد. قطعا او در آن زمان فکرش را هم نمی کرد که هم تیمی سابقش دوباره به این تیم بازگردد. حالا فقط باید منتظر باشیم تا ببینیم آیا رونالدو می تواند همانند دوره اول خود در منچستر باشد یا خیر.

۴- آیا رونالدو در یوونتوس موفق بود؟ 

دو اسکودتو، یک کوپا ایتالیا، یک سوپرکاپ ایتالیا، دو بار انتخاب به عنوان مرد سال سری آ و یک آقای گلی ثمره رونالدو از ایتالیا بوده است. البته رونالدو با یوونتوس در لیگ قهرمانان اصلا موفق نبود و یک بار در مرحله یک چهارم نهایی و دو بار در مرحله یک هشتم نهایی از دور رقابت ها کنار رفت. یووه برای او ۱۰۰ میلیون یورو + حقوق سالانه ۳۱ میلیون یورو هزینه کرد و سوال اینجاست که آیا رونالدو ارزش این مبلغ را داشت؟

از لحاظ فردی که نمی توان هیچ ایرادی به عملکرد رونالدو در یوونتوس وارد کرد. او در سال اولش ۲۱ گل به ثمر رساند که کمترین میزان گلزنی او در طول دوران بازیش بود ولی همچنان بهترین گلزن یوونتوس بود. در دو سال بعد اما شرایط متفاوت بود و او توانست ۶۰ گل برای یووه به ثمر برساند که آماری فوق العاده محسوب می شود.

مشکل اصلی در مورد رونالدو این بود که نتوانست با سیستم یوونتوس هماهنگ شود و هیچکدام از مربیان بیانکونری نتوانستند بازیکنان مناسبی را در کنار او قرار دهند. عملکرد ضعیف یوونتوس در فصل گذشته نشان داد که آن ها اسکواد ضعیفی دارند.

انتقال رونالدو به یوونتوس فراتر از مسائل فوتبالی بود. تنها ۲۴ ساعت پس از حضور رونالدو در یوونتوس این باشگاه توانست مبلغ خارق العاده ۶۰ میلیون دلار از فروش پیراهن خود دربیاورد. همچنین ۶ میلیون فالوور به حساب های مجازی یووه اضافه شد.

آیا عملکرد یوونتوس در این سه سال بدون رونالدو ضعیف تر از این می شد؟ احتمالا نه ولی جذب رونالدو باعث گسترش برند این باشگاه در سرتاسر جهان شد. رونالدو تعداد هواداران یوونتوس را افزایش داد و جوی که او در فوتبال ایتالیا ایجاد کرد را می توان با تاثیر مارادونا در این فوتبال مقایسه کرد. هواداران بیانکونری همچنان رونالدو را ستایش می کنند و علاقه ای به رفتن او نداشتند.

شاید هدف از جذب رونالدو برای یووه کسب لیگ قهرمانان بود ولی عملکرد رونالدو در این تیم به منچستر نشان داد او حتی در ۳۶ سالگی هم چه از لحاظ فوتبالی و چه از لحاظ اقتصادی می تواند چیزهای بسیاری برای شیاطین سرخ به ارمغان بیاورد.

منبع: Skysports

برچسب مطلب و اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

درباره نویسنده مطلب

نظردهی: شرکت در نظردهی طرفداران

5 1 رای
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

مطالب مرتبط

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x