یونایتد فنز

بروزترین مرجع خبری منچستریونایتد در ایران

آنالیز عملکرد کریستیانو رونالدو؛ بررسی کیفیت، توانایی‌ها و وجه منفی انتقال او

آیا رونالدوی 36 ساله می‌تواند تاثیر چشم‌گیری در منچستریونایتد داشته باشد؟ حضور رونالدو چه نکات مثبت و چه نکات منفی‌ای به همراه دارد؟

یونایتدفنز- در حالی که بنظر می‌رسید منچستریونایتد در این تابستان دست به خرید چهارم نخواهد زد، به ناگهان نام کریستیانو رونالدو مطرح شد و طی یک روز این انتقال نهایی شد. کریس با انتقالی 12.8 میلیون پوندی بعلاوه 6.8 میلیون پوند پاداش به منچستریونایتد پیوست. پس از آنالیز عملکرد جیدون سانچو و آنالیز عملکرد رافائل واران به سراغ کریستیانو رونالدو می‌رویم.

کریستیانو رونالدو دوس سانتوس آویرو بدون شک یکی برترین بازیکنان تاریخ فوتبال است. رونالدو سال‌ها پیش در یک بازی دوستانه در برابر منچستریونایتد خودش را نشان داد و سر الکس فرگوسن در بین دو نیمه تصمیمش برای جذب این بازیکن را از اسپورتینگ گرفت. او کم کم به یک بازیکن کلاس جهانی تبدیل شد و پس از کسب جام لیگ قهرمان اروپا و جایزه توپ طلا، رئال مادرید را به سوی خود جذب کرد. جدایی رونالدو از یونایتد چندان هم دوستانه نبود اما 80 میلیون پوند نصیب باشگاه کرد که در آن زمان رکورد جابجایی‌ها محسوب می‌شد. حالا رونالدو پس از 12 سال و کسب افتخارات فراوان در رئال مادرید و یوونتوس به منچستریونایتد بازگشته است.

در تصویر 1 آمار گلزنی کریستیانو رونالدو در سه تیم قبلی خود را مشاهده می‌کنید. میانگین گلزنی سه ساله در یوونتوس با اینکه از سه سال پایانی منچستریونایتد بیشتر است اما نسبت به دوران حضور در رئال مادرید افت فاحشی را نشان می‌دهد. البته که میزان دقایق بازی او در طول یک فصل و قدرت سایر بازیکنان تیم نیز تاثیر زیادی در گلزنی دارد.

تصویر1. تعداد گل‌های کریستیانو رونالدو در فصول مختلف در تمام توورنومنت‌ها

بنظر می‌رسد که رونالدو در طول زمان در محوطه جریمه به بازیکن خطرناک‌تری تبدیل شده است. تصویر 2 آمار شوت‌های کریستیانو در فصل گذشته سری آ را نشان می‌دهد. بیشتر شوت‌ها از بیرون محوطه، خارج از چارچوب است و هر چه به دروازه نزدیک‌تر می‌شود تعداد گل‌ها (ستاره‌ها) بیشتر شده است. آمار دیگری که بر این گفته صحه می‌گذارد درصد شوت‌های زده شده در محوطه شش قدم نسبت به کل شوت‌ها است که در فصل گذشته بیشترین مقدار بوده است.

تصویر2. وضعیت شوت‌های کرستیانو رونالدو در فصل 2020/21 سری آ

تصویر3. نسبت تعداد شوت‌های کریستیانو رونالدو در محوطه شش قدم به کل شوت‌ها

با این حال رونالدو خصوصا در فصل آخر خود در یوونتوس دور از دروازه بوده است و با حمل توپ و دریبل‌زنی خود را به محوطه جریمه رسانده است. میانگین لمس توپ‌های رونالدو در فصل پایانی خود در مادرید 9.7 بوده است و این مقدار در فصل گذشته به 6.9 کاهش یافته است. بخشی از آمار موجود در تصویر 4 افزایش حمل توپ و دریبل‌زنی او در فصل آخر حضورش در یوونتوس و رئال را نشان می‌دهد (81 در مقابل 60). نکته دیگر تصویر این است که رونالدو در آمارهای دفاعی (تکل، بلاک و…) در پنج فصل گذشته همواره آمار پایینی داشته و نباید به لحاظ دفاعی روی او حساب کرد.

تصویر4. مقایسه آمارهای کریستیانو رونالدو در پنج فصل گذشته

همانطور که می‌دانید مهاجمان منچستریونایتد قدرت سرزنی پایینی دارند و تنها ادینسون کاوانی چنین قابلیتی دارد. در بین پنج لیگ معتبر اروپایی در فصل 2020/21 رونالدو با 7 گل زده با ضربه سر رتبه سوم را در اختیار دارد. علاوه بر تعداد گل، کریستیانو واقعا در این زمینه ماهر است و بارها گل‌های حساس را با ضربه سر به ثبت رسانده است.

تصویر5. بیشترین گل زده با ضربه سر در لیگ‌های معتبر اروپایی 

آقای گل فصل گذشته سری آ از نظر تعداد شوت، شوت در چارچوب و گل زده با ضربه سر نیز در رتبه اول قرار داشت. 97 درصد از حضورش در نقش یک استریکر (البته در سمت چپ خط حمله) بوده و معمولاً آلوارو مورتا نقش مهاجم هدف را داشته است. هیت مپ حضور رونالدو نشان می‌دهد که او بیشتر حضور خود را در پشت محوطه جریمه گذرانده است و بعید است که در منچستریونایتد نیز چنین باشد. با حضور رشفورد و مارسیال، سولشر احتمالا از رونالدو در نوک خط حمله بازی بگیرد و فرصت بیشتری برای نزدیک شدن به دروازه داشته باشد.

 

تصویر6. هیت‌مپ کریستیانو رونالدو در مقایسه با جیدون سانچو و آنتونی مارسیال

در نهایت به مقایسه بهترین گلزن منچستریونایتد پس از آخرین قهرمانی این تیم و تعداد گل‌های رونالدو می‌پردازیم. کاملا ساده است: رونالدو هر ساله بیشتر از آقای گل منچستریونایتد گلزنی کرده است. در فصل گذشته برونو فرناندز با 18 گل در لیگ، بهترین گلزن تیم لقب گرفت و این در حالی است که کریستیانو 11 گل بیشتر به ثمر رسانده است.

تصویر7. مقایسه تعداد گل‌های کریستیانو رونالدو با آقای گل منچستریونایتد در هر فصل

نکات غیرفنی

جذب کریس رونالدو فقط در جهت اهداف فنی نیست. اگرچه باشگاه باید هر هفته 450 هزار پوند (به جز مالیات) هزینه کند اما درآمد تبلیغاتی او قابل توجه است. درآمد تجاری یوونتوس قبل از ورود رونالدو 123 میلیون پوند بود که تا فصل 2019/20 به 150 میلیون افزایش پیدا کرد. همچنین درآمد باشگاه از آدیداس 24 میلیون پوند و از اسپانسر Jeep حدود 25 میلیون پوند افزایش داشت. فالوورهای یوونتوس در شبکه‌های مجازی از 50 میلیون به 110 میلیون رسید و فروش پیراهن‌های باشگاه دو برابر شد (اگرچه درصد کمی از سود پیراهن به باشگاه می‌رسد و برنده اصلی شرکت آدیداس است). درآمد تجاری یونایتد 55 درصد از کل درآمد باشگاه را تشکیل می‌دهد و این نشان از اهمیت تجارت در منچستریونایتد است.

بحث دیگر ذهنیت برنده و میل سیری ناپذیر این بازیکن برای کسب عناوین است که به دیگر بازیکنان تیم کمک می‌کند. رونالدو آنقدر افتخار کسب کرده و آنقدر آمارها را دستکاری کرده که نوشتن آن به یک مقاله جداگانه نیاز دارد. در اینجا تنها بخشی از افتخارات تیمی و فردی او را بیان میکنیم:

5 لیگ قهرمانان اروپا

3 لیگ برتر انگیس

2 لالیگا

2 سری آ

1 جام حذفی انگلیس

2 جام اتحادیه

2 جام حذفی اسپانیا

1 جام حذفی ایتالیا

4 جام باشگاه‌های جهان

2 سوپرلیگ اروپا

1 قهرمانی یورو

1 لیگ ملت‌های اروپا

‌‌

5 توپ طلا

3 جایزه بازیکن سال فیفا

4 جایزه بازیکن سال یوفا

9 حضور در تیم منتخب سال یوفا

2 جایزه بهترین بازیکن فصل لیگ انگلیس

4 کفش طلای اروپا

3 جایزه بهترین مهاجم اروپا

7 آقای گلی لیگ قهرمانان اروپا

رکورددار تعداد گل‌های ملی در طول تاریخ

آن روی سکه

اگر چه حضور کریستیانو رونالدو مزیت‌های فراوان دارد اما ممکن است نکات منفی هم در پی داشته باشد. ترافیک خط حمله منچستریونایتد بالا است و هر کدام نیاز به حضور دارند. گرینوود استعداد بسیار بزرگی است و رشفورد، کاوانی و سانچو نیز مهره‌های تاثیرگذاری هستند که مناسب تاکتیک‌های کادر فنی هستند. با توجه به سابقه نه چندان مثبت اوله در بکار گیری سیستم چرخشی ممکن است به دفعات به سایر بازیکنان ترجیح داده شوند. این در حالی است که رونالدوی 36 ساله جزو یک درصد آخر مهاجمان پنج لیگ اروپایی در زمینه پرس کردن است. بعلاوه اینکه پوگبا دیگر نمی‌تواند در پست وینگر چپ بکار گرفته شود و باید در عقب زمین وظایف تدافعی‌تری انجام دهد که احتمالاً کیفیت بازی او را کاهش خواهد داد.

محبوبیت رونالدو می‌تواند حواشی زیادی در پی داشته باشد. اگر سولشر نتواند از رونالدو بهره بگیرد انتقادها از هر دوی آنها افزایش خواهد یافت و این به ضرر کل تیم و باشگاه خواهد بود. مجموعه یونایتد در دوره سولشر به نسبت مورینیو بسیار کم حاشیه بوده است. سولشر باید بدون تعارف با رونالدو در صورت نیاز او روی نیمکت قرار دهد و در خصوص وظایفی مانند پنالتی و ضربات ایستگاهی نیز شخص برتر را انتخاب کند. برای مثال رونالدو در دوره سه ساله‌اش در یوونتوس تنها یک گل از روی ضربات ایستگاهی به ثمر رسانده اما برونو فرناندز در این زمینه بسیار ماهر است. بدون شک رونالدو می‌تواند در منچستریونایتد تاثیرگذار باشد اما تحت هر شرایطی باید تیم به شخص ترجیح داده شود.

4 3 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x