یونایتد فنز

بروزترین مرجع خبری منچستریونایتد در ایران

آنالیز عملکرد کریستین اریکسن؛ جذب هافبک 30 ساله چه سودی برای منچستریونایتد خواهد داشت؟

منچستریونایتد هنوز در پوشش نقاط ضعف اساسی ناکام بوده است. در همین حین بازیکنی جذب شد که کمتر کسی به آن فکر می‌کرد. در این مقاله به بررسی توانایی‌ها و جایگاه کریستین اریکسن در منچستریونایتد خواهیم پرداخت.

اختصاصی یونایتدفنز- دومین خرید منچستریونایتد در تابستان 2022 هافبک نام‌آشنای دانمارکی یعنی کریستین اریکسن بود. این بازیکن 30 ساله حالا 13 ماه پس از سکته قلبی (که تصور می‌شد پایان دوران فوتبالی او باشد) در یکی از بزرگترین باشگاه‌های دنیا بازی خواهد کرد. اریکسن در تیم اودنسه دانمارک بود که توجه باشگاه آژاکس را به خود جلب کرد. ابتدا در تیم زیر 19 سال آژاکس و خیلی زود برای تیم بزرگسالان به میدان رفت. بله این بازیکن نیز همانند سایر گزینه‌های اریک تن‌هاگ، سابقه بازی در لیگ هلند و باشگاه آژاکس را در کارنامه دارد. پس از آژاکس، پنج فصل را در تاتنهام سپری کرد و به اینترمیلان منتقل شد تا همراه این تیم به مهم‌ترین جام قهرمانی ایتالیا دست پیدا کند.

در یورو 2020 بود که حادثه قلبی او و البته قوانین سری آ باعث شد نتواند در لیگ این کشور بازی کند. او در نیم‌‌فصل به برنتفورد پیوست و نشان داد که همچنان یک بازیکن سطح بالاست. برنتفورد از 10 بازی‌ای که اریکسن را از ابتدا در ترکیب داشت، 7 برد بدست آورد و خود را با رساندن به رده 13‌ام از خطر سقوط نجات داد. حالا منچستریونایتد در انتقالی آزاد او را به خدمت گرفته و فاکتور خلاقیت را در تیم خود افزایش داده است. تفاوت نسبت به فصل گذشته این است که در یونایتد نسبت به برنتفورد سطح انتظارات بسیار بالاتر است.

تصویر1. آمار برنتفورد در حضور کریستین اریکسن و بدون حضور او

 

توانایی‌های کریستین اریکسن

کریستین اریکسن در تاتنهام در چینش 4231 نقش هافبک تهاجمی را ایفا می‌کرد. مسئولیت او به جلو کشاندن تیم، ارسال پاس‌های طولی و قرار دادن هری کین در موقعیت مناسب گلزنی بود. در حال حاضر، برونو فرناندز در منچستریونایتد در این پست بازی می‌کند و می‌درخشد. تصویر زیر لمس توپ‌های اریکسن در آخرین فصل حضورش در تاتنهام را نشان می‌دهد.

تصویر2. لمس توپ‌های کریستین اریکسن در دوران حضورش در تاتنهام

در سیستم 352 کونته، نقش اریکسن در خط هافبک توسعه پیدا کرد و او علاوه بر یک هافبک تهاجمی، به عنوان یک هافبک میانی نیز بکار گرفته می‌شد. در برنتفورد هم تمایل به چپ ایفای نقش می‌کرد. او بیشتر از گذشته، از نیمه زمین خودی توپ می‌گرفت تا بازی را از عمق دیکته کند و با ارسال پاس‌های مورب، دفاع حریف را باز کند. بیشترین لمس توپ در بین بازیکنان برنتفورد توسط اریکسن ثبت شد و اگر چه در نیمه فصل به این تیم پیوست اما در بین تمام بازیکنان لیگ برتر، رتبه چهارمین از نظر خلق موقعیت را بدست آورد. البته در این راه حمایت ژانلت و نورگارد را در خط هافبک داشت.

تصویر3. لمس توپ‌های کریستین اریکسن در برنتفورد

اریکسن یک پلی‌میکر و بازیکنی باهوش و خلاق است. نگاهی به آمار منچستریونایتد در فصل 2021/22 نشان می‌دهد که ایجاد موقعیت تیم در مقایسه با سایر تیم‌ها کمتر شده است. همچنین پاس‌های progressive وضعیت جالبی ندارد و این یک نقص در تیم است. با افزایش سن خوان ماتا و خروج از الدترافورد، وجود بازیکنی با توانایی‌های اریکسن یک الزام است. پاس‌ها و خلق موقعیت اریکسن در صورتی که وینگرها (سانچو، رشفورد، الانگا) سر حال باشند و از سرعت و قدرت فریب‌کاری خود استفاده کنند، سلاحی قوی در برابر مدافعین حریف خواهد بود.

تصویر4. آمارهای تیمی منچستریونایتد در فصل 2021/22

خبر خوب برای یونایتد این است که کریستین اریکسن در ارسال ضربات ایستگاهی تبحر دارد. یکی از مشکلات یونایتد در فصل گذشته به وضوح گلزنی از روی ضربات ایستگاهی بود (برتنفورد در این زمینه در رده 7 و یونایتد در رده 17ام قرار داشت). اریکسن در این زمینه از نظر پاس گل مورد انتظار در 90 دقیقه، بالاترین میانگین را دارد. به عبارت دیگر او بیشترین میانگین xA از روی ضربات ایستگاهی در هر بازی را داشته است.

تصویر5. بیشترین پاس مورد انتظار (xA) از روی ضربات ایستگاهی در هر 90 دقیقه

 

جایگاه کریستین اریکسن در منچستریونایتد

اریک تن‌هاگ به احتمال فراوان همان سیستم 4231 مچستریونایتد را ادامه خواهد داد و سوال این است که جایگاه کریستین اریکسن در این ترکیب چیست؟ احتمالا حضور برونو فرناندز در پست شماره ده تثبیت شده است. حضور همزمان او و اریکسن، نظم دفاعی حاکم بر تیم را بهم می‌زند و این مسئله در مقابل اکثر تیم‌های لیگ برتر مشکل‌ساز خواهد شد. این مسئله ما را یاد زوج برونو-پوگبا در فصل گذشته می‌اندازد که هیچ هافبک دفاعی قدرتمندی برای حمایت از آنها وجود نداشت (نه اسکات و نه فرد) و نتیجه آن، بهم ریختگی عجیب خط دفاع بود. با توجه به اصرار تن‌هاگ به خرید فرانکی دی‌یونگ، احتمالا این فصل هم خبری از یک هافبک دفاعی تخریبی نیست.

نتیجه اینکه قرار نیست در دقایق زیادی برونو و اریکسن را همزمان در خط هافبک ببینیم اما اریکسن می‌تواند بار روی دوش برونو را کم کند و یک جایگزین مطمئن برای او باشد. برونو طی دو سال و نیم گذشته 125 بار برای منچستریونایتد به میدان رفته است که نشان‌دهنده وابستگی تیم به این بازیکن و البته فشار زیاد روی بازیکن است. بازی‌های به فاصله دو یا سه روز به وضوح کیفیت یک بازیکن را کاهش می‌دهد و یکی از دلایلی که برونو در فصل گذشته نتوانست درخشش خود را حفظ کند حضور بدون وقفه و خستگی زیاد ناشی از بازی‌های باشگاهی و ملی بود. البته که دونی فن‌ده‌بیک هم حضور دارد و به گفته خود تن‌هاگ بازیکنی است که بهتر است به محوطه جریمه نزدیک‌تر باشد و مشخص نیست در نهایت تن‌هاگ چگونه باید تعادل میان خط هافبک را برقرار کند. حتی اگر جذب دی‌یونگ را هم تمام شده بدانیم، برای اریک تن‌هاگ هم همانند دو سرمربی قبلی، چینش خط هافبک یک چالش خواهد بود.

تصویر6. آمار دوران بازیگری کریستین اریکسن

سخن پایانی

استراتژی جذب بازیکن در منچستریونایتد طی چند سال گذشته متناقض بوده است. در حال حاضر مدیریت یونایتد گوش به فرمان اریک تن‌هاگ است و او روی به بازیکنانی آورده که شیوه بازی در لیگ هلند را آموزش دیده‌اند. چند روز پیش بود که پس از انجام تست‌های پزشکی دقیق، کریستین اریکسن رسما به منچستریونایتد ملحق شد و او احتمالا به دلیل رایگان بودن، حقوق بالایی دریافت خواهد کرد. هر چند که هیچ فشاری روی اریکسن برای تصمیم‌گیری وجود نداشت و انتخاب او بر اساس چیزی فراتر از فوتبال بود.

با توجه به بازگشت فن‌ده‌بیک به ترکیب تیم، تردیدهایی قابل درک در مورد نیاز تیم به اریکسن وجود دارد اما این بازیکن باتجربه می‌تواند برای افزایش عمق ترکیب و بازگرداندن مجدد خلاقیت به تیم کمک کند. همچنین با توجه به حضور تیم در لیگ اروپا و انجام بازی در روزهای پنجشنبه، استفاده چرخشی از بازیکنان بسیار کارآمد خواهد بود و البته این مسئله‌ای که سرمربی باید آن را مدیریت کند تا در آینده شاهد نارضایتی و حاشیه از جانب برونو، اریکسن یا فن‌ده‌بیک نباشیم.

آنالیز عملکرد سایر بازیکنان را در این لینک مشاهده کنید.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 Comments
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
وحید
وحید
4 ماه قبل

من مطمئنم که فن دبیک با اینکه تن هاخ میدونه چطور ازش بازی بگیره به هیچ عنوان به درد یونایتد و لیگ برتر نمیخوره عاقل باشن ژانویه ردش میکنن اریکسن خیلی با بازیکنهای سرعتی یونایتد بکار تیم میاد چون باهوش بالا و پاسهای دقیقش دقیقا بدرد زمانهایی میخوره که بازی گره خورده و حریف برونو رو از کار انداخته چیزی که فصل پیش تو تمام بازیها اتفاق افتاد

امیر
امیر
4 ماه قبل

بنظر من هم فن د بیک تو افکار تن هاخ تو تیم فیکس جایی نداره و احتمالا دی یونگ اریکسن برونو یا دی یونگ فرد برونو ترجیح داده میشن. حتی اگه دی یونگ نیاد اسکات اریکسن برونو و اسکات فرد برونو.

2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x